Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Surmatut muut

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Žykov Aleksei Mihailovitš
Aalto Jaakko Helsingin pitäjä
Aalto Kaarlo Vihtori 10.6.1895 Jokioinen
Abosoff
Abramov Gerasim
Abramov Mark
Adamovitš Pr.
Afanasjeff Timo Stefaninpoika 17.2.1901 Uhtua
Afanasjeva Aleksandra
Ahlfors Johan Evert 18.3.1891 Helsinki pr
Ahlström Johan Ferdinand 24.1.1852 Turku
Ahnov Jeremei
Aho Rafael 1887 Muhos
Ahola Tuomas Aleksanterinp. 25.1.1862 Sippola
Ahoniemi Anders Viktor 1886 Pietarsaari
Ahtola Yrjö Anshelm 23.4.1896 Jokioinen
Aittola Frans Rob. Helsinki
Akulov Konstantin Vasiljevitsh
Albrecht Arnold
Aleksandrov Andrei
Aleksejev Roman Aleksejevitš
Aleksejev Teodor
Alemhanov Fattjah Miftjah
Andersson Urho Vilhelm 20.11.1898 Hausjärvi
Andrejev Ivan Kyyrölä
Anisimov Juho
Anisimov Sergei
Antonov Ivan Filippovitš Pietari
Antonovski Sergei Dimitrijevitš
Anttila Amanda 1.12.1871 Janakkala
Anufrijev Aleksandr Dimitrijevitš
Anufrijev Andrei
Anufrijev Ivan Grigorijevitš
Apolin K.L. Kyyrölä
Aralov Leonid
Aro
Aro Nikolai
Asikainen Herman Israelinpoika 5.4.1889 Uusikirkko VL
Asikainen Paavali Heikinpoika 17.9.1896 Mikkeli mlk
Aukea Wille Tanelinpoika 18.1.1859 Valkeala
Bachar Pavel
Bakšejev Sergei Sergejevitš Arkangeli
Bakulin Aleksei
Baldajkin Adrian Ivanovitsh Tver
Bankov Andrei
Baraniecki Uusikaarlepyy
Baranov Aleksandr Grigorjevitš
Barski Nikolai Vasiljevitš 25.11.1884
Basanin Vasili Afanasjevitš
Bašarov Pavel Petrovitš
Baskin Mihail Jakovlevitsh
Batsekikov Aleksei
Bekrenev Vasili
Belousov Efim
Belov Nikolai Andrejevitš
Bengström Iivan
Berg Johan Helsingin pitäjä
Bergholtz Kristian
Berglund Karl Axel 2.4.1891 Porvoo mlk
Bernhard Joh. Pärnu
Bertels Aleksandr Oskarovitš
Bertov
Beruvka Roman Osipovitš
Birling Juho Jaakko Juhonpoika Vöyri1861 Mestattu
Bitter Teodor Oskar Rudolf 1.1.1862 Hausjärvi
Björk Pentti Olavi 1915 Murhattu
Björklund Matti
Blaševski Sergei Ivanovitš
Blitek Peter
Blomqvist Karl
Bogdanov Aleksandr
Bogdanov Ivan Vasilijevitš
Bogdanov Mihail Iljitš Viipuri
Bogdanov Sergei
Bogdanov Zinovi
Boikov Jakov Ivanovitš 1895
Bordukov Aleksei
Borisov Fjodor Pavlovitš
Bragin Aleksei
Brijakowski Sigismunt Helsinki
Brinujevin Nikolai
Bruinski Pavel
Budinski Karin
Bujakowsky Sigismund
Bukka Ferapon Semenovitsh
Bulatsel Georgi Viktorovitš
Butshinskij Osip Antonovitsh
Carlson Vilj. Urjala
Chrenowski Ludwig Rafaelowicz 1886
Cordani Giuseppe 1874 Viipuri
Czech Totens Helsinki
Dahl Mauno Eemeli 8.8.1895 Sääksmäki
Dahlbom Isak Fredrikinpoika 16.4.1885 Kiukainen
Daugun Pjotr
Dimitri Ivan
Dimitrijeff Vladimir Viipuri1887 Murhattu
Dmitrijev Viktor Dmitrijevitš
Dorwig August Viipuri1872 Ammuttu
Dubinsky Arthur Friedrich Jaaninpoika
Duditski F. L.
Ekk Martin Ivanovitš
Eloranta Edvard Willenpoika 12.11.1879 Laukaa
Enberg Juho Erland 24.10.1886 Forssa / Tammela
Eskola Lempi Wilh:a 30.9.1896 Loimaa
Falk Knut Hjalmar 13.1.1895 Jokioinen
Feodorenko R. E.
Feodorov Nikolai Kivennapa
Filiboff Filib 1889
Filipov Aleksandr
Firsov Aleksander Gavrilovitš Kivennapa
Firsov Aleksander Kondrajevitš Kivennapa1893 Teloitettu
Fjodorov
Fjodorov Fjodor
Fjodorov Gavriil
Fjodorov Jevgeni
Forstén Sadi Einar 12.2.1897 Helsinki sr
Fridström Viktor
Gavrilovitš Jevstafei Martinovitš
Gidemin Sergei Nikolajevitš
Giller Herman
Girubev
Gobel Aleksandr
Golubev Gordei Kuzmitš
Gorbunov Dimitri Grigorjevitš
Gorbunov Grigori Ivanovitš
Gorjušin Ivan
Gornostajev Ivan Nikolajevitš
Gornostajev Pavel Ivanovitš
Graždankin Vasili Grigorjevitš
Granqvist Johan Elis 18.5.1895 Helsinki pr
Granroth Johan Vilhelm 13.2.1897 Helsinki pr
Granö Eino Evert 1899 Rauma
Gratšev K.N. Kyyrölä
Gratšev N. Kyyrölä
Grinkevitš Ivan 1896 Minsk
Grönfors Juho Fredrik Sifferinpoika 16.7.1891 Noormarkku
Grönroos Juho 28.11.1888 Ruotsinpyhtää
Gusev Ivan
Gusev V. Kyyrölä
Haakana Anders Juhana Heikinpoika 22.2.1891 Parikkala
Haapala August 19.10.1867 Helsinki s
Haapanen Frans Vilho 1879 Murhattu
Haarajoki Alfred Kallenpoika 2.2.1873 Kalvola
Habarov Aleksandr
Hairetdinov Alautdin
Hakulinen Juho Heikki 1844 Rääkkylä
Halmela Arvo Loimaa
Hanhinen Kustaa 24.4.1874 Helsingin pitäjä
Hartikainen Juho Ville 1888 Viipuri mlk
Hea Arthur 14.10.1896 Tallinna
Heikkilä Johan Sylvester 13.4.1902 Viipuri mlk
Heikkinen Mauno 14.1.1898 Nilsiä
Heikkinen Risto Juhonpoika 1895 Alatornio
Heininen Alfred Eleasar 8.5.1894 Pori mlk
Heinonen Hugo Benjamin 24.9.1879 Lahti
Heinonen Juho Helsinki
Heinonen Lauri Jooseppi 23.11.1893 Jokioinen
Helander Heikki Hyvinkää
Helgrén Karl Emil 19.9.1877 Helsinki p
Helin Kalle Iivari 22.1.1886 Jokioinen
Helin Viktor Johannes 23.6.1892 Tampere
Hellsten Tuure Akseli Reinholdinp. 25.4.1890 Jokioinen
Hiltunen Emil 1898 Viipuri mlk
Hjellman Oskar Viipuri
Hjulgren Juho Artturi 1898 Kangasala
Hohitš Pavel
Holm Ivan Ivanovitš
Holmroos A.B.
Holopainen Hugo Helsinki
Holopainen Mikko Hisko 1869 Murhattu
Homjakov Ignati Ivanovitš
Homutov Pjotr Novgorod
Hovatov Pekka 1889 Mestattu
Hramov Maksim 1889
Huhtamäki Yrjö 1892 Ilmajoki
Huukinen Kustaa 1874 Helsingin pitäjä
Hyle Konstantin Joosepinpoika 1880 Murhattu
Hytti Wäinö 18.2.1895 Miehikkälä
Hytönen Juho Emil 1873 Hankasalmi
Hyvärinen August Vilho 1897 Murhattu
Hyvönen Severus Kajaani1896 Mestattu
Häkkinen Juho Ruokolahti
Häkkinen Oskar
Hämäläinen Helena Matintytär 1868 Murhattu
Hämäläinen Karin
Högström Maria Elin 19.1.1882 Helsinki e
Ihamäki Alma 17.4.1899 Hämeenlinna
Ihander Karl Bertil Johannes 19.10.1904 Helsinki sr
Illus Karl 14.3.1898
Ilonen Erland 1868 Kivennapa
Immonen Oskar Aleksander Fredrikanpoika 23.3.1892 Helsinki s
Ingström Robert 22.7.1863 Mäntsälä
Ingström Sigrid 26.1.1895 Mäntsälä
Inkilä Kustaa Robert 7.7.1867 Lempäälä
Intke Nikolai Stepanovitš Rautu
Ionov Ivan
Isosuni Kaarlo Erland 5.4.1857 Eura
Istratov
Ivanov Feodor Mihailovitš
Ivanov Ivan Jegorovitš 4.5.1887
Ivanov Jussi
Ivanov Martin
Ivanov Matvei Pihkova
Ivanov Nikolai
Ivanov Vasili
Ivanov Vasili Ivanovitš
Ivanov Vladimir Nikolajevitš
Ivanova Anna
Ivanova Marija Andrejevna
Ivask Aleksander
Jadrov Ivan Ivanovitš 1877
Jakas Jozef
Jakoblev Matvei
Jakovleff Hilda Maria 9.9.1863 Helsinki pr
Jalo Liisa 1867 Murhattu
Jalonen Arvo August 8.10.1893 Forssa / Tammela
Jansson Albert Wiktor Fredrik 25.9.1895 Helsingin pitäjä
Jansson Heikki Jalmar Heikinp. 21.11.1882 Messukylä
Janus Johannes 1897 Pärnu
Jaroma Kalle Erkki 5.4.1896 Sääksmäki
Jasiewicz Gabriel Andrejevitš
Jefimov Ivan Jefimovitš
Jefremov Vasili Ivanovitš
Jermolajev Iosif
Jerykalov Semjon
Jevdokimov V. J.
Jevsejev Anatoli
Joensuu Martti Aug.poika 6.12.1896 Alajärvi
Johansson Aleksander Juhonpoika 2.6.1882
Johansson Johannes 8.12.1896 Maaria
Jokinen Arvid August 6.1.1887 Helsinki p
Jokinen Lauri Johannes 10.8.1886 Helsinki p
Jouhki Pekka Timonpoika 15.8.1885 Sortavala
Jurtšenkov Sergij Aleksandrovitš Kivennapa
Jäppinen Aino Taavetintytär 19.3.1901 Viipuri
Järvinen Einar Fritiof Juhonp. 13.5.1890 Jämsä
Järvinen Kustaa Valfrid 4.6.1885 Urjala
Järvinen Oskar Rudolf 7.2.1899 Turku
Järvinen Viktor Keuruu
Kaasalainen Juho Juhonpoika 22.11.1898 Viipuri mlk
Kahila Frans Evertinpoika 10.6.1901 Helsingin pitäjä
Kaisko Juho Eerikki Valfridinpoika 13.3.1882 Luopioinen
Kakko Salomon Aatunpoika Vaasa
Kala Samuli 1880 Viipuri mlk
Kalašnikov Gleb Nikolajevitš
Kalkunov Dimitri
Kallela Otto Selim 13.1.1889 Hausjärvi
Kallinen Emil Värtsilä
Kallio Heikki Suoniemi
Kalugin Luka Gavrilovitš 13.9.1895 Rassonschivskoi
Kammonen Edvard
Kanerva Juho Eevertti 6.1.1898 Jokioinen
Kanerva Kustaa Feliks 13.2.1896 Jokioinen
Kanerva Yrjö Jalmar 19.1.1890 Jokioinen
Kania Stanislaus
Kankaanpää August Humppila
Kankkunen Matti Jääski
Kantelinen Anna Viipuri
Karepin Nikolai Stefanovitš
Karepin Vasili Afanasjevitš
Karhapää Ivan Vasiljev Joensuu Tapettu
Kari Benjamin 3.8.1879 Joensuu
Karlsson Anders
Karlsson Edvard Edvardinpoika 10.11.1883 Nurmijärvi
Karlsson Karl Emil 23.4.1871 Turku
Karpov Vasilij
Karppanen Heikki Viipuri
Karttunen Taavetti 1883 Karttula
Kase I. G.
Kašin Vasili Vasiljevitš
Kašnikov Mihail Ivanovitš
Kašnikov Nikolai Timofejevitš
Kastner Feodor Aleksandrovitš
Kasurinen Eemil
Kataja Adolf 28.5.1871 Tammela
Kataja Akseli 8.3.1891 Tammela
Kataja Juho Pentti 24.5.1899 Tammela
Kataja Kaarle Jalmari 2.12.1896 Tammela
Kattus Oskar Jakovlevitš
Kaukiainen Otto
Kaukoranta Antton Mikonp. 24.8.1869 Forssa / Tammela
Kaunisto Wiljo Johannes Kustaanpoika 22.8.1895 Vesilahti
Kelevnik Konstantin Osipovitsh
Keto Emil Sergei 1886 Nakkila
Kikuti Karl 14.2.1896 Riika
Kilappa Matilda Juhontytär 14.8.1895 Viipuri mlk
Kilpi Väinö Taavetti Aadolfinpoika 30.12.1894 Viljakkala
Kilpinen Oskar 26.2.1882 Helsingin pitäjä
Kiminki Ilmari
Kinnunen Aleks. Viipuri
Kirilin Nikolai Mihailovitš
Kirilov Jakov
Kirilov Vladimir
Kirjas Ernest Mikonpoika 30.6.1896
Kistjakovski Sergei Feodorovitš 28.11.1871
Kitsing Edvard 31.1.1898
Kiuru Vilhelm 1872 Viipuri mlk
Kivistö Eino Ernst Ikaalinen
Kjellman Matti
Kjäll Nils Waldemar
Kleymann Edvard Haapsalu
Klimov Konstantin Pavlovitš
Knuutila Mikko 1882 Ylivieska
Kohonen Robert Eliaksenpoika 1896 Lappee
Koivistoinen Otto Viipuri mlk
Koivunen Aatu 7.12.1882 Ähtäri
Kokko Muoni
Kokkonen Aukusti Juhonp. 5.4.1876 Längelmäki
Kolehmainen Oskar Porvoo
Kolosov Vasili
Kolpinsky Aleksandr Jegorovitš
Koltsov Aleksandr Nikititš 7.3.1884
Kopra Antti Marianpoika Terijoki1882 Murhattu
Korelin L.I. Kyyrölä
Korhonen Heikki
Korhonen Kalle Heikki Kajaani1894 Mestattu
Korhonen Viljam 9.12.1897 Viipuri mlk
Korolkov Mihail
Korosautki Vasili Jegorovitš
Korsi Kalle Fredrik 9.2.1897 Jokioinen
Korsi Saima Maria 5.1.1895 Jokioinen
Korus Eduard Mariam
Koskelainen Heikki 1879 Viipuri mlk
Koskimies Martti 1884 Viipuri mlk
Koskinen Henrik Konstantin 15.1.1885 Asikkala
Koskinen Juho Vihtorinp. 7.1.1878 Jokioinen
Kosonen Kustaa Ferdinand 1876 Jääski
Kosonen Toivo
Kotov Leonid
Kotšegarov Ivan
Kotškovski Pjotr
Kouhia Antti Mikonpoika 24.5.1892 Kivennapa
Kovrigin Fjodor Zaharjitš
Kozlov Fjodor Viipuri
Kozlovski Mina Simanovitš
Kozlowski Wacslaw Josifovitš
Krasilnikov Vasili
Krašnikov Michail Ivanovitš
Krujkov Petr
Kruus Lennart
Krylov Grigori Juhonpoika
Ksein Bedretdin Ibrahimovitš
Kuchtan Anton
Kuhanen Jalmar 1892 Murhattu
Kuitunen Hilja Augustintytär 2.7.1892 Lappeenranta
Kuivalainen Otto Hildanpoika 20.1.1897 Kuopio
Kujala Helvi Sigrid 25.5.1909 Hollola
Kukk Aleksander 1897
Kulakov Konstantin
Kuprianoff Aleksandr Viipuri
Kuprijanov Nikolai
Kurashev Fedosej Klem.
Kurlin Anders Hjalmar Antrea1888 Murhattu
Kurnikov Aleksandr Pavlovitš
Kurvi Johan Albert Antinpoika 8.8.1890 Johannes
Kutrjasov Leonid
Kutšarin Jakov Timofejevitš
Kuusela Heikki 17.1.1890 Helsinki s
Kuusela Matti Matinpoika 10.5.1875 Virolahti
Kuusisto Frans Siikainen
Kuzminyh Sergei Fjodorovitš
Kuznetsov Nikolai
Kuznetsov Vladimir
Käkönen Antti Antinpoika 14.3.1887 Terijoki
Kämäräinen Rudolf
Kärki Hilma Matintytär Tampere1855 Murhattu
Kärnä Juhana 1897 Pälkjärvi
Könssi Mikko 1865 Ammuttu
Laakkonen Heikki Viipuri1873 Murhattu
Laakkonen Lauri Veikko 17.12.1896
Laakso Juho Pietari 22.6.1863 Jokioinen
Laakso Kalle Helsinki
Laakso Tuomas Joelinpoika 6.12.1875 Hollola
Laakso Wilho Hausjärvi
Laaksolampi Matti Vihtori 24.5.1888 Sääksmäki
Laaksonen Amanda 26.2.1872 Iitti
Laaksonen Juho 20.1.1862 Iitti
Laaksonen Kalle Kustaa 3.2.1891 Iitti
Laaksonen Yrjö Jalmari Juhonpoika 17.3.1896 Piikkiö
Lagerroos Emil Villehard 27.11.1897 Hausjärvi
Lagutin Aleksei
Lahti Albin 31.10.1881 Ruokolahti
Lahti Johan Aleksander Kallenp. 9.2.1897 Forssa / Tammela
Lahtinen Kaarlo August Juhonp. 22.12.1881 Helsinki s
Lahtinen Karl August Helsinki
Laine Armas Johannes Juhonpoika 2.7.1897 Viipuri mlk
Laine Elis
Laine Isak Wilho 5.7.1875 Pori
Laine Juho Hemming 6.7.1873 Hausjärvi
Laine Karl Wilhelm Porvoo
Laine Matti 1888
Laitinen Kalle Anders 21.6.1865 Forssa / Tammela
Laitinen Tauno Heikinp. Kiihtelysvaara
Lammila Kalle
Lantsev Viktor Ivanovitš
Lapin Nikolai Nikolajevitsh Jaroslavl
Lappalainen Paavo
Larvala Jaakko Rikhard Kustaanpoika 1881 Ilmajoki
Latukka Heikki
Lautamäki Reino Helsingin pitäjä
Lebedev Simeon Filippovitsh Kostroma
Lehtimäki Antti 3.6.1885 Helsinki
Lehtinen Arvi Joh. Kust. 20.6.1900 Mäntyharju
Lehtinen Gustaf Amelius Helsinki
Lehtinen Tahvo Vesilahti
Lehtivuori Johannes Manninp. 4.7.1888 Ruovesi
Lehto Albert Abraham 14.11.1887 Turku
Lehto Juho Eliaanpoika Längelmäki1867 Murhattu
Lehtola Otto Aleksanteri Tampere1900 Mestattu
Leino Kalle Johannes 12.10.1900 Helsinki s
Leino Yrjö Viljo Aukusti 1895 Lempäälä
Leinonen Henrik 20.10.1865 Helsinki p
Leinonen Pekka
Leivo Lauri Antero 13.7.1894 Tyrväntö
Lemberg Juho Mikko Juhonp. 28.9.1862 Forssa / Tammela
Lento Juho Edvard Kustp 13.5.1887 Forssa / Tammela
Leontjev Georgi Aleksandrovitš
Leppiniemi Matti Mika Erikinpoika 10.8.1878 Kälviä
Leppland Albert Janovitš
Leskinen Jaakko 20.3.1891
Less Helmer Helsinki
Levakov Sergei
Lewandowski Josef Viipuri
Liikanen Juho Antti Hyvinkää1887 Murhattu
Lilja Åke Bernhard 21.11.1900 Helsinki pr
Linden Eino Jalmar Tampere
Lindfors Otto Fredrik Juhonp. 8.5.1864 Tammela
Lindgren Arvo Aleksander Oskarinp. 24.9.1894 Forssa / Tammela
Lindgren Frans Ilmari 18.8.1890 Forssa / Tammela
Lindholm Edvard
Lindqvist Frans Vilhelm Helsingin pitäjä
Lindqvist Juho Emil 1.2.1895 Pyhäjärvi UL
Lindström Karl Emil 29.9.1887 Helsinki er
Lindvall Väinö Helsingin pitäjä
Linroth Erkki Johan 1856 Viipuri mlk
Lisitsin Matfej Antonovitsh Tver
Lisitškin Andrei Adrianovitš 25.11.1881 Viipuri
Lisitškin Konstantin Adrianovitš Viipuri
Liskentš Tomas
Liukkonen Otto
Ljab Josef
Ljubomirov Nikolai Stefanovitsh
Los Jefim
Louhi August Arthur 28.3.1888 Forssa / Tammela
Lukin Ivan Mihejevitš
Lukin Nikolai Filippovitš Pietari
Lukin Pavel
Luuk August Ivanovitš
Luukka Joel Annanpoika 28.5.1889 Muolaa
Luukkonen Juhana Ollinpoika 1881 Lappee
Luukkonen Matti Fridolf Matinpoika 1868 Ammuttu
Lysuhin Mihail Ivanovitš
Lysuhin Pavel Mihailovitš
Makejev
Makejeva
Malm Kaarle Johan Malakianp. 14.8.1875 Forssa / Tammela
Malm Karl Alfred Kallenpoika 14.1.1889 Velkua
Malminen Jaakko Fredrik 6.7.1890 Parkano
Malopiv Ioann Mihailovitš Pietari
Mamontov Mihail Vologda
Marland Albert Gantsovitš Narva
Maslennikov Nikolai Gavrilovitš
Maslova Aleksandra Aleksandrovna
Masog Giovanni
Mattila Weikko Oskari 1901 Mestattu
Mattsson Fridolf Alarik 25.5.1898 Helsinki pr
Mela Adolf 6.8.1864 Turku
Meriläinen Tuomas Helsingin pitäjä1875 Murhattu
Mero Matti Antinpoika Muolaa1856 Murhattu
Michelsson Theodor Hausjärvi
Mielonen Juhana Antinpoika Viipuri1858 Murhattu
Miettinen Aukusti Antinp. 20.10.1876 Helsinki e
Mihailov Aleksandr
Mihailov Andrei Aleksandrovitš 25.11.1897
Mihailov Grigori Aleksandrovitš 21.11.1894
Mihailov Johannes 9.6.1891 Sortavala mlk
Mihailov M. M.
Mihailov Pjotr Aleksandrovitš 20.6.1899
Mihejenkov Konstantin
Mihejev Vasili Vasiljevitš
Mironenko Aleksandr Mihailovitš
Modig Edvard Aleksander 29.3.1874 Helsinki e
Modig Jalmari
Moltšanov Nikolai Vasiljevitš
Monastyrskih Aleksandr Nikititš
Mononen Armas Alfons 19.6.1890 Turku
Morozov Nikolai
Moskvin Kirill Ivanovitš
Mroczek Jan
Muhanov Boris Vladimirovitš
Munne Antti Tuomaanpoika 29.12.1897 Kivennapa
Mutanen Aleksander 13.7.1877 Helsinki s
Muttag Elmar
Muzykant Jan Martynowicz 1897
Myyrä Ville
Mäkelä Vilho Urjala
Mäkinen Alma Wilhelmina Santerintytär 23.10.1879 Hauho
Mäkinen August 29.9.1888 Korpilahti
Mäkinen Elo Kalervo 1903 Ammuttu
Mäkinen Vilho Eräjärvi
Määttänen Pietari Kustaanpoika 12.7.1887 Uusikirkko VL
Natri Juho Malinp. 24.3.1890 Kurkijoki
Naumoff Aleksandr Vladimirovitš Viipuri1902 Murhattu
Nazarov Konstantin Petrovitš
Nedzvedskij Pavel Petrovitsh
Neiman
Nekraš Nikolai Iosifovitš
Nekrasov
Nekrasov Vasili Petrovitš
Niemi Johan Vihtori 27.5.1886 Hämeenlinna
Niemi Juho Fredrik 12.7.1875 Helsinki s
Niemi Kaarlo Johannes Oskarinpoika 10.9.1893 Tampere
Niemi Topias Vilpinpoika 18.8.1889 Muolaa
Niemi Viktor 2.8.1880 Lempäälä
Nieminen Juho Kustaa 1868 Murhattu
Nieminen Oskar Edvard Heikinpka 17.4.1877 Forssa / Tammela
Nieminen Pietari 10.5.1887 Tyrväntö
Nieminen Yrjö O. Helsinki
Niinikangas Vilho Akseli 15.2.1899 Forssa / Tammela
Niinilä Otto Richard 8.4.1889 Jokioinen
Nikanorov Feodor Ivanovitš
Nikanorov Nikolai Feodorovitš
Nikiforov Gavriil
Nikitin Nikolai Andrejevitš
Nikmo Johan Vihtori Lahti1898 Murhattu
Nikolajev Andrei
Nissinen Veikko Juho 1901 Ammuttu
Nitschikovitsch
Nobrikov Pavel
Nousiainen Juho Muolaa
Nousiainen Tuomas Konstantininpoika 1.12.1894 Muolaa
Nuoranen Väinö Helsingin pitäjä
Nurk Jaakko
Nurkkanen Tobias Tuomaanpoika 30.11.1877 Kuolajärvi
Nurminen Väinö
Nylander Aug. 21.6.1897 Pärnu
Nyman Fanny 22.2.1896 Mäntsälä
Nyman Heikki Antinp. 7.8.1865 Forssa / Tammela
Nyman Kustaa Lauri Helsinki
Nyman Uuno Valdemar 23.5.1895 Forssa / Tammela
Nyström Juho Evert 6.4.1901 Hausjärvi
Nänimäinen Juho 4.6.1885 Viipuri mlk
Odrov Ivan Ivanovitš
Oinonen Albin Juho 1877 Rantasalmi
Oittinen Ville Helsingin pitäjä
Ojala Joose Evert Joosenpoika 6.9.1890 Ypäjä
Ojanen Lauri Helsingin pitäjä
Oksanen Kalle Helsingin pitäjä
Olenev Jeremei Ivanovitš
Onnervo Otto Valdemar 2.5.1894 Sääksmäki
Orasmaa Onni Odert Kalajoki1895 Mestattu
Orlov Pjotr
Orlovskij Kazmir
Osipoff Aleksander Viipuri
Ostrouhov Jakov Semenovitsh Terijoki
Ostrykin Vladimir Jemeljanovitš
Otskrusov Stepan
Ovtšinnikov Ivan Stepanovitš
Ozerov Parfjon Panfilov
Ozerov Vasili Petrovitš
Paakkanen Antti Antinpoika 1890 Viipuri mlk
Paakki Emil
Paakkola Heikki
Paasonen Martti Mäntyharju1897 Mestattu
Paasonen Mikko Emanuel Mäntyharju1893 Mestattu
Paavilainen Robert Antinpoika 1866 Murhattu
Paju Herman 1884 Viipuri mlk
Pakarinen Otto
Palm Uuno Armas 18.1.1897 Nummi
Palmen Väinö Alarik 22.9.1891 Forssa / Tammela
Palmroos Anton 4.6.1891 Pietarsaari
Parjanen Vilho Juhonpoika 15.5.1891 Muolaa
Parviainen Herman Pekanpoika 30.6.1891 Sortavala mlk
Parviainen Mikko Heikinpoika 27.8.1878 Pietari
Pašinski Nikolai Stepanovitš
Pater Jan
Pavlinski Mihail Fjodorovitš
Pavlov Ivan Smolensk
Pavlov Nikolai
Peherman August
Pekkala Ville Aaponpoika 1.11.1882 Lappee
Pellonpää Kaarle Mikonp. 12.3.1854 Forssa / Tammela
Peltihin Pjotr
Peltola Erik Kustaa Kustaanp. 18.5.1889 Helsinki p
Peltonen Karl Hjalmar 1.2.1891 Helsinki p
Pennanen Heddi Paavontytär 20.8.1892 Muolaa
Pennanen Wäinö Aleksander 1897 Viipuri mlk
Penttilä Johannes Helsinki
Penttinen Otto
Pertšatkin Ivan Gr.
Perttilä Aleksander Liisanpoika 19.12.1887 Uusikirkko VL
Petrov Nikolai Petrovitš
Petrov Vladimir Fjodorovitš
Petuhov Feodor
Petäjä Heikki Heikinp. 16.7.1855 Jokioinen
Pihl Lauri Edvard 11.6.1898 Forssa / Tammela
Piipponen Eemil Juhonpoika 23.12.1894 Harlu
Piironen Johannes 15.7.1868 Viipuri
Pilkin
Pilkin Andrei Mihailovitš
Piskanen Albin Lappee
Pitel Aleksandr
Pitkänen Eemil Fredrik 9.5.1876 Hiitola
Požarov Pavel
Poduškin Nikolai Dimitrevitš Rautu
Pogranitšnyi Afanasi Petrovitš
Pohjala Kaarle Eemil Kallenpoika Kiikoinen1878 Murhattu
Pohjonen Juho Juhonpoika 31.1.1891 Viipuri mlk
Poikolainen Otto Hausjärvi
Popof Pjotr
Popov Ivan Nizhni Novgorod
Popov Vasili Afanasjevitš
Popov Vladimir Ivanovitš
Porembski
Povalinsky Mihail Feodorovitš
Proforssi Erik Juho Mikonpoika 22.4.1874 Viipuri
Prokofjeff Ivan Jegorovitš
Prokofjev F.P. Kyyrölä
Prokofjev Ivan Pavlovitš 23.4.1872
Prokofjev Pjotr Fjodorovitš
Prokopovitš Timofei
Pshinda Nikolaj Pavlovitsh
Ptšelkin Aleksandr Andrejevitš
Ptšelkin Andrei Mihailovitš
Pugin Aleksandr
Pullinen Juho Tuomaanpoika Viipuri mlk
Pulsa Anton Taavetinpoika 1882 Murhattu
Pulsa Edvard Taavetinpoika 1887 Murhattu
Punovski
Pursiainen Niilo Roopertti Roopertinpoika 1892 Terijoki
Pursiainen Sulo 1917 Ammuttu
Puslijev Vladimir Iljitsh
Putari Aarne Helsingin pitäjä
Puusepp Aug. Tallinna
Puustinen August Eeva-Tiinanpoika 1.3.1870 Ruokolahti
Puustinen Taavetti 1878 Murhattu
Pynninen Emil Juhonpoika 1896 Viipuri mlk
Raak Eemi Rikard 10.7.1883 Leppävirta
Raamat Johannes
Rahmanin Semjon Konstantinovitš
Raide Viljakkala
Rannikko Otto Artturi 11.4.1888 Helsinki p
Ranta Nestor Malakianp. 1877 Murhattu
Rantanen Jairus Epifanes Antinpoika 1901 Nousiainen
Rantanen Uuno J. Keuruu
Rari Jalmar 1892 Viipuri mlk
Raš Viipuri
Rasila Edvard Kallenp. 5.9.1892 Jokioinen
Rauhala Yrjö
Raunio Tuomas
Rauta Karl Tuomas Konstantin 29.12.1878 Forssa / Tammela
Rautalainen Matti Matinpoika 17.3.1895 Kirvu
Razmahin Ioann Jegorovitš Pihkova
Reiman Josef
Reinikainen Aati Juhonpoika 19.4.1881 Kangasniemi
Remes Taavetti Henrik 2.3.1897 Kymi
Renberg Jalmar
Revjakov Andrei Karlovitš
Riihimäki Arvo 2.2.1896 Tammela
Riipinen Erik Paavali Juhonpoika 25.1.1890 Helsingin pitäjä
Rinne Juho Helsinki
Rjažev Pavel Antonovitš
Robinson-Kruzo Viktor Nikolajevitš
Roder Karl Eduardovitš
Roiha Juho
Romanoff Mikko Paavonpoika 6.11.1899 Uusikirkko VL
Roos Matti Vilhelm Matinpka 28.7.1886 Forssa / Tammela
Roth Fabian Helsingin pitäjä
Roth Malakias Tuomaanp. 6.2.1886 Tammela
Rotsau Aleksander Petrovitš 1900
Roznatovski
Ruohonen Frans Viktor 8.9.1888 Helsingin pitäjä
Rusi Oskari Kaaprielinpoika 4.6.1887 Koivisto
Rybalov Josif
Rybarczuk Jan
Rüster Yrjö August 1906 Ammuttu
Räisänen Mikko Juho 1854 Lappeenranta
Rämö Heikki Mikonpoika 1861 Murhattu
Rönn Santeri Antinp. 29.5.1875 Jokioinen
Saari Juha Kust. 6.4.1870 Turku
Saari Juho 13.11.1853 Vanaja
Saarijärvi Lempi Ida 14.9.1897 Turku
Saarinen Aaron Harald 11.7.1896 Tyrvää
Saarnik Jaani Uusikirkko VL
Saczewski Boleslaw
Sadovski Maksim
Sahi Onni Matinpoika 26.3.1897 Saarijärvi
Sahlberg Johan Alfred 1866 Murhattu
Sainio Alexander 1875 Viipuri mlk
Salenius Edvin Asser 11.1.1897 Keuruu
Salmi Lauri Ilmari 1.8.1897 Karinainen
Salminen Karl Hjalmar 9.1.1892 Helsingin pitäjä
Salminen Kustaa Heikinp. Pirkkala1870 Mestattu
Salminen Kustaa Kustaanp. 21.12.1891 Helsinki e
Salminen Lauri Hjalmar Helsinki
Salo Aksel Valdemar 10.1.1893 Vilppula
Salo Eemil Evald 1893 Kiikala
Salo Juho Erland 15.9.1870 Jokioinen
Salo Juho Viktor 4.4.1875 Hollola
Salonen Hugo Maria-Aleksiinanpoika 14.11.1884 Helsinki e
Samoljevitsch Anton Ivanowicz 1895
Šangin Dmitri Ivanovitš
Sarin Juho Edvard Jaakonp. 30.7.1875 Tammela
Šarov Vasili
Sassi Josef
Saunala Janne Ollinp. 1893 Pelkosenniemi
Sautua Herman Anselminpoika 15.6.1896
Savo Olga Johanna 20.11.1860 Helsinki sr
Savolainen Juhana Yrjönpoika 13.6.1891 Kivennapa
Savolainen Kalle
Savolainen Kalle Simonpoika 1880 Antrea
Sbotonov Matvei Ivanovitš
Schandaroff Maksim
Schavakin Anatolij Matfejev 1902 Mestattu
Schlichtling Edvard
Schvakin Lev 1886 Mestattu
Selin Juho Valfrid 2.5.1865 Tampere
Semenov Ivan Semenovitsh
Semjonov Stepan Ivanovitš
Šendo Leonti Isidorovitš
Seppälä Juho August Juhonpoika 1880 Lappee
Seppänen Anna Antintytär 6.6.1895 Terijoki
Sergejev Stefan
Sergejevitsh Ivan Sergejevitsh Pihkova
Seuranen Oskar Leonard 10.10.1886 Hausjärvi
Šibanov Aleksandr Aleksandrovitš
Sidoroff Mikko Helsinki
Siistonen Nikodemus Helsingin pitäjä
Silén Juho Nikolai Helsingin pitäjä1890 Murhattu
Silev Aleksandr
Silin Aleksander
Simakov Vasili Matvejevitš
Simonov Vasili Afanasjevitš
Sinisalo Kustaa Heikki Juhonp. 6.9.1891 Leppävirta
Sinitko Osip Vikentjevitš 1901
Sipiläinen Heikki Viipuri mlk
Siren Hilja Aleksandra 5.6.1896 Tammela
Sirola Kaarlo Bernhard Karlinpoika 29.8.1896 Helsingin pitäjä
Sirola Tuure Karlinpoika 12.10.1898 Helsingin pitäjä
Sjöblom Väinö August 5.1.1890 Forssa / Tammela
Sjölund Fredrik Julius Kustaanp. 21.11.1867 Forssa / Tammela
Skroder A. K.
Šligin Aleksei Aleksandrovitš
Slysek Henryk Stanislawowicz 1897 Varsova
Smirnov
Smirnov Aleksander Nikolajevitsh
Smirnov Aleksandr Ivanovitš
Smirnov Mihail Afanasjevitš
Šnidzberg Ivan Aleksandrevitš
Sobolevski Aleksandr Antonovitš 1895
Sofinski Mihail Timofejevitš
Sokkanen Julias Johan 30.1.1883 Sippola
Sollo Antti Abrahaminpoika 1898 Lappee
Solovjeff Gavril
Solovjov Aleksandr Nikolaevitš
Solovjov Gavriil
Šostok Isidor (Sidor) Filipovitš
Sova Viljam Iikanp. Kuolajärvi
Spaak Karl Theodor 1883 Viipuri mlk
Spatonov
Spiesberg Pavel Anatoljevitš
Špygin Aleksei Aleksejevitš
Stahovskij Mihail Osipovitsh
Stechler Wasili Janowitsch Varsova
Stefanovitš Dominik 18.12.1888
Stelmah
Stelnitski Nikolai Stanislavovitš
Stenfelt Axel Helsinki
Stepanov Grigorij
Stepanovski Mihail
Stolbov G. A.
Strašnikov Nikolai Vladimirovitš
Strižkov Vladimir Maksimovitš
Strömberg Niilo Emil 28.6.1909 Helsinki s
Stužin Polikarp Vasiljevitš
Stuncha Frans Adamowicz 1892
Ståhlberg Karl Vilhelm Pernaja
Stålman Oskar Teudor 13.4.1880 Forssa / Tammela
Suharev Aleksandr Mihailovitš
Suhonen Emil Helsingin pitäjä
Suikeli Artur 1.11.1891 Hollola
Suikko Lints Uusikirkko VL
Sujev N. Tver
Summa Kalle Mikonpoika 28.7.1897 Uusikirkko VL
Summanen Otto Emil Juhananp. 1.5.1889 Ruokolahti
Sundqvist Frans Viktor 1888 Murhattu
Sundström Alfred Aleksander 15.5.1883 Pietari
Suninen Johan Aleksander 1899 Lappeenranta
Šušerov Andrei Aleksandrovitš
Svetlitš
Sviderski
Swiecicki Jósef
Syrjänen Frans Oskar 14.6.1876 Hämeenlinna mlk
Sysojev Nikolai Mihailovitš
Sällström Lauri Helsinki
Särkkä Albin 1899 Kymi
Sääskinen Aleksi Matinp. 30.6.1871 Tampere
Taipale Johan Kustaa Karlsson Helsinki s
Talpiainen Juho Edvard 12.8.1894 Jokioinen
Talvio Johan Einar 11.1.1892 Helsinki s
Tamlander Gustaf Krescens Vehkalahti1884 Murhattu
Tamminen Arthur Helsingin pitäjä
Tanskanen Matti Heikinpoika 1882 Antrea
Tanttu Kasper 1886 Mikkeli
Tapio Arvid 1.3.1875 Oulu
Tapio Kaarlo Ludvig Mikonp. 1859 Ammuttu
Taponen Juho
Tark Paul 13.6.1896 Tartto
Taskula Elias Edvard Pietarinpoika 22.12.1874 Nuijamaa
Telin Yrjö Kallenpoika 5.5.1892 Orivesi
Temko Vladimir
Terentjev Pjotr Pavlovitš
Tiera Elias Enokki 1.1.1887 Kuolemajärvi
Tiitinen Albert Vilhelm Jyväskylä1870 Ammuttu
Tikkanen Ida Johanna 1875 Murhattu
Timofejev Aksentij Terijoki
Timofejev Aleksei
Timofejevski A.
Titov Konstantin
Titov Nikolai
Tjurin W. Kyyrölä
Toikka Pekka 1872 Viipuri mlk
Toivola Matti Leander Leanderinp 18.9.1855 Forssa / Tammela
Tolonen Aleksander Joosepinpoika 14.11.1894 Kivennapa
Topanen Pekka
Tossavainen Uuno 1895 Pielisjärvi
Tšernov Ilja Vasiljevitš
Tshernevitsh Vasilij Aleksejevitsh Pietari
Tšubikov Aleksandr Pavlovitš
Tsukur Karl-Fritz
Tujula Matti Matinpoika 1892 Lappee
Tukiainen Aleksander 7.7.1879 Viipuri mlk
Tukiainen Juho
Tuntematon
Tuntematon
Tuntematon
Tuntematon Ilja
Tuntematon Konsta Voittovitš
Tuntematon Stepan
Tuohilampi Albinus 28.2.1894 Hausjärvi
Tuominen
Tuominen Anton Helsingin pitäjä
Tuominen August
Tuominen Nestor Helsinki
Tuovinen Onni Johannes 27.10.1898 Helsinki e
Tupakka Wihtori 20.11.1892 Nuijamaa
Tyc Henryk Nikolajewicz Varsova
Törnroos Erik Johan 1842 Murhattu
Udalov Ivan Jefimovitš
Uljanoff Antti Salmi
Ušanov Maksim Kyyrölä
Uškov
Vaaranen Olavi 28.7.1872 Forssa / Tammela
Vahlroos Uuno Aleksi 7.6.1893 Huittinen
Vahola Kalle Oskari Juhonpoika 16.2.1890 Tammela
Vainio Aleksander Augustinp. 11.8.1884 Jokioinen
Valkonen Antti
Vanag Andrei Petrovitsh
Vannak Andrei 1874
Vanne August Nikolai Pori mlk1895 Murhattu
Varinen Kustaa Viipuri
Varis Vilhelm Antinpoika 21.8.1881 Vuoksela
Varšelov Anton
Vasiljev Aleksandr
Vasiljev Aleksei Vasiljevitš
Vasiljev Dimitri V.
Vasiljev Fjodor Vasiljevitš 1886
Vasiljev Mihail
Vasinkin Vasili Petrovitš
Vatiainen Kalle Jalmari 1880 Viipuri mlk
Veijola Oskari Kallenp. 25.1.1879 Jokioinen
Venäläinen Juho Viipuri mlk
Veronov Aleksandr
Verschiloff Anton
Vesa Väinö Joose 22.10.1883 Jokioinen
Vesterinen Pietari Juhonpoika 9.1.1889 Uusikirkko VL
Viertäjä Kalle Kustaa 11.2.1888 Helsinki s
Viljanen Jalmari 15.1.1896 Janakkala
Vinnari Konstantin Heikki Heikinpoika 1891 Murhattu
Virta Väinö Helsingin pitäjä
Virtanen Axel Joh. Pöytyä
Vladimirov Osip Ilarionovitš
Vlasov Semion Ivanovitš
Voikov Aleksei
Volkov Andrei
Volodin Fjodor Sergejevitš
Voronoff Aleksander
Vuorinen Juho Adiel Juhonp. 5.9.1883 Tampere
Vuorinen Karlo Vilho 12.7.1897 Jokioinen
Vysokih Vladimir Aleksejevitš
Väisänen Albin 6.5.1887 Joroinen
Välimäki Akseli Arvid 8.12.1889 Forssa / Tammela
Välkki Kustaa Oskari 27.1.1897 Ähtäri
Wainer Markus
Wainio Wiktor Ferdinand 1.1.1891 Helsinki s
Wallén Rudolf Pori
Wardawy Jan
Weittimäki Kaapo 23.2.1879 Helsinki s
Wesanen Johan Arvid 28.8.1880 Hartola
Wierowke Roman
Wijkman Sven Anders Oskar 2.8.1845 Helsinki pr
Wilén Otto Henrik 17.12.1884 Helsinki e
Wirtanen Artturi Hausjärvi
Wirtanen Emil Arvid Eevanpoika Längelmäki1889 Murhattu
Wittman Aug.
Wolatin Juho
Woutilainen Kustaa Heikki 14.2.1896 Helsinki s
Wrobel Franciszek
Wuori Antti Adolf Matinpoika 5.2.1918 Kylmäkoski
Wysocki Feliks
Wysocki Jan
Ylärakkola Johan Matinpoika 16.6.1890 Viipuri mlk
Ylätalo Urho 1900 Mestattu
Zaharov Boris Vasiljevitš
Zaharov Vasili Jakovlevitš
Zaitsev Stepan Grigorjevitš
Zakrzewski Stanislaw 5.5.1893
Zalewsky Boleslaw
Zarevsky Ignati Ivanovavitš
Zavjalov Andrei Ivanovitš
Zavjalov Dimitri
Zhukov Petr Ivanovitsh Pietari
Åström Ilmari Helsinki
Ärling Kustaa 1859 Forssa / Tammela
Ärling Svante Nikolai 23.5.1883 Forssa / Tammela
Öberg Johan Alexader 16.7.1902 Tukholma


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi