Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Yli 65-vuotiaat

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Triipu Nikolaus Aleksanterinpoika 2.8.1851 Eurajoki
Westerholm Karl Fredrik 15.6.1852 Hanko mlk
Jakobsson August Aleksander 663.7. Haavoittuneena kuollut
Jokinen Juhana 30.1.1852 Helsinki s
Heinilä Karl Viktor 2.1.1852 Hyvinkää
Tiimo Sipi 1852 Joutseno
Hakala Taavetti Malakias 28.4.1852 Karkku
Salonen Antti Vilhelm Villenp. 17.9.1851 Keikyä
Siukonen Kustaa Ferdinand 10.4.1852 Keikyä
Nalkki Pekka Matinpoika 19.7.1851 Kemi mlk
Sundholm Karl Viktor 10.2.1852 Kirkkonummi
Vaittinen Sakari Tuomaanpoika 17.5.1851 Kivennapa
Vento Pietari Pietarinpoika 27.12.1851 Kivennapa
Pirttisyrjä Juho Heikinpoika 14.6.1851 Koski HL
Välimäki Kalle Greetanpoika 6622.5. Sodan aiheuttama sairaus
Ojaniemi Samuel Juhonpoika 27.4.1851 Lahti
Rakkola Matti 1852 Lappee
Wälimäki Kustaa Fredrik 26.2.1852 Lavia
Nyström Amanda Vilhelmina 27.5.1851 Lempäälä
Wähä-Perttala Kustaa Wilho Miinanp. 30.3.1852 Mouhijärvi
Nikkinen Vihtori 5.12.1851 Pori mlk
Santala Juho Kustaanp. 7.9.1851 Pyhäjärvi UL
Koskinen Kaarle 28.7.1852 Pöytyä
Liius Tuomas 5.4.1852 Rautu
Niskanen Eetu Otonp. 2.4.1852 Ruovesi
Peltonen Juho Heikki 3.4.1852 Sahalahti
Lemström Karl Wilhelm 27.10.1851 Siuntio
Ahlström Johan Ferdinand 24.1.1852 Turku
Johansson Frans Fredrik 16.7.1851 Turku
Lundström Anders Adrian 28.10.1851 Turku
Jokinen Kalle Kristian 17.9.1851 Tyrvää
Penttilä Vihtori 15.9.1851 Tyrvää
Arvila Wilppu Eevanpoika 3.2.1852 Valkeala
Ryynänen Kalle Kustaa 1852 Vesilahti
Malmström Fredrik Algot 10.3.1851 Espoo
Lehtinen Juho 26.12.1850 Hamina
Nieminen Johan 12.2.1851 Helsinki p
Lamminen Adam Heikinpoika 18.8.1850 Hollola
Kulmala Johanna Eufrosyyne 12.11.1850 Ikaalinen
Holopainen Heikki 19.4.1851 Juuka
Huumonen Tuomas Tuomaanpoika 30.9.1850 Kivennapa
Jukanen Antti Taavetinpoika 26.4.1850 Kivennapa
Niklander Johan Fredrik 25.6.1850 Koski HL
Palo Matti Juhonpoika 30.8.1850 Kotka
Miettinen Kaarle 27.2.1850 Kuhmoinen
Oksanen Salomon Manninpoika 18.12.1850 Kuru
Eriksson Karl August 1.4.1851 Kymi
Kanastenmaa Joonas Adaminpoika 8.3.1851 Lammi
Saarits Taavetti 1.1.1851 Luumäki
Eklöf Anton Rietunpoika 21.2.1851 Miehikkälä
Väisänen Matti 24.2.1851 Muolaa
Alho Adolf Aleksander 10.4.1851 Mäntsälä
Hendrikson Karl 30.6.1850 Nurmijärvi
Kivinen Johan Nestor 4.1.1851 Orimattila
Vahlroos Iisakki Kustaanpoika 9.11.1850 Oripää
Haavisto Aatu Aatunp. 14.9.1850 Ruovesi
Salonen Heikki Juha 18.1.1851 Sääksmäki
Selin Justiina Erkintytär 13.1.1851 Sääksmäki
Johansson Gustaf Magnus 21.5.1851 Tammisaari
Nordberg Agata Josefina 6729.9. Kranaatin räjähdys
Pietilä Juho Arvid 6718.1. Tuntematon
Sandell August Fredrik Augustinpoika 25.9.1850 Tottijärvi
Wessman Juho Kustaanpoika 12.12.1850 Ulvila
Torikka Samuel 1851 Viipuri mlk
Virtanen Henriika 1851 Viipuri mlk
Hupponen Elias 23.7.1849 Antrea
Lies Juho Otonp. 24.3.1850 Asikkala
Virtanen Maijastiina Juhontytär 30.3.1850 Huittinen
Rintamäki Oskari Alfred 20.7.1849 Hämeenkyrö
Timberg Kaarle Juhonpoika 23.9.1850 Iitti
Säteri Alfred Malakias Malakianp. 24.7.1850 Karkku
Lehmuskoski Kustaa 14.4.1850 Lammi
Punkkinen Ville 6.6.1849 Luumäki
Murtola Juho Jaakko Manunpoika 23.7.1849 Längelmäki
Girs Paavali Vilhonp. 5.1.1850 Messukylä
Roimola Eerik Pekanpoika 18.1.1850 Miehikkälä
Rantanen Maria Matintytär 7.1.1850 Mouhijärvi
Kauranen Tahvo Matinpoika 21.12.1849 Muolaa
Halén Kilian Kallenpoika 5.7.1849 Padasjoki
Kauppinen Kalle Tanelinpoika 15.5.1850 Saarijärvi
Kotajärvi Juho Pekka 4.1.1850 Tervola
Isoperä Tuomo Paavo 6825.1. Epäselvä ampumistapaus
Aronen Kustaa Vihtori 27.3.1850 Ulvila
Johanson Juhan 1850 Valkeala
Mikkonen Jaakko 1850 Viipuri mlk
Mikkola Erik Kristianinpoika 6.5.1849 Virolahti
Kirjalainen Erik August 12.6.1848 Helsinki e
Valkama Kasper Davidinpoika 3.8.1848 Jämsä
Andersson Mikael 1.10.1848 Kaarina
Andersson Anders 28.9.1848 Kalvola
Heijari Mikko 3.3.1849 Kymi
Kuosmanen Sylvester 5.11.1848 Lapinlahti
Ruohonen Kalle Mikael 31.8.1848 Loimaa
Hardén Gustaf Adolf 12.1.1849 Orimattila
Nordlund Frans Fredrik 23.10.1848 Pori
Jokela Juho Juhonpoika 6.3.1849 Pälkäne
Lindros Frans Sipoo
Ilander Adolf Fredrik 20.7.1848 Somero
Kivistö Ville Juhonp. 1849 Suodenniemi
Talvitie Kaarle Kustaa Juho 16.5.1848 Tampere
Ahti Fredrik 4.1.1849 Turku
Hollo Kustaa 8.1.1849 Urjala
Saksa Heikki Heikinp. Onnia 1.1.1849 Vilppula
Kostiainen Maria 21.3.1848
Ollenberg Aleksander 11.6.1847 Akaa
Jakobsson Johan 1.1.1848 Hanko
Heikkilä Juha Ville 28.11.1847 Karkku
Kivistö Matti Taavenp. 8.9.1847 Mouhijärvi
Rantanen Kaarle Iisakinpoika 15.4.1848 Mouhijärvi
Koisti Mikko Matinpoika 6.9.1847 Muolaa
Tahtonen Kaarle 13.7.1847 Orimattila
Wahlbeck Konstantin Reinhold 22.5.1847 Pernaja
Kotilainen Aaro 702.2. Kadonnut
Pyysing Maria Taavetintytär 7019.11. Harhaluoti
Hildén David Vilho 702.3. Haavoittuneena kuollut
Suomalainen Hiskias 7011.8. Kranaatin räjähdys
Gustafsson Juho V. 14.12.1848 Urjala
Loukkaanhuhta Juho Henrik Juhonpoika 2.11.1846 Kankaanpää
Isokuortti Aksel Juhonpoika 16.3.1847 Mäntyharju
Leppäniemi Juho Fredrik 27.3.1846 Pomarkku
Wiiki Aukusti Kustaanpoika 28.4.1846 Pälkäne
Salo Manu Matinpoika 28.11.1846 Ruovesi
Lindberg August Haraldinp. 7124.9. Pommiräjähdys
Lauren Vilhelm 19.12.1846 Turku
Pöysä Taneli Kristerinpoika 18.6.1846 Valkeala
Lahtinen Taavetti Abrahaminpoika 11.12.1846 Vesilahti
Wijkman Sven Anders Oskar 2.8.1845 Helsinki pr
Stjernberg Frans Gustaf 29.6.1845 Helsinki sr
Alastalo Tuomas Matinpoika 9.12.1845 Kymi
Ehnström Karl Fredrik 30.10.1845 Lohja
Pöysä Juho Erik 1846 Nurmijärvi
Sundström Kustaa Aadolf 8.9.1845 Pyhäjärvi UL
Anttila Hetastiina Mooseksent. 7214.9. Harhaluoti
Olenius Alexander Reinhold 26.8.1845 Sipoo
Nieminen Henrik Johan 9.3.1846 Vanaja
Andersson Anders Johan 8.9.1844 Askola
Levan Matilda Kaarlentytär 24.8.1844 Pirkkala
Virolainen Eeva 25.12.1844 Rautu
Österdahl August Konstantin 27.10.1844 Siuntio
Mustonen Juho Wilho 14.10.1844 Varkaus / Leppävirta
Lehtinen Kaarle Juhonpoika 28.3.1844 Iitti
Marjamäki Maria 9.11.1843 Noormarkku
Hakulinen Juho Heikki 1844 Rääkkylä
Luuki Iisak Malakias 3.4.1843 Suodenniemi
Törnroos Erik Johan 755.12. Murhattu
Vapaa Kustaa Adolf 22.10.1842 Hyvinkää
Siika Antti Kustaa 75 Pommiräjähdys
Berg Alexander Siuntio
Eriksson Sigfrid Erkinpoika 9.7.1843 Sääksmäki
Huttunen Fredrik 7530.3. Ampumatapaturma
Purho Daniel 1843 Viipuri mlk
Österdahl Bror Edvard 1843 Viipuri mlk
Markkula Juho Heikinpoika 14.8.1842 Virolahti
Silverhjelm Carl 30.6.1841 Helsinki er
Tanhuanpää Juho Kustaa Mikonpoika 13.6.1841 Mouhijärvi
Sandell Eva Miina Kaarlont. 7614.1. Tuntematon
Kallio Kustaa 17.5.1842 Vanaja
Mattila Kustaa Joosepinpoika 27.4.1841 Eräjärvi
Helenius Amanda Kustaava 7726.10. Haavoittuneena kuollut
Löfving Eva Kaisa 23.3.1840 Hollola
Salakka Maria Antintytär 1840 Jääski
Stolt Erik Herman 2.8.1839 Orimattila
Ahti Antti Kustaanpoika 6.3.1840 Vesilahti
Kuparinen Aleksander 29.10.1839 Viipuri
Karlstedt Kaarl August 29.8.1838 Akaa
Jussila Matilda Charlotta 4.2.1838 Lammi
Siikanen Vilhelm 1838 Viipuri mlk
Mattila Nikodemus Tanelinpoika 31.10.1836 Virolahti
Antintytär Sofia 8224.2. Harhaluoti
Frosti Pekka 11.10.1835 Joutseno
Pullinen Maria Juhontytär 1834 Antrea
Oslander Otto 1.2.1834 Loppi
Koskinen Kustaava Karoliina 8413.9. Harhaluoti
Törne Serafia Otteliana 15.5.1829 Sulkava
Unelius Eva Maria 20.3.1829 Hollola
Parad Eeva Karoliina 1.1.1826 Viipuri


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi