Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Vankileireilta vapauduttuaan kuolleet

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aalto Kustaa Edvard 16.3.1881 Lohja
Aalto Mauno 19.8.1885 Tuusula
Aaltonen Edvard 22.6.1871 Orimattila
Aaltonen Evert Erland 29.12.1872 Kaarina
Aaltonen Kaarlo 12.9.1896 Heinola
Aaltonen Kustaa 1875 Kaarina
Ahlgren Johan Henrik 14.1.1859 Rauma
Aho Jalmar Arvid 8.9.1886 Keikyä
Aho Juho Emil Juhonpoika 17.9.1879 Ulvila
Ahonen Aleks 1895 Tampere
Ahtiainen Manne Armas Juhonpoika 1899 Valkeala
Ahtola Juho Erland 19.12.1852 Kokemäki
Airila Gustaf Fredrik 5.7.1862 Rauma
Ala-Turkia Juho Matinpoika 4.5.1857 Vehkalahti
Alajoki Väinö Kustaa 29.1.1900 Alastaro
Alander Väinö Ilmari 7.10.1892 Pori
Alm Johan Aksel 17.6.1877 Turku
Andersson Jarl Waldemar 10.11.1892 Porvoo mlk
Ania Vilho Johannes 3.7.1897 Hämeenkyrö
Aro Kustaa Aadolf 26.10.1889 Messukylä
Aro Otto Nikolai 18.12.1897 Tampere
Astren Kustaa Erhard 16.6.1876 Pori
Asu Juho Verner 25.8.1885 Tampere
Aurila Emil Helsingin pitäjä
Auvinen Antti Juho 9.12.1880 Kotka
Berg Alexander Siuntio
Berg Kustaa Robert Maununpoika 25.4.1881 Lappee
Berglund Berndt Engelbert 5.6.1877 Pohja
Bergström Alfred Leonard 6.12.1889 Pohja
Blom Frans Mikael 2.10.1887 Helsinki s
Blomgren Eemil Henrik 1902 Pori mlk
Boelius Kaarlo Konst. 11.12.1899 Pori
Bomgren Toivo Johannes 24.5.1898 Perniö
Borgman Johan Edvard 26.6.1889 Viipuri mlk
Boström Julius Verner 12.3.1901 Kirkkonummi
Bredenberg Johan Severin 24.6.1861 Hanko
Bruse Julius Lennart 1.2.1899 Liljendal
Dahlqvist Johannes Matias 23.2.1885 Parainen
Davitsainen Helsinki
Edman Nikolai Aleksius 1880 Pori mlk
Eerola Aksel 15.5.1890 Heinola mlk
Ekholm Kustaa Jalmari 21.7.1895 Pyhäjärvi UL
Ekholm Oskar Jeremiaanp. 1861 Pori mlk
Elo Karl Elis Emil Vilhelminp. 20.4.1881 Tammisaari
Eloheimo Johan Fredrik 15.12.1876 Perniö
Eloranta Hilma Matilda 9.12.1863 Helsinki
Eriksson Helsinki
Eriksson Johan Wilhelm 21.11.1888 Helsinki s
Eriksson Oskar Anshelm Fransinp. 20.2.1886 Porin Reposaari
Fagerlund Josef Siffer 19.3.1893 Kokemäki
Fagerström Emil Abrahaminp. 18.5.1880 Kymi
Faltin Juho Aukusti Hedviginpoika 14.2.1880 Laihia
Filppu Matti Antinpoika 3.6.1874 Viipuri
Forselius Gustaf Viktor 10.9.1865 Helsingin pitäjä
Forslund Iitti
Forsman Karl Viktor 6.2.1873 Nurmijärvi
Forsten Toivo Edvard Aukustinpoika 10.1.1899 Ulvila
Forström Juho Aleksanteri 29.11.1889 Pyhäjärvi UL
Forsviik Juho Jalmari 4.9.1893 Ahlainen
Friman Noak Nikanor 17.4.1901 Särkisalo
Frisk Wäinö Viktor 6.8.1891 Helsinki s
Gren Kaarle 23.8.1878 Pyhtää
Grundström Gustaf Verner 4.6.1900 Helsingin pitäjä
Grundström Johan Edvard 6.5.1864 Hanko
Grönblom Juho Jalmari 1891 Ahlainen
Grönlund Kustaa Albert Helsinki
Grönroos Erik Konstantin 5.4.1901 Hanko mlk
Grönroos Frans Vilho 14.3.1873 Ulvila
Grönroos Kustaa Emil 27.1.1880 Pori mlk
Grönroos Lauri Edvard Edvardinpoika 17.7.1894 Noormarkku
Gröönholm Wäinö 1894 Ahlainen
Haapala Kalle August 11.2.1892 Hämeenkyrö
Haapamäki Kalle Toivo 8.2.1886 Mouhijärvi
Haapanen Kustaa Annanpoika 1.6.1884 Luopioinen
Haaparanta Karl Johan 24.2.1861 Tuusula
Haavisto Jooseppi Amandanp. 3.3.1897 Alastaro
Haimelin Kristian Woldemar 15.12.1883 Kymi
Hakala Evert Hämeenkyrö
Hakala Juho Paavali Kallenpoika 17.4.1895 Pirkkala
Hakala Kalle Kustaa 6.6.1891 Pori
Hakala Lauri Nestorinpoika 21.7.1898 Kuhmalahti
Hakala Uuno Vihtori 1898 Urjala
Hakamäki Johannes Juliuksenpoika 22.11.1887 Kihniö
Hammar Oskar Nikolai 25.10.1900 Mäntsälä
Hannula Paul Johannes Kaarlenpoika 25.1.1880 Helsinki s
Hanski Sulo 25.8.1895 Haapasaari
Harju Mooses Anttoninp. 12.6.1883 Elimäki
Hartikainen Helsinki
Havunen Urho Arthur 25.3.1893 Helsinki e
Heikkilä Toivo Nikodemus Taavetinpoika 1.6.1897 Lavia
Heimonen Albert Kustaanp. 11.12.1892 Jämsä
Heininen Eino Aarne 28.8.1901 Hämeenkyrö
Heinonen Eino Sakarias 31.8.1893 Ikaalinen
Heinonen Gustaf Aarne 8.12.1898 Turku
Heinonen Kaarle Kristian Kristianinpoika 27.4.1871 Pirkkala
Heinonen Toivo Väinö Antinp. 17.5.1894 Kymi
Helander Armas Johannes 1897 Rauma
Helin Rikhard Matias Emmanp. 9.10.1899 Tampere
Hellén Aksel Albert ?.1.1894 Perniö
Hellgrén Joosef Einari 15.4.1888 Pyhäjärvi UL
Helminen Frans Allan 11.6.1888 Urjala
Hermansson Juha Herman 10.10.1872 Maaria
Herranen Aleksanteri Juhonpoika 11.9.1890 Muolaa
Hietamies Manu Evanpoika 11.4.1872 Lemi
Hiltunen Nestor Juhonpoika 14.6.1898 Kontiolahti
Hirvonen Otto Juuka
Holmberg Johan Emil 5.1.1896 Porvoo mlk
Honkanen Faabian Heinola mlk
Hosiokangas Jaakko Joonas Juhonpoika 19.7.1874 Isojoki
Huhta Karl August 17.4.1895 Espoo
Huhtanen Axel Eevert Paimio
Huhtanen Frans Ville 1875 Vampula
Huohvanainen Ale 1892 Ilomantsi
Huovinen Iivari 1.5.1896 Sotkamo
Huovinen Johannes 4.2.1889 Turku
Hurme Juho Sulho 25.6.1890 Turku
Hurri Ville Petter Mikkeli mlk
Huusari Eevald Anttoninpoika 14.10.1898 Vehkalahti
Hällström Emil Theodor William 25.3.1864 Helsinki pr
Hälvä Tuomas Aleksi Juhonpoika 20.12.1901 Heinola
Härkönen Kalle Heikinpoika 20.12.1889 Lempäälä
Högstedt Hjalmar Aleksander 14.11.1897 Karjalohja
Hörskäs Anton Iisakinpoika 1874 Valkeala
Iivonen Aleksander Heikinpoika 1898 Antrea
Ilomäki Onni Oskari Ainonp. 3.2.1898 Tampere
Innanen Arvid Antinpoika 18.9.1887 Taipalsaari
Isokoski Ville 13.9.1887 Oulujoki
Jaakkola Frans Wäinö 1898 Nakkila
Jalasjoki Juho Wihtori 18.2.1874 Humppila
Jalava Richard Antinp. 10.12.1876 Helsinki s
Jernberg Otto 8.8.1877 Ruokolahti
Johansson Alexander Verner 2.12.1896 Helsinki sr
Johansson August Eemil 6.4.1885 Forssa / Tammela
Johansson Emil Stefanus 1884 Pori
Johansson Erkki Juha Erkinpoika 4.4.1876 Sääksmäki
Jokela Emil Timoteus 8.5.1886 Kannus
Jokela Uuno Armas 24.5.1901 Harjavalta
Jokinen Einar Nestor Amandanpoika 12.2.1881 Kuorevesi
Jokinen Otto Selim 1898 Loppi
Juurinen Kustaa Adolf 29.11.1867 Kaarina
Juusti Mauno Vihtori 12.5.1902 Pukkila
Juutilainen Esaias Jaakonp. 20.8.1867 Kymi
Jyrkilä Wilhelm Aroninp. 29.1.1895 Kymi
Järvenpää Frans Viktor 1888 Pomarkku
Järvenpää Viktor Selim 17.6.1892 Ahlainen
Järvensivu Iivari 25.10.1877 Noormarkku
Järvinen Antti Tuomaanpoika 1867 Valkeala
Järvinen Armas Antti 18.1.1894 Virrat
Järvinen August Jalmari 7.1.1895 Sääksmäki
Järvinen Taavetti 19.6.1861 Joutseno
Järvinen Urho Aleks. 29.12.1892 Halikko
Järvinen Vilho 2.6.1899 Urjala
Kaarto Kalle August 10.7.1876 Punkalaidun
Kadenius Paul Viktor 1886 Rauma
Kahila Kalle Vilhelm 29.1.1895 Pirkkala
Kaija Paavali Kallenpoika 24.1.1900 Kuhmoinen
Kaija Tuomas Antinpoika 1878 Jääski
Kaipainen Eemeli 3.12.1899 Joutseno
Kaipainen Erik Vilh. 31.7.1889 Kotka
Kaipio Ernest Aleksander 15.3.1885 Hämeenkyrö
Kajander Otto Alfhildus 31.1.1878 Iitti
Kalander Wiljam Brynolf 1886 Jääski
Kallberg Vilhelm Viktor 25.2.1898 Orimattila
Kalske Paul Henrik 11.2.1895 Hanko
Kanerva Anselm Antinp. 30.4.1884 Helsinki e
Kanervisto Usko 23.7.1893 Virrat
Kannisto Kalle Kustaa 1.1.1894 Sääksmäki
Kannisto Martti Vilhelm 17.12.1897 Kokemäki
Kantola Vihtori Valfrid Vihtorinpoika 11.2.1895 Kalvola
Karjalainen Heikki Juhana Tahvonp. 25.8.1896 Kerimäki
Karjalainen Matti Juhonpoika 29.4.1891 Metsäpirtti
Karjalainen Rosa Maria 23.9.1897 Helsinki s
Karlsson Helsinki
Karlsson Yrjö Aleksanteri 12.6.1901 Joutseno
Karola Helsingin pitäjä
Kaski Kaarle Wille Mandanp. 12.1.1879 Kauvatsa
Katajamäki Matti Matinpoika 3.3.1879 Orivesi
Kattelus Erik Johan 5.8.1865 Kotka
Kauppinen Kalle Tanelinpoika 15.5.1850 Saarijärvi
Kekolahti Emmi 16.3.1898 Tuusula
Kekäläinen Jaakko Henrik 18.4.1894 Kuopio
Kempas Jussi Pielisjärvi
Kenttä Jalmari 3.1.1881 Ruotsinpyhtää
Kervinen Pekka 1.3.1884 Pori
Keskinen Abraham 5.4.1872 Hamina
Keveri Matti Tanelinpoika 2.12.1886 Virolahti
Kilpinen Amanda Juhontytär 23.11.1862 Luopioinen
Kivelä Juho Einar 8.2.1896 Hollola
Kivelä Taneli Matinpoika 15.7.1856 Miehikkälä
Kivikoski Kalle Juhonp. 24.3.1875 Kotka
Kivinen Kosti Johannes 8.3.1897 Eura
Kivistö Frans Emil 23.9.1898 Kokemäki
Kivistö Kaarle Juhanpoika 4.7.1880 Alastaro
Klinth Alexander 23.2.1869 Pohja
Koivula Aukusti Aprahaminp. 11.2.1871 Punkalaidun
Koivunen Kaarlo 6.10.1869 Kotka
Koivunen Kalle Herman 9.11.1899 Teisko
Kokko Hjalmar Sylvesterinpka 6.1.1887 Valkeala
Kolanus Apeli Haukivuori
Kolari Anselm Hiskiaksenpoika 5.6.1872 Joutseno
Kolkka Emil Bernhard 1.11.1887 Kotka
Korhonen Aukusti 11.7.1890 Hankasalmi
Korhonen Juho Iisakinpoika 20.4.1872 Hamina
Korjus Viktor Matinp. 12.3.1885 Kymi
Koski Hugo Hjalmar 21.8.1892 Helsinki p
Koski Juho 1889 Tammela
Koski Taavetti Wilhelm 7.7.1856 Hämeenkyrö
Koskinen Anselm 3.1.1888 Mouhijärvi
Koskinen Arvo 12.12.1898 Pirkkala
Koskinen Johannes 27.12.1897 Hattula
Koskinen Mauno Nikolai 19.12.1901 Pyhäjärvi UL
Koskinen Wilhelm Eeva-Stiinanp. 1866 Valkeala
Koskinen Wäinö 17.8.1901 Ruovesi
Koskio Frans Aukusti 16.1.1876 Eura
Kousa Kalle 26.11.1880 Helsinki s
Kraufvelin Edvard Vilhelm 7.2.1890 Porvoo mlk
Kuikka August Wilhelm Ollinp. 16.12.1887 Impilahti
Kuivalainen Pekka Adolf Laurinpoika 27.8.1872 Viipuri
Kujala Matti Kallenp. 29.2.1876 Kymi
Kukola Vilho Oskari 7.5.1877 Punkalaidun
Kuljunen Jalmari Juhonpoika 25.11.1899 Teisko
Kullaslahti Juho Taavetti 1875 Valkeala
Kunnari Viljam Juhonpoika 4.1.1894 Vehkalahti
Kunnas Etla Helena Tampere
Kuparinen Ville Kaaprielinp. 2.10.1875 Kymi
Kurikka Matti Matinpoika 4.2.1874 Sakkola
Kurkinen Heikki 16.11.1864 Pohja
Kuusela Juho Nestor 1877 Heinola mlk
Kuusisto Karl William 9.3.1891 Pohja
Kuusisto Leander Eliinanpoika 1893 Karvia
Kylander Rikhard 4.12.1857 Hollola
Kyöri Robert 7.2.1875 Tuusula
Käenniemi Vilho Ilmari Heikinpoika 8.5.1901 Luopioinen
Käpylä Fredrik Ilmari Miinanpoika 14.3.1895 Ruovesi
Kärki Yrjö 19.12.1897 Messukylä
Kärkkäinen Juho Robertinpoika 8.9.1881 Muolaa
Köhkörö Juho Wilhelm 20.6.1869 Hämeenkyrö
Laari Aatami Maununp. 12.7.1872 Savitaipale
Lahti Kaarlo Vihtori 27.10.1883 Pori
Lahti Tahvo Juonaanpoika 9.10.1868 Virolahti
Lahtinen Herman 29.4.1891 Ruovesi
Lahtinen Hermanni 12.5.1895 Vilppula
Lahtinen Lauri Artturi 30.10.1897 Teisko
Lahtinen Lauri Rudolf 1896 Ylöjärvi
Lahtinen Tyko Yrjö Heikinpoika 30.1.1897 Eräjärvi
Lahtinen Vihtori 1891 Vilppula
Laihonen Johannes Einar 1898 Uusikaupunki
Laine Hugo Severin 28.10.1900 Porvoo
Laine Isak Johannes 11.6.1883 Eura
Laine Johannes Seth Kallenp. 1.1.1886 Messukylä
Laine Ragnar 15.3.1900 Maaria
Lampén Vihtori Juhonpoika 23.8.1888 Hämeenlinna mlk
Lanne Lauri Rafael 16.8.1898 Pori
Lanne Martti Vihtori 1.2.1893 Pori
Lanne Vilho Jakob 25.7.1894 Pori
Lannimaa Urho Tobias Vilhelm 22.12.1897 Pirkkala
Larm Juho Josefsson 17.5.1869 Korppoo
Larsson Aksel Juhanpoika 10.6.1901 Kotka
Laurén Hjalmar 1892 Luvia
Lauri Johan Wilhelm 15.8.1889 Porvoo mlk
Lautala Emil Leonhard 11.6.1880 Kymi
Lautasilta Aatto Elis 18.6.1893 Urjala
Lavi Augusti Matinpoika 1882 Vehkalahti
Lehtimäki Jooseppi Nikolai 7.2.1856 Kokemäki
Lehtinen Gustaf Reinhold 20.6.1864 Piikkiö
Lehtivirta Arvo Ville 18.9.1888 Orivesi
Lehto Atte Arviidi Oskarinpoika 8.12.1891 Pirkkala
Lehto Eenokki Jalmari 8.8.1883 Rauma
Lehto Otto Ilmari 26.3.1903 Sääksmäki
Lehtokivi Frans Edvard 2.3.1891 Turku
Lehtonen Eino Alfred Alfredinp. 26.5.1898 Hattula
Lehtonen Emil Johannes 3.5.1896 Muurla
Lehtonen Ida Antintr. 25.9.1897 Orivesi
Lehtonen Maurits 24.5.1860 Eräjärvi
Lehvonen Paavo Mikko Taavinpoika 1887 Antrea
Leinio Kusta Jalmar 1888 Turku
Leino Verner Valfrid 18.10.1881 Iitti
Leiponen Tahvo Aleksander 26.12.1893 Muolaa
Leivo Hilja Lydia 23.11.1887 Ulvila
Lempinen Mikko August 4.10.1892 Somero
Lepistö Aukusti Otonpoika 25.5.1874 Kotka
Lepistö Kalle Matti 23.6.1901 Aura
Leponiemi Aksel Emanuelinp. 25.12.1893 Helsinki e
Leponiemi Eetu Eetunpoika 30.10.1898 Ruovesi
Leppälä Kustaa 14.5.1892 Lempäälä
Leppänen Väinö Johannes 30.3.1894 Eura
Liinamaa Kalle Efraiminpoika 7.12.1878 Viipuri
Lilja Juho Kustaa 24.2.1892 Orivesi
Lindell Kustaava Matintytär 1876 Valkeala
Lindfors Otto Edvard 2.12.1858 Helsinki s
Lindgren Arvid Ludvig 1.10.1884 Multia
Lindgren August Leonard 22.1.1881 Helsinki pr
Lindgren Wäinö Josef 19.3.1896 Multia
Lindholm Kaarle Kristian Kallenpoika 1891 Kangasala
Lindholm Karl Bernhard 21.10.1867 Pori mlk
Lindholm Väinö 12.5.1900 Ruovesi
Lindroos Gustaf Villiam 1898 Kemiö
Lindroos Hugo Hjalmar 24.12.1896 Mäntsälä
Lindroos Juha Kustaa Kustaanpoika 1898 Kangasala
Lindroos Onni 26.5.1895 Keuruu
Lindros Frans Sipoo
Lindström Johan Frans 24.7.1899 Pyhtää
Liukkonen Aleksander Aleksanderinpoika 1896 Antrea
Lukkari Matti Arvid 18.2.1896 Sotkamo
Lukkarinen Otto Reinhold 31.7.1899 Kotka
Lund Emil Fredrik 2.8.1876 Helsinki sr
Lund Juho Jalmari 27.12.1901 Halikko
Luoma Wille Juhonpoika ?.5.1871 Vehkalahti
Luukkonen Tuomas Antinpoika 21.12.1873 Nuijamaa
Långfors Paavo Anton 30.7.1901 Pori mlk
Lähde Emil Arvid Juhonp. 29.8.1887 Pori
Lähde Kaarle August 23.1.1894 Tammela
Lähteenmäki August Juhonp. 1.12.1877 Kauvatsa
Lääti Vihtori Kallenpoika 1870 Vehkalahti
Löf Kaarle Johannes 15.4.1898 Pusula
Majaniemi Valdemar Manninpoika 9.9.1897 Ruovesi
Malminen Frans Oskar 7.2.1894 Somerniemi
Manninen Vilho Basiliuksenpoika 30.8.1901 Lappee
Manninen Väinö Henrik Heikinp. 2.11.1888 Ruovesi
Mannström Karl Fredrik 15.10.1876 Helsinki s
Marjamäki Martti Johannes 9.1.1896 Urjala
Martikainen Wilhelm Juhonp. 14.9.1872 Sakkola
Marttinen Walter Paavonp. 8.4.1876 Kymi
Matilainen Basilius Annanp. 14.1.1874 Kymi
Mattila Vilho 1867 Kangasala
Meronen Arthur Aleksander Wilhelminp. 8.5.1896 Ruokolahti
Mikkola Eljas Matinpoika 21.5.1865 Vehkalahti
Mikkola Oskar Heikinpoika 1.2.1877 Sääksmäki
Mikkola Samuli 16.2.1894 Keuruu
Mikkonen Antti 18.2.1868 Kajaani
Mustalahti Vihtori Apatianp. 3.3.1879 Vilppula
Myllyniemi Ignatius Dominikus Kallenpoika 5.8.1892 Kuru
Mäkelä Aukust Hattula
Mäkelä Einar Hjalmar 1.11.1897 Pukkila
Mäkelä Helmi Lyydia 7.12.1899 Koski HL
Mäkiaho Vilho Emanuel Manunp. 13.12.1901 Orivesi
Mäkinen Kalle Verner 15.9.1882 Tampere
Mäkinen Kustaa Aadolf 1893 Luopioinen
Mäkinen Lauri Nikolai Miinanpoika 27.5.1901 Mellilä
Mäkinen Otto Juhana Oskarinpoika 5.5.1891 Tuulos
Mäkinen Topias Juhonp. 19.4.1880 Messukylä
Männistö Frans Fredrik 14.4.1868 Kokemäki
Mäntylä Kustaa Heikki Kallenp. 21.3.1896 Sääksmäki
Mäntylä Vihtori 29.6.1891 Kaskinen
Mäntynen Johannes Wilhelm 1879 Kiukainen
Narinen Antti Juho Paavonp. 30.5.1867 Kymi
Neulanen Vilho 10.1.1857 Keikyä
Nevajärvi Venner Padasjoki
Niemi Aati Juhonpoika 4.10.1896 Kuorevesi
Niemi Anselm 28.5.1899 Suoniemi
Niemi Artturi 1886 Joutsa
Niemi Urho Valdemar 4.10.1887 Tampere
Nieminen Aukusti Matinp. 13.2.1862 Messukylä
Nieminen Juho Emil 8.2.1888 Loviisa
Nieminen Juho Jalmari 24.10.1885 Urjala
Nieminen Lauri Arm. 1895 Janakkala
Niininen Santeri Heikinp. 9.8.1857 Ruovesi
Niittumäki Väinö Israel 30.5.1900 Alastaro
Nikander Klaus Vihtori 21.4.1896 Pyhäjärvi UL
Nikkanen Juho Yrjönpoika 12.10.1873 Kivennapa
Niskanen Helsinki
Nokkanen Taavetti Tanelinp. 1869 Valkeala
Nordling Toivo 25.3.1900 Pori
Nordström Artturi 2.3.1898 Pori mlk
Nummiranta Jalmari Aukusti 2.12.1899 Marttila
Nurmi Juho Vihtori 28.9.1889 Hämeenkyrö
Nurminen Antti Nikodemuksenp. 26.11.1863 Kymi
Nurminen Ihanelma Villentytär 10.3.1903 Hauho
Nurminen Juho Kallenpoika 21.5.1882 Luopioinen
Nygrén August Juhonp. 18.10.1870 Kymi
Nykänen Helsinki
Nykänen Abel 4.7.1863 Ruotsinpyhtää
Nylund Karl Fredrik 11.3.1883 Tampere
Nyman Alfred Fredrik Herman Tammisaari mlk
Nyman Georg Birger 17.5.1895 Porvoo mlk
Nyman John Verner 12.6.1899 Mustio / Karjaa
Nyman Karl Bruno 3.9.1896 Porvoo mlk
Nyman Karl Erik Emil 19.3.1886 Helsinki sr
Nyman Väinö Johannes Juhonpoika 10.7.1900 Porvoo
Nyroos Viktor Arvid 1.3.1886 Ahlainen
Oinonen Uuno Herman Matinpoika 11.5.1894 Impilahti
Ojalehto Alpert Kärsämäki
Oksanen Emil 1892 Joutsa
Oksanen William Nikolai 9.4.1895 Perniö
Ollikainen Aatu 20.4.1885 Karstula
Ollila Malakias Kustaanp. 7.12.1865 Tammela
Ottosson Herman 16.7.1870 Pernaja
Outinen J. Mäntyharju
Paavilainen Wiljam 1883 Lappee
Paavola Atle Eemil 27.6.1898 Padasjoki
Pajunen Vihtori Arvid Simonpoika 7.8.1885 Pirkkala
Palmu Vihtori Iisakinpoika 1861 Ilmajoki
Palonen Martti Armas Tuomaanpoika 18.10.1898 Orimattila
Palonen Uuno Walter 26.5.1901 Nakkila
Pankka Toivo Armas Antinpoika 22.12.1897 Nuijamaa
Parkko Einar Simonpoika 22.8.1888 Virolahti
Parkkonen Juho Juhonpoika 30.5.1881 Helsinki
Parpala Väinö Ilmari Johannes 26.2.1893 Viitasaari
Pavén Kusta Edvard 28.4.1865 Turku
Pelander Konstantin Juho 26.5.1899 Somero
Peltonen Lauri Nikolai 18.9.1899 Perniö
Peri Edvard Jaakonp. 5.2.1886 Kymi
Pihlainen Emanuel Edvard Samulinpoika 26.3.1875 Sääksmäki
Pihlman Frans Ivar Gabrielinpoika 27.8.1876 Pirkkala
Pihlman Urho Viljo Heikinp. 23.5.1902 Nurmijärvi
Pimiä Jalmari Joosepinpoika 27.4.1898 Kivennapa
Pitkävirta Nestor 26.2.1891 Hartola
Porkka Ville Juh. poika 14.12.1881 Simo
Posti Eemil Antinp. 23.4.1889 Helsinki e
Posti Vihtori Anttoninpoika 23.7.1893 Vehkalahti
Poussa Martti Paavali 11.1.1900 Tyrvää
Puhakka Ville Kallenpoika 30.1.1876 Virolahti
Pulkkinen Heikki Jeremias Villenp. 13.11.1889 Kymi
Pulkkinen Wäinö Emil 15.4.1896 Kajaani mlk
Purhonen Kalle Juho 1897 Juva
Puttonen Wihtori Oskarinp. 29.12.1894 Helsinki s
Puustelli Ivari Heinola mlk
Puustelli Mooses Matinpoika 11.1.1890 Virolahti
Päivärinta Kustaa Eerikinpoika 31.11.1865 Virolahti
Pärnänen Martti Otonpoika 22.7.1897 Joroinen
Pärssinen Yrjö Juhonpoika 1889 Käkisalmi mlk
Pöyhönen Kalle Oskar Pekanpoika 1884 Käkisalmi
Raasu Rikhard Erikinpoika 6.3.1886 Vehkalahti
Raivonen Kalle Einari Erkinpoika 17.2.1892 Kuhmoinen
Rajala Klas 9.8.1869 Juupajoki
Ranta Isak Aukusti 14.12.1875 Punkalaidun
Rantala Anton Matinp. 17.5.1868 Kymi
Rantala Erik Johan 13.4.1873 Hamina
Rantanen Kaarlo Timonp. 16.9.1871 Messukylä
Rantasaari Kalle Vihtori 24.2.1887 Loppi
Rastila Wihtori Feeliks Wihtorinpoika 2.9.1896 Kalvola
Reijonen Abel 15.5.1873 Joroinen
Reijonen Johan Vilhelm 11.3.1900 Joroinen
Reinikainen Aatu Rikaardi 7.3.1890 Leppävirta
Riento Yrjö Verneri 5.10.1895 Pori
Rinne Juho Oskar 23.10.1878 Eura
Roine Arndt Johan 9.9.1891 Pyhtää
Roine Matti Joonaanpoika 15.9.1878 Miehikkälä
Rokala Laina Juhontytär 17.1.1892 Hyvinkää
Rolig Matts Oskar 1888 Kaarina
Roos Kaarle Erik Kaarlenpoika 30.6.1897 Pirkkala
Rosberg Juho Oskari 18.12.1869 Sääksmäki
Rosengren Kustaa Arvo 30.10.1893 Pori
Rosnell Frans Nestor 26.5.1871 Pori
Ruohio Wäinö Emanuel Emanuelinpoika 10.7.1894 Ruokolahti
Ruokonen Kustaa Fredrikinp. 4.4.1859 Asikkala
Ruotsalainen Samuli Taavinp. 30.12.1882 Kymi
Rytkö Taneli Antinpoika 13.9.1854 Virolahti
Råman Heikki 25.11.1897 Hattula
Saarimäki Toivo Mateus Matinpoika 1896 Karvia
Saarinen Albin 1896 Sääksmäki
Saarinen Toivo Vihtori Juhonpoika 30.5.1895 Kylmäkoski
Sahlberg Kalle Juho 1879 Rautalampi
Sahlström Kalle Kustaa 1901 Loppi
Salenius Anders Gustaf 23.4.1873 Porvoo mlk
Salin Selim Richard 3.3.1887 Lohja
Salmi Taavi Juhonpoika 16.9.1873 Sippola
Salminen Hjalmari 1888 Paimio
Salminen Ivar Alexander 13.8.1892 Turku
Salminen Joh. Wilhelm 25.4.1878 Pernaja
Salminen Toivo Artur 1902 Loimaa
Salmiranta Kalle 20.1.1890 Aura
Salo Hulda Dagmar Villent. 21.3.1889 Hauho
Salo Johan Vihtori 24.7.1876 Urjala
Salo Kaarle Alfred 28.11.1869 Pöytyä
Salokangas Robert 5.9.1874 Pori
Salokannel Alma Josefina 25.8.1864 Hauho
Salonen Anton Johannes 15.1.1875 Turku
Salonen Iisakki Jalmari 10.8.1886 Eura
Salonen Juho Markus Fransinpoika 11.2.1901 Eurajoki
Salonen Kalle Paavali 18.1.1900 Punkalaidun
Salonen Taavi Rikhard 1.1.1894 Elimäki
Sammallahti Juho Rikhard 1884 Pomarkku
Sandberg Viljo Nikolai 16.11.1902 Mäntsälä
Santala Kustaa Adolf 1896 Nakkila
Savenius Karl Viktor 12.10.1875 Pernaja
Selkee Frans Mikael 29.9.1895 Pirkkala
Seppälä Kustaa Emil 6.7.1875 Eura
Sergejeff Nikolai Haritonov 23.4.1878 Kotka
Setälä Katri Fanny 1896 Loimaa
Setälä Martti Lukas Juhanpoika 25.9.1896 Lavia
Sievinen Selim Otonp. 27.3.1865 Messukylä
Sikanen Kalle Aukusti 1880 Suonenjoki
Silander Kalle Vihtori 1893 Loimaa
Silén Kalle Heikki 24.3.1888 Renko
Silenius Karl Johan 28.3.1873 Pohja
Siltanen Kalle Vilho 7.9.1895 Punkalaidun
Siltanen Kustaa 11.8.1881 Eurajoki
Silvatti Wihtori 1893 Joroinen
Simula Kalle Viktor 15.11.1897 Köyliö
Sinervä Juho Fridolf 18.9.1874 Lohja
Sinisalo August Vilhelm Juhanpoika 19.9.1884 Maaria
Siren Väinö Johannes 1884 Pori
Sirén Selim 14.6.1884 Pyhtää
Sivula Matti Matinpoika 1890 Alajärvi
Sjöman August Juhonpk. 22.12.1879 Hämeenlinna mlk
Skog Maurits Severin 20.10.1895 Siuntio
Sorsa Kalle Juhonpoika 6.12.1873 Viipuri mlk
Stark Johan 17.11.1856 Ruotsinpyhtää
Stenfors Frans Viktor 3.8.1867 Ahlainen
Stenfors Kalle Jalmari 10.8.1895 Huittinen
Stenfors Klaus Vihtori 7.9.1899 Ahlainen
Stenfors Matti Vilhelm 16.6.1875 Hanko
Storhök Wille 1896 Alajärvi
Stöders Johan 1.7.1871 Kymi
Sulander Johan Arvit 1887 Pirkkala
Sund Yrjö Artur 21.2.1881 Helsinki p
Sundell Johan Vilhelm 5.4.1892 Bromarv
Sundström Karl Adolf 28.1.1887 Siuntio
Sundvall Johan Aleksander 14.1.1869 Pori
Suomalainen Emil Arvid 27.8.1898 Parainen
Suomela Karl Nestor 1876 Uusikaupunki
Suomela Teodor William Gabriel 30.3.1887 Turku
Suominen Aksel Nikolai 1885 Pori mlk
Suominen Anton Aleksander 1894 Kaarina
Suominen Juho Oskar 14.4.1881 Vampula
Suortti Otto Juhonpoika 1873 Vehkalahti
Sutela Aleksander 6.10.1900 Hamina
Suuronen Edvard Juhonpoika 18.6.1875 Sippola
Syrjänen Johannes 22.4.1870 Tyrvää
Syvinki Siimes Epriinanp. 7.1.1893 Ruovesi
Särkkä Antti Ville 27.6.1880 Kymi
Söderling Juho Emil 24.12.1890 Sääksmäki
Söderling Vilho Emil 3.6.1900 Pori
Söderlund Karl Johan Alexander 6.9.1881 Helsinki pr
Söderman Huuko Rikhard 20.6.1901 Ulvila
Söderström Armas Alarik 19.8.1898 Perniö
Taimi Kustaa Emanuel 1876 Kiukainen
Tallgren Juho Evert 30.4.1882 Urjala
Talvitie Erland Engelbert 15.10.1897 Loimaa
Tammelin Helsinki
Tamminen Anders Viktor 4.6.1878 Helsinki p
Tamminen Artturi Jalmari Juhonpoika 1891 Kemi mlk
Tani Oiva William Sylvesterinp. 2.8.1889 Kymi
Tarkiainen Agneta Tuomaantr. 23.12.1863 Kivennapa
Taskinen Albin Aukustinpoika 23.5.1887 Rantasalmi
Tennilä Julius Kallenpoika 17.4.1863 Jämsä
Tihveräinen Antti 10.7.1872 Orivesi
Tiirikainen Oskar Evert 1886 Kuopio mlk
Tilander Teodor Aleksander 5.3.1875 Nurmijärvi
Tinkanen Aksel Antinpoika 13.4.1893 Virolahti
Tommila Anton Erkinpoika 13.9.1870 Vehkalahti
Tommila Juho Juhonpoika 6.9.1870 Kauvatsa
Tossavainen Kalle 12.5.1891 Pielavesi
Tuomi Kalle Jyväskylä mlk
Tuomi Wille Tuusula
Tuominen Juha Yrjö 28.2.1892 Alastaro
Tuominen Kaarlo Edvard 19.3.1896 Turku
Tuominen Kalle Kallenp. 1.10.1869 Tuusula
Tuominen Oskari 10.12.1874 Akaa
Tuomisto Kalle Jalmari Malakiaanp. 25.11.1879 Hämeenkyrö
Tuovinen Jafet Matinpoika 4.3.1879 Simo
Turunen Oskar Wilhelm 17.8.1876 Helsinki s
Tuupanen Matti Jaakonp. 21.3.1893 Pälkjärvi
Uggeldal Anders Fritiof 1895 Dragsfjärd
Ukkolin Juho Emil Juhonp. 23.3.1878 Viipuri
Vahtera Uuno Verneri 20.9.1897 Ulvila
Vahtera Väinö Matti 1.7.1886 Helsinki s
Vallin Johan 31.12.1852 Hollola
Valo Kalle Tampere
Valtanen Oskari Edvin 10.5.1883 Punkalaidun
Vatanen Otto Viktorinp. 2.7.1895 Karttula
Verho Oskar Antinpoika 28.8.1881 Sippola
Vesanto Anton Nikolai 26.11.1883 Lahti
Vienola Oiva Adolf Juhonpoika 9.12.1901 Ikaalinen
Vierikko Väinö Anselm 27.4.1878 Pirkkala
Viinikainen Aarne Julius Hermaninp. 11.6.1894 Kymi
Viitanen Aaro Nikolai 22.11.1891 Ruovesi
Viitavuori Sulo Juhonpoika 16.7.1895 Jämsä
Vilppula Nestor Kaarlenp. 5.10.1870 Antrea
Virolainen Martti Juhonpoika 14.11.1872 Kivennapa
Virtanen Huugo Jalmari 27.11.1897 Tampere
Virtanen Johan Edvard 1881 Uskela
Virtanen Kalle Juho 27.1.1882 Loppi
Virtanen Vihtori Alpiinus 25.9.1884 Suodenniemi
Voitto Hugo Aleksander 28.1.1903 Alastaro
Vuorela Kaarle 18.8.1901 Hattula
Vuorenharju Leevi Henrik 24.9.1900 Pori
Vuori Kalle Bruno 28.7.1876 Forssa / Tammela
Vuori Mauri Eemil 24.12.1882 Ulvila
Vuorinen Johan Henrik Helsinki
Vuorio Evart Jalmari 12.11.1897 Kisko
Vuorio Irene Augusta 6.4.1902 Hämeenkyrö
Vuorio Sylvi Amalia 16.8.1899 Hämeenkyrö
Väisänen Kustaa Wilhelm 1897 Juva
Väkiparta Matti Juhonpoika 9.4.1880 Räisälä
Väliaho Arvid Johannes Vihtorinpoika 21.9.1891 Parkano
Välimaa Kaarle Oskar Juhonp. 18.5.1872 Kymi
Välimaa Kalle Severin 21.10.1894 Kiikka
Välimäki Heikki Paavali 14.4.1857 Karkku
Wahlstén Gustaf Adolf 29.10.1868 Helsinki e
Wahtera Frans Jalmari 5.3.1893 Eura
Wainio Wäinö Mikael Mikonpoika 4.1.1892 Harjavalta
Walkama Juho Erlandi 17.10.1877 Pori
Walkki Edvard Juhonp. 3.6.1865 Kymi
Wallenius Kustaa Hemming 1896 Perniö
Walpas Eemil 4.8.1884 Jäppilä
Wesanto Frans Viktor 1.4.1892 Köyliö
Westerlund Johan Alfred 2.5.1901 Mustio / Karjaa
Willig Edvard Vihtori 18.3.1899 Köyliö
Wirtanen David Sylvester 1.2.1868 Turku
Wirtanen Juho Kallenp. 27.4.1869 Kaarina
Wirtanen Kustaa Evert 27.11.1886 Turku
Wirtanen Urho Wiljami 23.1.1901 Hattula
Wollsten Gunnar Vilhelm 25.1.1902 Helsinki sr
Wuorinen Jalmari 1898 Luopioinen
Wäre Anne Dagmar 26.9.1887 Laitila
Yrjönen Aina 9.4.1901 Kymi
Yrjönen Matti Erikinp. 8.9.1870 Kymi
Åberg Arthur Bernhard 10.8.1897 Siuntio
Åkerman Kalle 1902 Yläne
Åkerström Bruno 14.10.1886 Pori mlk
Åström Karl Oskar 6.10.1887 Tuusula


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi