Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Surmatut valkoiset

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aalto August
Aalto Huvi Hjalmar 26.5.1896 Mäntsälä
Aalto Lauri Kallenpoika 20.8.1891 Helsinki p
Aalto Wilhelm Engelbert 4.7.1877 Uusikaupunki mlk
Aaltonen Aukusti Juhonpoika 22.5.1879 Sääksmäki
Aaltonen Johannes Annanp. 14.1.1877 Ruovesi
Aaltonen Wilhelm Adolf 6.6.1867 Uusikaupunki
Aatila Eevert 13.8.1868 Vanaja
Abrahamsson Abraham 17.10.1890 Liljendal
Abrahamsson Ananias 12.9.1854 Hämeenlinna
Addens Addo Ador Wolfgang 8.11.1871 Porvoo mlk
Ahlblad Gustaf Gunnar 9.1.1888 Helsinki er
Ahlgren Magnus Edvard 16.2.1874 Viipuri
Ahlman Carl Magnus 7.5.1896 Kaarina
Ahlqvist Juho Oskari 23.9.1882 Lavia
Ahlroos Harald 29.3.1870 Karkku
Ahlroth Knut Fridolf 1.6.1893 Turku
Ahlström Erik Rafael 31.1.1877 Kaarina
Aho Paavo 22.12.1891 Valkeala
Ahokallio Oskar Arvid 29.8.1889 Mäntsälä
Ahokallio Walfrid Aleksander 6.9.1883 Mäntsälä
Ahokas Vilhelm Aleksp. 23.5.1894 Johannes
Ahola Juho Augustinpoika 12.4.1868 Hauho
Ahola Juho Teodor 9.11.1887 Ruovesi
Ahonen Jussi Artturi 25.7.1888 Noormarkku
Ahonen Kaarle Aukusti 27.5.1878 Lammi
Ahrenberg Gustaf Arnold 24.3.1883 Sipoo
Ahti Antti Kustaanpoika 6.3.1840 Vesilahti
Ahtila Kaarle Eevert Juhonpoika 11.9.1879 Pälkäne
Ahtola Aarne Valfrid 3.1.1899 Kangasala
Ailu Kalle Vihtori 23.8.1882 Huittinen
Aimonen Reemi Anervo 6.1.1899 Pöytyä
Akka Frans Nestor 13.9.1896 Helsinki e
Akkanen Pietari Ollinpoika 24.11.1886 Ruokolahti
Ala-Savikota Erik Juho 2.4.1879 Padasjoki
Alakomi Frans Juho 22.8.1865 Hämeenkyrö
Alakotola Emil Tanelinpoika 16.6.1879 Virolahti
Alastalo Tuomas Matinpoika 9.12.1845 Kymi
Alatalo Heikki Jalmari 26.3.1900 Lapua
Alén Karl Viktor 11.8.1880 Hollola
Ali-Hakkola Juho Kustaa 7.9.1870 Renko
Ali-Huokuna Henrik 27.12.1866 Tammela
Ali-Uotila Fredrik Oskar 13.12.1860 Ahlainen
Alirihko Artturi Aaron 1.7.1891 Lieto
Alitalo Anton Nikodemus 1.6.1892 Nousiainen
Allén Hjalmar 4.7.1876 Jokioinen
Aminoff Alexander 15.4.1865 Ruovesi
Andersson Anders 28.9.1848 Kalvola
Andersson Arthur Alfred 19.9.1890 Lapinjärvi
Andersson Karl Herman 12.6.1880 Porvoo
Ansas Leonard Kristian 18.8.1897 Hämeenlinna
Anstén Mauno Emil 22.6.1885 Helsinki e
Anthoni Berndt Arnold 18.9.1887 Helsinki pr
Anthoni Henrik Bernhard 25.4.1860 Helsinki pr
Antila Viktor Juhonp. 25.8.1885 Tampere
Antson Gunnar Rafael 20.7.1897 Helsinki sr
Anttila Aleksander Aleksanderinp. 21.12.1857 Koski HL
Anttila Kaarle Kaarlenpoika 23.6.1854 Tyrväntö
Anttila Vihtori Jaakonpoika 15.8.1881 Sippola
Appelroth Hjalmar Aleksander 16.3.1897 Koski HL
Aro Hans Juhani Antinpoika 5.7.1854 Kempele
Arola Juho Samulinpoika 21.4.1894 Kestilä
Arola Kaarle Oskar 27.1.1879 Sääksmäki
Arvila Juho 9.2.1872 Iitti
Asikainen Artturi 20.2.1879 Sippola
Asplund Harry Waldemar 29.8.1894 Porvoo
Attila Veikko Armas 15.3.1882 Orimattila
Aulis Mikko 7.7.1886 Terijoki
Aunio Juho Roope 15.12.1875 Karkku
Backman Albert Sigfrid 15.2.1897 Kirkkonummi
Backström Karl Einar 30.9.1892 Tampere
Bask Georg Fredrik Gerhard 24.9.1880 Hamina
Behm Runar Amund Olof 22.7.1901 Helsinki pr
Bell von Kaarlo Johan 20.5.1894 Helsinki sr
Berg Kalle Edvard 16.10.1893 Rautalampi
Bergh Rolf Edvard 25.3.1902 Helsinki pr
Bergholm Uno Alexander 27.3.1894 Helsinki er
Berghäll Teodor Valdemar 14.8.1898 Siuntio
Bergroth Edgar 3.4.1889 Sääksmäki
Bergroth Karl Villiam 25.10.1885 Kemiö
Berlin Axel Adrian 19.5.1867 Hamina
Betulainen Aukusti Adolf Elianpoika 2.7.1863 Tyrväntö
Björk Anders Gustaf Mauritz 15.1.1892 Helsingin pitäjä
Björk Valdemar 25.12.1852 Hamina
Björkenheim Edv. Athniel 15.6.1883 Iitti
Björkenheim Lars Gustaf Bertil 25.7.1878 Porvoo mlk
Björklund Karl Axel 5.5.1886 Pernaja
Björnberg Björn Federico 9.5.1890 Sippola
Blom Fredrik 2.5.1880 Noormarkku
Blomfelt Artur Andersson 25.8.1877 Pyhtää
Blomgrén Einar Väinö Waldemar 9.1.1895 Porvoo mlk
Blomqvist Erik 17.1.1860 Iitti
Blomqvist Erik Oskar Alarik 24.1.1898 Pernaja
Blomqvist Kaarle Fredrik 24.2.1880 Nastola
Blomster Karl Hjalmar 15.4.1893 Porvoo mlk
Bly Nikolai Aleksander 18.7.1872 Kotka
Boelius Juho Wäinö 9.10.1889 Luvia
Boldt Trygve 21.11.1898 Helsinki
Bomberg Kaarle Kustaa 7.8.1863 Asikkala
Bordakoff Aleksi Parolovits 15.3.1857 Kuopio
Borgström Emil Sven 15.11.1873 Loppi
Boxström Rafael 4.5.1896 Helsinki er
Broas Joh. Waldemar 30.6.1892 Pyhtää
Bruun Johan Edvard 12.8.1875 Valkeala
Byckling Rudolf Erikinpoika 26.2.1891 Virolahti
Bäckman Selim Valfrid 12.10.1890 Lohja
Bärlund Lauri 27.12.1893 Loviisa
Calonius Väinö Onni 7.4.1891 Mäntsälä
Canth August Vilhelm 19.2.1864 Halikko
Carlsson Carl Waldemar 3.2.1888 Helsinki pr
Carpelan Jarl Gunnar 28.11.1879 Sääksmäki
Castrén Erik Walter 26.1.1898 Loviisa
Cederberg Karl Hugo 31.12.1885 Porvoo mlk
Dahlqvist Kustaa Fredrikinpoika 9.3.1883 Luopioinen
Dahlström Gustaf Valfrid 1871 Viipuri mlk
Dahlström Jalmar Mäntsälä
Dammert Karl Gustaf 31.3.1858 Lohja
Degerholm Gustaf Edvard 6.6.1900 Helsinki pr
Eerikkilä Hugo Reinhold 16.7.1886 Mäntsälä
Eerola Antti 23.5.1898 Vesilahti
Eerola Antton Mikonpoika 2.5.1864 Jaala
Eerola Hugo August Antinpoika 28.10.1899 Vesilahti
Ekholm Johan 9.2.1873 Hamina
Ekholm Oskar Wilhelm 10.1.1892 Kymi
Eklund Johan Leonard 18.2.1896 Sipoo
Eklund Karl Kristian 13.11.1872 Pori mlk
Eklöf Anton Rietunpoika 21.2.1851 Miehikkälä
Ekman Jarl Alexander 11.9.1887 Helsinki
Ekström Urho Edvard 18.3.1900 Tammela
Eloranta Henrik Oskar 11.1.1882 Valkeala
Eloranta Johan Vihtori 10.11.1888 Askola
Elving Kurt 25.3.1891 Helsinki er
Enberg Karl Valdemar Villehad 27.2.1899 Viipuri mlk
Enckell Aksel Johan 16.6.1868 Lappee
Enckell Karl Erkki 29.1.1900 Lappee
Engman Kalle Emil 21.7.1859 Hauho
Engström Gustav Emil 27.8.1864 Kirkkonummi
Engström Ivar Edvard 30.10.1896 Helsinki er
Enholm Axel Edvin 4.1.1894 Sipoo
Enlund Erkki 23.5.1887 Rauma
Eno Aukusti Konrad 6.3.1894 Tyrvää
Eno Herman Paavali 31.12.1900 Tyrvää
Eno Juho Malakias 8.2.1863 Tyrvää
Enqvist Johan Brynolf 5.5.1893 Ruotsinpyhtää
Erflund Johan Emil 1898 Viipuri mlk
Eriksson Axel Ferdinand 14.2.1883 Siuntio
Eriksson Emil 14.9.1895 Loviisa
Eriksson Karl Ture 22.11.1891 Espoo
Ervlund Johannes Emil 26.2.1898 Viipuri
Eskola Heimo 18.2.1883 Orimattila
Eskola Kustaa Maurit Heikinpoika 25.5.1892 Orimattila
Estlander Lars Gustaf Henrik 26.10.1900 Helsinki pr
Evesti Simo 12.5.1879 Hamina
Evinsalo Kalle 18.4.1869 Luopioinen
Falck Oskar Teodor 11.1.1884 Porvoo mlk
Falk Aarne Felix 2.1.1899 Mäntsälä
Finnilä Carl Johan 18.3.1892 Helsinki er
Fors Anders Oskar 3.5.1885 Valkeala
Forsius Karl Bertel 29.1.1887 Kymi
Forsman Frans Lennart 12.6.1895 Porvoo mlk
Forss Artur Alarik 1.3.1883 Kymi
Forss Gustaf Adolf 26.11.1899 Vaasa
Forsström Johan Fredrik 14.11.1858 Vihti
Forsten August Alfred 4.5.1863 Loppi
Forström Karl Emil 28.1.1891 Nurmijärvi
Franssila Hjalmar 26.3.1896 Pyhtää
Friberg Juho Fredrik 11.10.1875 Noormarkku
Friberg Kaarle Mauno 25.4.1896 Ruokolahti
Frigård Anton Arvid 16.2.1884 Pomarkku
Friman Johan Artur 11.1.1897 Sipoo
Furubjelke William Harald Rafael 8.10.1897 Tammisaari
Furuhjelm Elis Chambell Nikolai 22.12.1862 Urjala
Furuhjelm Otto Edvin 16.3.1861 Pietari
Futka-Kärki Johannes Nikolai 3.12.1868 Hämeenkyrö
Gadolin Magnus Alfred Sigfrid 25.5.1895 Jokioinen
Godenhjelm Lars Sigurd 28.8.1889 Sääksmäki
Granath Kaarlo Oskar 22.11.1880 Tampere
Granberg Ingrid Fredrika 9.6.1877 Hauho
Grandell Erik Wilhelm 6.4.1892 Helsinki pr
Grandell Sigurd Aksel 26.11.1895 Porin Reposaari
Granholm Yngve Hilding 26.6.1893 Helsinki pr
Gref Johannes 4.6.1883 Helsinki pr
Gripenberg Bertel 15.6.1885 Valkeala
Grotell Karl Hugo 6.2.1889 Siuntio
Gröndahl Hugo Mikael 1.10.1885 Porvoo
Grönfors Siiri Emilia 25.4.1884 Sippola
Grönholm Karl Alarik 21.12.1883 Inkoo
Grönholm Karl Lennart 10.7.1893 Helsinki pr
Grönqvist Gösta Gunnar 17.3.1895 Porvoo
Grönroos Axel Evert 19.8.1890 Karjaa
Gulin Aarne Oskar 18.9.1884 Luumäki
Gulin Holger 1.9.1897 Porvoo
Gummerus Henrik Alexander 20.8.1881 Helsinki er
Gustafsson Edvard 22.8.1873 Helsinki pr
Gustafsson Emil Alfred 28.8.1874 Helsingin pitäjä
Gustafsson Gustaf Wilhelm 28.1.1882 Porvoo mlk
Gustafsson Johan Edvard 9.2.1871 Sääksmäki
Gustafsson Sven 14.12.1900 Loviisa
Gustafsson Uno 31.8.1899 Loviisa
Haapamäki Juho Iivari Antinpoika 20.12.1865 Kuru
Haaranoja Kalle Viljam Nestorinpoika 10.9.1893 Karijoki
Haavikko Brynolf Isidor 3.5.1896 Rauma
Hagman Yrjö Henrik 1902 Viipuri mlk
Haila Josef Nestori 5.1.1881 Kiikka
Hakala Taavetti Nestori 10.11.1878 Ikaalinen
Hakala Vihtori Eemil 17.3.1887 Mouhijärvi
Hakari Kalle Olavi 1.4.1877 Hattula
Hakola Kaarle Elias Eliaanp. 16.7.1853 Hattula
Halava Eino Matti Anshelminpoika 21.9.1890 Valkeala
Halén Kilian Kallenpoika 5.7.1849 Padasjoki
Hallikas Matti 14.2.1894 Joutseno
Halme Hämeenlinna
Halme Juho Kustaa 25.6.1879 Akaa
Halme Juho Valdemar 24.5.1888 Helsinki e
Halme Vilhelm 13.7.1874 Orimattila
Haltia Vihtori 20.7.1859 Janakkala
Hammar Sigfrid Rafael 5.5.1899 Helsinki er
Hannonen Matti Iivari 27.5.1893 Mynämäki
Hanski Onni Urho Jeremiaanpoika 11.7.1893 Lappee
Hardén Gustaf Adolf 12.1.1849 Orimattila
Hardén Gustaf Uljas Gustafinpoika 18.2.1893 Orimattila
Harju Einar Jeremianpoika 12.8.1890 Miehikkälä
Harju Mooses Matinpoika 11.7.1875 Vehkalahti
Harjunen Yrjö Feliks 13.1.1901 Pori
Hartikainen Gustaf Fredrik Eevanp. 27.2.1882 Helsinki e
Hartman Henrik Vilhelm 5.1.1888 Pusula
Harvia Taavetti Artturi 20.6.1891 Hämeenkyrö
Hattinen Eevert 7.1.1882 Juupajoki
Hauhia Taneli Manunpoika 23.3.1886 Miehikkälä
Hauhio Eino Johannes 1.12.1899 Hamina
Havo Joonas Antinpoika 6.6.1861 Savitaipale
Hedman Ernst Hamina
Hedman Julius 14.2.1871 Viipuri mlk
Heijari Matti Tanelinpoika 30.6.1880 Virolahti
Heikel Harald Felix 18.4.1882 Iitti
Heikkilä Artturi 3.2.1875 Vesilahti
Heikkilä Heikki Fabian 21.1.1889 Sahalahti
Heikkilä Heikki Heikinpoika 31.7.1876 Pälkäne
Heikkilä Jalmar 23.3.1889 Viipuri mlk
Heikkilä Johan Aksel 6.7.1869 Vehmaa
Heikkilä Juha Ville 28.11.1847 Karkku
Heikola Frans Jalmari 23.9.1883 Koski TL
Heinilä Saima Maria 22.11.1891 Kiukainen
Heino Juho August 16.12.1885 Kymi
Heinonen Frans Heikki 26.4.1875 Metsämaa
Heinonen Frans Vihtori 21.8.1887 Pori
Heinonen Juho Einar 18.12.1897 Joutsa
Heinonen Juho Eukarius 20.2.1895 Suomusjärvi
Heinonen Juho Nestor 26.2.1895 Somero
Heinonen Karl Adolf 23.10.1880 Helsinki s
Heinonen Otto Sigfrid 9.4.1876 Hyvinkää
Heiskanen Kalle 8.5.1871 Leppävirta
Helander Artur 13.3.1891 Mäntyharju
Helander Kustaa Emil 14.11.1873 Joutseno
Helander Severin Hemming 15.7.1898 Parainen
Helenius Gustaf Erik Leonhard 28.9.1871 Hamina
Helenius Hugo Julius 4.10.1866 Luumäki
Helenius Kalle 2.6.1884 Helsinki s
Helikkä Jalmar Juhonpoika 7.12.1890 Mäntyharju
Heljander Johan Gustaf 12.7.1876 Helsinki sr
Hellén Herman 12.5.1871 Perniö
Hellman Anders Thure 27.1.1888 Sippola
Helve Matti 24.6.1870 Kotka
Hemanus Kaarle Hippolytus 12.8.1890 Paattinen
Hemmilä Elmeri 6.7.1889 Mäntsälä
Hemmilä Kustaa Adolf 21.12.1866 Padasjoki
Hemming Aksel Fredrik 5.8.1876 Nurmijärvi
Hermansson Karl Väinö 2.5.1882 Nauvo
Hernberg Erik Gustaf Alarik 23.7.1899 Helsinki pr
Hernberg Yrjö Aadolf 8.6.1879 Noormarkku
Heyno Toivo 22.7.1895 Viipuri mlk
Hietala Henrik Johan 24.1.1877 Nummi
Hietalahti Väinö 29.12.1884 Iitti
Hietamaa Juho Kustaa 19.3.1857 Koski HL
Hietamäki Uuno Nikolai Kallenpoika 24.9.1897 Kalvola
Hietikko Antti Jaakko 17.9.1879 Helsinki e
Hihkiö Oiva Lahja Leopold 19.11.1888 Ikaalinen
Hiidenheimo Pentti Henrik 29.1.1875 Nummi
Hildén Alfred Aaroninpoika 16.12.1869 Vesilahti
Hildén Karl James Karlinpoika 31.3.1886 Orimattila
Hiltunen Matti 8.2.1886 Lapinlahti
Hiltunen Urho 17.3.1881 Turku
Hindersson Hugo Alarik 20.2.1886 Degerby
Hirsjärvi Oiva 18.2.1900 Kiikka
Hirvikallio Taavi 22.9.1882 Luumäki
Hirvikoski Iivari 1.2.1863 Ikaalinen
Hirvo Vihtori Iivari 27.10.1868 Hämeenkyrö
Hjelt Gustaf Teodor 4.11.1881 Helsinki er
Hjelt Kaarlo Jonathan 14.10.1889 Helsinki pr
Hohenthal Otto Mauritz 8.7.1881 Helsinki er
Hollo Wäinö Arvid 10.6.1889 Laihia
Holmberg Yrjö Joukahainen 23.1.1892 Sääksmäki
Holmborg Harry Johannes 18.8.1895 Tammisaari
Holmström Artur Wilhelm 7.7.1899 Porvoo mlk
Holmström Gustav Torsten Hilding 25.12.1887 Loviisa
Holtti Aarne David 30.12.1899 Loviisa
Holttinen Jooseppi Edvard Joosepinpoika 2.4.1893 Terijoki
Honkanen Johan Rikhard 20.6.1878 Vanaja
Horsma Karl Gustaf 28.1.1879 Urjala
Huhtanen August Eenokinpoika 23.10.1880 Kuru
Huhtanen Frans Henrik 12.12.1864 Rauma
Huhtanen Onni Laurinpoika 30.5.1895 Ruokolahti
Hukki Fabian Willenpoika 15.1.1884 Längelmäki
Huldén John Karlo 6.2.1897 Hanko mlk
Hult Johan August 30.5.1899 Helsinki pr
Huomolin Antti 29.1.1872 Luumäki
Huovila Toivo Johannes 25.8.1899 Porvoo mlk
Hurme Emil Anton 26.8.1888 Muurla
Hurme Karl Toivo 11.2.1885 Muurla
Hurtta Josef Antoninpoika 4.12.1865 Virolahti
Husari Juho Maurits Kallenpoika 28.7.1859 Mouhijärvi
Husgafvel Helmi 25.12.1892 Hamina
Huttunen Adam Eliaksenpoika 6.8.1884 Lemi
Huttunen Elias Eliaksenpoika 16.2.1853 Lemi
Hynninen Uno Vilhelm 2.12.1890 Viipuri mlk
Hyvärinen Anna Karoliina 28.1.1869 Kuopio
Hyvärinen Hugo Herman 22.3.1896 Viipuri mlk
Hyvärinen Iisakki Paavonpoika 31.1.1886 Eno
Hyyryläinen Artur Antinpoika 10.8.1882 Mäntyharju
Hyyryläinen Henrik Fabian 21.1.1876 Mäntyharju
Hårdh Rolf Stanley 3.9.1891 Helsinki er
Häggman Osvald Jarl Axel 5.2.1898 Helsinki er
Häkkä Juho Juhonpoika 28.8.1871 Padasjoki
Hälikkä Jalmar 7.2.1890 Mäntyharju
Hällström af Gustaf Eljas 18.3.1887 Vihti
Hämäläinen Juhana Albin 4.8.1883 Mäntyharju
Hämäläinen Kalle Henrik 21.2.1871 Heinävesi
Hämäläinen Konstantin Matinpoika 20.6.1884 Virolahti
Häppölä Adolf Joosepinpoika 29.9.1862 Tuulos
Härmä Aksel Hiskias Tahvonpoika 11.8.1861 Mäntyharju
Härmälä Gustaf Viktor 28.6.1896 Luvia
Hästbacka Frans Richard Johansson 16.8.1879 Teerijärvi
Hätönen Vilhelm Juhonpoika 22.7.1876 Muolaa
Häyry Juha Vilhelm 7.1.1867 Alastaro
Högberg Taavetti Tanelinpoika 9.9.1872 Joroinen
Iihola Aaron Taavetinp. 5.10.1886 Luumäki
Iihola Antton Oskari 2.1.1890 Luumäki
Iihola Taavetti 7.11.1861 Luumäki
Iitti Emil Topiaanpoika 16.11.1900 Koivisto
Ikonen Eero 27.3.1895 Nurmes
Ikonen Karl Leander 14.10.1860 Viipuri
Ikävalko Juho Antinpoika 13.8.1895 Jääski
Ilander Adolf Fredrik 20.7.1848 Somero
Inkinen Enok 18.4.1885 Viipuri mlk
Inkinen Heikki 13.6.1885 Kirvu
Iso-Nikkilä Juho Heikki 19.1.1869 Sääksmäki
Isohiisi Axel Rafael 26.8.1886 Hanko
Isohiisi Eelo 29.8.1883 Iitti
Isoruuti Paavo Sakeus 22.5.1898 Luvia
Isotalo Kaarle Einari 1.1.1896 Nastola
Isotalo Oskar Sev. 27.9.1869 Hausjärvi
Isotupa Onni Alvar Aleksander 25.5.1897 Laitila
Itkonen Arvo Johannes 30.3.1893 Vihti
Ivanov Fjodor Georgijevitš 4.4.1886 Hamina
Ivaska Viktor Bernhard Kaarlenpoika 4.8.1882 Koivisto
Jaakkola Antti 12.11.1896 Vehkalahti
Jaakkola Kalle 14.11.1858 Hollola
Jaakkola Kalle Eemil Kallenpoika 5.8.1870 Sääksmäki
Jaakkola Väinö Evert 6.9.1886 Hämeenkyrö
Jaakola Frans Mikael 26.9.1896 Vesilahti
Jaakola Heikki Ferdinand Juhanp. 15.1.1875 Alastaro
Jaakola Karl Johannes 19.6.1886 Turku
Jaffe Nikolaj 2.5.1901 Hamina
Jalava Juho Aleksanteri 28.4.1873 Uusikaupunki
Jalonen Henrik Fritioff Heikinpoika 26.12.1867 Luopioinen
Jalonen Lauri Nikolai 19.7.1896 Kisko
Janhunen Eino Bernhard 20.4.1895 Tampere
Jansson Bruno Leander 16.8.1894 Helsinki er
Jansson Gösta Filip 3.9.1886 Noormarkku
Jantunen Aarne Antinpoika 1.11.1901 Parikkala
Jantunen Adam Eskonpoika 12.3.1897 Kirvu
Jantunen Tuomas Viljam Matinpoika 3.6.1899 Antrea
Jarttu Herman 18.5.1859 Tyrvää
Jauho Matti Pietarinpoika 8.2.1891 Jääski
Joensuu Yrjö Aatunpoika 20.3.1890 Juupajoki
Johansson Alvar Gideon 29.8.1892 Tenhola
Johansson Anders Harald 7.11.1891 Helsinki pr
Johansson Gustaf Reinhold 22.12.1893 Tukholma
Johansson Hjalmar Konstantin Juhonp. 21.2.1880 Kymi
Johansson Juho Samulinpoika 19.5.1872 Valkeala
Johansson Uuno Johannes 28.9.1882 Nastola
Jokela Jalo Urho 1.6.1887 Helsinki e
Jokinen Juho Kustaa 1873 Viipuri mlk
Jokinen Kalle Jalmari Kallenpoika 1.10.1895 Kalvola
Jokiniemi Lauri Leonard 22.6.1895 Jokioinen
Jokiniemi Wilho Kallenpoika 29.4.1872 Hämeenkyrö
Jokipolvi Nestori Matias 1.2.1896 Ruovesi
Jokipolvi Sikstus Antonp. 25.9.1891 Ruovesi
Jokisaari Niilo Nikolai 31.10.1894 Muurla
Jouti Verner Aleksis 16.7.1876 Hämeenkyrö
Juhola Matilda Karolina 5.1.1872 Hyvinkää
Julin von Albert 2.9.1876 Perniö
Juntti Seth Elof Juhonpoika 28.11.1892 Karunki
Junttila Johan Adrian 29.7.1853 Mäntsälä
Juppala Kustaa Aadolf 23.7.1853 Renko
Jussari Johannes Vihtori 3.6.1877 Urjala
Jussila Matilda Charlotta 4.2.1838 Lammi
Juti Matti Vilho 25.2.1852 Huittinen
Jutila Johan Väinö Oskarinp. 19.8.1890 Helsinki e
Jylhä Kalle Matinpoika 18.3.1894 Perho
Jylhänmaa Oskari 19.9.1871 Pori
Jyrkinen Matti Matinpoika 28.9.1894 Jääski
Jähi Guido Anton Rafael Antonpoika 18.5.1896 Virolahti
Jäntere Arno Arkadius 12.1.1893 Kotka
Jäntti Edvard 27.10.1892 Helsinki s
Järnström Paul August 24.1.1873 Forssa / Tammela
Järvelä Topias Kristianinpoika 14.6.1873 Vehkalahti
Järveläinen Vilhelm Antinpoika 16.5.1883 Muolaa
Järvenpää Kaarle Kilian 8.7.1889 Lavia
Järvinen Manu Heikinp. 18.6.1876 Ruovesi
Järvinen Väinö Vilho 12.2.1897 Tyrvää
Jästerberg Paul Richard 26.2.1899 Sääksmäki
Jääskeläinen Arvid Aleksander 23.7.1893 Viipuri
Jääskeläinen Johannes 29.5.1879 Vaasa
Kaarela Frans Aukusti 7.3.1891 Akaa
Kaarela Kaarle Erlanti 22.11.1893 Sauvo
Kaarnevaara Matti Tanelinpoika 6.5.1889 Sippola
Kairala Ariel Erkinpoika 16.11.1888 Kuolajärvi
Kalhomäki Lauri
Kallio Aaro Aukusti 30.6.1896 Hollola
Kallio Frans Jaakko 22.7.1870 Suodenniemi
Kallio Gabriel 12.5.1858 Seinäjoki
Kalliomäki Lauri Vihtori 4.9.1893 Akaa
Kallioniemi Anton 17.1.1885 Ikaalinen
Kalpa Kaarlo Julius 2.4.1867 Suodenniemi
Kamula Einar Rudolf 1.1.1898 Oulu
Kanastenmaa Joonas Adaminpoika 8.3.1851 Lammi
Kanerva August Konstantin 1.5.1876 Mellilä
Kankaanpää Herman 21.4.1855 Virrat
Kankaanpää Juho Juupajoki
Kankare Oskar Edvard 6.10.1884 Perniö
Kannas Oskari Heikinpoika 1.5.1878 Tyrväntö
Kannisto Juho Alfred Valdemar 26.11.1885 Nastola
Karhinen Johan 11.8.1876 Ristiina
Karhu Urho 1.3.1900 Mäntyharju
Karikoski Urho Kustaa Paulinus 14.12.1883 Viipuri mlk
Karjalainen Kasper Otonpoika 4.5.1873 Mäntyharju
Karlén Gustaf Adolf 22.6.1866 Artjärvi
Karlsson Andreas Robert 15.8.1895 Tammisaari
Karlsson Bruno Ivar 1.9.1898 Turku
Karlsson Karl Axel 23.2.1871 Sipoo
Karlsson Karl Emil 2.4.1894 Pernaja
Karlsson Karl Johan Juhonp. 3.2.1864 Tampere
Karlsson Karl Oskar 29.8.1878 Porvoo
Karlstedt Kaarl August 29.8.1838 Akaa
Karonen Yrjö Henrik 14.8.1898 Helsinki p
Kartano August Jeremiaanpoika 31.12.1875 Hauho
Karttunen Lauri Emil Antinp. 8.1.1887 Hollola
Karvinen Aleksander 4.1.1884 Hyvinkää
Karvinen Matti 10.12.1873 Helsinki e
Karvonen Yrjö Aleksander 14.4.1898 Viipuri mlk
Kassari Vihtori Ernst Kustaanpoika 22.10.1870 Kylmäkoski
Kassari Vihtori William Vihtorinpoika 31.12.1898 Kylmäkoski
Kataisto Kalle 18.6.1884 Vesilahti
Katila Frans Vilho 10.5.1887 Tyrvää
Kattelus Einari Matinpoika 3.12.1899 Sippola
Kaukiainen Jalmar Aleksanteri Villenpoika 29.9.1892 Koivisto
Kauranen Tahvo Matinpoika 21.12.1849 Muolaa
Kauronen Artur Anshelm 19.12.1893 Noormarkku
Kausalainen Olli Ilmari 2.11.1895 Iitti
Keijainen Oskar 3.12.1890 Mynämäki
Kekki Antti 9.9.1855 Rautu
Kekäläinen Kalle 30.1.1875 Muuruvesi
Kelkka Oskar 18.9.1877 Hyvinkää
Kellola Ville 28.6.1879 Säkkijärvi
Kelo Kaarle Johannes Kallenpoika 22.1.1895 Kylmäkoski
Kemilä Lauri Einar 12.7.1901 Mäntsälä
Kemppainen Juho Salomon 27.2.1896 Iitti
Kemppi Antti Kustaanpoika 5.4.1901 Heinjoki
Kemppi Heikki 1.2.1873 Muolaa
Kenraali Mikko Joosepinpoika 29.4.1855 Virolahti
Kerttula Arttur Aleksander 24.9.1894 Laitila
Keskitalo Kustaa Henrik 24.9.1891 Huittinen
Ketola Juho Ernsti 26.9.1882 Lapua
Kihlström Axel August 16.2.1893 Kylmäkoski
Kiiski Aleksanteri Antonpoika 9.12.1861 Virolahti
Kiiski Matti Virolahti
Kiiski Tuomas Vilpinpoika 5.1.1878 Muolaa
Kiljunen Juhana Villenpoika 31.12.1891 Heinjoki
Kiljunen Teo 2.1.1897 Tampere
Kilpiä Pietari 9.10.1877 Joutseno
Kilpiäinen Aleksander 30.3.1888 Viipuri mlk
Kilpiäinen Aleksander 19.12.1890 Viipuri mlk
Kilpiäinen Juhana 27.12.1895 Viipuri mlk
Kindt Anders Theodor 19.12.1870 Kymi
Kinnari Henrik Arvid 28.7.1897 Askola
Kirkkala Frans Iisak Matinpoika 10.12.1886 Honkilahti
Kirves Juho 19.10.1880 Rautu
Kiuru Antti Antinpoika 11.4.1894 Antrea
Kiuru Matti Matinpoika 13.4.1880 Antrea
Kivalo Berndt Akseli Fredrik 16.7.1886 Helsinki e
Kivelä Mooses 30.3.1891 Säkkijärvi
Kivi Kauno Päiviö 10.12.1898 Helsinki p
Kivinen Juho Simeon 28.9.1898 Ahlainen
Kivioja Juho Eevertti 26.4.1871 Ikaalinen
Kjäldström Martin 3.2.1887 Varkaus / Leppävirta
Klink Ilmari Antero 23.2.1901 Pietari
Knaapinen Kaarl Toivo 11.6.1897 Mellilä
Knihtinen Maria Esaiantytär 22.6.1873 Nuijamaa
Knuuti Kaarle Alfred 19.10.1896 Punkalaidun
Knuuttila Emil 20.4.1889 Porvoo
Knuuttila Henrik 13.3.1884 Porvoo
Koivisto Kaarle August 15.5.1865 Karkku
Koivu Frans Vihtori 19.1.1890 Helsinki e
Koivunen Toivo Edvard Mikonpoika 4.12.1896 Taipalsaari
Koivusalo Johan Toivo 5.7.1882 Porvoo mlk
Kolari Toivo Niilo 26.12.1885 Salo
Koljonen Aatto Aarne 20.10.1885 Tyrväntö
Kolström Matti Einar 11.4.1884 Viipuri mlk
Komonen Ivan Stepanovitš 21.6.1896 Rautu
Kontio Emil Evert 10.10.1891 Viipuri mlk
Kontto Taavetti Kaaprielinpoika 22.12.1883 Johannes
Kontturi Heikki 23.3.1878 Ilomantsi
Koponen Mauri Kusti Viljo 25.8.1891 Liperi
Koponen Pekka 16.4.1887 Kuopio
Korkman Henrik Gottfrid 15.2.1901 Kirkkonummi
Korpela Iivari Herman 20.4.1878 Suodenniemi
Koskela Eino Matinpoika 6.9.1891 Virolahti
Koskela Isak Vihtor Isakinpoika 18.6.1861 Mouhijärvi
Koskela Kustaa Valfrid 13.12.1874 Kullaa
Koskela Onni Eevertti 25.5.1885 Lavia
Koskimies Juho Eero Lemmitty 20.1.1880 Hämeenkyrö
Koskinen Arvo Johannes 7.9.1895 Rauma
Koskinen Frans Oskar 15.9.1889 Pielisjärvi
Koskinen Lauri Kalervo 25.6.1897 Hollola
Koskinen Toivo 30.11.1896 Joutseno
Koskinen Tuomas 28.5.1856 Iitti
Koskinen Yrjö Kustaa 11.4.1897 Mellilä
Koskivaara Yrjö Johannes 27.12.1897 Pälkäne
Kosonen Albin 22.3.1865 Alastaro
Kosonen Kalle
Kotajoki Vihtori 20.5.1874 Suodenniemi
Kotajärvi Juho Pekka 4.1.1850 Tervola
Kotilainen Pekka 23.9.1869 Virrat
Kotiniemi Arvi Juho Selim 31.7.1894 Ruotsinpyhtää
Kotka Arvo Jooseppi Juhonp. 8.4.1881 Kauvatsa
Kotonen Oskar Eliaksenpoika 2.12.1894 Miehikkälä
Kottila Edvard Johansson 22.3.1893 Pyhtää
Koukila Emil Antoninpoika 2.10.1890 Virolahti
Kovero Juho Kustaa 9.8.1862 Teisko
Krogell Einar Lennart 16.4.1902 Sipoo
Kuivajärvi Manu Marianp. 29.7.1865 Ruovesi
Kulmala Vilho Vilhonpoika 5.8.1881 Hauho
Kumlander Johan Verner 15.8.1876 Rauma
Kuokkanen Mauno 17.3.1860 Espoo
Kuoppa Iivari Tahvonp. 8.4.1891 Koivisto
Kurki Pekka 26.5.1893 Rääkkylä
Kuula Toivo Timoteus 7.7.1883 Helsinki e
Kuusela Juhana 28.5.1854 Säkkijärvi
Kuusela Juho 4.8.1886 Jaakkima
Kuusela Nestor Juhonpoika 2.8.1884 Valkeala
Kuusisto August Artur 10.12.1888 Rauma
Kuusisto Eino Eemil 26.8.1894 Artjärvi
Kyllönen Kalle Toimi 22.1.1891 Lammi
Kylmänen Juho 20.9.1868 Viipuri
Kyläkallio Juho Kustaa 16.6.1875 Hämeenlinna
Kytövuori Vilho Selim 19.6.1871 Kiikka
Kyyhkynen Toivo 2.7.1895 Mäntyharju
Kyyhkynen Vilhelm Juhana 27.5.1867 Mäntyharju
Känsäkangas Antti Aleksi Jaakonpoika 17.6.1891 Kaustinen
Kärkkäinen Vilhelm Juhonpoika 7.3.1891 Helsinki p
Käräjämies Kasper Akselinpoika 3.10.1903 Hirvensalmi
Kärävä Edvard Erland Erlandinpoika 1.6.1878 Kylmäkoski
Laaja Eevertti 7.9.1895 Juupajoki
Laakso Heikki Leonard 6.1.1892 Loppi
Laakso Kaarlo Ilmari 4.6.1893 Loppi
Lagus Lars Olof Wilhelm 11.3.1893 Helsinki er
Lahtinen Kalle 2.5.1880 Kuhmalahti
Lahtinen Tapani Elias 10.1.1901 Pori
Laidikka Kaarle Edvard Adolfinpoika 11.1.1872 Vesilahti
Laiho Matthias Konstantin Kallenpoika 1.6.1893 Helsinki p
Laine Kustaa Aadolf Stefanuksenpoika 21.6.1874 Sääksmäki
Laine Yrjö Ilmari 23.7.1896 Mynämäki
Lainio Aino Helmi 25.7.1893 Hamina
Laitinen Yrjö Nikolai 19.12.1896 Kajaani
Lammi Karl Johan 12.3.1889 Kiikka
Lamminen Juho Arvid 2.9.1871 Lavia
Lampén Otto Villehard 18.9.1881 Vanaja
Lampenius Gustaf Adolf 20.7.1881 Lapinjärvi
Lampinen Arvid Antinpoika 17.8.1897 Valkeala
Langinkoski Rurik Birger 19.8.1889 Viipuri
Lanko Karl Johan 4.6.1894 Helsinki
Lantta Artturi Taavetinpoika 9.8.1891 Valkeala
Lassila Väinö Henrik 4.10.1891 Hämeenlinna
Laurikainen Paavo Herman 25.1.1876 Heinola mlk
Laurila Karl Henrik 18.9.1870 Mäntsälä
Laurila Kustaa Väinö 22.5.1890 Kuusjoki
Laurila Niilo Erland 3.11.1894 Vehmaa
Laurinen Eemil Edvard Kustaanpoika 6.7.1889 Somero
Lehikoinen Antti 1.8.1893 Juuka
Lehmijoki Oskari 8.1.1870 Lavia
Lehmonen Ville 13.12.1893 Hankasalmi
Lehmuskoski Kustaa 14.4.1850 Lammi
Lehtimäki Karl Josef Johannes 19.3.1891 Halikko
Lehtinen Hugo Väinö 5.12.1889 Nastola
Lehtinen Kaarle Juhonpoika 28.3.1844 Iitti
Lehtinen Viktor Lauri 6.8.1891 Hattula
Lehtinen Yrjö Nikolai 14.9.1898 Perniö
Lehtiranta Kustaa Iisakki 19.12.1892 Uskela
Lehto Anshelm 13.6.1883 Ruovesi
Lehtonen Aarte Eemeli Wihtorinpoika 27.8.1893 Kalvola
Lehtonen Eemeli Nikolai Juhonpoika 4.2.1896 Saarijärvi
Lehtonen Emil Kustaa 1.2.1870 Hauho
Lehtonen Erland Helsingin pitäjä
Lehtonen Frans 6.1.1874 Tyrvää
Lehtonen Kaarlo Nikolai 13.9.1896 Porvoo mlk
Lehtosalo Artur Aleksander 9.6.1890 Pyhtää
Leikkola Kaarle Paul Oskar 7.7.1877 Tampere
Leino Henrik Richard 10.6.1898 Porvoo mlk
Leino Jooseppi 4.10.1876 Hamina
Leipälä Arvo Raafael Kallenpoika 1.7.1899 Kalvola
Lemlin Jalmari Alfred 20.11.1882 Joutseno
Lemström Karl Wilhelm 27.10.1851 Siuntio
Leontjeff Vasilij Vasiljevitsh 20.12.1892 Helsinki
Leponiemi Janne Manunp. 8.4.1875 Ruovesi
Leppänen Eino Pekka 1.11.1887 Viipuri
Levänen Juhana Oskar 30.4.1865 Somero
Liehu Einari Aatami Aataminpoika 18.2.1892 Kuhmoinen
Lietzén Paul 20.5.1898 Uskela
Liikka Elias Mikonpoika 3.2.1860 Nuijamaa
Liinamaa Albert Adolf 4.3.1885 Vihti
Lilja Juho Valerian 5.2.1874 Mäntsälä
Liljeroos Juho Nestor 6.5.1867 Virrat
Lind August Leonard 26.9.1879 Turku
Lind Gustaf Severin 15.2.1879 Tammisaari mlk
Lindberg Armas Päiviö 9.4.1893 Rauma
Lindberg Ivar 1.6.1899 Loviisa
Lindberg Karl Engelbert 5.5.1897 Helsinki s
Lindblad Arne Allan 8.11.1898 Porvoo mlk
Lindblom Walter Konrad 7.8.1897 Dragsfjärd
Lindborg Otto Abrahaminpoika 12.2.1875 Sippola
Lindén Artur Jakob 1.6.1884 Sipoo
Linderoos Henrik August 30.5.1865 Tammisaari mlk
Lindfors Karl Artur 23.12.1891 Mäntsälä
Lindfors Nikolai 24.11.1873 Noormarkku
Lindfors Nikolai Aleksanteri 2.11.1869 Pyhäjärvi UL
Lindfors Olga Vilhelmiina 14.4.1883 Mäntsälä
Lindgren Georg Edvard 3.9.1885 Helsinki pr
Lindgren Rainer Wilhelm 10.4.1898 Forssa / Tammela
Lindgrén August Karl Henrik 5.12.1882 Helsinki p
Lindgrén Gustaf Wilhelm 18.8.1882 Porvoo
Lindgrén Vilhelm 27.3.1871 Helsinki p
Lindholm Aksel Wolmar 20.10.1864 Pori mlk
Lindholm Arvid Richard 16.7.1880 Siuntio
Lindholm Frans Oskar 12.3.1883 Helsinki s
Lindholm Hjalmar Robert 30.5.1886 Tuusula
Lindholm Leo Ludvig 17.12.1883 Siuntio
Lindholm Oskar Viktor 13.9.1894 Tuusula
Lindholm Valter Arkadius 17.4.1861 Karinainen
Lindholm Verner Richard 27.10.1878 Siuntio
Lindqvist August Alvar 7.12.1897 Sipoo
Lindqvist Harald Reinhold 14.9.1899 Sipoo
Lindqvist Karl August 19.9.1867 Sipoo
Lindqvist Karl Edvin 8.10.1892 Sipoo
Lindros Adolf Fredrik 18.10.1891 Lohja
Lindroth William Werner 11.2.1889 Myrskylä
Lindström Frans Engelbert 29.11.1874 Mynämäki
Lindström Gustaf Wilhelm 2.9.1877 Lappeenranta
Lindström Karl Axel 17.8.1900 Turku
Lindström Karl Gustaf 3.1.1897 Helsingin pitäjä
Lindström Karl Leonard 27.10.1876 Helsingin pitäjä
Lindström Max Leo 23.8.1899 Helsinki pr
Lindström Reinhold Konstantin 16.7.1872 Helsinki p
Lindvall August Edvin 28.8.1891 Liljendal
Linnainmaa Veini Valfrid 14.8.1899 Hämeenkyrö
Lintanen Kaarle Iivari Fransinpoika 12.8.1882 Tottijärvi
Linteri Juho Edvard 29.11.1861 Kokemäki
Listo Nestori Gabriel 24.3.1882 Sääksmäki
Liukkonen Otto Edvard Otonpoika 8.3.1891 Ristiina
Ljungberg Leonard Vilhelm 5.12.1889 Tuusula
Lotila Anders Juhan Antinp. 17.9.1865 Asikkala
Lotsari Salomon Antinpoika 7.6.1878 Uusikirkko VL
Louhelainen Emil Leander Antinpoika 21.2.1880 Koivisto
Lowenetzsky Thor Åke Johannes 19.3.1899 Helsinki pr
Lucander Walter 8.5.1890 Noormarkku
Lukander Margareta 14.2.1858 Viipuri
Lukkari Kusti 2.1.1894 Kuolemajärvi
Lumiainen Vihtori Malakias 7.9.1862 Suodenniemi
Lumme Kustaa Aadolf 26.10.1891 Helsinki e
Lundén Anders Joel 17.8.1883 Vihti
Luoma Jalmari 6.8.1882 Vanaja
Luuki Iisak Malakias 3.4.1843 Suodenniemi
Luukkonen Pietari Juho Pietarinpoika 7.2.1886 Ruokolahti
Luukkonen Pietari Matinpoika 25.9.1889 Jääski
Luukkonen Samuli 24.8.1899 Viipuri mlk
Lyyrylä Aleksiina Matildantr. 16.6.1866 Asikkala
Lähteenmäki Juho Erland 24.10.1857 Vesilahti
Länkelä Väinö Urho 5.11.1895 Tampere
Löfgrén Kaarle Wilhelm 20.6.1862 Vihti
Löfman Gustaf Adolf 24.4.1852 Espoo
Lönegren Werner 20.7.1869 Valkeala
Lönnqvist Karl August 1.1.1893 Espoo
Lönnqvist Vilho Harald 5.2.1895 Lohja
Lönnroth Albin Leonard 15.12.1899 Hämeenlinna
Lönnroth Bertel Edvard 11.9.1896 Helsinki er
Löytänen Sakari Mikael 6.9.1887 Tyrvää
Madetoja Yrjö 30.8.1885 Viipuri
Maijala Juha Heikinpoika 28.1.1858 Kylmäkoski
Makkarus August Ferdinand 23.4.1879 Hämeenkyrö
Makonin Evhenij 1.1.1901 Hamina
Mallat Antti Antinpoika 30.9.1896 Antrea
Malmberg Frans Joel 8.8.1873 Huittinen
Malmström Edvin Amandus 4.5.1882 Sipoo
Malmström Fredrik Algot 10.3.1851 Espoo
Manelius Aksel Johan 20.6.1881 Heinola
Manner Johanna 17.6.1856 Pälkäne
Mannerheimo Frans Viktor 26.1.1865 Pietarsaari
Mannermaa Alfred 2.4.1880 Viipuri
Manninen Adolf Adolfinpoika 18.8.1868 Vehkalahti
Manninen Wille Kaapronpoika 22.11.1878 Valkeala
Mannonen Arvo Antton Anttoninp. 17.1.1893 Koivisto
Manteli Karl Oskar 15.2.1897 Pori mlk
Markkola Eino Artturi 9.12.1894 Tyrvää
Markkola Yrjö Anselm 10.5.1900 Tyrvää
Markkula Juho Heikinpoika 14.8.1842 Virolahti
Markkula Kalle Eemeli 11.12.1872 Renko
Martikainen Joosep Juhonpoika 27.3.1888 Valkjärvi
Martikainen Mikko Juhonpoika 8.5.1891 Valkeala
Martin Viljo Kosti 1.3.1896 Rauma
Marttila Emil 21.1.1891 Mäntyharju
Marttila Kalle Heikki Kallenpoika 3.4.1887 Kalvola
Marttila Maurits Herman Hermaninpoika 18.12.1860 Vesilahti
Marttila Woitto Sulo Vihtorinp. 29.8.1883 Kauvatsa
Mattila Anders Antinpoika 17.3.1893 Pyhtää
Mattila Anton Nikodemuksenpoika 1.9.1866 Virolahti
Mattila Arthur Wilhelm 17.11.1885 Mäntyharju
Mattila Nikodemus Tanelinpoika 31.10.1836 Virolahti
Mattila Oskar 20.6.1867 Lempäälä
Mattsson Björn Gustaf Urho 27.5.1897 Hämeenlinna
Maukola Väinö Raitis 15.1.1882 Orimattila
Metso Aadolf Heikinpoika 20.5.1895 Parikkala
Metsälä August 6.1.1887 Iitti
Metsänen Henrik Ilmari 27.11.1895 Askola
Metsänen Väinö Johannes 29.4.1892 Askola
Mielck Arvid 31.3.1897 Viipuri
Miettinen Heikki Heikinpoika 19.4.1891 Maaninka
Miettinen Juho 16.4.1896 Joutseno
Miikki Iivari 1.10.1894 Joutseno
Mikkola Anders Vilhelm 4.12.1869 Turku
Mikkola Erik Kristianinpoika 6.5.1849 Virolahti
Moberg Konstantin 5.11.1869 Porvoo
Moisio-Tyrkkö Kalle Aleksius 28.1.1901 Virrat
Molander Torsten Edvard 18.8.1863 Noormarkku
Montonen Taavetti 30.12.1871 Kuolemajärvi
Moukola Arvo Eelis Alfredinpoika 26.5.1896 Kylmäkoski
Muhli Heikki Joonaanpoika 26.8.1857 Lemi
Murtomäki Iivari Nestorinp. 28.9.1892 Ruovesi
Murtovaara Kustaa Anshelm 19.4.1893 Jokioinen
Mustonen Antti Juhonpoika 8.10.1892 Polvijärvi
Mustonen Esaias Esaiaksenpoika 13.5.1896 Terijoki
Mustonen Konstantin 29.12.1891 Viipuri
Muukka Aatami Aataminpoika 29.4.1895 Lemi
Muukkonen Valter Rafael 16.2.1891 Tampere
Muuri Anton Ervald 3.10.1898 Kotka
Myllyaho Eenokki Matinpoika 22.11.1864 Ruovesi
Myreén Harald 21.4.1869 Hamina
Mäenpää Eevertti Olganpoika 21.11.1897 Kalvola
Mäkelä Anshelm 16.12.1872 Hyvinkää
Mäkelä Edla Maria 8.8.1888 Vanaja
Mäkelä Eerik Juho 10.3.1873 Säkkijärvi
Mäkelä Heikki Mooseksenpoika 31.8.1897 Ruovesi
Mäkelä Wäinö Heikinpoika 8.1.1888 Kalvola
Mäki Elis Adolfiinanpoika 9.11.1881 Längelmäki
Mäki-Pappila Hugo Johannes Juhonp. 26.8.1892 Koski HL
Mäkinen A. Leppävirta
Mäkinen Eliina Hermannintr 10.6.1883 Ruovesi
Mäkinen Frans Iisakki Juhonpoika 19.11.1872 Kullaa
Mäkinen Juho 24.8.1868 Loppi
Mäntylä Väinö Johannes 1.1.1894 Merikarvia
Määttänen Paavo Nikodemuksenpoika 5.2.1897 Kivennapa
Mörtengrén Knut Lorenz Fredrik 24.12.1877 Tampere
Naakka Evert Antoninpoika 22.6.1877 Kotka
Nassokin Karl Rolf 28.2.1894 Helsinki er
Natukka Artturi Niklas 14.12.1890 Orivesi
Naukkarinen Ferdinand 12.2.1889 Kerimäki
Naukkarinen Onni Edvard 25.8.1894 Helsinki p
Nevalainen Unto 14.3.1887 Sammatti
Niemann Fritz Ludvig 19.10.1893 Viipuri
Niemelä Otto Anton 5.2.1898 Kärsämäki
Niemi Anton Sylvesterinpoika 19.1.1878 Valkeala
Nieminen Anders Richard 8.12.1874 Porvoo
Nieminen Antti Josef 21.11.1864 Kymi
Nieminen Lauri Rikhard 20.10.1893 Kärkölä
Nieminen Tyyne Aleksandra Matintytär 31.10.1891 Vesilahti
Nieminen Viljo Valdemar 19.7.1897 Kärkölä
Nieminen Väinö Ilmari 24.1.1890 Helsinki p
Nieminen Väinö Kustaa 14.4.1885 Mäntsälä
Niemistö Kustaa 22.9.1878 Kymi
Niinimäki Kalle 3.1.1885 Kalvola
Niinimäki Lauri Abraham 17.4.1895 Ähtäri
Niininen Erland 4.2.1866 Virrat
Niittylahti Gustaf Adolf 9.11.1868 Hamina
Niittymäki Juho Eevertti 21.7.1879 Akaa
Nikiforow Alexander 11.9.1863 Helsinki er
Nikkilä Antti 15.4.1897 Iitti
Nikkilä Juho Willehad 10.11.1872 Orimattila
Nikkilä Teodor 16.3.1901 Iitti
Nikkinen Boris 18.3.1902 Terijoki
Niklander Johan Fredrik 25.6.1850 Koski HL
Nisonen Paavo Antero 18.7.1896 Pori
Nissinen Väinö 17.10.1898 Joroinen
Nisula Wäinö August Hermanninpoika 7.11.1899 Valkeala
Nivala Juho Henrik 8.5.1888 Rautio
Nopanen Aleksanteri 26.10.1858 Hamina
Nopanen Vihtori 16.3.1877 Vehkalahti
Nopanen Yrjö Aleksander Aleksand. pka 3.12.1888 Kivennapa
Nordlund Frans Fredrik 23.10.1848 Pori
Nordlund Kaarle Vihtori 17.10.1878 Iitti
Norring Karl Viktor 22.7.1863 Hamina
Norrman Fredrik Valdemar 29.3.1897 Kruunupyy
Norrman Karl Herman Junior 27.6.1872 Valkeala
Nummelin Karl Oskar 6.10.1880 Helsinki er
Nummi Johan Isak 2.11.1874 Rauma
Numminen Juho Jalo 28.4.1899 Uusikirkko TPL
Numminen Nestori Makarius Antinpoika 28.2.1877 Kiikoinen
Nurkka Elias 19.11.1883 Luumäki
Nurkki Arvo Alfred 1.4.1897 Vihti
Nurmi Otto Einari 20.7.1899 Tyrvää
Nurmi Vilppu 16.2.1858 Joutsa
Nurminen Anton Antoninpoika 27.6.1868 Virolahti
Nurminen Sem August 18.1.1896 Urjala
Nuutilainen Hjalmar 2.1.1889 Ristiina
Nyberg Karl Johan 15.8.1896 Sipoo
Nyberg Toivo Eevert Adolfinpoika 9.9.1890 Terijoki
Nybom Johan Viking 30.4.1900 Pernaja
Nygård Johan Leonard 21.7.1884 Lapinjärvi
Nyholm Einar Johannes 22.9.1895 Porvoo
Nyholm Harald William 1.12.1899 Porvoo
Nyholm Henrik August 8.1.1867 Hämeenlinna mlk
Nykänen Valfrid Erhard 8.1.1894 Kotka
Nylund Hjalmar 30.9.1895 Luvia
Nyman Edvard Richard 30.10.1873 Siuntio
Nyman Karl Gustaf Emanuel 9.8.1890 Sääksmäki
Nyman Karl Viktor 5.3.1865 Siuntio
Nyqvist Gustaf Gabriel 28.3.1865 Sääksmäki
Nysten August Ferdinand 13.9.1862 Hanko
Nyström Aleksander Väinö 11.9.1857 Hämeenkyrö
Nyström Lauri 4.8.1894 Hämeenkyrö
Nyström Otto Wilhelm 15.11.1864 Helsingin pitäjä
Näppi Kalle 7.8.1895 Padasjoki
Näppi Lauri Johannes 7.5.1893 Padasjoki
Närvä Juho Vihtori Matinpoika 7.6.1882 Kauhajoki
Nääppä Alfred Fredrikinpoika 3.7.1864 Kylmäkoski
Näätänen Tuulikki 23.1.1896 Hamina
Ohlsson Johan Erik 15.1.1891 Sääksmäki
Oinas Heikki Oskari 12.12.1875 Vesilahti
Oino Eino Sulo Taavetinpoika 11.2.1897 Viljakkala
Oino Taavetti Iivari Taavetinpoika 8.9.1894 Viljakkala
Oinonen Antti Aatami 29.6.1887 Viipuri
Ojamo Erik Johan 13.5.1874 Nurmijärvi
Ojanen Frans Nikanor 5.1.1891 Mäntsälä
Ojanen Karl Viktor 2.9.1899 Mäntsälä
Olander Adolf Fredrik 5.2.1886 Helsingin pitäjä
Olander Johannes 8.6.1877 Lapinjärvi
Oldenburg Harry Euagène Peter 12.9.1873 Valkeala
Olenius Alexander Reinhold 26.8.1845 Sipoo
Oljemark Karl Hjalmar 28.9.1895 Sipoo
Ollari Juho Vihtori Vihtorinpoika 10.2.1880 Mouhijärvi
Ollenberg Aleksander 11.6.1847 Akaa
Ollikainen Artur 4.3.1898 Mäntyharju
Ollikainen Lauri 23.9.1899 Mäntyharju
Orava Matti 11.1.1873 Rautu
Paajanen Juho Heikinpoika 29.5.1864 Antrea
Paarma Ernst Mikael 17.6.1898 Mäntyharju
Paasivuori Heikki 22.1.1887 Hämeenlinna
Paaso Aleksanteri Antinpoika 8.7.1894 Sakkola
Paasonen Juhana Tuomaanpoika 6.3.1865 Mäntyharju
Paasonen Toivo Adaminpoika 7.7.1892 Kivennapa
Paavola Anton Juusenpoika 29.12.1889 Hämeenlinna mlk
Packalén Gustaf Adolf 8.1.1892 Sipoo
Packalén Toivo 27.3.1879 Huittinen
Pajari Herman Juhonpoika 12.7.1892 Rautjärvi
Pajari Juho 18.3.1865 Rautu
Pajula Johan Samuel 20.8.1856 Iitti
Pajula Willehard Jalmari Juhonp. 30.9.1886 Vehkalahti
Pakari Taavetti 30.3.1883 Luumäki
Pakkanen Eino Harras 5.4.1897 Hamina
Palander Axel Wilhelm 25.3.1892 Helsingin pitäjä
Paljakka Johannes Juhonpoika 15.8.1886 Muolaa
Palkeinen Juho Jussi 27.8.1881 Virtasalmi
Palkkisilta Viljo Wiljami 1.8.1891 Helsinki s
Palm Einar Ilmari 14.9.1899 Lahti
Palmgren Albert Fredrik 9.8.1885 Sääksmäki
Palmisto Frans Henrik 21.9.1885 Mäntsälä
Palmroth Niilo Olavi 23.5.1897 Pirkkala
Palola Kaarlo Veli Johannes 9.5.1889 Kirvu
Palomäki Arvi Ilmari 25.8.1900 Oulu
Palonaho August Larsson 9.11.1893 Myrskylä
Palviainen Konstu 6.8.1891 Ilomantsi
Palviainen Mihail Simonov 21.4.1877 Lappeenranta
Parviainen Kaarlo Johan 13.12.1892 Kivennapa
Pasila Rudolf Valdemar 10.8.1878 Orimattila
Pastila Wilho Nikodemus 1.6.1894 Padasjoki
Pasuri Matti Tahvonpoika 29.4.1873 Muolaa
Paukkinen Niilo Nikolai 6.12.1891 Alastaro
Paukku Mikko Juhonpoika 1.7.1860 Käkisalmi
Pehrman Adolf Ferdinand 5.10.1863 Sääksmäki
Peippo Mikko Joosepinpoika 27.7.1856 Koivisto
Pekkarinen Heikki Jussi 1893 Kuopio
Pellinen Kalle 1.2.1898 Joutseno
Peltokurppa Erland 6.3.1887 Mellilä
Peltola Matts Henrik 11.5.1877 Lapinjärvi
Peltola Wiktor Aarne Kaarlenpoika 25.1.1895 Valkeala
Peltolammi Eemeli 3.8.1893 Juupajoki
Peltonen Aimo Samuli 16.4.1884 Helsinki e
Peltonen Eino Oskar 14.2.1900 Tampere
Pentikäinen Anna Stiina Esaiantytär 26.12.1870 Nuijamaa
Pentti Aatami Artturi 15.11.1892 Ikaalinen
Penttilä Frans Eerlanti 23.2.1904 Sääksmäki
Penttilä Vihtori 15.9.1851 Tyrvää
Penttilä Vilho 6.10.1868 Espoo
Penttinen Tauno 14.10.1897 Kymi
Pere Kaarlo Nestor 4.7.1889 Luvia
Perkiö Albinus 26.8.1875 Tyrvää
Perklén Johan Ludvig 3.2.1862 Siuntio
Pero Frans Oskar 3.11.1888 Hyvinkää
Perso Vilho 8.3.1884 Tyrvää
Perälä Yrjö Heikki Johannes 31.12.1898 Ylihärmä
Pesälä Hjalmar 3.1.1888 Iitti
Petra Niilo Ensio 7.4.1900 Lapua
Petrelius Wäinö Armas 4.2.1897 Helsingin pitäjä
Pettersson Alfred 8.10.1876 Helsinki er
Pettersson Karl Artur 17.12.1869 Vehkalahti
Peuralahti Juho 27.5.1876 Pöytyä
Pfaler von Karl Teodor Samuel 8.10.1895 Ähtäri
Pfaler von Martti Rafael 17.2.1897 Ähtäri
Pietilä Juho Kustaa Erikinpoika 9.8.1864 Hauho
Pietilä Martti 2.12.1892 Punkalaidun
Pietinen Matti Matinp. 3.3.1859 Helsinki e
Pihlhjerta Hjalmar 30.9.1886 Vehkalahti
Piippo Juho 3.2.1886 Savonlinna
Pikkanen Vilhelm Viktor Tuomaanpoika 22.3.1867 Muolaa
Piltz Henrik Tuomas Henrikinpoika 9.12.1878 Kivennapa
Pimiä Iivari Albert 19.5.1893 Kivennapa
Pirinen Oskar Einar 27.3.1886 Kuopio
Pirjola Lauri Elmer 5.8.1893 Mäntsälä
Pitkänen Aaro 21.1.1861 Vehkalahti
Pitkänen Emil Juhonpoika 10.2.1892 Kirvu
Pohjola Arvo Leonard 16.9.1900 Viipuri mlk
Pollari Frans Leonard 17.9.1892 Helsinki er
Porkholm Karl Emil Johansson 21.10.1889 Purmo
Porras Valdemar
Poteri Eerik 13.12.1858 Jaala
Poutala Wäinö Paavali 23.11.1886 Punkalaidun
Poutanen Mikko Juhananpoika 30.12.1896 Kurkijoki
Poutiainen Antti Juho Kustaanpoika 2.5.1879 Valkeala
Puhakka Frans Samuli Juhonpoika 21.12.1896 Siikajoki
Puhakka Lauri 28.8.1894 Sortavala
Puhakka Wäinö 29.9.1887 Helsingin pitäjä
Puhtila Arvid 1.9.1890 Tammela
Pukki Kalle Oskari 1.5.1888 Tyrvää
Pukki Matti 7.7.1887 Luumäki
Pulkkinen Albin 1885 Viipuri mlk
Pulkkinen Eemil Johannes 1.4.1889 Vesanto
Pulkkinen Juho Viipuri mlk
Pullinen Maria Juhontytär 1834 Antrea
Punkkinen Edvard 14.5.1895 Luumäki
Purho Hugo Erkinpoika 29.9.1896 Sippola
Pursiainen Johan Fredrik 6.5.1875 Iitti
Pusa Kustaa Iisakinpoika 14.6.1861 Kylmäkoski
Pusa Yrjö Tuomaanpoika 19.3.1898 Räisälä
Putkisto Johan August Augustinpoika 21.1.1874 Orimattila
Putto Pietari Juho Heikinpoika 14.8.1895 Ruokolahti
Puukka Yrjö 15.2.1863 Helsinki p
Puuronen Eskil Vihtorinpoika 24.7.1899 Kärkölä
Pylkkänen Kaapriel 1854 Viipuri mlk
Pyyhtiä Juho 25.10.1896 Joutseno
Pyyhtiä Pietari Tuomaanpoika 17.6.1896 Joutseno
Pyykkö Antti Juhonpoika 29.11.1873 Muolaa
Päiviö Otto Werneri 6.2.1869 Luumäki
Päivärinta Paavo Pietari 19.6.1894 Haukipudas
Pälli Artturi 14.11.1882 Nastola
Pälli Vilho Einari 10.4.1897 Nastola
Pärnänen Yrjö 19.9.1902 Viipuri
Pätäri Matti 16.3.1893 Luumäki
Pöysä Juho Jalmar Tanelinpoika 26.8.1888 Valkeala
Pöysä Martta Aliina Juhontytär 13.6.1898 Mäntyharju
Pöysä Taneli Kristerinpoika 18.6.1846 Valkeala
Qvick Kaarlo August 14.11.1868 Valkeala
Raatikainen Albert 14.1.1882 Suomusjärvi
Raije Pekka 24.1.1872 Heinola
Raivo Edvard 19.12.1878 Kiikala
Ramström Knut Johannes 20.2.1889 Siuntio
Ramula Taavetti Tuomaanpoika 7.5.1878 Savitaipale
Rancken Holger Freyrid 13.4.1886 Helsinki pr
Raninen Fredrik Vilh. 22.6.1897 Lahti
Rannikko Juho Eeli Juhonpoika 6.9.1881 Kylmäkoski
Ranta Juha Fredrik 10.5.1886 Mellilä
Rantala Arvo Herman 25.4.1893 Ruovesi
Rantala Kaarle Kustaa Eerikinpoika 28.6.1867 Iitti
Rantala Kalle Kallenpoika 30.1.1881 Suodenniemi
Rantanen Eeva Kaarlentytär 18.6.1909 Vesilahti
Rantanen Emma Mariantytär 5.7.1869 Vesilahti
Ranttila Juho Vihtori 8.5.1863 Tammela
Ranttila Onni Johannes 11.2.1889 Tammela
Rasilainen Pekka Antinpoika 15.4.1894 Jääski
Rautaheimo Juho Valdemar 29.6.1880 Tuusula
Rautajoki Aaro 17.10.1885 Tyrvää
Rautaniemi Bruno Latsarus 22.6.1894 Längelmäki
Reiju Hjalmar Juhonpoika 27.3.1888 Iitti
Rekola Heikki Oskar Akselinpoika 14.8.1875 Vesilahti
Rekola Jaakko Alvar 25.7.1881 Helsinki s
Rekola Yrjö Aleksis 17.4.1896 Alastaro
Renvall Uuno Mikael 17.9.1877 Hamina
Repo Vilhelm Pietarinpoika 5.6.1894 Kaukola
Riihimäki Juho Emil 28.7.1863 Pomarkku
Riihimäki Kalle 2.8.1891 Lammi
Riikonen Erik Johan 22.2.1872 Hamina
Riikonen Juho Jalmari Joonaksenpoika 6.6.1893 Heinjoki
Riippa Arvo Einar Juhonpoika 27.1.1890 Kylmäkoski
Rindell Ernst Alexander 1.4.1893 Tammisaari mlk
Rintakorpi Frans Iivari 20.2.1890 Laihia
Ripatti Lauri 9.12.1896 Hirvensalmi
Ristijoki Vihtori Anshelmi 24.6.1888 Suodenniemi
Ristilä Konstantin 15.9.1892 Jaala
Rivell Torsten Gustaf Hartvig 22.5.1890 Raisio
Roponen Herman Elianpoika 24.2.1872 Vesilahti
Rosenberg Artur Edvin 14.5.1887 Sipoo
Rosendahl Johan Bernhard 9.6.1870 Loviisa
Rosenqvist Oskar August 30.5.1881 Helsinki pr
Rosnell Alfred Willenpoika 29.7.1875 Pori mlk
Rosqvist Karl Eino 17.11.1899 Hattula
Rossi Antti Antinpoika 28.7.1896 Jääski
Roström Holger Allan 29.12.1896 Salmi
Rouhiainen Onni Herman 5.3.1884 Viipuri mlk
Ruohonen Jalo Mainio 9.12.1891 Kymi
Ruohonen Kustaa Anshelm Tildanpoika 3.4.1894 Eurajoki
Rusanen Niilo 6.12.1883 Luumäki
Ruusuvuori Kustaa Kustaanpoika 20.2.1875 Pälkäne
Ruuth Gustaf Ludvig 2.5.1864 Pernaja
Ryhänen Taavetti Kallenpoika 18.11.1874 Varkaus / Leppävirta
Ryysy Tuomas Matinpoika 21.12.1888 Valkeala
Ryödi Eemil Antinpoika 23.9.1884 Vesilahti
Ryödi Kaarle Kustaa Antinpoika 8.11.1869 Vesilahti
Ryönä Nestor Arvid Juhanpoika 28.8.1878 Vesilahti
Råbergh Karl Wilhelm 30.4.1870 Noormarkku
Räsänen Martti Aaronpoika 29.10.1890 Sääminki
Rättilä Antti Abram Antinpoika 30.4.1892 Pudasjärvi
Saalasti Adam 12.8.1879 Sippola
Saari Juha Ernsti 20.7.1882 Lapua
Saarijärvi Anselm Juhonpoika 2.4.1869 Kuru
Saarikko Oskar Heikko 11.3.1871 Viipuri
Saarinen Aukusti Jalmari Joosepinpoika 5.9.1884 Kangasala
Saarinen Elias Antoninpoika 16.4.1865 Virolahti
Saarits Jalmari 7.7.1891 Luumäki
Saarits Manu 6.10.1891 Luumäki
Saarits Taavetti 1.1.1851 Luumäki
Saastamoinen Kalle Heikki 1887 Viipuri mlk
Sahrberg Axel Georg 24.4.1866 Kirkkonummi
Sairanen Ilmari Heribert 28.8.1896 Mikkeli mlk
Sairanen Nestori Aleksanterinpoika 11.2.1896 Ruokolahti
Sakselin Aleksander 10.12.1867 Nurmijärvi
Salila Viktor Asser 13.6.1887 Helsinki e
Salin Johan Fredrik 27.10.1867 Helsinki er
Salminen Vilho 2.9.1876 Elimäki
Salo Aarne 24.8.1897 Hamina
Salo Frans August 7.3.1881 Vihti
Salo Juho Kustaa 6.12.1877 Sääksmäki
Salo Kaarle August Kaarlenpoika 18.12.1879 Vesilahti
Salo Paavo Ilmari Kaarlenpoika 3.3.1892 Vesilahti
Saloheimo Aksel Mikael 5.7.1893 Koivisto
Saloheimo Yrjö Vilho 25.5.1899 Tammela
Salojärvi Anshelm
Salokangas Fabian Juhonpoika 27.5.1881 Kuhmalahti
Salokannel Onni 17.12.1887 Helsinki
Salokas Aatos Elis Evert 24.7.1890 Eura
Salonen Hans Petter 24.3.1877 Lokalahti
Salonen Jalmari Sakari 25.12.1859 Sääksmäki
Salonen Kalle Nestori 27.9.1870 Kiikka
Salonen Niilo Hjalmar 2.11.1897 Mäntsälä
Sandberg Petter Eemil 25.8.1886 Ahlainen
Sandell Lauri Henrik 4.6.1899 Tampere
Sandholm Kalle Oskari 29.3.1870 Kymi
Sandholm Lahja Kalle Ilmari 24.9.1895 Kymi
Sandman Georg Edvard 26.10.1887 Valkeala
Santalahti Matias Jalmari 16.11.1878 Renko
Saramaa Lauri Artturi 14.10.1897 Hämeenlinna
Sarka Ilo Kosti 9.10.1896 Helsinki p
Sarkola Kaarle William Vihtorinpoika 9.12.1891 Kylmäkoski
Sarparanta Ilo Yrjö 23.2.1881 Turku
Savola Bonifacius Pääte 5.6.1873 Lohja
Savolainen Eenokki Juhonpoika 29.6.1894 Ruokolahti
Saxén Karl Elis 28.4.1873 Valkeala
Schnur Ernst Viktor 25.2.1861 Savitaipale
Schrey Runar Ivar 3.1.1895 Hämeenlinna
Schwindt Paul Torvald 3.8.1896 Helsinki pr
Schybergson Erik Gustaf Jakob 29.4.1893 Helsinki pr
Seger Johan Evert 4.9.1898 Liljendal
Selander Martti 27.9.1891 Tyrvää
Selin Asser Arvit 13.31898 Vaasa
Selin J.V. Sääksmäki
Selin Niilo Johannes Edvard 3.2.1880 Messukylä
Seppä Alfred Taavetinpoika 20.4.1869 Suodenniemi
Seppälä Johan Henrik 28.7.1870 Pukkila
Seppälä Juho Aukusti Juhonpoika 24.3.1885 Kalvola
Seppälä Oskar Matinpoika 13.11.1864 Kylmäkoski
Seppänen Antti Albin 19.4.1886 Kerimäki
Setälä Anna Aleksandra Vilhelmintytär 9.9.1903 Vesilahti
Setälä Tilda Miina Kontantinintytär 13.8.1867 Vesilahti
Setälä Wilhelm Eevert Joosepinpoika 24.2.1859 Vesilahti
Sianoja Kaarle Juho Wilhonpoika 5.12.1878 Mouhijärvi
Sianoja Kalle Konrad Kallenp. 24.12.1890 Punkalaidun
Sigfrids Edvard 20.5.1892 Helsinki er
Signell Georg Johannes 13.9.1896 Kemiö
Sihvonen Johan Vilhelm 27.4.1889 Kotka
Siili Petter 12.2.1897 Viipuri
Siivola Karl Viktor 4.5.1859 Hamina
Siivola Sulo Ilmari 8.10.1897 Pornainen
Sikanen Pekka 19.6.1886 Suonenjoki
Silén Karl Hjalmar 16.2.1880 Tuusula
Silén Oskar Vilhelm 16.4.1884 Ristiina
Silfverberg Ture Alexander 14.2.1886 Tammisaari mlk
Sillanpää Väinö Valdemar 3.7.1892 Honkilahti
Sillfors Pentti Adolf Sakarias 9.7.1896 Mäntsälä
Sillman Edgar Aleksander 30.9.1891 Helsinki e
Siltanen Y. K.
Silvo Elsa Anttonintytär 7.3.1890 Vehkalahti
Simola Juho Rikhard 6.2.1893 Lammi
Sinisalo Johan 27.6.1888 Mäntsälä
Sinisalo Kustaa Heikinpoika 4.11.1874 Vesilahti
Sinkko Antti Taavetinpoika 28.12.1895 Lemi
Sipari Arvo Aleksanterinpoika 10.8.1898 Vehkalahti
Sipari Esaias 17.5.1875 Hamina
Sipi Karl Fabian 17.12.1876 Tuusula
Sipilä Frans Nestori 23.7.1863 Tyrvää
Sipilä Frans Viktor 12.4.1877 Noormarkku
Sipilä Johan Valfrid 11.10.1870 Kylmäkoski
Sipiläinen Yrjö Pek p. 17.6.1892 Sakkola
Sipponen Tuomas Herman Tuomaanpoika 3.9.1887 Valkjärvi
Sirviö Wäinö August 27.6.1896 Soanlahti
Sivén Manfred 2.2.1864 Valkeala
Sjöblom Gustaf Walter 7.1.1881 Valkeala
Sjöblom John Artur 18.2.1875 Valkeala
Sjöblom Oscar Helmer 28.9.1877 Valkeala
Sjöholm Ilmari 6.1.1887 Valkeala
Sjöroos Anders Wilhelm 15.7.1873 Pernaja
Sjöstedt Eino Johannes 18.5.1892 Urjala
Sjöström Artur Valdemar 6.1.1888 Sääksmäki
Skog Gustaf Adolf 2.11.1877 Helsingin pitäjä
Skogster Karl Fredrik 3.9.1874 Sipoo
Skogström Frans Ivar 12.2.1890 Sipoo
Snellman Elias Mikonpoika 28.3.1880 Somero
Snellman Gunnar Samuel 29.4.1893 Helsinki er
Snellman Henrik Johan 30.11.1884 Pyhtää
Snellman John Oskar 27.9.1869 Hollola
Snellman Kaarlo Samuli 22.6.1886 Miehikkälä
Snellman Olli Sakari 18.8.1886 Miehikkälä
Sohlberg Aarne Päiviö 6.1.1898 Helsinki e
Sohlström Fridolf Kasimir 18.2.1859 Nurmijärvi
Soikkeli Matti 16.9.1882 Viipuri
Soini Evert Eerik Augustinpoika 18.5.1884 Rusko
Soini Jaakko Ilmari 16.5.1900 Kemi
Soininen Lauri Juhana 7.10.1900 Kuopio
Soivio Arno Akseli 11.10.1878 Tyrvää
Sokura Iivari 18.8.1894 Luumäki
Sormunen Mikko 23.8.1863 Viipuri
Sorvaniemi Arvid Oskari Akselinpoika 3.7.1873 Hämeenkyrö
Staffans Harald Torsten Valdemar 24.3.1878 Joroinen
Standertskjöld Edvard Robert 20.7.1859 Tyrväntö
Starck Johan Edvin 27.11.1886 Sipoo
Stark Uno August 3.10.1879 Valkeala
Stefanson Karl Hjalmar 8.12.1898 Porvoo mlk
Stenberg Omar Adrian 2.5.1895 Helsinki er
Stenbäck Yrjö Ilmari 17.10.1884 Sippola
Stenfors Ville Rafael 9.2.1899 Vaasa
Stenman Juha Fredrik 13.6.1862 Tyrväntö
Stenman Kaarle Johan 14.9.1869 Helsinki p
Stenroos Arttur Iivari 29.10.1873 Forssa / Tammela
Stenström Gustaf Emil 30.6.1892 Helsinki pr
Stenvall Artur Alexis Sigurd 12.1.1894 Helsinki pr
Stenvik Artturi Arvid 12.4.1876 Kalvola
Stenvik Rikhard Gabriel 2.2.1871 Kalvola
Stjernberg Akvelina Aurora 22.3.1883 Helsinki sr
Stjernberg Frans Gustaf 29.6.1845 Helsinki sr
Strandberg Martin Olof Sigfrid 3.8.1896 Helsinki pr
Strandberg Torsten Lennart Alfredinp. 29.12.1893 Kymi
Stråhlman Gustaf Adolf 18.5.1882 Valkeala
Stråhlman Johan Arvid 3.10.1866 Viipuri
Ström Kristian Edvin 10.11.1868 Perniö
Stünkel Georg Wilhelm Victor 20.10.1878 Viipuri
Ståhl Edvard Lorentz 2.1.1890 Varkaus / Leppävirta
Ståhl Valter Leander 24.7.1896 Kruunupyy
Ståhlberg Wiljam Kristianinpoika 18.4.1897 Vehkalahti
Ståhlberg Wäinö Wihtorinpoika 24.9.1897 Vehkalahti
Suiko Kalle
Sukki Kalle Kustaa 17.10.1893 Kalvola
Sukkinen Frans Viktor Matinpoika 19.10.1865 Nousiainen
Sulkava Arvo Johannes 16.2.1895 Virrat
Sundgren Bertel Emerik 10.10.1865 Hämeenlinna
Sundman Johannes Alfred 5.10.1887 Lohja
Sundqvist Aleksander 7.7.1858 Pori mlk
Sundqvist August Konrad 2.1.1884 Pori mlk
Sundström Kustaa Aadolf 8.9.1845 Pyhäjärvi UL
Suoanttila Ville 9.12.1875 Luumäki
Suomalainen Kaarlo Petter 29.1.1874 Hämeenlinna mlk
Suomela Johan Oskari Juhonpoika 2.9.1878 Kylmäkoski
Sutela Matti Jaakonpoika 25.3.1878 Sippola
Suurinkeroinen Toivo Matinpoika 20.12.1898 Miehikkälä
Suutari Anni Juh.tytär 8.9.1905 Savitaipale
Suutari Antti Taavetinpoika 25.7.1887 Savitaipale
Suutari Iivari Taavetinpoika 18.2.1894 Savitaipale
Suutari Robert Taavetinpoika 7.8.1896 Savitaipale
Suutela Yrjö Sakarias Vihtorinpoika 5.12.1896 Somero
Suviranta Leonard Erkinpoika 14.9.1895 Vehkalahti
Svedlin Karl Toivottu Axel 8.7.1898 Viipuri
Syrjänen Juho Teofilus 13.10.1893 Kylmäkoski
Syrjänen Leo Crescens 21.4.1878 Hamina
Sågbom Karl 4.9.1877 Loviisa
Sävilahti Kalle Antti 16.1.1892 Suodenniemi
Sävilahti Vilhelmi 30.8.1862 Suodenniemi
Söderberg Karl August Hjalmar 23.11.1882 Helsingin pitäjä
Södergård Juho Vihtori 15.6.1863 Merikarvia
Söderholm Arne Teodor Nikolai 28.8.1894 Helsinki er
Söderholm Charles Gunnar 18.2.1897 Turku
Söderlund Gustaf Teodor 9.10.1873 Iisalmi
Söderström John August 29.5.1891 Degerby
Söyrinki Sulo Iivari 4.5.1888 Sippola
Taikina Israel 4.8.1854 Säkkijärvi
Taina Antti Tanelinpoika 17.12.1897 Luumäki
Taina Manu Tanelinpoika 25.4.1888 Luumäki
Taina Wille Eliaksenpoika 26.1.1885 Luumäki
Taina Wille Tanelinpoika 18.2.1886 Luumäki
Taipale Juha Vilhelm 9.8.1852 Uusikirkko TPL
Tajanen Arvi Ludvig 28.9.1888 Kalvola
Takko Viktor Maurits 9.7.1891 Pyhämaa
Takkunen Ville 27.4.1862 Leppävirta
Tallgren Johan Verner 7.4.1868 Viipuri
Tamminen Aksel Jalmar 30.9.1886 Hyvinkää
Tamminen Paavo Johannes 9.3.1898 Vilppula
Tanner Kustaa Adolf 30.9.1889 Kalvola
Tapiola Juho Emil 2.2.1879 Orimattila
Tappura Karl Ahti 2.1.1900 Salo
Tarkkanen Wäinö Vihtori 15.6.1895 Mouhijärvi
Taube Gustaf Adolf 9.2.1864 Vehkalahti
Teckenberg Alfred Vilhelm 24.4.1895 Sipoo
Teinonen Frans Viktor 5.6.1888 Pomarkku
Teirikari Juho Adolf 10.8.1875 Hamina
Teppinen Arvo Juhonpoika 9.6.1891 Padasjoki
Terehoff Nikolai Jevgenjevitš 12.12.1895 Viipuri
Teräsvuori August Alfred 17.1.1872 Hyvinkää
Tetri Nikodemus Hannunpoika 20.5.1871 Uusikirkko VL
Thitz Kalle Alfred Reinhold 16.4.1872 Leppävirta
Thomé Ivar Alfred 11.12.1882 Helsinki er
Thomé Walter 5.8.1874 Helsinki er
Thomé William Gustaf 30.7.1880 Helsinki er
Thureson Fredrik Vilhelm 14.1.1894 Nurmijärvi
Tiesmäki August Väinö 17.10.1888 Jokioinen
Tiili Kalle Pekka 10.7.1860 Leppävirta
Tiilikainen Antti Mikonpoika 24.6.1890 Tohmajärvi
Tiilikainen Pekka 7.6.1893 Kullaa
Tiitinen Kalle Jalmari 26.1.1899 Leppävirta
Tikkanen Juho 24.6.1884 Säkkijärvi
Tilli Antton Elianpoika 29.1.1857 Vehkalahti
Tilli Kristian 3.2.1861 Viipuri mlk
Tilli Matti Eliaanpoika 24.9.1859 Vehkalahti
Timgren Holger Werner Mikael 3.12.1887 Valkeala
Tirkkonen Jooseppi Hiskiaanpoika 17.9.1883 Valkeala
Toivari Simo 24.4.1881 Säkkijärvi
Toivola Juho Väinö 2.1.1882 Padasjoki
Toivonen Anton Heikki 15.1.1853 Juupajoki
Toivonen Frans Evald 8.3.1886 Pyhämaa
Toivonen Hugo Rudolf 4.6.1869 Heinävesi
Toivonen Matti Ludvig 11.5.1865 Tuusula
Toivonen Niilo Eemil 6.8.1890 Pori mlk
Tojkander Edvard Juhananpoika 15.2.1865 Ruokolahti
Tolmonen Heikki 6.1.1891 Kannus
Tolmunen Wille Juhonpoika 21.1.1876 Tampere
Tommila Kaarlo Harald 6.4.1897 Luvia
Tompuri Valter Alfred 5.5.1870 Kotka
Topi Kalle Aleksanteri 11.9.1897 Tyrvää
Torkko Johan Emil Juhonpoika 2.5.1865 Kylmäkoski
Torkko Veikko Matias Juhonpoika 5.11.1896 Kylmäkoski
Tornikoski Anttoni Arvid Juhonpoika 2.6.1880 Eurajoki
Torttila Erkki 3.8.1874 Janakkala
Torvinen Juho Heikki 21.6.1866 Leppävirta
Tossavainen Aleksi 28.6.1894 Ilomantsi
Touronen Johannes Villenpoika 23.2.1890 Muolaa
Träskman Karl Ivar 10.3.1882 Helsingin pitäjä
Tuisku Väinö Johannes 27.6.1896 Jalasjärvi
Tulikoura Juho 29.5.1862 Vehkalahti
Tulikoura Walter Juhonpoika 10.4.1899 Vehkalahti
Tuoma Martti
Tuomala Juho Vihtori 12.7.1867 Kylmäkoski
Tuomanen Juho Nestori Mikonpoika 1.11.1892 Ruokolahti
Tuominen E. Perniö
Tuominen Hjalmar 8.11.1892 Ypäjä
Tuominen Juho Oskar Kustaanpoika 8.6.1884 Kylmäkoski
Tuomola Kalle Otto Otonp. 20.3.1870 Forssa / Tammela
Tuomola Yrjö Heikki 15.11.1897 Uusikirkko TPL
Tuori Juho Heikki 12.2.1852 Loppi
Tuovinen Aaro 1882 Viipuri mlk
Tuovinen Herman 15.7.1887 Mäntyharju
Turkia Juho 29.4.1888 Joutseno
Turkia Pietari 20.7.1893 Joutseno
Turkkila Johannes Elianpoika 16.6.1894 Lappee
Turtia Martti Väinö Matinpoika 19.10.1894 Jääski
Turunen Eino Isak 1887 Viipuri mlk
Turunen Oskar 23.5.1895 Viipuri mlk
Tuulos Aarne Rudolf 4.10.1890 Karkku
Tuuskas Ned Ernfrid Daniel 8.3.1899 Loviisa
Tynys Matti 24.9.1896 Vehkalahti
Työläjärvi Viktor Edvard 8.4.1891 Ylöjärvi
Törne von Nils Lennart 22.11.1891 Helsinki er
Törnvall Åke Viktor 13.3.1892 Kymi
Ullberg Johan Viktor Richard 7.2.1874 Sipoo
Ullström Frans Wilhelm 19.3.1888 Helsinki er
Uotila August 10.9.1888 Lammi
Uotila Kalle Olavi 11.8.1897 Mellilä
Uotila Walfrid 2.4.1893 Hattula
Urho Kalle Juhanpoika 27.1.1875 Sääksmäki
Uusi-Esko Einar 9.7.1896 Luvia
Uusi-Siuko Kalle Oskar Matinpoika 11.8.1867 Huittinen
Vahren Ernst Vilhelm Mikael 16.6.1869 Kangasala
Vainio Rafael Jakob 25.10.1893 Pusula
Vainio Wilhelm Nestor 25.12.1900 Nurmijärvi
Valkamo Helge Martin Harry 7.5.1901 Turku
Valkonen Eva Sofia 12.5.1858 Luumäki
Valtonen Jaakko 29.1.1879 Joutseno
Vanhala Kaarle Viljo Juhonp. 29.1.1890 Vihti
Varjoranta Juho 1.11.1872 Viipuri
Varpenius Edvard 26.6.1891 Orimattila
Vartiainen Olli 24.3.1892 Pielisjärvi
Vaulo Kaarle Vihtori 31.5.1871 Tyrväntö
Velin Aleksander 14.4.1871 Pusula
Velling Elias Antinpoika 8.11.1894 Heinjoki
Velling Johannes Villenpoika 27.8.1901 Heinjoki
Venesoja Tuomas Aukusti 5.10.1898 Lapua
Venho Selim Nestori 22.12.1880 Kiikka
Veriö Hinne Rafael 30.10.1897 Hausjärvi
Vesikallio Juho Manfred 30.11.1861 Nastola
Vestberg Frans Petter Adolf 11.3.1892 Kemi
Vesterlund Frans Viktor 23.7.1879 Ahlainen
Viberg Myrsky Birger 20.5.1890 Helsingin pitäjä
Vihtinen Johan Kustaa Kallenpoika 1.7.1896 Kangasala
Viikari Einar Kristianinpoika 9.3.1894 Vehkalahti
Viiperi Aarne Otto Jaakonpoika 15.8.1893 Kaustinen
Viipperä Erland 12.1.1894 Asikkala
Viitanen Paavo Vihtori 2.10.1892 Viipuri
Vikman Kalle Edvard 23.3.1858 Koski HL
Viljamaa Otto 17.7.1878 Hamina
Villikka Erik 8.5.1872 Sippola
Vilppula Eevert Matinpoika 3.11.1899 Vehkalahti
Vilppula Paul Jalmari Kallenpoika 2.8.1893 Kylmäkoski
Vinter Alfred 22.6.1871 Hamina
Virolainen Eeva 25.12.1844 Rautu
Virolainen Jooseppi Vilpinpoika 3.3.1891 Muolaa
Virta Emil
Virtanen Eino Wilhelmi Johannanpoika 12.3.1892 Kiikoinen
Virtanen Frans Sefanias 9.3.1870 Helsinki e
Virtanen Frans Taavetinpoika 28.7.1869 Lavia
Virtanen Johannes 29.12.1879 Heinola mlk
Virtanen Kaarlo 7.12.1883 Korpilahti
Virtanen Kustaa Henrik 27.4.1871 Askola
Virtanen Väinö Ivar 10.11.1899 Porvoo mlk
Vitikainen Oskar 28.8.1895 Mäntyharju
Vitikkala Fredrik Verner 30.6.1868 Tyrvää
Vitikkala Yrjö Verner 30.4.1898 Tyrvää
Vulff Brynolf Charles 27.12.1881 Hamina
Vuohelainen Johannes 9.7.1892 Viipuri mlk
Vuorio Karl Hjalmar 24.2.1884 Hyvinkää
Vuoristo Mikko 13.10.1878 Helsinki p
Vuoristo Väinö 4.10.1898 Kajaani
Väisänen Johannes 1894 Kuopio
Väisänen Matti 24.2.1851 Muolaa
Välimäki Vihtori Jaakonpoika 21.9.1865 Suodenniemi
Vänniä Kalle Tuomas 16.10.1874 Tyrvää
Vätti Juho Vihtor 24.4.1879 Säkylä
Väänänen Isak 13.2.1898 Mikkeli mlk
Waahtera Kalle Juho Juhonpoika 25.12.1878 Kalvola
Wahl Axel Eduard August 16.5.1896 Viipuri
Wahlberg Bror Edvard 21.6.1893 Viipuri
Wahlberg Einar Sefanias 24.3.1881 Mäntsälä
Wahnlund Alvar Ludvig 21.8.1894 Rauma
Waldén Abraham Evert 15.12.1861 Ruotsinpyhtää
Wallenius Solmu 21.1.1892 Loviisa
Wallin Erik Emil 7.5.1897 Piikkiö
Wallin Frans Eemil 27.9.1886 Noormarkku
Waltasaari Artturi Evert 18.9.1882 Ruovesi
Wanha-Rauva Werner Wilho Taavetinpoika 23.9.1879 Mouhijärvi
Warjoranta Wiljo Joh. 22.4.1897 Mäntsälä
Wasström Gustaf Nestor Edvin 2.7.1879 Siuntio
Weckman Wiktor Edvard 2.7.1881 Porvoo mlk
Wederhorn Elias Antinpoika 7.7.1888 Jääski
Wegelius Frans Henrik 19.5.1888 Hattula
Weikko Emil Sikstus 6.8.1884 Pertteli
Wendt von Torsten Robert 8.7.1879 Sääksmäki
Wesamaa Kaarlo Jalo 29.6.1882 Helsinki e
Wesikivi Kalle Heikinpoika 2.12.1883 Kalvola
Wessman Kaarle Anton 29.12.1883 Noormarkku
Westzynthius Robert 24.12.1871 Vihti
Wigrén Nestori Matias 24.2.1899 Tammela
Wikstén Frans Werner 17.1.1884 Lahti
Wikström Gösta Alexander 12.2.1894 Helsinki er
Willgren Karl Mauritz 16.2.1890 Helsinki pr
Winqvist Harry Ernst Anders 19.2.1876 Tammisaari
Wirtanen Iisakki 8.11.1866 Längelmäki
Wuorinen Oskar 13.8.1882 Mäntsälä
Wuorio Aaron Efraim 17.10.1895 Luvia
Wähä-Sukki Kalle Kustaa Kallenpoika 17.12.1893 Kalvola
Wähäjaakkola Oskar August 5.8.1871 Punkalaidun
Wäntti Antti Tobianpoika 11.10.1883 Mäntyharju
Ylihärri Kaarle Oskari 29.1.1890 Kuusjoki
Ylinurmikoski Nestori Edvard 30.8.1883 Ikaalinen
Ylitensiö Kaarle Johannes 13.7.1895 Pomarkku
Yläkotola Emil Antinpoika 10.11.1880 Virolahti
Ylälammi Eino
Ylänen Heikki August 5.6.1871 Tampere
Ylöstalo Aarne Armas Hjalmarinpoika 2.7.1901 Orimattila
Ylöstalo Otto 25.8.1872 Sipoo
Yrjälä Arvo Artur 31.12.1895 Rauma
Yrjölä Kalle Heikki Antinpoika 8.4.1870 Valkeala
Yötteri Toivo Ilmari 11.5.1893 Padasjoki
Zachariassen Jens Julius 17.6.1872 Uusikaupunki
Zenger Lauri Fredrik 14.1.1893 Uusikaupunki mlk
Zilliacus Edvard Vilhelm Viktor 14.9.1879 Kuhmoinen
Åberg Fredrik Torsten 18.1.1891 Viipuri
Åkerman Alfred Oskar 22.7.1889 Helsinki er
Äijälä Lauri Arvid 12.7.1898 Hollola
Änkö Matti Vihtori 14.10.1879 Ikaalinen
Äyräs Richard 23.6.1871 Orimattila
Öberg Oskar Bruno Waldemar 1.8.1876 Ruovesi
Öhberg Petter August 1871 Viipuri mlk
Österman August Mikael 30.9.1887 Vehmaa
Östman Frans Oskar 4.8.1872 Viipuri


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi