Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Muut vuonna 1918 kuolleet

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aalto Jalo 16.4.1890 Keuruu
Aalto Juho Nestor 27.8.1896 Sippola
Aaltonen Yrjö Alarik 4.8.1902 Helsinki e
Aho Hemo Aukusti 3.2.1894 Pattijoki
Aho Huugo Alpi Oskarinpoika 2.4.1895 Veteli
Ahola Alarik Nikodemus Isakinpoika 1887 Parkano
Ahvensalmi Toivo 5.4.1895 Kuusamo
Alaräihä Kalle 1895 Ii
Andersson Anders Johan 23.3.1891 Porvoo
Anttila Tauno Helsinki
Anttila Yrjö Jaakko 25.7.1899 Hanko
Anttonen Akseli 8.8.1899 Taivalkoski
Arlander Alfons Vilhelm 27.3.1890 Turku
Armfelt Nikolai 1892
Aronen Paavo 12.7.1895 Hartola
Backman Frans Edvard 1.5.1897 Helsinki pr
Beck Alfred 6.10.1887 Bromberg
Berlenbach Gottfried 8.12.1882 Berliini
Birke Wilhelm Friedrich 6.5.1895 Grüttenberg
Blanck
Blåfield Sergei 1870
Borg Valter Johan 21.6.1870 Turku
Brander Niilo Kristian 1897 Muurla
Brunström Od
Bülow von Conrad
Bürchner Josef 14.5.1885 Lindau
Charpentier Nikolai 1888
Dahl Johan Vilhelm Mikael 1890 Geta
Dahlberg Eugen Gustaf Adolf 5.11.1895 Koivulahti
Damerau Friedrich Karl 31.3.1897 Ponarth
Deyfsing Wilhelm August 23.6.1882 Fürth
Düring Friedrich 27.6.1899 Teilbingert
Ekman Josef Hjalmar 26.6.1894 Vaasa
Elokas Reino Ossian Primus`enpoika 1899 Hamina
Engstler Alfred 5.12.1899 Seyfriedsberg
Eriksson Johan Albert 13.4.1896 Koivulahti
Eriksson John Gunnar Valdemar 23.8.1895 Saltvik
Falk Paul Richard Eugen 5.4.1893 Hanko
Fecskés Déry
Gastus John
Gebhardt Gottlieb Hermann 3.9.1881 Schwarzanger
Girs Frans Verner Joosepinpoika 7.2.1887 Huittinen
Gottleben Max Adrian 1.7.1897 Uusikirkko TPL
Granbohm Gunnar Rudolf 13.3.1897 Helsinki er
Granroth Antti Juhonpoika 1858 Suomussalmi
Gubrauer Kurt 20.10.1894 Breslau
Gyllenbögel Kaarlo Rafael 30.8.1896 Pielavesi
Haapanen Eino Viktor 21.3.1890 Helsinki pr
Haavisto Aksel Wilhelm 13.8.1887 Helsinki e
Hahn Oskar Kurt 28.10.1894
Hahtola Matti Villiam 20.10.1894 Iisalmi
Halinen Hugo Jalmari 1899 Viipuri mlk
Hallonblad R.L.
Hanhikangas Juho Erkki 10.10.1889 Lappajärvi
Hannula Juho Verner 7.9.1890 Karkku
Hanold Johann Georg 20.12.1885 Steinheim
Hansson Johan Hugo 22.1.1894 Loviisa
Hartvik Karl Oskar Johansson Korsnäs
Heikka Aksel Henrik 3.8.1899 Alatornio
Heikkilä Juho Loimaa
Heikkinen Eino Arvid 10.5.1888 Oulu
Heimo Karl Villiam 10.12.1890 Helsinki e
Heindl Michael 5.5.1899 Landshut
Helander Martin Johannes 17.1.1894 Maaria
Helin Leo Viktor 28.4.1901 Tampere
Henriksson Ernst Gideon 26.4.1883 Mustasaari
Herlin Holger 9.4.1901 Helsinki
Hertzen von Elias 16.4.1889 Kuopio
Hietala Eino Kustaa 9.8.1894 Lapua
Hjerpe Johan Israel 5.11.1890 Mustasaari
Hokkanen Jalmari 21.6.1893
Hokkanen Oiva Otto Toivo 17.8.1895 Helsinki s
Holman Kustaa Vihtori 10.2.1889 Ulvila
Holmström Einar 23.12.1887 Turku
Honka Erik Uno Wilhelm 17.7.1900 Turku
Hoppania Johannes Antinpoika 30.12.1898 Kivennapa
Hufs Josef 25.7.1898
Humpulainen Walerian Heikinpoika 28.3.1891 Kiuruvesi
Hyrynkangas Niilo 1.1.1901
Häggblom William Eliel 31.8.1889 Jomala
Hällström af Gustaf Johannes 24.9.1899 Karjaa
Hämäläinen Lauri Nikodemus 1.8.1899 Nurmes
Hänninen Väinö 20.2.1898
Höckert Oskar Aarne 27.10.1890 Helsinki p
Ihamäki Alma 17.4.1899 Hämeenlinna
Ikonen Matti Heikinp. 8.10.1888 Ilomantsi
Ilgman Frans Walter 1885 Altstadt
Ilonen Toivo Erland Hermaninpoika 12.9.1896 Kivennapa
Impola Juho August 24.2.1887 Hanko mlk
Ingman Arvo 1897 Parikkala
Isaksson Johan Isak 8.3.1880 Pirttikylä
Jawardjin Andrej
Jeršovitš Kasimir
Johansson Johan Ivar 5.9.1901 Helsinki sr
Jung Karl Erik Otonp. 20.9.1896 Alajärvi
Junttila Jaakko 6.8.1898 Nivala
Juntunen Oskari 4.3.1895 Suomussalmi
Juvonen V.
Jürgens Arnold 1892
Jäger Gustav Heinrich Hermann 26.9.1891 Steimke
Järvinen Eetvartti Antonpoika 13.3.1891 Ruovesi
Kainuvaara Urho Ilmari 13.3.1883 Iisalmi
Kapanen Juho 29.7.1893 Jaakkima
Karib Dursin
Karjalainen Kalle 24.3.1896 Kuusamo
Karlsson Axel Teodor 23.3.1887 Saltvik
Karlsson Viktor Severin 27.9.1892 Saltvik
Karola Emil
Katkola Ernst
Kekkonen Asser 1904 Oulu
Kemppainen Erkki Oulujoki
Kerttula Sulo Sakari 3.11.1900 Oulu
Kiefer Karl Adolf 20.2.1897 Henschberg
Kitze Friedrich 27.1.1895 Geusa
Koivukangas Hannes Kemi
Koivunen Frans Petter 9.3.1893 Vehmaa
Komsi Iisakki Iisakinpoika 28.12.1892 Kauhajoki
Koppana Wäinö Esanpoika 23.6.1896 Kivennapa
Korhonen Yrjö Heikinpoika 1900
Kortman Ernst Hjalmar 15.4.1879 Helsinki pr
Koskinen Toivo Alfred 5.10.1898 Vaasa
Kotilainen Tahvo
Kotiranta Jakob Hugo 7.3.1890 Jyväskylä
Kotka Mikko Aataminpoika 14.9.1895 Ylivieska
Kunnas Yrjö Valdemar 13.5.1897 Tampere
Kärki Väinö Eräjärvi
Kärkkäinen Samuel August Juhonpoika 1899 Lappee
Kärkkäinen Vilho 29.5.1899 Kiuruvesi
Laiti Antti 22.12.1890 Jyväskylä
Lammela Jeremias 1877 Kiukainen
Lammintausta Svante Johannes Aleksanterinpoika 1886 Karvia
Lanfors Abors
Langkutscher Friedrich 8.10.1874 Kulligkehmen
Lankinen Pekka Paav.poika 28.9.1887 Hiitola
Laurila Johan Valdemar 9.9.1900 Helsinki e
Lehtinen Jorma Johannes 30.8.1917 Turku
Leinz H. 31.3.1897 Willofs
Lewandowsky Vinzent
Liesinen Lauri 1.1.1897 Oulu
Liinamaa Wilhelmi Ilmari Mat.p. 2.2.1895 Ylihärmä
Liljestrand Erik Arvid 5.1.1884 Kirkkonummi
Lind Gunnar Arvid 31.8.1893 Parainen
Lindén Johan Vilh. 1890 Uusikaarlepyy mlk
Lindfors Einar Rudolf 1896 Helsinki sr
Lindfors Kosti Wilhelm 31.8.1895 Turku
Lindholm Emil Arvid 30.8.1899 Uskela
Lindholm Into Ilmari 1894 Mäntsälä
Lindroos Karl Johannes 19.5.1895 Savonlinna
Linnankoski Salama 12.10.1900 Helsinki p
Lipasti Toivo Lauri Pellervo 1899 Seinäjoki
Lohr Georg 23.7.1896 Buchhofen
Louhelainen Erik Pekanp. 18.5.1881 Helsinki s
Lumme Karl Helmer 10.6.1885
Lund Otto 1867 Heinola
Lundqvist E.R.
Luukkonen Kalle Artturi 1894 Kuusamo
Lång Enok 19.12.1888
Mainka Winzent 4.4.1898 Klein Trorniowitz
Majors Wilhelm Magnus Erik-Wilhelmsson 4.12.1896 Maalahti
Mandelin Gunnar 23.4.1886
Manninen Onni 23.4.1874 Virrat
Matarainen Jaakko 12.10.1892 Toivakka
Melchert Karl Gustav 29.6.1882 Landsberg
Meritz Karl Tallinna
Milautzki Josef 17.5.1894 Dopoeuen
Morgenroth Karl 29.6.1890 Gerdauen
Multala Robert Sakunpoika 3.2.1896 Pyhäjärvi OL
Mutta Mikko Yrjönpoika 10.7.1873 Kivennapa
Müller Rudolf
Mäkelänaho Kaito Urho Kristianinpoika 11.10.1896 Kemi mlk
Mäki Matti Olavi 5.6.1896 Lapua
Mämmelä Juho Heikki Jaakonpoika 21.10.1884 Piippola
Mänd Vladimir
Männistö Niilo 3.3.1899 Turku
Männistö Paul 26.11.1896 Tampere
Nehmer Georg Karl Fritz 25.10.1885 Potsdam
Niemelä Klemens 1896 Pyhäjärvi OL
Niemi Armas Erik 13.9.1916 Turku
Nieminen Oskar Emil Nikolai 24.12.1899 Angelniemi
Niiranen Lauri Vilhelm 11.8.1892
Nissinen Paavo 7.5.1894 Lapinlahti
Norrgrann Fredrik Henry 14.1.1894 Kristiinankaupunki
Nurkkinen Usko Mathias 29.6.1901 Pirkkala
Nurmi Rovaniemi
Nyberg John Alvar 7.2.1899 Snappertuna
Nygård Anton Walfrid 1895 Lapväärtti
Nygård Johannes Alfred Johansson 3.12.1898 Raippaluoto
Nyholm J. Maksamaa
Nylund Jalmari Topias 1891 Pori
Nyström Jakob Edvard Kristiansson 1891 Raippaluoto
Ojalehto Antti Heikinpoika 1.3.1885 Kärsämäki
Oksa Matti 3.5.1895 Alavus
Ollila Matti Erkinpoika 1890 Lappajärvi
Orava Matti 8.10.1883 Rautu
Paadar Yrjö 26.5.1884 Inari
Painilainen Jaakko Sakarinpoika 31.7.1871 Kivennapa
Pajala Jalmari Matinp. 7.1.1895 Vimpeli
Peistik Johannes 1894
Pekuri Lauri Fredrik 25.3.1897 Oulujoki
Peltonen Johan Erik 9.12.1898 Turku
Perttula Arvo Johan 11.1.1895 Tampere
Peschke Karl Friedrich Otto 27.6.1884 Berliini
Piirainen Oskari 1897 Kuhmoniemi
Pikanen Vilho
Pikkarainen Yrjö Oulu
Porthén Iivar Emil Filamoninpoika 2.8.1894 Soini
Puttonen Vilho Jalmari 16.4.1897
Puutio Matti Matinpoika 1890 Kannus
Pyykkö Lauri Johannes 27.6.1899
Raatikainen Toivo Edvard 10.9.1890 Hanko
Rantanen Axel Alfons 12.12.1897 Helsingin pitäjä
Rantanen Viljo August Helsinki
Rapatti Mikko Tuom. poika 27.6.1890 Kivennapa
Rautiainen Oskar Otonpoika 28.8.1887 Ruokolahti
Ritvanen Toivo 15.4.1900
Runkka Wilho 15.2.1901 Pöytyä
Ruokosalo Antti Jaakonpoika 8.6.1890 Ullava
Ruth Frans Oskar 16.7.1895 Kemi
Rünk Aleksei Palmse
Saarijärvi Aatu Aatunpoika 13.12.1877 Orivesi
Saarinen Eino Kalervo 17.2.1892 Janakkala
Saarinen Toivo Israel 22.12.1888 Joensuu
Saarnijoki Kustaa Ferdinand 29.1.1887 Raisio
Saarva Niilo 9.5.1891 Helsinki
Saijetsi Inkeri Inari
Sairio Juho Oiva 4.6.1897 Helsingin pitäjä
Sallinen Weikko 26.8.1896 Rääkkylä
Salminen Aarne
Salminen Verner 16.3.1903 Tampere
Salmiranta Yrjö Heikki 2.5.1893 Helsinki
Salo Armas 25.121900 Tampere
Salonen Otto Villiam 1895 Loimaa
Sarlin Erik Gustaf Ilmari 6.8.1900 Turku
Saukko Antti 17.8.1879 Sodankylä
Savinainen Dimitrij Ivanoff 11.10.1892 Impilahti
Schmitt Johann 28.12.1879 Fürth
Schulman Aleksander 1890
Schulman Karl August 1861
Schulz Harald
Seppälä Juho
Seppälä Väinö Sakari 23.9.1895 Janakkala
Sillanpää Emil Johannes 14.2.1900 Keuruu
Simpura Toivo Aatami 26.2.1896 Säkkijärvi
Sirelius Otto Leonidas 1859
Sjöström Sigurd Ragnar Viipuri
Sjöström Väinö Alarik 8.4.1889 Helsinki e
Sombritzki Josef 11.11.1892 Hondtken
Stenberg Harald Johannes 24.3.1891 Helsinki er
Ståhlberg Torsten Gustav Adolf Henrik 23.11.1898 Helsinki pr
Sundell Johan Edvard Juhonpoika 1881 Karijoki
Swenn Sven William 1888 Vaasa
Sühl Dietrich 17.7.1896 Strassburg
Taipale Emil Juha 20.10.1898
Takala Väinö Arnold 3.10.1893 Orimattila
Tallroth Edvard Leonard 10.3.1890 Pohja
Terndt Willi Ludwig Richard 10.2.1897 Darsekow
Tervo Kusti 1899
Thomasson Vilhelm Valentin 14.2.1893 Parainen
Tigerstedt Nikolai 1874
Tirkkonen Olli Henrik 28.6.1899 Kaavi
Toivainen Arvid 1899 Oulu
Toivola Taneli Herman 9.1.1884 Kuusamo
Toivonen Toivo Oskar 12.1.1898 Turku
Tolvanen Juho
Trampler Karl
Tranchant Gunnar 15.2.1896
Tuhkanen Martti Herman 1898 Kuopio
Tuntematon
Tuovinen Johannes Ristonpoika 2.5.1883 Sodankylä
Turunen Armas 1.6.1891 Helsinki p
Turunen Yrjö 14.9.1901 Kotka
Törnroos Arvo Malakias 1891 Rauma
Uurtamo Eemil Anselm 21.4.1899 Rovaniemi
Uusi-Jaakkola Pauli Siimon 23.7.1898 Nakkila
Varsaluoma Salomon Nikodeemuksenpoika 1886 Karvia
Varvas Tobias Toivo 3.10.1884 Kaukola
Vessman Juho Oskari Taavetinpoika 13.9.1886 Ulvila
Vihermaa Taito Viljami 8.10.1893 Sammatti
Vilenius Jalo
Vilenius Karl Oskar 1886 Petolahti
Vilms Jüri 13.3.1889 Tallinna
Virolainen Vilho Valdemar 10.2.1882
Väisänen Johannes 18.4.1897 Helsinki p
Väisänen Lauri 31.7.1893 Iisalmi mlk
Walach Johan
Walin Gustaf 1887 Helsinki
Walther Richard 28.6.1895 Liebenau
Wambach Ludwig 29.4.1895 Aschaffenburg
Wene Aino Nikanor 1892 Rauma
Wennlein Maximilian 6.12.1899 München
Westermeier Josef 25.4.1894 Obelfing
Wickström K.A. Turku
Wiklund Hjalmar Rudolf 26.6.1893
Wikström Uno Gösta 2.7.1897 Helsinki pr
Wilhelminpoika Juho Wilhelm 20.5.1890 Ypäjä
Winkelmann Otto 15.1.1896 Drewenz
Winkler Eugen 17.11.1890 München
Winkler Wolfgang 15.8.1899 Kreuzhof
Witt II Heinrich 22.6.1899 Rosterrt
Ziegler Erich Wilhelm Friedrich 22.9.1882 Körbelitz
Åström Henrik 4.3.1882 Tuusula
Ääri Niilo August 10.1.1898 Tampere
Öljymäki Martti Albert Johannes 27.5.1899 Tuusula


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi