Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Vuosina 1919-22 kuolleet

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aaltonen Arvo Aatto 13.12.1899 Helsinki p
Aaltonen Aarne Akseli 13.4.1899 Nousiainen
Aaltonen Kustaa Viktori 30.3.1899 Kullaa
Aaltonen Johannes Helsinki p
Aarnio Hugo Vilhelm 1.2.1890 Lohja
Aarnio Sem Antero 22.12.1891 Tampere
Ahava Iiro 1884
Ahlström Sigurd Fredrik Medard 19.9.1897 Helsinki sr
Aho Emil Edvin 3.11.1901 Pöytyä
Aho Jalmari Iitti
Ahokas Johan 1.12.1889 Helsinki
Ahokas August Matinpoika 18.7.1894 Impilahti
Ahokas Juho Sortavala
Ahokas Uno Arvo 23.4.1896 Hollola
Ahokas Oskar 6.11.1899 Antrea
Ahola Lauri Arvid Jaakonpoika 25.2.1901 Sievi
Ahonen Tuure Edvard 27.4.1888 Padasjoki
Ahonen Juho 24.2.1897 Iisalmi
Ahtee Aarne J. Tyrvää
Aikamies Konsta 1901 Kuolemajärvi
Aikio Johannes 3.1.1877 Sodankylä
Airaksinen Aulis Kalervo 17.11.1902 Kuopio
Airanne Aulis 1900 Nurmes
Airikka Paavo Joonaanpoika 15.1.1872 Uusikirkko VL
Aittala Valter Aleksander 14.5.1896 Yläne
Aittomäki Heikki Kustaa 11.5.1854 Tyrvää
Aittoniemi Aleksi Vilhelm 26.9.1896 Ikaalinen
Aksentjeff Simo 1884
Alanko
Alanne Leo 1903
Alasmaa Väinö Aleksander 26.9.1887 Eura
Alatalo Henrik Natanael Matinpoika 3.9.1893 Alavieska
Alatalo Paavo Esanp. 27.1.1896 Kärsämäki
Alen Viljo Arvid 26.5.1898 Hyvinkää
Alfthan von Kristian Axel 1.3.1864 Helsinki er
Alho Juho Oskari 5.11.1873 Helsinki s
Alkman Sakari Johannes 30.11.1904 Pälkäne
Allenius Armas 1897 Hausjärvi
Ambrosius Gunnar Frithjof 15.4.1900 Tallinna
Andersson Adolf Henrik Helsinki
Andolin Wiktor Niilo 1897 Laitila
Antikainen Väinö
Anttila Viljo Anselm
Anttila Viljo
Anttonen Aleksander Juhonpoika 11.10.1892 Rautu
Armfelt Aleksander Magnus August 1868
Armfelt Nikolai 1863
Aronet Henrik Ivanovitš
Arpalahti Antti 9.10.1893 Suomusjärvi
Arveranta Juho Valfrid 28.2.1885 Ahlainen
Asblom Aulis Wilhelm 1898 Pori
Aspelin Helge Gunnar 1898 Kaavi
Auer Toivo Rikhard Wihtorinp. 7.2.1897 Lammi
Auer Kauko
Augustin Johan 6.12.1894 Helsinki
Aulanko Eino Viktor 15.10.1897 Tampere
Aunio Anton Mikael 24.12.1893 Lemu
Auvinen Karl
Auvinen Toivo Johannes Juhonpoika 29.7.1899 Sortavala mlk
Backlund Johannes Thomasson 26.3.1892 Vöyri
Backman Viktor
Backman Anton Axel 5.11.1893 Vaasa
Baibas Stepan
Banin Ivan
Barck August Fridolf 24.12.1896 Seinäjoki
Bastman Ragnar Henrik 25.9.1897 Ruotsinpyhtää
Bastman Artturi Adolf 21.2.1898 Hämeenlinna
Beden Boris
Bergbom Erik 1884
Bergman Antti Alarik 19.9.1900 Ylihärmä
Bjurström Karl Arthur Napoleon 7.7.1900 Helsinki pr
Blinoff Vasili
Blom Hugo 28.2.1902
Blomqvist Lars 19.9.1899 Helsinki er
Blomqvist Uno Valdemar 20.5.1899 Pernaja
Bogdanoff F. 1898
Bogel Harry Kristian 6.3.1901 Turku
Boije af Gennäs Kristoffer 1876
Brander Lauri Päiviö 30.12.1900 Kirvu
Brander Julius Emil 1.12.1883 Tampere
Brotherus Vilfrid Eugen 12.3.1888 Helsinki er
Bruhn Edvard 28.3.1895 Kotka
Brunström Robert
Bär
Bär Kaarle Gunnar 21.10.1897 Tampere
Ceder Gunnar Axel Christian 10.5.1902 Turku
Colliander Rurik Nikolai 1898 Pietari
Corell Peer Armas Kaarlonpoika 1.9.1897 Helsinki p
Czamanska Maria Osipowna Pietari
Dahlman Karl Rafael 15.10.1897 Helsinki
Dalaholm Karl Johan Simon Johansson 13.10.1893 Maksamaa
Dammert Jarl Wilhelm 21.4.1898 Maarianhamina
Datsijeff Nikolai
Davidoff Pekka
Dufva Aleksandr
Duwaldt Olof Rafael 16.9.1898 Karjalohja
Ekblad Magnus Oskar Severin 6.9.1887 Vaasa
Eklund Aarne August 27.3.1898 Paimio
Ekonen Onni
Elfgren Inge Helge Bernhard 13.4.1901 Helsinki pr
Elo Toivo Valfred 12.4.1895 Hämeenlinna
Elo Frans Johannes 23.5.1894 Turku
Eloranta Voitto Ilmari 1879
Eloranta Maria Josefina 30.1.1881 Alastaro
Enbom Johan Viktor 24.3.1895 Tampere
Enckell Valdemar
Envall Hugo Emil 7.3.1893 Helsinki p
Erflund Tatu
Eriksson Erik Herman 15.12.1899 Pernaja
Eriksson Matti 18.10.1895 Hausjärvi
Eriksson Viljo Vilhelm 20.6.1904 Helsinki s
Ervasti Wilhelm Viktor 1900 Oulujoki
Eskola Juho Kustaa Joakiminp. 29.5.1889 Kangasala
Espo Evert Matinp. 1894 Sippola
Fagerholm Kosti Lennart 17.5.1899 Lahti
Fagerlund Otto Arvid 8.9.1895 Nurmijärvi
Fagerström Arvid Larnek 29.7.1890 Helsinki sr
Fedotoff Ivan
Fenosov Mihail
Filippov Mihail Gavrilovitsh
Filppula Juho Anton 6.5.1904 Alahärmä
Finnberg Onni 13.3.1883 Korpilahti
Flander Tuomas Vilhelm Juhonpoika 15.11.1898 Vähäkyrö
Floor Lauri Ilmari 10.8.1893 Porvoo
Forss Magnus Heribert 5.9.1897 Helsinki er
Frang Viktor Emil 1891 Pomarkku
Friman Lauri Oskari 2.2.1891
Friski Kalle Hailuoto
Frösén Kaarle Emil Nilsinpoika 11.12.1901 Kauhajoki
Glad Walter Leonard 17.2.1898 Lohja
Grip Frans Oskar Gustaf 20.11.1892 Helsinki e
Grotenfelt Erik Herman Woldemar 24.7.1891 Helsinki pr
Gräsbeck Hjalmar Gabriel 1875
Grönberg Harald Johannes 25.5.1895 Joensuu
Grönmark Axel Vilhelm 24.6.1891 Helsinki e
Grönros Nils Johannes 2.6.1898 Siuntio
Grönvall Johan Vilhelm 2.6.1864 Perho
Gubtšenko Nikolai
Gädeke Carl Wilhelm 17.8.1903 Turku
Haajanen Lauri Risto 1900 Ristiina
Haajanen Ville Juhonpoika 10.10.1890 Uusikirkko VL
Haanpää Frans 1878 Lavia
Haapala Aleksander Matinp. 7.9.1894 Viipuri mlk
Haapanen Erkki Einari 1897 Haapajärvi
Haaparanta Wäinö Matinpoika 31.7.1890 Ruokolahti
Haapasalo Viljo
Haapoja Antti Wiljo Kustaanpoika 1896 Nurmo
Haarala Kalle Arvi 1898 Lammi
Haaranoja Knuut Vester Knuutinpoika 1898 Karijoki
Haas Karl Walter 1894 Helsinki
Haavisto Eino Johannes 15.9.1897 Asikkala
Hahka Eemil Valdemar 6.12.1899 Ylistaro
Hakala Lauri Matias Petterinpoika 1.10.1900 Teuva
Hakala Johannes
Hakkarainen Juho 8.4.1894 Kotka
Hako Oskar Ananias 26.7.1870 Helsingin pitäjä
Halkola Yrjö Kauhajoki
Hallikainen Armas Evald 23.5.1895 Kuopio
Halme Anders August 5.12.1891 Pirkkala
Halme Juuso Kalervo 27.4.1918 Hollola
Halme Hjalmar Ferdinand 21.10.1876 Helsinki s
Halminen Helge Henne 9.12.1902 Lahti
Halonen Juho Paavonpoika 30.1.1867 Kivennapa
Halonen Antti
Hannunen Johan Olof 28.7.1870 Pyhtää
Harju Eeli Antinpoika 23.5.1896 Vimpeli
Hartikainen Matti 9.6.1899 Helsinki
Hartikainen Johannes
Hasari Vihtori 7.8.1889 Luumäki
Hasari Toivo 26.11.1894 Luumäki
Hasari Edvard 16.6.1896 Luumäki
Hasko Oskar
Hasmi Matti
Hasu Hjalmar Eliaanpoika 13.3.1891 Valkeala
Haurunen Matti Verner Eliaksenpoika 1898 Alavus
Hautamäki Yrjö Aaro Vikt.poika 23.8.1904 Jalasjärvi
Hederström
Heerman Karl Valfrid 14.2.1884 Tuusula
Heikinheimo Iivari Albert 10.8.1877 Oulu
Heikkilä Heikki Kaarlo Heikinp 31.10.1903 Kalajoki
Heikkilä Paavo 1897
Heikkilä Kalle Sievi
Heikkilä Richard Kallenpoika 1896 Jääski
Heikkinen Urho Arvi 30.1.1901 Luumäki
Heikkinen Otto Ruutolf Simonp. 22.3.1870 Helsinki s
Heimovaara Yrjö Reinhold 14.6.1887 Maaria
Heininen Oiva
Heino Hugo Vilhelm 28.1.1886 Helsinki p
Heino Arvo Taito Nikolainpoika 14.7.1899 Lappee
Heino Aleksanteri Anttoninp. 16.11.1885 Koivisto
Heino Wiljo Walto Aleks.p. 27.1.1910 Koivisto
Heino Juhana Nikodemuksenpoika 27.5.1869 Koivisto
Heino Armas Johannes Juhananpoika 3.10.1899 Koivisto
Heino Jalmari
Heinonen Kustaa 17.2.1892
Heinonen Viljo 18.4.1902
Heinonen Aukusti Väinö 21.11.1897 Mynämäki
Heiskanen Antti Juhonp. 18.8.1897 Kymi
Heiskanen Aate
Heiskanen Yrjö Johannes 1899 Savonlinna
Helander Frans August Kallenpoika 1898 Sippola
Helander Emil
Helén August Kallenpoika 11.2.1904 Luopioinen
Helenius Wäinö Ahlainen
Helin Viktor Emil 18.12.1894 Lokalahti
Helin Emil Matthias 13.1.1873 Hauho
Helin Matti Sakari 1.3.1897 Kuusisto
Helin Emil 7.12.1894
Helle Ilmari Janakkala
Hellsten Juho Edvard 5.10.1885 Tampere
Helminen Juho Kustaa Tuomaanpoika 13.6.1886 Sääksmäki
Helo Martti
Henunen
Hieperi Kalle Akseli Kallenpoika 28.10.1902 Forssa / Tammela
Hietala Oskar
Hietamäki
Hiilinen Jooseppi Esanpoika 4.4.1901 Kivennapa
Hikkonen Ivan
Hildén Arvo
Hildén Paul Richard Sigurd 25.1.1892 Tampere
Hildén Kaarle Nestori Oskarinp. 26.2.1886 Tampere
Hilli Juho Gabriel Knet. poika 31.3.1901 Alahärmä
Hillilä Johan Erik 15.5.1903 Oulu
Hiltunen Matti 19.12.1884 Värtsilä
Hinkkanen Juho Juhonpoika 30.7.1878 Impilahti
Hinkkanen Arvo Nikolai 6.8.1898 Keuruu
Hirvonen Viktor
Hjerpe Iivari Evert Aataminpoika 9.9.1892 Luopioinen
Hjort Otto Vilhelm Villenp. 13.7.1877 Helsinki p
Holck Kalle Viipuri
Hollo Toivo
Hollt Runar Johannes 15.2.1892 Tampere
Holminen Helge
Holmstén John Emil 20.9.1878 Vihti
Holopainen Veikko 1897 Viipuri
Honkanen Karl 9.12.1893 Laukaa
Honkaniemi Siinto Oskar Oskarinpoika 4.1.1902 Karijoki
Honkimaa Antti 2.12.1854 Kotka
Hoppja Aleksandr Ivan
Hortola Tuomas Erikinp. 21.3.1865 Kymi
Huhtala Kustaa Robert 10.5.1876 Maaria
Huikko Matti Pekanp 16.5.1886 Helsinki p
Hulden August Emil 14.2.1869 Karjaa
Humble Werner Alexander 17.4.1874 Helsinki pr
Huotari Otto Kaarlo Vilho Viipuri
Huotari Adam 1894 Viipuri mlk
Huovila Toivo Juhonp. 24.11.1898 Sippola
Huovinen Arvo
Hurtta Väinö Mik.p. 1898 Virolahti
Hutonen Olli
Huttinen Olme
Hynis Gustav
Hynninen Martti
Hyppölä Einari Kallenp. 15.12.1887 Tampere
Hyrsky Otto 11.4.1879 Somero
Hyttinen Antti 1873 Värtsilä
Hyvönen Armas Nikolai Elielinpoika 9.3.1897 Pyhäjärvi OL
Hägg Algot Reinhold 24.3.1902 Snappertuna
Häggman Oskar Veikko Ollinpoika 23.8.1899 Sortavala mlk
Häikiö Antti 5.9.1895 Ilomantsi
Hällfors
Hämäläinen Emil
Hämäläinen Tobias Nestorinpoika 20.9.1897 Haukivuori
Hämäläinen Josef 6.3.1900 Viipuri mlk
Härö Armas Rautio
Häyhä Yrjö Johannes Aukusti 20.4.1903 Viipuri
Höglund Johan Vilhelm 22.4.1892 Pietarsaari mlk
Höglund Alfred 19.10.1875 Terijoki
Högström Juho
Höyer Albert Kristian 23.4.1881
Idman Aarne Johannes 11.2.1900 Ruovesi
Ignatjeff Aleks
Iivonen Mikko Matinpoika 2.2.1874 Kivennapa
Iivonen Johannes Antinpoika 11.3.1897 Kivennapa
Iivonen Anna Maria Mikontytär 1892 Kivennapa
Ijäs Mikko Juhonpoika 1884 Kaukola
Ikonen Lauri Jyväskylä mlk
Ikonen Onni
Iljeff Mihail
Ilomäki Oiva Matias 1901 Lapua
Immonen Nestor Asikkala
Ingalsuo Sanfred 7.12.1883 Kälviä
Ingström Ivar Vilhelm 23.9.1896 Kirkkonummi
Inkeroinen Matti
Inkilä Juho Heikki Kaarlenpoika 13.12.1900 Pälkäne
Isoaho Eemel 1900 Keuruu
Isomaa Juho Edvard Pietarinpoika 27.9.1897 Kemi mlk
Itäranta Juho Väinö 1899 Ahlainen
Ivanoff Petri
Jaakkola Onni Juhananpoika 20.7.1907 Suursaari
Jaatinen Kalle Vilhelm 30.12.1876 Kotka
Jalonen Frans Hjalmar 27.1.1885 Parainen
Jankko Arvo Voldemar 21.5.1882 Liperi
Jatsujeff Juho 1899
Jauhiainen Antti Juho 23.2.1899 Nilsiä
Jefimoff Vasili
Jeremejev Artur Paaden
Jermolainen Unno
Joensuu Eino 7.5.1901 Ikaalinen
Joensuu Yrjö Viipuri
Johansson Ernst Ragnar Valentin 20.6.1898 Helsinki er
Johansson Karl Kustaa Juhonpoika 6.7.1875 Tenhola
Johansson Thor
Johansson Viktor 5.2.1868 Helsinki p
Johansson Kalle August Adaminp. 17.8.1879 Lempäälä
Johansson Emil Verner 14.4.1899 Ruotsinpyhtää
Johansson O. W. 18.10.1890
Jokinen Sigfrid 11.3.1896 Alastaro
Jokinen Toivo
Jokinen Kustaa Oskarinpka 23.10.1893 Eräjärvi
Jokinen Anshelm Arvid 24.6.1902 Akaa
Jokinen Uljas Rikhard 19.2.1900 Kitee
Jokinen Gösta Alarik 29.10.1896 Turku
Jokinen Onni Heikinp. 20.12.1898 Lammi
Jokinen Tyko Filemon 8.3.1896 Pirkkala
Jokinen Uuno Vilhelm 19.2.1901 Hämeenkyrö
Joronen August Antinp. 15.3.1890 Johannes
Josefsson Karl Teodor 23.8.1900 Espoo
Julin Oskari 1893
Juntunen Vihtori 1897 Suomussalmi
Juntunen Antti
Jussi Jaakko
Jussila Niilo Alfred 13.8.1901 Tampere
Juutilainen Wiljam Johannes Antonp. 9.1.1900 Valkeala
Juutinen Väinö 29.1.1882 Sotkamo
Järveläinen Aarne Kittilä
Järvensivu Juho Malakias Taavetinpoika 23.11.1891 Mouhijärvi
Järvinen Uuno Antton 23.8.1901 Pori mlk
Järvinen Jussi Kangasala
Järvinen Arvo Julius 26.10.1891 Porvoo mlk
Järvinen Frans Oskar 23.10.1876 Harjavalta
Järviö Aatu Kaaponpoika 9.1.1895 Ruovesi
Jääskeläinen Eino Pasi 22.3.1902 Salo
Jääskeläinen Matti Eeronp. 4.7.1878 Helsingin pitäjä
Jääskeläinen Kaapro Kustaanp. 18.2.1872 Kymi
Kaakinen Paul Henrik 21.10.1902 Oulu
Kaars Foma
Kaasalainen Juho Antinpoika 1899 Pyhäjärvi VL
Kahila Matias Ariel Matti-Heikinp. 2.5.1886 Kuolajärvi
Kaihola Kalle
Kaila Arno Ilmari 1.5.1895 Helsinki p
Kaisla Otto 3.3.1887 Hämeenlinna
Kallio Bruno Johannes 19.9.1898 Lapua
Kallio Salomo 3.5.1895 Virrat
Kallio Nikodemus 4.6.1888 Helsinki p
Kallio Lauri Edvard Vihtorinp. 27.11.1897 Alastaro
Kallio Eino
Kallioinen Aksel Wiktor 26.4.1898 Helsinki s
Kamppi Antti Juhonpoika 7.11.1877 Kivennapa
Kamutta Kustaa 1898 Pattijoki
Kankaanpää Urho Aukust 19.10.1896 Kiikka
Kankaanpää Artturi Hiljanp. 4.11.1888 Vilppula
Kankare Maurits Rikhard 7.2.1884 Mustio / Karjaa
Kankari Johan Edvard 2.7.1898 Piikkiö
Kannisto Antti Artturi 7.11.1902 Suodenniemi
Kapraloff Feodot Iivananp. 28.2.1896 Impilahti
Karell Kaarlo Einar 7.10.1894
Karenius Toivo Aarne 20.9.1902 Lahti
Karhamo Väinö
Karhu Matti Manunpoika 27.9.1902 Luumäki
Karhu Juhana Simonpoika 10.4.1893 Lempaala
Karhunen Juho Eerikki 28.11.1872 Kymi
Kari Oskari 13.12.1890
Karisto Kalle Adolf 4.1.1894 Hämeenlinna
Karjalainen Kalle Juhonpoika 11.10.1893 Vuolijoki
Karjalainen Juho Vihtori 1.12.1891 Säräisniemi
Karkanen Isna
Karlsson Alfred August 14.5.1878 Loviisa
Karlström Antero Konstantin 18.9.1900 Kuopio
Karppinen Antti Juhonpoika 12.12.1886 Säräisniemi
Karsan Pantelei
Karttunen Kaarle Tuomas 21.12.1868 Mouhijärvi
Kartunen Antti
Karvanen Antti Antinpoika 5.4.1885 Kivennapa
Kaski Paavali Alarik 24.5.1893 Sääksmäki
Kaskio Gustaf Edvard 13.4.1876 Turku
Kataja Lauri Harald 14.3.1902 Helsinki p
Kataja Eero Johannes 1.7.1902 Pori mlk
Katajainen Matti Tahvananpoika 21.2.1884 Uusikirkko VL
Katajamäki August Aleksanterinpoika 1898 Töysä
Katanen Lauri Vilhelm 10.8.1899 Lapinlahti
Kattainen Aatu Matinpoika 2.3.1900 Kemi
Kaukovaara Simo Edvard 20.8.1889 Helsinki p
Kauppila Arvo Johannes 25.9.1891 Sääksmäki
Kauppinen Ilmari Henrik 16.2.1896 Hyvinkää
Kauppinen Otto Antton Kustaanpoika 21.10.1896 Kuhmoinen
Kauria Taavetti Vilperinpoika 1895 Suomenniemi
Kausmanen Johan
Kautto Eino
Kautto Väinö 1.3.1898 Asikkala
Kavenius Johan Valerian 18.4.1890 Mäntsälä
Keilakallio Taito Ilmari Juhonpka 4.8.1896 Jokioinen
Keino Johan Salomon Kustaanpoika 16.1.1897 Hauho
Kejonen Juho 21.3.1902 Iisalmi
Kekki Tauno
Kekäläinen Eero Ilmari 1899 Kuopio mlk
Kekäläinen Kaarlo Veikko 21.10.1897 Rautavaara
Kelinen Yhö
Kelonen Antton
Kemppainen Jaakko Juhonp. 18.12.1873 Hyrynsalmi
Kemppainen Yrjö Johannes 1900 Oulu
Kemppainen Juho 18.4.1896 Pielisjärvi
Kenraali Eino Tanelinpoika 30.11.1899 Virolahti
Keponen Einar Arvid 18.3.1901 Helsinki s
Kerttilin Iogan
Kervo Harald 1.4.1899 Lappeenranta
Keränen Uuno Evert Juhonpoika 30.10.1893 Soanlahti
Keski-Nummi Sulo Bernhard Jaakonpoika 19.4.1902 Kauhajoki
Keskinummi Simo
Kesälahti Assar 15.4.1895
Ketonen Kalle Villiam 1894 Huittinen
Ketonen Juha Evert Vihtorinp. 18.4.1886 Alastaro
Kettinil Iohan
Kettunen Herman Pekanpoika 12.10.1901 Pielisensuu
Kettunen Kalle 23.7.1900 Mikkeli
Kiimalehto Jussi 24.5.1894 Nivala
Kiiski Väinö
Kiiskinen Esa Aapelinp. Helsinki
Killström Emil Mikonpoika 4.8.1892 Terijoki
Kinnari Mikkeli Matinpoika 1894
Kinnunen Robert 1904 Terijoki
Kirjavainen
Kirjavainen Väinö Juhana Juhonpoika 1908 Kivennapa
Kirves Petr 1901
Kirvesmies Elias Taavetinpoika 21.9.1894 Lemi
Kiuru Matti Juhonpoika 16.7.1896 Kivennapa
Kiuru Johannes Pietarinpoika 5.11.1880 Kivennapa
Kivelä Eino 29.4.1901 Kuopio mlk
Kivinen Oskari 13.6.1860 Keuruu
Klang Sven Alfred 11.6.1869 Somerniemi
Kleemola Väinö Albinus 28.2.1897 Taivassalo
Klinga Olavi Ensio Antinpoika 4.1.1915 Hollola
Knaappila
Knuutti Väinö Lempäälä
Knuuttila Yrjö 24.9.1899 Pukkila
Koch Ferdinand Viipuri
Kohlas Emil
Koivisto Kalle 13.8.1899 Kauhajoki
Koivisto Heikki Anselm 3.1.1898 Sääksmäki
Koivisto Lauri Erland 3.11.1899 Sääksmäki
Koivisto Kalle Eemil 13.9.1902 Messukylä
Koivisto Eino Yrjö 8.4.1896 Jyväskylä
Koivu Vilhelm 17.1.1870 Sääksmäki
Koivula Paavo
Koivula David Malakias 5.8.1889 Suodenniemi
Koivunen Sakeus Matinp. 30.11.1883 Ruovesi
Koivunen Juho Vihtori 21.2.1898 Tyrvää
Kokkarinen Lauri Anna-Lyydinp. 21.2.1897 Helsinki e
Kokkola Jussi 11.8.1879 Kotka
Kokkonen Toivo Johannes Pekanp. 29.6.1898 Käkisalmi
Kolkka Simo Kaukola
Kontio Erkki Joensuu
Koppelolehto Heikki Nikolai Kallenpoika 29.9.1898 Lehtimäki
Korhonen Eino Einari 17.11.1901 Kuopio
Korhonen Juho Willenpoika 1.6.1885 Terijoki
Korhonen Erkki Pietari 9.4.1896 Sortavala mlk
Korkela Väinö
Korpela Aartti Evert Otonpoika 31.8.1896 Kuorevesi
Korpela Elias Nestori 18.12.1901 Alahärmä
Korpinen Paavo Einar 1901 Janakkala
Korpinen Frans August 21.10.1881 Parainen
Korte Juho 22.4.1891
Korteinen
Kortesmaa Viljo Henrik 22.12.1899 Lapua
Korvenheimo Kaarlo Lauri Vilhonpoika 9.7.1900 Antrea
Koskelo Ville Ylivieska
Koski
Koski Juho Edvard 16.10.1890 Ilmajoki
Koski Johan Gustaf 1865 Vehmaa
Koski Otto Herman Erkinpoika 1897 Pyhäjärvi OL
Koskimäki Oskar
Koskinen Yrjö
Koskinen Kustaa Jalmari 1898 Lappi TL
Koskinen Niilo Nikolai 9.12.1898 Halikko
Koskinen Sulo Aleksanteri 21.2.1899 Ähtäri
Koskinen Vilhelm Edvard 17.3.1901 Forssa / Tammela
Kosonen Juhana Yrjönpoika 1892 Toksova
Kossila Otto 1887 Sippola
Kostiainen Juho Aleksander Villenpoika 10.1.1894 Muolaa
Kotilehto Väinö August 16.12.1890 Eura
Kouhia Juho Juhonpoika 7.8.1888 Kivennapa
Koukkula Juho Jalmari 22.12.1892 Lammi
Koutonen Kaarle Henrik 16.11.1898 Nivala
Kovanen Konsta
Krasnov Nikolai
Krjukov Mihail
Krüger
Krüger
Kuhmu Ville Annanpoika 13.3.1892 Kaukola
Kuisma Toivo 29.4.1885 Turku
Kuivalainen Otto Jaakonpoika 18.7.1895 Impilahti
Kuja-Halkola Yrjö Johannes Matinpoika 11.1.1901 Kauhajoki
Kujala Matias Jalmar Jaakonpoika 1896 Ylistaro
Kujala Juho Ernst 29.81878 Tuusula
Kukkanen Juho Emil Oskarinp. 23.11.1890 Pori mlk
Kukkola Vilho 13.2.1902 Hollola
Kukkonen Antti Matinpoika 9.7.1889 Kivennapa
Kukkonen
Kumlander Bror L.
Kumula Toivo Aarne 26.2.1901 Kälviä
Kuokkanen Eero Kustaa 22.7.1895 Helsinki e
Kuosmanen Erkki
Kupiainen Vilho 1896
Kupsik Manuel
Kurkajeff Vasili
Kuronen Antti Helsinki p
Kuronen August 21.3.1889 Helsinki s
Kuttinen Toivo Pietari 14.2.1899 Loimaa
Kuusela Toivo
Kuvaja Erkki August 1904 Kuopio
Kuvaja Evert Otonpoika 7.4.1900 Sääminki
Kytö Kalle Akselinp. 8.2.1896 Heinola
Kähäri Matti Taavetinpoika 5.11.1870 Lempaala
Kähärä Kaarlo Aleksi 24.9.1888 Viipuri
Kämäräinen Eino 1897 Kiuruvesi
Kärkkäinen Einar Aataminpoika 1894 Rantasalmi
Kärnä Antti Emil Antinpoika 3.1.1892 Ylistaro
Käyhkö Petter Juho Juhonpoika 9.6.1888 Terijoki
Kääriö Wiljo Matinpoika 22.2.1898 Lammi
Kömmistö Allan Ludvig Antinpoika 2.10.1897 Iitti
Körri Tuomas Mikonpoika 10.12.1901 Koivisto
Laakko Kalle Aleksander 21.2.1892 Rovaniemi
Laakso Oskar Bernhard Oskarinpoika 19.4.1886 Sääksmäki
Laakso Aksel Edvard 31.3.1889 Kiikala
Laakso Selma Justiina 7.7.1895 Turku
Laakso Hugo Walter Hemming 8.2.1897 Nurmijärvi
Laakso Karl Fredrik 14.6.1858 Lohja
Laakso Juho Albert 4.11.1873 Perniö
Laaksonen Karl Viktor 20.5.1876 Lohja
Laaksonen Yrjö
Laapotti Pekka
Lahdelma Nikolai Gabrielinp. 4.12.1888 Viipuri mlk
Lahti Edvard 1873 Loppi
Lahti Kaarlo Armas 25.7.1901 Raahe
Lahti Erik Jalmari 14.4.1882 Urjala
Lahti
Lahti Lauri
Lahti Albert Anshelm 21.8.1891 Masku
Lahti Eino 1.7.1894 Virrat
Lahtinen Toivo Edvard 20.7.1899 Ikaalinen
Lahtinen Väinö Vihtori 10.5.1899 Hämeenkyrö
Lahtinen Lauri Eedvard 17.101894 Kangasala
Lahtivuori Kaarlo Kustaa 4.12.1883 Eura
Laine Kaarle Valentin 14.2.1883 Alastaro
Laine Kalle Kustaa Kust.p. 23.4.1882 Janakkala
Laine Toivo 18.4.1902 Sahalahti
Laine Frans Oskar 16.3.1877 Sipoo
Laine Emanuel 27.9.1892 Pori
Laiti Juho Jalmari 19.12.1896 Pyhäjärvi UL
Laitinen Wilho Evald 13.1.1896 Hartola
Lakkonen Yhö
Lallo Antti Jaakko 10.10.1890 Joutseno
Lampi Yrjö Johan Sakariaksenpoika 10.11.1891 Ulvila
Lampinen Aati
Landén Robert Edvard Kustaanp. 10.2.1861 Vihti
Lankila Juho Aleksander Stinanp. 5.4.1881 Helsinki s
Lankinen Kaarle Yllönpoika 8.5.1882 Uusikirkko VL
Lappalainen Johannes 12.12.1900 Kuopio mlk
Lappalainen Ivan
Lapveteläinen Taavetti 19.11.1860 Kuopio
Lassy Gunnar Esaias
Latvanen Olof Vilhelm 10.3.1898 Sipoo
Laurikainen Yrjö Antti 14.12.1898 Pietari
Lautaniemi Einar Konstantininpoika 1900 Valkeala
Lavikka Taavetti Ant.poika 20.12.1901 Savitaipale
Lehmus Toivo Helsinki
Lehmusvaara Oskar Sanfrid 21.6.1870 Tampere
Lehti Lauri Ilmari 1899 Lavia
Lehtinen Kalle 1888 Lavia
Lehtinen Emil Viktor 18.10.1886 Porvoo mlk
Lehtinen Fredrik Maurits 9.12.1865 Rauma
Lehtinen Viktor
Lehto Heikki
Lehto Matti Nestor Helsinki p
Lehtomäki Osip
Lehtonen Niilo Ilmari 28.11.1896 Pori
Lehtonen Onni Eevertti Juhonpoika 5.1.1898 Saarijärvi
Lehtonen Villehad 15.4.1859 Lammi
Lehtovaara Uuno Ilmari 28.6.1900 Turku
Leineberg Wilho Ragnar 1902 Pori
Leino Ville Israelinpoika 19.7.1890 Uusikirkko VL
Leino Erland 12.7.1887 Punkalaidun
Leino Klas Johan 6.7.1871 Espoo
Leino Matti Asikkala
Leketjeff E. 1891
Lemmetty Joosep Matinpoika 14.6.1889 Kivennapa
Lempinen Wiktor Tuomaanpoika 4.7.1901 Kivennapa
Lempiäinen Tahvo Hermaninp. 12.12.1887 Uusikirkko VL
Lensu Toivo Eliaksenpoika 23.4.1897 Lemi
Lepistö Wihtori Walfrid Matinpoika 29.7.1893 Peräseinäjoki
Lepistö Adolf 1888 Hyvinkää
Leponiemi Iivari Oskarinpoika 2.4.1894 Kankaanpää
Liikanen Artturi Juho 20.5.1899 Anttola
Liikkanen Otto Matinpoika 21.9.1892 Sippola
Liimatainen Toivo Helsinki
Liimatainen Adolf
Liljeblad Martti Johannes 8.6.1901 Oulu
Liljeström Paul Ruudolf 18.2.1897 Sääminki
Lind Evert 30.10.1892
Lindberg Alarik Juhonpoika 8.2.1883 Kankaanpää
Lindberg Wilho Pori
Lindberg Valto Viljam 22.12.1897 Pornainen
Lindblad Artur Ferdinand 23.11.1886 Tammisaari
Lindegren Aarne Johannes 16.9.1896
Lindell Jooseppi Reinhold Antinpoika 10.2.1882 Vesilahti
Lindén Lauri Osk. 1898 Pori
Lindeqvist
Lindevall Aesar Isaskar Uskela
Lindgren Karl Niilo 1891 Pori
Lindholm Karl August 1.5.1898 Espoo
Lindroos Frans Emil 21.2.1899 Vihti
Lindström Johan Emil Paimio
Lindström Mikko Juhonpoika 18.10.1865 Kivennapa
Lindström Mikko Mikonpoika 8.6.1893 Kivennapa
Lindström Toivo Johannes 25.2.1901 Oripää
Lindström Aleksander Ferdinand 24.4.1900 Pohja
Linsen Johan Sergej 1876
Linsén Johan Sergei 7.12.1876
Lintumäki Wäinö Jalmar 10.8.1888 Hyvinkää
Lintunen Esa Esanpoika 5.10.1899 Kivennapa
Lohiniemi Juho Henrik 4.1.1892 Lammi
Loponen Anna Matintytär 18.10.1857 Sakkola
Louhi Veikko
Lukin Nikolai 1894
Lundeqvist Vladimir
Luomanen Jaakko Wiljami Juhonpoika 27.1.1899 Kauhajoki
Luoto Frans Emil 10.2.1899 Uskela
Luukkonen Herman Aleksander Hermaninpoika 28.2.1897 Terijoki
Luzhanen Marti
Lybeck
Lyra Eemil Tahvana 26.12.1893 Jäppilä
Lyytikäinen Emil 19.7.1899 Karttula
Lyytinen Gustaf Bernhard 1904 Lappeenranta
Långström Georg Artur 12.4.1900 Helsinki pr
Lähdeskorpi Juho Erland Mikonpoika 3.11.1898
Lähteenmäki Paavo Oskar 27.1.1892 Tampere
Länni Kalle Oskar 1899 Huittinen
Löfsten Lydia Heikintr. Viipuri
Lönnbohm Eino Kasimir Kajaani
Lönngren Paavo 12.9.1897 Pori mlk
Lönnrot Johan Oskar 16.2.1895 Porvoo mlk
Maakanen Semmi Effianp. 4.2.1892 Vilppula
Mahkonen Oskari Pekanpoika 4.3.1903 Anttola
Maijala Erkki Erkinpoika 13.4.1896 Vihanti
Maikkula Lauri Edvard 5.1.1901 Raahe
Majaniemi Edvard Juhonpoika 11.1.1890 Pirkkala
Malander Antti Nikolai Matinpoika 3.5.1891 Kauhava
Malinen Matti 28.11.1896 Viipuri
Malinen Väinö Kotka
Malmberg Eino
Malmberg Iosif Vasilij
Malmberg Kalle August Robertinpoika 18.1.1889 Tuusniemi
Maninka Avgust
Manner Reino 26.1.1873 Iisalmi
Manni Väinö 1901 Viipuri mlk
Manninen Karl Viktor 22.7.1882 Helsingin pitäjä
Marjeta Eelis Anshelm Iisakinpoika 1886 Tornio
Marjoniemi Antti Antinpoika 1904 Nivala
Markkonen Hilja Lydia 18.12.1896 Helsinki p
Markkula Eevert Topiaanp. 13.6.1881 Suursaari
Martikainen Johannes Ollinpoika 18.8.1898 Polvijärvi
Martikainen Antti Matinpoika 4.12.1898 Kivennapa
Marttinen Einar Iisakki 19.12.1895 Tornio
Matikainen Vilho
Matikka Matti Antinp. 27.2.1877 Koivisto
Matikka Regina Juhontr. 3.5.1876 Koivisto
Matjukov Nikolai
Matson Lauri
Mattila
Mattila
Mattila Niilo 24.1.1903
Mattila Topias Mooseksenpoika 10.2.1891 Sippola
Mattilainen Oskari
Maunonen Toivo Pärtynpoika 30.9.1901 Lavansaari
Melin Matti
Mendelin Lauri Vilho Juhani 15.3.1899 Vaasa
Merenheimo Heimo Päiviö 1900 Oulunsalo
Merikukka Kaarle Matias Kallenpoika 11.7.1900 Lapua
Mertanen August Adaminp. 23.2.1899 Ruokolahti
Mertoniemi Tyrnävä
Metsola Toivo Vihtori 25.7.1897 Lammi
Mikkelsson Jalmari 24.12.1891 Helsinki e
Mikkonen David
Minkkinen Elin Aaron 22.10.1896 Helsinki s
Mononen Vilho Juhananpoika 1901 Lappee
Montio Hugo
Motturi Aleksander Esanpoika 23.2.1900 Kivennapa
Muhonen Sulo Armas 5.5.1902 Jämsä
Mukkola Arvid Tuomaanpoika 1894 Honkajoki
Mulari Tuomas Iivari 25.4.1894 Ristijärvi
Munter Juho Freedrik 16.6.1888 Ulvila
Muona Pekka Juho Helsinki p
Murto Elias
Murto Leo Vilhelm 16.6.1901 Humppila
Murtomäki Heikki Kaaponpoika 14.12.1887 Lapua
Mustajoki Uuno Johannes Kustaanpoika 1.11.1899 Noormarkku
Mutta Juho William Matinpoika 5.1.1895 Kivennapa
Myllyniemi Matti Erkki Juhonpoika 18.6.1897 Alavus
Myllyniemi Matti Iivari Juhonpoika 1887 Ylistaro
Mäkelä Martti Vihtorinpoika 4.11.1893 Turku
Mäkeläinen Julius Aprp. 26.11.1894 Koivisto
Mäki Kaarlo Rafael 1903 Perniö
Mäki Kustaa William 22.10.1898 Alahärmä
Mäki Lauri Edvard 11.5.1899 Lempäälä
Mäkinen Taavetti Edvard 9.6.1891 Ikaalinen
Mäkipää Nestor Fabian Wilhonp. 17.2.1879 Mouhijärvi
Mälkönen Antti Joosepinpoika 7.6.1897 Heinjoki
Mälkönen Aino Juhont. 3.11.1900 Ruokolahti
Mälskä Aapo 24.4.1892 Ylistaro
Mäntynen Gustaf Juhonp. 15.4.1887 Kymi
Mäntönen Avgust
Määttä Paavo
Määttänen Joonas Antinpoika 29.1.1901 Uusikirkko VL
Naapari Juho Adaminpoika 1871 Seiskari
Narsakka Eemil Martinpoika 15.9.1902 Rautjärvi
Narvanoff 1899
Nelimarkka Nikolai 1901 Alajärvi
Nenonen Matti Mikonpoika 1903 Kivennapa
Nenonen Antti Joosepinpoika 23.6.1899 Kivennapa
Nero Uno Nikolai 6.7.1901 Turku
Nesteroff Ivan
Nesteroff Stepan
Nevalainen Lauri
Nevalainen Mikko
Niemelä Niilo Aukusti 28.6.1903 Sääksmäki
Niemelä Juho Erkki 31.1.1897 Kuolajärvi
Niemi Wilhelm Ruupertti 1900 Muurla
Niemi Ivar Taavinp. Iitti
Nieminen Helge
Nieminen Vihtori 28.3.1900 Jyväskylä
Nieminen August Antinp. 3.4.1875 Lempäälä
Nieminen Heikki Wilho Kallenpoika 4.12.1891 Luopioinen
Nieminen Benjam 25.12.1891 Luopioinen
Niemioja Ilmari Alarik 28.12.1879 Orimattila
Niikkula Edvard August 27.11.1899 Orivesi
Niinisaari Väinö Johannes 15.3.1902 Akaa
Niinisalo Kaarlo
Niittunen Paavo 3.12.1899 Jämsä
Nikkari Viktor Tuomaanpoika 31.7.1888 Kymi
Nikki Karl Fredrik 7.2.1894 Nakkila
Nikkilä Yrjö Henrik Aleksander 15.12.1899 Oulu
Nikunen Viktor 1890 Taipalsaari
Nilsson Knut Hugo 9.3.1879 Vimmerby
Nironen Otto Simonpoika Hirvensalmi
Niskanen Eero Antinpoika 12.7.1897 Iisalmi
Nisonen Otto 21.7.1892 Johannes
Nissilä Kustaa Eelim Markunpoika 14.7.1863 Sääksmäki
Nissinen Andrei
Nolcken von Mikael Herman 1884
Nolde Aleksander
Nuija Emilia Yrjöntytär 1890 Rautu
Nummi August Wilhelm 1900 Muurla
Nummila Kaarle Nikolai Kustaanpoika 1892 Marttila
Nurmela Frans Wäinö 3.10.1895 Uusikaupunki
Nurmi Viktor Aleksander 29.11.1891 Kymi
Nurmi Juho Albin 2.3.1889 Pyhäjärvi UL
Nurmi Johan Arvid Askainen
Nurminen August Kallenpoika 27.10.1896 Hauho
Nuutinen Albert Matinpoika 1897 Kontiolahti
Nyberg Ernst Ludvig 6.6.1901 Hyvinkää
Nykänen August Fredrikinp. 23.2.1869 Ruokolahti
Nyman Arthur Teodor 10.9.1892 Inkoo
Nysten Erik Voldemar 6.2.1903 Kuopio
Nyström Karl Erik 11.8.1890 Helsinki pr
Nyström Julius Ernfrid 21.3.1877 Helsinki er
Närhi Otto Taavetinpoika 5.3.1891 Laukaa
Närvänen Otto
Ohvo Antti Matinp 28.9.1891 Helsinki p
Oinas Aksel Immanuel Juhonpoika 24.3.1889 Kemi mlk
Oinas Aadolf Vilhelm 16.12.1891 Rovaniemi
Oinonen Lauri Wilhelm 1901 Lappeenranta
Oivo Ragnar Rafael 2.1.1896 Viipuri mlk
Ojala Anna Margareta 1894 Oulujoki
Ojala Johan Einar 18.9.1899 Tampere
Ojala Juho Oskari 10.2.1896 Ulvila
Ojanen Onni Einari 19.2.1888 Tampere
Oksanen Viktor Einar 1897 Mäntsälä
Oksman Hannes 16.6.1903 Leppävirta
Oosi Kauno Sanfrid Matinpoika 1889 Halsua
Orava Juho Henrik Emmanpoika 1899 Haukipudas
Paaso Wäinö Jaakko 1898 Oulu
Paasonen Karl Birger 25.2.1892 Helsinki s
Paavilainen Matti Tahvonpoika 28.8.1879 Lempaala
Padaskonen Vilho
Pajula Antti 25.3.1865 Ruotsinpyhtää
Pakarinen August
Pakkanen Feodor
Pakkanen Nestor Kaaprielinpoika 7.6.1897 Vehkalahti
Pakkonen Frans Filemon 7.3.1896 Huittinen
Palm Matti
Palmu Gustaf Vilh. 31.3.1886 Kaarina
Palmu Eino Armas 16.1.1903 Aura
Palomäki Vihtori Nikolai ?.1.1894 Kullaa
Paloranta Tuure Vilhelm 28.4.1885 Helsinki e
Panjeff Ivan
Pansar Evert
Pantsari
Pantsu Nikolai 8.2.1899
Parkkinen Albreht Mikkeli
Paronen Eino Ristonpoika 1897 Virolahti
Parpetjeff Ignatius
Partanen Yrjö
Pastinen Kauko Turku
Pattonen Grisors
Patäng Isak Vihtori 1890 Pomarkku
Paukkunen Antti 4.10.1874 Kotka
Paunu Viljo Ferdinand 1.1.1897 Säkylä
Pekari Arvi Anton Antinpoika 30.1.1896 Lemi
Pekkarinen Aatu Emil 1899 Kuopio
Pelkonen Mikko Matinpoika 20.10.1893 Terijoki
Pelkonen Erik Alfred 8.2.1894 Helsinki s
Pell Aleksander 1875
Pelli Tuomas Simonpoika 5.6.1897 Antrea
Peltola Iivari Erkinp. Säkkijärvi
Peltomaa Edvard Juhonp. 23.2.1902 Asikkala
Peltonen Juho Heikinpoika 28.9.1896 Metsäpirtti
Peltonen Heikki Konstantininpoika 1891 Töysä
Pemeller Viktor Voldemar Pietari
Pentinmäki Yrjö Jalasjärvi
Penttilä Albert 23.11.1902 Viipuri
Perämäki Wäinö Waldemar 1891 Elimäki
Perämäki Anton Kallenpoika 17.9.1894 Alahärmä
Pesola Erik Wilhelm Willenpoika 18.2.1895 Kemi mlk
Pesonen Arvi Henrik ?.1.1901 Oulu
Pesonen Lauri Immanuel 8.3.1901 Helsinki e
Pesu Fredrik Antinpoika 1863 Lappee
Pesu Vilho
Pettersson Kustaa Gabriel 5.7.1900 Tampere
Petäjä Frans Teodor 1887 Tuusula
Pienimäki Sulo Fritiof 22.1.1881 Helsinki s
Pietilä Oskar 21.10.1869 Rovaniemi
Pietilä-Meriläinen Lauri Aukusti Jaak.poika 23.9.1897 Haukipudas
Pihlaja Arvo
Pihlman Wilhelm Edvard 1894 Rauma
Piipanoja Lauri
Piiparinen Juho
Piiparinen Iivari Kurkijoki
Piispa Toimi 1899 Virolahti
Pimiä Emil Joosepinpoika 24.3.1902 Kivennapa
Pirhonen Topias Ant.poika 14.9.1886 Hiitola
Pirilä Paavo Kangasala
Pirinen Armas
Pitkänen Eino
Pitkänen Arvo Villenpoika 1891 Vehkalahti
Pitkänen Aleksanteri Villenpoika 1898 Vehkalahti
Pohjoismäki Juho 1895
Pohjolainen Antti Villenpoika 20.4.1886 Viipuri
Ponsimaa Lempi Elisabeth Helsinki
Porvai Aleksei Konstantin
Porvari Toivo 22.10.1899 Sippola
Porvari Eemeli
Posti Kalle Juhonpoika 11.2.1897 Jyväskylä mlk
Postinen Kauno
Potapov Porajärvi
Prinkkälä Juho 1862 Helsinki p
Protsenko Daniel M.
Präkkijeff Nikolai
Prättälä Samuel Samp. 1880 Jalasjärvi
Ptuhoff Ivan
Puhalainen Johannes Pietarinpoika 3.7.1901 Kivennapa
Pukki Tuomas Juhonpoika 17.2.1899 Kivennapa
Pulli Toivo Tuomas Matinpoika 2.1.1901 Kuortane
Pullinen Toivo
Pursiainen August 15.3.1872 Porin Reposaari
Putto Johannes Matinpoika 14.9.1900 Rautjärvi
Pyykkö Eino Taavetti 1898 Pielisjärvi
Pälli Nikolai 3.10.1896 Ylivieska
Pärssinen Antti Juhonpoika 1892 Pyhäjärvi VL
Päärinen Aleksandr
Pöllänen Väinö 2.5.1892
Raatikainen Uuno 28.4.1901 Kuopio
Rahikainen Viktor 19.9.1876 Lahti
Rahikka Vihtori Arvid Vihtorinpoika 9.7.1879 Pirkkala
Raibstein
Railio Yrjö Valfrid 30.11.1899 Helsinki e
Railo Johan Nestor 20.3.1887
Raja August Iivari Matinp. Helsinki p
Rajala Kaarle Aukusti 25.4.1888
Rajala Kalle 1.3.1860 Urjala
Rajala Matti Vihtori 16.5.1897 Kurikka
Ranki Vilho Salomonpoika 10.2.1906 Uusikirkko VL
Ranta Yrjö Patrik 16.4.1901 Huittinen
Rantanen Erik Brynolf 17.10.1896 Helsinki p
Ratkeim
Raudanpää Kustaa Adolf Kustaanpoika 6.6.1878 Lempäälä
Rauta Yrjö 1901 Huittinen
Rautelainen Otto
Rautio
Reeth af Hans Hliding Herman 22.1.1900 Turku
Reijo Vikki
Reiman Mikko
Reiman Kaarle Erikinpoika 27.1.1891 Uusikirkko VL
Reiman Emil 13.11.1897
Reini Kalle Oskari 28.2.1897 Loimaa
Reinikka Eino Jaakko Matinpoika 13.9.1895 Kurikka
Remes Juha Heikki 1902 Kiuruvesi
Renko Vilho
Reunanen Juho Nestori 27.12.1882 Alastaro
Riihelä
Riikonen Viljo Valmis 1899 Kuolemajärvi
Rikkonen Emil Juhonpoika 20.5.1898 Terijoki
Rintala Johan Alfred 13.6.1861 Orimattila
Rintala Kustaa Sal.poika 23.3.1896 Ylihärmä
Rissa Juho Erland Erkinpoika 14.9.1896 Pälkäne
Roine Kustaa Leander 27.7.1883 Perniö
Rokko Juho Aleksanterinpoika 20.12.1908
Rokko Matti Aleksanterinpoika 13.6.1910
Ronkainen Petr Andreevich
Roos Rafael 1900 Kokkola
Ropponen Olof Edvard Ollinpoika 20.10.1900 Ruokolahti
Rosenberg Juho Iisak 24.9.1894 Pori mlk
Rosenbergs Richkards
Rosenqvist Viktor Emil Maurinp. 1.1.1889 Pori mlk
Rosenström Karl Gustaf 24.1.1891 Helsinki sr
Rosenström Edvard 8.1.1887 Porvoo
Rostedt Kustaa Arttur 26.4.1891 Kokemäki
Rudikoff Ivan
Ruohomäki Eino Johannes 21.2.1900 Ulvila
Ruotsalainen Aapeli 1890 Kuopio mlk
Ruotsalainen Wilhelm Wilhelminpoika 8.7.1898 Kivennapa
Rusakov Helsinki
Rytkölä Elias Yrjönpoika 1884 Seiskari
Rytkölä Matti Elianpoika 1867 Seiskari
Rytkölä Albert Matinpoika 1900 Seiskari
Rytkölä Wilhelm Elianpoika 1869 Seiskari
Rytkönen Valdemar 18.4.1900 Helsinki p
Rytty Simo Juhonpoika 1882 Rautu
Rämö Oskar 1883
Räsänen Enok Edvard Helsinki p
Räsänen Yrjö Aleksander 27.9.1899 Kuopio
Rönnberg Albert Georg 26.2.1890 Perniö
Röntynen Antton Antinpoika 1874 Säkkijärvi
Saarenpuu Yrjö 1901
Saari Oiva
Saari Emil Arvid 30.8.1901 Loviisa
Saarikangas Martin Viktor 8.1.1900 Helsinki p
Saarikko Emil
Saarilahti Viljam
Saarinen Kalle Vihtori 30.4.1899 Akaa
Saarinen Kalle Kustaa 31.10.1901 Tampere
Saarinen Juho Jalmari Tuomaanpoika 1896 Tuulos
Saaristo Kalle Vihtori Fredrikanp. 29.2.1888 Helsinki e
Sacharov Jegor
Sahlman Lars Maurits 30.5.1902 Pori mlk
Saikkonen Veikko Pellervo 4.5.1900 Sortavala
Saini Viktor
Sainio Kalle Vilhelm 1.12.1878 Kokemäki
Sainio Karl Edv. 9.7.1879 Särkisalo
Saira Rudolf 1890 Viipuri
Saksa Juho 1880 Terijoki
Salin Toivo Nikolai Kaarlenp. 29.5.1898 Somero
Salin Johan Edvard 18.3.1866 Ylöjärvi
Salmi Juho Nestori 27.2.1890 Oripää
Salminen Einar Arvo Juhonp. 29.6.1894 Paimio
Salo Niilo Oskar 20.11.1898 Vaasa
Salojoki Toivo
Salonen Matti Pernaja
Salonen Frans Jalmar 1864 Pomarkku
Salonen Juho Jalmari 18.6.1888 Elimäki
Sandgren Johan Gustaf 1.8.1887 Helsinki p
Sandström Gustaf Adolf 21.8.1899 Helsinki e
Sandström Kalle Verner 15.8.1892 Vanaja
Sandvik Johannes 11.2.1879 Pietarsaari
Sano Utt.
Santala Ville 3.2.1894 Lapua
Santanen Eino Ilmarinen 22.3.1895 Uskela
Sara Armas Antero 20.11.1903 Renko
Saveljev Jegor Jedvdokimovitsh
Savikko Karl Adolf Miinanp. 24.1.1865 Tampere
Savola Torsti Vihtori 27.2.1917 Maaria
Savola Kyllikki Sofia 1.9.1913 Maaria
Savolainen Mikko Mikonpoika 20.1.1900 Kivennapa
Savolainen Kalle Edvard Viitasaari
Savolainen Einar
Savolin Urho Gunnar 14.8.1891 Helsingin pitäjä
Saxén Alvar Inge 24.11.1897 Helsingin pitäjä
Schildt Bruno Jonas Kristoffer 1902 Heinola mlk
Schilling von Alfred Karl Waldemar 14.4.1899 Helsinki
Semenoff Aleks.
Seppelin Emil Aaron 10.2.1902 Alahärmä
Sepponen Petter
Serenius Kaarle Kustaa Kustaanp. 21.10.1895 Eurajoki
Sevelius Sven Viking 3.2.1897
Sihvo Johannes Joosefinpoika 28.9.1900 Valkjärvi
Siihin G. Säämäjärvi
Siika Esa Paavonpoika 23.11.1892 Kivennapa
Siira Kaarlo Joosef Juusonpoika 19.10.1903 Karunki
Silén Lauri Johannes 10.10.1895 Ikaalinen
Silén Johan Fridolf 25.5.1876 Vihti
Silfvast Yrjö Rafael Juhonpoika 30.1.1900 Valkeala
Silfver Lauri Pori
Siltanen Yrjö
Silva Torsten Ossian Kaarlenp. 18.3.1902 Tampere
Silver Lauri Johannes 25.8.1899 Pori
Simanainen Evald Antinpoika 5.10.1898 Ruokolahti
Simonen Vilho 8.7.1900 Tohmajärvi
Simonen Matti Willenpoika 1901 Karttula
Simonen
Simpelä Onne
Sipilä Lauri Helsinki
Sipilä Onni 7.1.1896 Askola
Sipola Lauri Salomo 1902 Vaasa
Sippola Oskar
Sirola Georg Ludvig 30.1.1903 Turku
Sirola Yrjö 24.8.1893 Hämeenlinna
Sirola Bruno
Sironen Otto Armas 1899 Helsinki s
Sisdanovski Aleksandr
Siukola Vihtori Pälkäne
Sjöberg Väinö Axel Johannes 7.10.1894 Helsinki er
Sjöholm Johan Wilhelm 25.9.1855 Nauvo
Sjölund Juho Lennard 1892 Pomarkku
Skarp Bertil Jarl Adolf 6.1.1900 Helsinki er
Snellman Otto Henrik 17.1.1895 Multia
Snelmann Olli 9.7.1902 Värtsilä
Soini Kaarle Oskari 3.9.1883 Forssa / Tammela
Sokka Jooseppi Hiopinpoika 19.3.1898 Kivennapa
Sokka Matti Matinpoika 1903 Antrea
Solberg August Wäinö 4.1.1893 Nurmijärvi
Solovjov Semjon
Sorin
Soriola Eino Oskar Niklas Sulonpoika 5.6.1898 Kuhmoinen
Sorvali Yrjö Aarne 27.11.1897 Kotka
Sovio Tauno Ensio Hermaninpoika 1905 Valkeala
Stenberg Elias 5.7.1899 Helsinki
Stenroos Anselm
Stenroos Karl Reinhold 9.5.1895 Pyhtää
Stjerncreutz Viktor 1895
Štšerbakov Nikolai
Suhonen Viljo Simeon 6.1.1901 Savonlinna
Suikkari Wäinö Johannes Matinpoika 1898 Jääski
Sundell Erik Johan 13.5.1876 Helsinki e
Sundström Karl August Gunnar 7.1.1885 Helsinki pr
Suni Matti Juhanpoika 17.1.1899 Kirvu
Suojanen Oskari Edvard 8.3.1901 Akaa
Suomalainen Emil Vilhonp. 18.4.1882 Viipuri mlk
Suominen Väinö Mikael Askainen
Suorsa Avgust
Suppola Sulo Evert 4.1.1890 Pyhtää
Susilahti Kaarle Nikolai Kankaanpää
Suutala Juho Oskar 10.5.1887 Jyväskylä
Suutari Väinö Herman Antinpoika 1.7.1898 Kivennapa
Svan Niilo Edvard 7.12.1893 Turku
Syrjälä Vilhelm Markus 1897 Helsinki p
Säde Eveliina Wilhelmiina Severuksenp. 5.1.1893 Helsinki e
Säily Verner Johanneksenpoika 4.4.1899 Ylivieska
Säilä Yrjö Olavi 9.12.1899 Tampere
Särkinen Topias Kaukola
Säteri Artturi Adolf 17.2.1900 Akaa
Säynetjoki Yrjö Mikael 5.3.1900 Kuhmoinen
Söderback Anton Merikarvia
Söderholm Jarl
Taavila Väinö Nikolai Nikolaanpoika 15.12.1900 Orimattila
Taberman Yrjö Juhonpoika 25.5.1902 Uusikirkko VL
Taijala Toivo Aksel 1905 Seinäjoki
Tairanen Konstantin
Takalo Väinö Matias Mikonpoika 1901 Alavieska
Talja Onni Johannes Matinpoika 30.1.1909 Antrea
Tallberg Henrik Einar 13.8.1895 Helsinki er
Tallqvist Alvar Mikael 2.12.1902 Helsinki p
Talpo Oiva Ahti 30.10.1901 Hämeenlinna
Tammela Juho Alfred 19.5.1866 Tampere
Tammelin Kustaa Herman 12.4.1899 Pori mlk
Tammiluoto Yrjö Johannes 5.6.1901 Mellilä
Tamminen Sakari
Tamminen Lauri Edvard 15.3.1896 Helsinki p
Tanjunen Suistamo
Tanni Otto Malakias Malakiaanpoika 28.1.1898 Ulvila
Tapio Aapo Aleksanteri 15.12.1896 Rovaniemi
Taponen Jalmari Johannes Juhonpoika 17.3.1893 Heinjoki
Tarkiainen Hjalmar (Jalmari) Heikinpoika 5.1.1885 Kivennapa
Tarkiainen Joosep Mikonpoika 29.8.1874 Kivennapa
Tase Väinö Antoninpoika 1895 Virolahti
Taskin Michail
Tatschijeff Nikolai
Taurén Aina Maria 19.12.1895 Turku
Teeri Viljo Oskari Viltto 11.1.1900 Mouhijärvi
Telén Brynolf Juhonpoika 11.8.1896 Lammi
Telkkä Nestor August 21.12.1875
Tenho Kaarlo Henrik 6.1.1902 Akaa
Terentjeff Porajärvi
Tervola Eino Valentin 1897 Hausjärvi
Thomasson Nestor 28.6.1896 Pyhtää
Thulonen John
Thusberg Antti Pietarinpoika 20.10.1895 Kivennapa
Tiainen Otto
Tigerstedt Pori
Tihtonen Urho Sakari 30.11.1895 Nurmijärvi
Tiilikäinen Petr
Tiitto-Takala Juho Fredrik 1885 Haapajärvi
Tikolainen Karl
Timgren Heikki Kristian 1894 Pomarkku
Tirkkonen Antti Juho 30.11.1891 Viipuri
Tiskolainen Heikki
Toivainen Otto Emil 20.4.1886 Kotka
Toivio Aleksander
Toivonen Mauri Edvard 19.1.1898 Hyvinkää
Toivonen Juhannes 16.6.1875 Nastola
Toivonen Bruno Joel 5.4.1903 Padasjoki
Toivonen Sten Nikolai 28.11.1900 Tampere
Toivonen Lauri 7.7.1891 Urjala
Tolvanen Aarne Aleksander Antinpoika 1910 Terijoki
Torikka Johan Petter 1897 Viipuri mlk
Torro Onni Matias 2.8.1896 Kotka
Tuisku Toivo Salmon Salmoninpoika 30.5.1898 Kurikka
Tukia Viljo Matti Juhonpoika 1894 Kaukola
Tuohus Roobert 14.4.1890 Jämsä
Tuomela Teodor Kallenpoika 5.11.1898 Sippola
Tuomi Manne Allan Antinpoika 7.12.1893 Iitti
Tuomi Frans Evert 4.9.1893 Helsinki s
Tuomi Aksel Aleksander 16.11.1890 Pori
Tuomi Kaarle Reinhold 16.7.1874 Turku
Tuominen Paavo Adolf 30.4.1904 Turku
Tuominen Arvo Lauri Eemilinpoika 18.9.1900 Valkeala
Tuominen Viljo Johannes 10.6.1900 Vilppula
Tuominen Linus Arthur Samulinpoika 19.3.1886 Kivennapa
Tuominen Oskari 4.1.1884 Nurmijärvi
Tuominen Jalmari 1897 Elimäki
Tuominen Urho
Tuominen Tauno
Tuomisto Kalle Herman 15.10.1899 Tampere
Tupitsin Stepan 1893 Tulemajärvi
Turtiainen Viljo
Turunen Hannes
Turunen Otto Aleksander 10.9.1875 Pielisjärvi
Tähtelä Kalle Aleksanteri 25.5.1891
Törnqvist Anders William Johansson 22.7.1893 Jepua
Uimonen Pekka Annanpoika 29.1.1895 Parikkala
Uksila Weikko Henrik 1892 Oulu
Unelius Johan Adolf 6.11.1895 Orimattila
Untunen David Davidovich
Uosikkinen Juhani 1901 Kuopio
Uotila Lauri
Urhonen Nestor 12.2.1875 Kymi
Utriainen Eelis Hjalmar Aapelinpoika 1894 Rautalampi
Vainio Antti Viljami Antinpoika 22.12.1892 Säräisniemi
Vainio Karl Fabian 8.6.1858 Pyhäjärvi UL
Vainiomäki Toivo Nikolai Antinpoika 15.11.1898 Lavia
Vainionpää Juho Vihtor 12.10.1897 Ikaalinen
Vakkilainen Fanny Matilda 24.5.1899
Vakkilainen Juhana 28.10.1896 Viipuri mlk
Valander Valerian 30.121849 Helsinki s
Valkiala Matti Oskari 8.5.1873 Hollola
Valkonen Juho Emil 23.9.1878 Kotka
Valkonen Julius Augustiinanp. 10.12.1888 Kotka
Valtanen Viljo Volmar Hektor 1.8.1898 Lahti
Valtonen Antti Juho 25.5.1900 Viipuri
Valtonen Frans 8.6.1901
Varen Otto Helsinki
Varis Heikki 1898 Rautalampi
Varnjak Aleksanteri
Vartiainen Kalle Fredrik 1895 Kuopio
Vatanen Lauri 1899 Lapinlahti
Vatilo Lauri Adolf 8.2.1897 Laihia
Vehmas
Vehviläinen Juhana Pärtylinpoika 9.10.1886 Ruokolahti
Veijalainen Juho
Veijalainen Matti Juhonpoika 25.9.1875 Kivennapa
Veikkonen Mauno
Velikok Pavel
Veripää Luukas
Vesa Juho Kustaa 27.3.1896 Oulu
Vesiluoma Juho Antinpoika 1897 Ylihärmä
Vesterinen Herman Taavetinpoika 15.11.1890 Uusikirkko VL
Videnoja V.
Vihavainen
Vihersalo Elviira Hedvig 29.1.1871 Kaarina
Viik Oskari Gottfrid 22.6.1889 Hämeenlinna
Viikki Eino Nikolai 10.8.1900 Keuruu
Viinanen Antti 17.3.1905 Hiitola
Viinikangas Eli Albert 4.7.1894 Kemi mlk
Viio Yrjö Heikki 28.2.1897 Pyhäntä
Viitanen Matti Hiitola
Viitasaari Juho Teodor Helsinki
Vikki Reijo Kaarlo Brynolfinpoika 1899 Lappee
Vikman Uuno Oskarinp. 20.2.1897 Noormarkku
Vikström Klas Emil Joh. Fredrikinp. 24.5.1893 Vihti
Viljanen Oskar Lavia
Viljanen Ellen Maria Helsinki p
Vilkko Antti Tuomaanpoika 14.3.1902 Rautjärvi
Vilkman Torsten
Villanen Armas Sakarinpoika 29.1.1903 Kivennapa
Virén Kustaa 20.12.1878 Renko
Virén Juha Alfred 15.12.1888 Juupajoki
Virenius Karl Jalmari 13.11.1897 Nurmijärvi
Virtanen Karl Artur Kallenp. 19.10.1889 Maaria
Virtanen Juho Adolf 24.5.1895 Uskela
Virtanen Antti Adaminp. 28.11.1888 Valkeala
Virtanen Tyko
Virtanen Akseli Padasjoki
Virtanen Väinö
Virtanen Paavo Nikolai 29.5.1897 Karkku
Virtanen Lauri Johannes 19.1.1896 Ulvila
Virtanen Olavi Bernhard 18.8.1903 Tampere
Virtanen Aaro Johannes 3.7.1899 Jämsä
Virtanen Onni August 24.7.1896 Kuru
Visala Johan Arvid Edvardinpoika 29.4.1893 Pielisjärvi
Volanen Matti 1872 Valkeala
Vuomajärvi Abiel Aleksanteri 1888 Kittilä
Vuoreinen Viktor
Vuori Lennart Aleks. 1899 Pori
Vuori Kalle Vihtori Loimaa
Vuori Urho Veikko 13.6.1886 Maaria
Vuorimaa Josef Josefsson 25.2.1889 Kristiinankaupunki
Vuorinen Armas Viktor Helsinki
Vuorisalo Onni Vilho 4.4.1885 Helsinki e
Vähätupa Vihtori Helsinki
Väisänen Johan Edvard 4.11.1894 Helsinki s
Väisänen Emil Otonpoika 23.5.1896 Hirvensalmi
Välimaa Jalmari Vihtorinpoika 12.3.1899 Lappajärvi
Välimäki Lauri
Wadenstjerna Carl Torsten 1861
Wahlroos Veikko Matias 24.8.1875 Ikaalinen
Wainio Wiljo 7.3.1903 Turku
Wainio Johan Oskar 24.2.1885 Helsinki e
Waljus Eerik Antinpoika 21.5.1893 Impilahti
Wallin Gustaf Hjalmar 23.2.1887 Lohja
Wallin Väinö Johannes 16.4.1903 Pori
Wallo Fredrik 13.9.1896 Alatornio
Waltonen Wera Petronella 3.5.1879 Turku
Wapaa Niilo Oskar 4.8.1894 Helsinki e
Warjonen Armas Yrjö Gustaf 3.8.1898 Turku
Weckman Hjalmar Paavalinpoika 11.11.1894 Nastola
Wegelius Knut Allan 16.4.1890 Hattula
Weikkola Aarne Paulinus Juhonpoika 22.6.1894 Somero
Wentelä Arvo Iisakki Juh.poika 1902 Jalasjärvi
Westerinen Ville 1.10.1871 Kotka
Wias Emil Arvid Johan Isaksson 22.7.1898 Maalahti
Wiiki Lauri Harald 11.5.1902 Noormarkku
Wirolainen Matti 1894 Wuolee
Wirta Wilho Emil 1896 Pori
Wirtanen Kustaa Adolf 21.6.1887 Pertteli
Wirtanen Juho Erkki 12.5.1895 Marttila
Wirtanen Wäinö Teodorius 2.4.1895 Kymi
Wirtanen Aarne Johannes 12.10.1902 Tampere
Wirtanen Kalle Vihtori Helsinki
Wirtanen Kalle Waldemar 14.9.1895 Viipuri
Wirtanen Richard Nikolai 18.12.1894 Tampere
Wirtanen Manne 1899 Elimäki
Wuori Teodor Hjalmar 10.11.1882 Pernaja
Wuorimaa Armas Antinpoika 23.2.1898 Kivennapa
Währn Petter Vilhelm 27.3.1858 Kotka
Wälläri Uuno Nikolai 22.101899 Urjala
Wänskä Kalle 10.1.1889 Viipuri
Wäätäinen Pekka Juhonp. 1.12.1893 Karttula
Ylipää Edvard Iisakki 1900 Piippola
Yrjölä Erhard Juhonpoika 20.11.1892 Kymi
Zetterberg Frans Oskar 21.6.1859 Helsinki e
Zilliacus Niilo Kosti Kullervo 22.7.1899 Savonlinna
Zolotonosov Jefim
Åberg Lauri Johannes 1896 Savonlinna
Åberg Fredrik Otto 30.9.1853 Turku
Åberg Urho Johannes Vihtorinp. 24.3.1901 Tampere
Öhman Karl Gunnar 9.8.1894 Helsinki p
Öhman Georg Wilhelm 24.8.1892 Helsinki pr
Öhman Volmar Sanfrid 29.11.1902 Kotka
Örmark Karl Rafael Espoo


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi