Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Tuntematon vankileiri

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aalto Helsinki
Aaltonen Adrian 7.3.1871 Turku
Ahlbom Frans Malakias 28.5.1894 Pertteli
Ahokas Pekka Heikinpoika 26.9.1874 Lappee
Ahti Fredrik 4.1.1849 Turku
Alho Juho Lauri 13.8.1887 Artjärvi
Alivarpula Heikki Ferdinand 18.1.1883 Karjala
Alliksaar Tartto
Alm Toimi Johannes 23.1.1896 Turku
Andersson Saida Kristina 24.7.1890 Turku
Arefjev A. Pietari
Arejev Feodor Pietari
Arvelin Viljo Erland 21.1.1901 Nastola
Astrén Helsinki
Autio Karl Axel 27.5.1873 Turku
Bahtijarov N. Pietari
Balakin Nikolai 5.6.1895 Helsinki
Beljakov Vladimir Pietari
Belugin Nikolai Pietari
Berg Helsingin pitäjä
Berggren Helsinki
Bliznok Vladimir Pietari
Blomqvist Axel Ferdinand 1.12.1890 Sipoo
Blomqvist Karl Albin 8.1.1897 Pohja
Bogdanov Leonti Pietari
Borisov Pietari
Dahlberg Väinö Oskar 19.12.1886 Metsämaa
Dmitrijev Aleksandr Pietari
Eck Ernest
Eklund Iivar Merikarvia
Ekman Viljo Paavali 14.4.1893 Sääksmäki
Elers Martti Johannes 22.10.1898 Laitila
Elo Vihtori 22.7.1897 Kiukainen
Elovaara Sem August 2.2.1891 Huittinen
Enberg Helsinki
Enberg Helsinki
Engström Lauri Helsinki
Eriksson Karl Robert Helsinki
Eronen Isak 1879 Viipuri mlk
Falck Abraham Rurik 3.8.1870 Helsinki s
Filippov Ivan Pietari
Friman Juho Oskar Juhonp. 29.1.1876 Valkeala
Färm Maria Aleksandra Kristianintytär 10.5.1857 Kiikoinen
Föhr David 1864 Kuopio
Gellich Ivan Pietari
Glasunov Nikolai Pietari
Gnesov Aleksandr Pietari
Grandell Frans Ivar 8.11.1895 Ahlainen
Granqvist Herman Selim 15.8.1893 Merikarvia
Grigorjev Kusmin Pietari
Grip Helsinki
Gusev Ivan Novgorod
Gustafsson Martti 1886 Nakkila
Haapala Kustaa Paulus Kuopio
Haavisto Kalle Johannes 12.6.1895 Tyrvää
Haimelin Georg Hilmer 1.8.1890 Kymi
Hakala Anton Aataminpoika 5.1.1892 Elimäki
Hallikas M Jääski
Halonen Aukusti 18.10.1887 Leppävirta
Hartikainen A. Helsinki
Heikkilä V. J. 1896 Tampere
Heikkilä Valter Erkinpoika 18.8.1897 Vehkalahti
Heimonen Helsinki
Heinonen Eero Jalmari 2.12.1892 Tyrvää
Heinä Kalle 1872 Tampere
Heipakka Wäinö Lammi
Helenius Helsinki
Helenius Helsinki
Helenius Helsingin pitäjä
Helenius Juho Rikhard Manunp. 7.2.1886 Teisko
Helin Helsinki
Helin Paavo 25.7.1887 Akaa
Hendriksson Helsinki
Henriksson Kalle Ferdinand 26.10.1877 Hausjärvi
Hildén Kustaa Fredrik 16.9.1881 Messukylä
Hirvinen Toivo Albert 25.8.1894 Forssa / Tammela
Hjelm-Salminen Esaias Eeronpoika 30.9.1862 Kangasala
Hoffrén Karl Jalmar 2.4.1887 Helsinki s
Hokkanen Helsinki
Hokkanen Helsinki
Honkanen Helsinki
Houkka Aleksi 2.7.1898 Humppila
Hulkkonen Adam Antinpoika 3.9.1870 Taipalsaari
Huuskonen Albin Helsinki
Hyppönen Juho 19.1.1893 Jaakkima
Hyvönen Heikki 25.12.1858 Lapinlahti
Hyvönen Juho 12.3.1881 Helsinki s
Ignatjev Dmitri
Ihander Gustaf Evert 7.9.1893 Särkisalo
Iilonen Oskari Augustinpoika 10.12.1898 Tottijärvi
Immonen Salme Tuulikki Ainantytär 22.2.1917 Käkisalmi mlk
Immonen Signe Alina Aleksanterintytär 8.1.?1915 Käkisalmi mlk
Impivaara Wihtori Lammi
Ivanov Aleksandr Semjonovitš
Ivanov Andrei 25.8.1895 Pietari
Ivanov G. Luga
Ivanov Ivan Jakovitš
Ivanov Mihail Ivanovitš
Jaakkola Helsinki
Jakobsson Henrik Selim 21.8.1894 Turku
Jalava Sulo Armas 17.9.1885 Karjaa
Jalonen Toivo Kustaa 6.6.1897 Huittinen
Jansson Martta Vilhelmina 9.4.1898 Turku
Joenniemi Otto Rikhard 14.7.1888 Virrat
Johansson Helsinki
Johansson Otto Hesekiel 7.11.1875 Turku
Jokela Helsinki
Jokinen Helsinki
Jokinen Anna Amalia 21.9.1894 Loppi
Jouttela Herman 9.9.1899 Juupajoki
Juona Matti Ruotsinpyhtää
Juvonen Juho Heikinpoika 23.9.1893 Soanlahti
Järvinen Aleksander 20.12.1878 Helsinki p
Järvinen Aleksi 14.2.1887 Savukoski
Järvinen Gösta Emil Ossian 19.9.1898 Helsinki p
Järvinen Lauri Henrik 27.7.1898 Hausjärvi
Kaitala Juho Vihtori Kaarlenpoika 3.5.1869 Pirkkala
Kallenpoika Erik Aleksander 27.10.1873 Nurmijärvi
Kallio Helsinki
Kallio Kustaa 17.5.1842 Vanaja
Kallio Otto Kallenpoika 29.12.1876 Urjala
Kallionpää Vihtori Heikki 3.8.1885 Punkalaidun
Kamanen Helsinki
Kari Naima Lemmitty 11.1.1904 Tuusula
Kari Paavo Johannes 14.12.1896 Virrat
Kari Tyyne Ester 8.9.1901 Tuusula
Karlsson Helsinki
Karlsson Lennart 18.6.1887 Hollola
Karpinen Elias Jyväskylä mlk
Kaseva Enok Simeon 3.1.1898 Turku
Kaski Feliks Arttur Wihtorinpoika 10.4.1900 Eurajoki
Kauppinen Rikhart Ollinpoika 9.2.1888 Hollola
Keskimäki Frans Vihtor 1899 Nakkila
Keskinen Matti Eemil 13.5.1899 Vilppula
Ketonen Arvo Aleksanteri 8.2.1891 Loppi
Kilpinen Aarne Einar Joonaanpoika 23.12.1894 Kurkijoki
Kilpola Juho Fredrik 27.12.1883 Sääksmäki
Kinnunen Juho Wilho Matinpoika 16.5.1875 Nuijamaa
Kivelä Uuno Orivesi
Kohvakka Johan Arvid 3.7.1895 Espoo
Koivisto Toivo Johannes 5.2.1899 Kaarina
Kokkonen Ruusa 24.12.1889 Turku
Korhinen Kaarle Paavali 24.1.1902 Karkku
Korhonen Eetu Ruokolahti
Korhonen Pekka Johannes 1873 Kuopio
Kormu Johan Ernst Antoninpoika 1901 Virolahti
Korpelainen Artturi 13.6.1893 Mäntyharju
Koski Vilho 1895 Viipuri mlk
Koskinen Helsinki
Koskinen Helsinki
Koskinen Arttur Alarik 21.10.1896 Laitila
Koskinen Hjalmar Kallenpoika 12.1.1897 Orimattila
Koskinen Kalle 14.9.1864 Lempäälä
Koskinen Uuno Vilho 28.2.1899 Hollola
Koukku Heikki 1.8.1875 Turku
Kovanen Helsinki
Krišanovski Kamenets-Podolski
Kujala Johannes Mikonp. 19.4.1882 Tammela
Kulmala K. Turku
Kulmala Kalle 1869 Ylöjärvi
Kulmala Taavetti 1894 Ylöjärvi
Kulmala Viktor Felix Merikarvia
Kuosmanen Helsinki
Kuosmanen Sylvester 5.11.1848 Lapinlahti
Kupitsov Pjotr Pietari
Kuronen Antti 29.9.1897 Pyhäjärvi VL
Kuusimälli Hjalmari 1884 Yläne
Kuznetsov Pietari
Kuznetsov Vasili Pietari
Kvick Kustaa Kasperi 16.10.1902 Tyrvää
Kylyoja Villiam Juhonpoika 1892 Virolahti
Kyttälä Helsinki
Kytö Emil Arvid 1.9.1896 Uskela
Kytölä Heikki Moseksenpoika 19.1.1893 Orivesi
Kärkkäinen Väinö 1900 Valkeala
Kääriä Anton Taavetinpoika 1888 Virolahti
Laakso Helsinki
Laakso Helsinki
Laakso Helsinki
Laakso Joel Eemelinpoika 3.7.1897 Kuhmoinen
Laakso Kaarle 5.2.1870 Pälkäne
Laakso Karl Porvoo mlk
Laaksonen Helsinki
Laaksonen Eino Arvi 15.5.1901 Orimattila
Laamanen Otto Ville 11.3.1878 Siuntio
Laari Juho Herman 26.8.1894 Kymi
Lahdenperä Kustaa Antton 11.2.1884 Noormarkku
Lahti Malakias Malakiaanp. 28.1.1873 Tampere
Lahtinen Helsingin pitäjä
Lahtinen Wilho 4.4.1890 Längelmäki
Laine Antti Kustaa 24.6.1869 Lappee
Laine Juho Bernhard 16.10.1887 Helsinki s
Laine Oskar Walentin 21.1.1895 Turku
Laine Vihtori Ikaalinen
Laitinen Helsingin pitäjä
Lampi Oskari 11.3.1875 Helsinki p
Lauren Kalle Fredrik 3.1.1882 Vampula
Lauren Vilhelm 19.12.1846 Turku
Lehti Karl August 4.5.1870 Turku
Lehtinen Elis 27.11.1895 Ulvila
Lehtiö Vihtori Ludvig 19.6.1875 Turku
Lehto Oskar Edvard 2.3.1880 Turku
Lehtonen Aksel Arvid 14.3.1891 Turku
Lehtonen Frans Nestori Kustaanpoika 13.9.1897 Kiikoinen
Lehtonen Juhani Eemeli Marianpoika 18.8.1895 Pälkäne
Lehtonen Kalle Otto 1874 Janakkala
Lehtonen Rikhard 1884 Tampere
Lehtonen Yrjö Nikolai Fredrikinpoika 15.2.1902 Eurajoki
Leino Helsinki
Leino Helsinki
Leppäniemi Väinö Alpiinus Juhonpoika 6.6.1886 Kiikoinen
Levänen Otto Emil 5.2.1883 Urjala
Liikala Helsinki
Lind Kustaa Vihtori 8.5.1885 Kullaa
Lindberg Fredrik Wilhelm 1873 Rauma
Lindberg Väinö 28.7.1880 Viipuri
Lindfors Helsingin pitäjä
Lindfors Eino Akaa
Lindgren Kustaa Adolf 11.6.1895 Hollola
Lindh Antti 1873 Viipuri mlk
Lindstedt Helsinki
Lindström Helsinki
Lindström Viljo Heinola mlk
Linnaluoto Paavo Jalmari 4.10.1917 Turku
Lonka Aleksander 23.7.1879 Urjala
Loponen Jalmari 20.6.1901 Rautu
Luik Henrik Pietari
Lundström Anders Adrian 28.10.1851 Turku
Luojanen Akaa
Lusi Hannes Helsinki
Lymperi Eemil 30.7.1890 Orivesi
Lähteenmäki Otto Jalmari 19.7.1887 Pirkkala
Lästinen Karl 8.4.1872 Helsinki p
Lökström Karl Hjalmar 19.2.1886 Tuusula
Lönnholm Elimäki
Lönnqvist Johan Fridolf 24.6.1894 Karjaa
Lönnroos Lauri Iivari Malakianp. 22.8.1898 Forssa / Tammela
Majander Sulo Toivo Davidinpoika 3.9.1883 Helsinki s
Majlander Oskar Ludvig Oskarinpoika 27.8.1896 Tampere
Malm Viktor Vilhelm 2.10.1889 Karjaa
Malmström Helsingin pitäjä
Manninen Helsinki
Manninen Helsinki
Maross Foma 4.9.1886
Marttinen Helsinki
Matinpoika Erik Ilmari 18.5.1899 Hollola
Mattila Vilhelm 1879 Pirkkala
Mattsson Helsinki
Mattsson August 11.8.1886 Turku
Melkov Vladimir Pietari
Meron Usko Aleksander 13.9.1889 Hollola
Mettälä Matti 30.10.1897 Elimäki
Miettinen Heikki Paavonpoika 17.4.1892 Leppävirta
Miettinen Vilhelm 1.3.1890 Helsinki
Modenius Viktor 29.10.1886 Hyvinkää
Moisio Nestor Nikodemus 25.2.1882 Virrat
Mundrov Mihail Pietari
Mutanen Severi Severinpoika 15.12.1889 Luopioinen
Muuli Väinö Elimäki
Muuriaisniemi Aleks. 1899 Viipuri mlk
Mäkelä Helsinki
Mäkelä Albin Aleksander 8.8.1870 Pirkkala
Mäkelä Emil Orivesi
Mäkelä Wilho 2.11.1881 Hauho
Mäkinen Helsinki
Mäkinen Helsinki
Mäkinen Eemil Yrjö Kallenpoika 23.4.1888 Kuru
Mäkinen Evert Malakias Hilmanpoika 3.3.1891 Kihniö
Mäkinen Kalle Vesilahti
Mäkinen Konstantin Joosepinpoika 2.2.1871 Pälkäne
Mäkinen Oskar 1895 Heinola mlk
Nagatov Pietari
Nenn Fanny Maria 30.10.1896 Turku
Niemeläinen Helsinki
Niemi Esaias Aataminp. 22.7.1870 Teisko
Niemi Juho Helsinki
Nieminen Matti Erikinp. 22.8.1878 Antrea
Nieminen Oskari 24.11.1866 Pirkkala
Niinivirta Helsinki
Nikkanen Hj. Jääski
Nordberg Helsingin pitäjä
Novikov Nikifor Pietari
Nummela Wilho Iivari Villenpoika 9.4.1902 Pälkäne
Numminen Kaarle Eemok Kallenpoika 22.2.1898 Pälkäne
Nurminen Vihtori 5.4.1879 Vanaja
Nyström Lauri Armas 3.4.1901 Helsinki s
Orko Antti Gabrielinpoika 12.11.1894 Taipalsaari
Pajunen Lahja Kalle 23.6.1897 Tyrvää
Palander Feliks Heikki 12.1.1900 Ypäjä
Palo Johannes 23.6.1898 Orivesi
Parkkonen Juho Adolf Simonpoika 9.12.1882 Lappee
Partinen Hannes 2.6.1889 Helsinki
Pehkonen Aino Kristina 8.3.1905 Kuolemajärvi
Peltola Tuure 27.4.1896 Juupajoki
Peltomäki 21.7.1918 Akaa
Peltomäki Toivo Johannes Juhonpoika 26.11.1899 Kuru
Peltonen Emil Johannes 14.6.1897 Hausjärvi
Peltonen Kosti Jalmari 8.5.1901 Punkalaidun
Petšurin Ivan Pietari
Pettersson Helsinki
Pettersson Helsinki
Piipponen Niilo Jalmari 20.11.1890 Sotkamo
Pohtio Onni Mauri Kallenp. 6.9.1887 Ruovesi
Porttila Martta 19.2.1900 Punkalaidun
Puputti Kaapro 23.3.1896 Jaakkima
Päivinen Juho 3.9.1888 Rääkkylä
Pöllänen Kalle Matinpoika 27.3.1889 Ruovesi
Pöllänen Olli Ollinpoika 5.11.1886 Impilahti
Raijas Antti Ruokolahti
Raitala Evert Ulvila
Rajala Vihtori Anshelm 5.4.1894 Juupajoki
Randén Lauri Johannes Fredrikp. 1.7.1900 Forssa / Tammela
Ranta Frans Severin 11.7.1894 Ypäjä
Rantanen Helsinki
Rantanen Frans Johannes 10.12.1897 Loimaa
Rantanen Kalle Kallenpoika 23.1.1874 Lappee
Rantanen Konrad Wiktor 11.11.1890 Urjala
Rastas Matti 16.12.1889 Rautu
Ratinen Aleksanter 25.4.1870 Rautu
Rautanen Aukusti Jalmari 19.5.1890 Kiikka
Reilt Sergei Pietari
Reino Frans Oskar 9.1.1886 Kiukainen
Rekonen Paavo Heikki Paavonpoika 18.8.1886 Leppävirta
Rissanen Helsinki
Rissanen Bernhard 16.10.1881 Ilomantsi
Roine David Viktor 16.12.1871 Tampere
Roivas Jaakko Nurmes
Ruokoja Jannes 1875 Kälviä
Ruotsalainen Helsinki
Ruskea-Ahde Kaarle 23.10.1872 Lempäälä
Ruuskanen Abner 22.6.1854 Lapinlahti
Räikkönen Juhani Jalmari Antinp. 1.2.1899 Kivennapa
Saarainen Einar Anttoninpoika 14.9.1891 Vehkalahti
Saari Artturi A. Turku
Saari J. Helsinki
Saari Juho Stefanus Heikinpoika 26.12.1901 Pälkäne
Sakki Antton Kallenpoika 17.51874 Vehkalahti
Salenius Arthur Wilhelm 16.1.1880 Tampere
Salin Frans Oskar 18.9.1899 Turku
Salmi Jalmar Ferdinand 26.10.1897 Mäntsälä
Salmi Kalle 6.5.1864 Sippola
Salminen Helsinki
Salminen Jalmar Parainen
Salminen Oskar Verner 8.6.1890 Laitila
Salo Onni Julius 19.4.1885 Keuruu
Salonen Helsinki
Salonen Frans Emil 14.6.1896 Nurmijärvi
Salonen Kalle Steffan 12.12.1886 Punkalaidun
Samuelsson Jakob Fredrik 6.7.1858 Siuntio
Sandelin Emanuel 29.3.1880 Rauma
Savonen Juho Jalmari 29.6.1892 Loimaa
Savonen Viktor Arvid 28.5.1864 Turku
Segerholm Emil 29.5.1888 Joutsa
Semakov Mitrofan Pietari
Semjonov Nikolai Pietari
Seppälä Kalle Johannes Kallenpoika 20.1.1896 Kuru
Siivonen Isak Nestor 27.8.1879 Eurajoki
Silkov Mihail Pietari
Silvander Frans 25.71867 Kemiö
Sirén Helsinki
Sirén Ilmari Agapetus Agapetuksenpoika 15.1.1897 Lempäälä
Sirkiä Salomon Martinpoika 9.8.1862 Uusikirkko VL
Skog Helsinki
Sollo Helsinki
Spjert Helsinki
Starkov Grigori Pietari
Startsev V. Tver
Stem Oskari 1902 Huittinen
Suhonen Viljo Kiikka
Sulonen Eino Johannes 2.7.1898 Lappi TL
Sundel Kaarl Parainen
Suonsivu Frans Aleksi 27.1.1894 Tyrvää
Sven Otto Wilhelm 7.3.1878 Helsinki s
Syllberg Sakarias Adrianinpoika 10.9.1875 Viipuri mlk
Syrjälä Werner Henrik 6.11.1889 Multia
Söderholm Helsinki
Tammi August Johannes 14.9.1892 Turku
Tamminen Helsinki
Tanner Helsingin pitäjä
Tapio Helsingin pitäjä
Tapper Uno Allan 2.2.1915 Turku
Telenov Ivan Pietari
Tilander Helsinki
Tirkkonen Pekka 24.10.1880 Rääkkylä
Toivonen Helsinki
Toivonen Yrjö Mikael 22.9.1899 Tampere
Tolvanen Pekka Nurmes
Torpell Aksel Hjalmar 19.5.1893 Helsinki
Tukia August 13.2.1900 Rautu
Tuomainen Aapeli Kusti Villenpoika 21.7.1884 Lappee
Tuominen Helsinki
Tuominen Toivo Nurmijärvi
Turunen Helsinki
Tyrikov Aleksandr Pietari
Tähtinen Eemil Juhonp. 5.2.1893 Elimäki
Tähtinen Juho Albert Matinpoika 13.2.1865 Elimäki
Tähtinen Kalle Tuomo 19.12.1896 Tyrvää
Uuttera Helsinki
Uvarsajev Aleksei Pietari
Valaitis Aleksei Pietari
Valkeapää Eino Kaukola
Vallenius Helsinki
Valtanen Väinö Johannes Fransinpoika 18.2.1900 Kiikoinen
Valtonen Nikolai Nestor 22.2.1896 Karkku
Vanhanen Simo Juhonpoika 6.11.1858 Vuoksela
Vasiljev Aleksei
Vasiljev K. Pietari
Vassila Helsingin pitäjä
Veckström Helsinki
Viita Yrjö Tampere
Viitanen Kaarle Valter 2.2.1889 Orimattila
Vikström Helsinki
Vinogradov Rjazan
Virta Helsinki
Virtanen Helsinki
Virtanen Alfret 1895 Hollola
Virtanen August Johannes 10.3.1898 Lempäälä
Virtanen Frans Richard 4.10.1898 Espoo
Virtanen Henrik Mikael 31.7.1891 Tammela
Virtanen Hugo Hjalmar 15.11.1894 Tampere
Virtanen Iisakki Aleksanteri 10.9.1898 Akaa
Virtanen Juho Emil 23.9.1886 Tampere
Visala Juho Oskari Iidanpoika 31.10.1899 Pälkäne
Vorontsov Pjotr
Vuorenmaa Helsinki
Vuori Helsinki
Vuorinen Kust. Eev. 21.8.1897 Vanaja
Vuorio Artturi Johannes Villenpoika 27.1.1901 Kiikoinen
Västilä Fredrik Nikolai 6.6.1865 Ikaalinen
Walkonen Vilhelm 18.12.1895 Kangasniemi
Wallin Paavo 1886 Nakkila
Waskelainen Aleksander Dimitrinpoika 27.7.1885 Viipuri
Wienonen Oskar Rikhard 18.8.1896 Pertteli
Wilenius Amanda Auruura 27.10.1878 Lavia
Wivolin Yrjö August Juhonp. 15.6.1894 Helsinki
Yläkoski Kalle August Matinpoika 3.1.1897 Kuru
Ylönen Heikki 15.9.1880 Lappee
Zosykin G. Pietari
Åhlström Ilmari 14.9.1895 Vihti
Äijälä Kaarlo Henrik 1897 Ruovesi


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi