Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Muut vankileirit

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aalto Frans Emil 31.1.1894 Pirkkala
Aalto Kustaa Arvid Kalvola
Aalto Nestori 24.6.1886 Naantali
Aho Urbanus Juhonpoika 16.5.1888 Tampere
Ahonen Toimi Heikki 5.5.1888 Virrat
Ahtinen Heikki 30.6.1879 Ruskeala
Duns Kalle Villenpoika 1898 Kuopio mlk
Elomäki Kaarle August 31.10.1883 Eura
Hakanpää Hans Isak 24.12.1883 Kiukainen
Hallikainen Matti Johannes Kallenpoika 8.4.1898 Kirvu
Halonen Wiktor 7.7.1877 Paavola
Harju Liipe Kallenpoika 26.3.1891 Nastola
Heimonen Otto 7.10.1885 Heinävesi
Helin Uuno Rikhard 5.2.1902 Aura
Helminen Elis Matias 19.7.1898 Kylmäkoski
Hiidenmäki Kustaa Tapani 1888 Nakkila
Hiltunen Mikko Johan Mikonpoika 20.5.1894 Ruokolahti
Hippeläinen Mikko Juhonpoika 19.9.1877 Kivennapa
Hirvi Taavetti 24.4.1887 Savitaipale
Hirvonen Adam Mikonp. 13.10.1867 Sippola
Hirvonen Heikki 1.4.1884 Ruskeala
Holmberg Anton Vilhelm 6.7.1889 Helsinki p
Hoppania Antti Matinpoika 20.10.1863 Kivennapa
Huotarinen Heikki Matinpoika 26.3.1883 Laukaa
Huuhtanen Mikko Paavonpoika 4.9.1891 Kivennapa
Hyvönen Iikka 13.8.1892 Kemi
Ikonen Emil Bernhard 4.7.1882 Joroinen
Ikäheimonen Otto Emil 7.10.1885 Heinävesi
Iso-Vaitti Kalle Antero 1.12.1897 Pirkkala
Isoaho Kalle Kustaa 24.1.1892 Simo
Itkonen Matti Wille 1.4.1865 Leppävirta
Jokinen Frans Emanuel 17.9.1870 Virrat
Jokinen Frans Oskari 1.6.1874 Lavia
Jokinen Kalle Edvard Nestorinp. 8.7.1888 Jämsä
Jyrkänne Petter August 27.6.1884 Karttula
Jytilä Arvo Salomo 20.7.1882 Virrat
Järvinen Frans Johannes 18.6.1857 Eura
Järvinen Juho Juhonpoika 5.5.1864 Kuhmalahti
Kaitajoki Vilhelm Feliks 27.7.1879 Teisko
Kallioinen Otto Johannes 26.10.1896 Jyväskylä
Kangaslahti Aleksi Mouhijärvi
Keronen Juho Ollinpoika 16.7.1871 Kiihtelysvaara
Kettinen Juho Pietarinpoika 10.5.1869 Kivennapa
Kirjavainen Juho Pietarinpoika 6.10.1885 Terijoki
Kivinen Vihtori 24.4.1871 Orivesi
Koljonen Antti Pietarinpoika 1881 Jääski
Koskinen Edvard Alexander 23.4.1895 Turku
Koskinen Frans Herman 8.3.1869 Pori
Koskinen Juho Kustaa 27.6.1876 Akaa
Kovanen Vihtori Emanuel 9.12.1865 Punkalaidun
Kreander Kaarle Einar 20.6.1894 Hattula
Kuoppa Anna Roosa Martintytär 5.8.1896 Metsäpirtti
Kuusiniemi Johan 4.6.1879 Lempäälä
Kuznetsov Predko Arkangeli
Kyyhkynen Huugo 1893 Kivennapa
Kämppi Kustaa Kustaanp. 20.8.1884 Kymi
Laakkonen Juho Matinpoika 1.10.1873 Jääski
Laakso Juho Reinhold 15.3.1874 Forssa / Tammela
Laaksonen Willehard 12.12.1897 Loppi
Laamanen Juho Pekanpoika 18.10.1894 Puumala
Lahtinen Taavetti Abrahaminpoika 11.12.1846 Vesilahti
Laine Kaarle Erland Kustaanpoika 4.11.1872 Mouhijärvi
Laurila Malakias 7.2.1865 Kalvola
Lehtimäki Viktor Eemil 12.10.1899 Vesilahti
Lehtinen Frans Emil 1.6.1891 Alastaro
Lehtinen Kaarle Nikolai 25.10.1896 Kauvatsa
Lehto Hugo Johannes Vilhelminpoika 18.3.1899 Pirkkala
Lehto Wihtori Jalmari Taavetinpoika 21.1.1891 Ylistaro
Lehtonen Johannes Alexander 23.10.1890 Turku
Lehtonen Kaarlo Iivari 10.6.1894 Turku
Lehtonen Otto Wilhelm 16.3.1871 Laukaa
Leinonen Ville Sandranp. 6.4.1882 Orivesi
Lemmetty Jaakko Juhonpoika 18.7.1863 Kivennapa
Lemmetty Matti Juhonpoika 21.2.1857 Kivennapa
Leontjeff Sergei Salmi
Leskinen Petter Antinp. 22.1.1897 Harlu
Leuanniemi Juho Heikki Heikinpoika 19.7.1896 Haukipudas
Levula Iisakki 20.10.1872 Kalajoki
Liljestrand Frank 16.7.1887 Turku
Lindén Kaarle Aukusti 26.3.1874 Akaa
Lundén Juho Kustaa Juhonpoika 2.5.1874 Kangasala
Lundgren Juho Kustaa 12.12.1877 Punkalaidun
Meckelberg Ludvig 6.12.1897 Helsinki s
Metsiö Reinhold 4.4.1892 Elimäki
Mikkola Tuomas Tuomaanp. 8.10.1893 Kymi
Mynttinen Tahvo 1870 Viipuri mlk
Mäkelä Frans Jalmari Juhonpoika 4.9.1886 Kankaanpää
Mäkinen Ville Kristianinpoika 5.11.1875 Pirkkala
Nenonen Antti Villenpoika 18.2.1880 Hiitola
Nenonen Sanna Maria Loviisantytär 3.1.1879 Terijoki
Nieminen Lauri Antinpoika 13.7.1886 Pirkkala
Nikkinen Yrjö Mikonpoika 1.5.1865 Valkjärvi
Nurmi Viljam Adolf 22.10.1897 Helsinki e
Nurminen Juho Juhonp. 30.5.1883 Tampere
Nyyssönen Oskar 9.3.1879 Joroinen
Ojanen Kalle Kosti Johamianpoika 13.5.1894 Pirkkala
Ovaskainen Juho Petter Mikonpoika 4.8.1886 Käkisalmi mlk
Paakki Juho Heikki Juhonpoika 1896 Pulkkila
Pajunen Juho Nikolai Maurinp. 21.6.1882 Noormarkku
Parviainen Adolf Kallenpoika 27.2.1872 Kotka
Paukku Aleksanteri Yrjönpoika 2.5.1897 Sakkola
Pekkonen Kalle Henrik 23.12.1885 Heinävesi
Penttilä Taneli Marianpoika 1868 Vehkalahti
Pesonen August 14.2.1892 Salmi
Pinomäki Arvi Wilho Heikinp. 11.5.1895 Tampere
Pirkkanen Aukusti Wihtori 11.4.1881 Multia
Pitkänen Edvard Juhonpoika 1892 Antrea
Pärssinen Heikki 21.12.1871 Jaakkima
Reponen Fabian 12.2.1899 Joroinen
Roine Heikki Juhonpoika 10.8.1888 Orivesi
Ruuskanen Stefan Andrejeff Impilahti
Rämö Mikko Joosepinpoika 25.8.1886 Kivennapa
Saari Juho Eemil 18.7.1896 Tammela
Saarinen Herman Adolf 18.1.1889 Vilppula
Saarinen Oskar Nikolai Oskarinpoika 1.5.1901 Pirkkala
Sahila Emil Sakarias Manunp. 23.4.1895 Kuorevesi
Salonen Arvid Isakinpoika 11.1.1882 Pirkkala
Sandell Frans Evald 25.12.1896 Kisko
Santala Nikolai Pomarkku
Satola Fredrik Aatami 1887 Viipuri mlk
Sillvan Kustaa Nestori Nikodemuksenpoika 26.1.1899 Kullaa
Siltala Iisakki Iisakinpoika 3.5.1875 Peräseinäjoki
Sisto Hermanni 25.4.1882 Sääksmäki
Skyttä Taavetti Aataminpoika 29.5.1878 Sakkola
Ståhlberg Mikael 30.11.1897 Turku
Suomalainen Einar Heikki 1895 Juva
Syrjänen Kaarle Einari Juhonpoika 5.5.1896 Pälkäne
Taipaleenaho Matti 13.12.1884 Ähtäri
Tanninen Taavetti Juhonpoika 1894 Antrea
Tervonen Sikstus Immanuel 10.3.1897 Ruovesi
Tirkkonen Juhana Pekka 10.6.1889 Soanlahti
Toijonen Villhard Leenanp. ?.9.1897 Ristiina
Tuhkanen Oskari Pekanpoika 16.12.1880 Kesälahti
Tuominen Juho Muolaa
Tuononen Antti Mikonpoika 8.4.1884 Muolaa
Tuulonen Juho Einari Henrikinpoika 11.6.1895 Längelmäki
Tuus Kalle 23.7.1899 Kuopio
Ukkonen Mikko Tituksenpoika 16.4.1882 Kivennapa
Vaihinen Kustaa Albin 16.7.1897 Kustavi
Vainio Sulho Johannes 30.9.1890 Turku
Veijalainen Esa Jaakonpoika 14.12.1887 Kivennapa
Veijalainen Esa Tuomp. 27.10.1884 Kivennapa
Viholainen Viktor Antinpoika 1.1.1874 Valkjärvi
Viljamaa Juho 2.7.1885 Jaakkima
Viljanen Antton Nikolai 1.2.1896 Ulvila
Vuorinen August Adolfinpoika 5.8.1892 Hauho
Vuorinen Onni Walerius 29.1.1898 Jämsä
Välimäki Emil Yrjö 3.4.1888 Kuru
Wapaa Antti Simonpoika 31.7.1873 Ruokolahti
Weissman Ananias Karoliinanpoika 2.5.1865 Kangasala
Ylén Viktor Eerland 1871 Pirkkala
Ylönen Otto Kaalebinpoika 11.8.1897 Toivakka


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi