Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Muut kuolintavat

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Žukov Vasili Petrovitš
Aalto Amanda Loviisa 1867 Viipuri mlk
Aalto Kaarle Iisakki 12.5.1893 Mouhijärvi
Aalto Kustaa Nikolai 17.1.1887 Ypäjä
Aalto Nestori Juhonp. 3.3.1884 Teisko
Aaltonen Alma 10.8.1880 Hollola
Aaltonen Arvo Einar 15.7.1894 Janakkala
Aaltonen August Aleksander 21.3.1899 Jokioinen
Aaltonen August Arnold 9.9.1899 Uskela
Aaltonen Erkki Nikolai 25.1.1901 Jokioinen
Aaltonen Frans Antton 15.6.1897 Ahlainen
Aaltonen Joose Antinp. 20.11.1872 Jokioinen
Aaltonen Juha Erik 7.5.1901 Sauvo
Aaltonen Juho Fredrik 5.7.1868 Turku
Aaltonen Kaarlo Eemil 17.12.1895 Kärkölä
Aaltonen Lempi 14.3.1897 Helsinki
Aaltonen Teodor Rikhard 19.8.1894 Ypäjä
Aarnio Juho Kustaa 10.5.1869 Janakkala
Abrahamsson Johannes Hugo 1905 Korppoo
Ahlroos Toivo Richard 31.7.1901 Sauvo
Aho Adolf Anselm 21.4.1883 Halikko
Aho Arvo Lennart 23.3.1894 Nurmijärvi
Aho Iisakki Teofilus 6.6.1899 Peräseinäjoki
Aho Jalmar Brynolf 15.8.1890 Kokemäki
Aho Juho Kustaa 17.8.1899 Alahärmä
Aho Kaarlo Ilmari 19.8.1879 Tampere
Ahola Lauri Johannes Mandanpoika 28.6.1897 Kylmäkoski
Aholahti Arvi Johannes Antinp. 31.3.1893 Oripää
Ahonen Lauri Johannes Juhonp. 4.4.1893 Tampere
Ahti Jenny Sofia 1874 Kiukainen
Ahti Taisto Armas 1918 Kiukainen
Airaksinen Augusti 1892 Karttula
Akselila Kalle Erikinpoika 1901 Vahingonlaukaus
Akutin Paavo J. Pietari
Alasmäki Jalmari 15.4.1887 Janakkala
Alaviuhkola Emil Vilhelm 14.5.1884 Alatornio
Albert Ernst Turku
Alku Kalle Mikonp. 13.5.1875 Helsinki s
Allén Kalle Bruno Justuksenp. 1.9.1879 Jokioinen
Alther Max
Andelin Edvard Viljam 7.12.1894 Hollola
Andersson Aina Josefina 7.4.1893 Pori mlk
Andersson Arvi Heikki Tampere1904 Kranaatin räjähdys
Andersson Johan Uno 25.6.1908 Pernaja
Andersson Svea Sofia 16.8.1910 Pernaja
Andersson Yrjö Oskar 6.1.1902 Pohja
Andersson-Carlo Nils 1895 Östersund
Anninskij G.V.
Antintytär Sofia 1836 Harhaluoti
Antonov Aleksander Terijoki
Anttila Hetastiina Mooseksent. 1845 Harhaluoti
Anunti Erkki Antti Pekanpoika 21.10.1892 Karunki
Apell Juho Heikki Heikinpoika 1875 Rautavaara
Arffman Juho Vihtori 30.11.1893 Sotkamo
Armosov Boris
Arola Kaarlo Armas 18.4.1890 Kuhmoinen
Aunio Sulo Antti Hugo 19.12.1889 Antrea
Auvinen Karoliina 7.12.1858 Sulkava
Avro
Back Johannes Abrahamsson 2.9.1898 Mustasaari
Back Karl Viktor Karlsson 12.2.1895 Raippaluoto
Beissner August
Bertlin Erik Verner 26.9.1871 Vaasa
Bjelov A. Terijoki
Björk Vilhelm 1887 Viipuri mlk
Björkenheim Gustaf Adolf Alfons 24.7.1866 Valkeala
Björkenheim Magnus Bengt Wilhelm 16.4.1897 Valkeala
Björklund Yrjö Mikael 31.12.1896 Mustasaari
Björkman Gustaf Theodor Gotthard 26.3.1862 Lohja
Björkqvist Matti Olavi 1903 Kranaatin räjähdys
Björman Edvard 15.3.1882 Kymi
Blohm Claus
Bock Hermann Otto
Bogdanov Nikolai Tampere
Boldt Georg Didrich 24.8.1862 Turku
Bom Konstantin 19.5.1879 Hollola
Boman Niilo Vihtori 1898 Nakkila
Borg Wilho Erikinpoika 1905 Tapaturma
Borgman Lauri Ilmari 4.1.1894 Helsinki p
Bovellan Niilo 5.7.1894 Iisalmi mlk
Brummer Xavier 30.3.1891
Bulygin Nikolai
Bäckström Rudolf Berdt Waldemar 4.9.1891 Tammisaari mlk
Bäckström Sally Margaretha 12.6.1914 Turku
Bärholm Yrjö 8.6.1899 Kajaani
Canth Olof Bertil 27.6.1896 Halikko
Ceder Anton Juhananpoika 8.8.1893 Miehikkälä
Cederlund Wilho Henrik 20.5.1895 Längelmäki
Collan Albert Johan 29.1.1871 Helsingin pitäjä
Czerwinsky Franz Josef 20.10.1896 Gleiwitz
Danielsson Uno Albin 13.4.1906 Kökar
Danilovitsh Konstantin A.
Diesent
Dufva Aleksanteri 25.12.1888 Urjala
Dufva Kaarlo Henrik Kallenpoika 21.3.1866 Helsinki p
Dunkan Artur
Dörr Friedrich
Eerola Aarne Teodor Antinpoika 21.1.1897 Vesilahti
Ehnström Karl Fredrik 30.10.1845 Lohja
Ekelund Sven 22.12.1897 Loviisa
Ekholm-Iisakkala Isak 1863 Pomarkku
Ekroos Aksel Runar 21.1.1904 Muhos
Ekroos Jalmar 6.1.1888 Heinola mlk
Elers Henrik Jalo Vieno 9.8.1878 Forssa / Tammela
Elo Edvard 9.3.1873 Helsinki e
Elovaara Wiini Sulo Wiljam 1898 Rauma mlk
Elsohar Anton
Engman Vilho Valdemar Iidanp. 7.4.1899 Tampere
Enkvist Kalle Elias Heikinp. 7.3.1886 Hattula
Enqvist Karl Fredrik 3.7.1857 Helsinki sr
Eriksson Karl Gunnar Ossian 16.9.1903 Finström
Erolainen Eva Kristina 8.1.1868 Helsinki p
Eronen Simo Matinpoika 18.7.1892 Tohmajärvi
Esko Eino
Eskola Johannes 25.12.1894 Lempäälä
Eskola Johannes 28.7.1869 Orivesi
Eskola Kalle Wihtori Kallenpoika 27.7.1892 Kalvola
Eskolin Johannes Joelsson 22.4.1878 Karjaa
Espo Einar Juhonpoika 5.11.1898 Sippola
Etola Tyyne Johanna 20.1.1890 Lempäälä
Etumäki Seth William 14.7.1883 Vilppula
Favén Kaarle Jalmari Juhonp. 14.5.1871 Hattula
Feldt Henrik Johan 4.3.1871 Espoo
Feodorov Aleksei
Flinkman Anna Aleksandra Juhontytär 5.2.1915 Rauma
Fors Vilhelm 12.5.1856 Vanaja
Forsblom Artur Wilhelm 24.12.1898 Helsingin pitäjä
Forsman Valtteri Vilhelm 1.8.1897 Pori
Forssell Ebasar 1887 Kemi
Forsstörm Karl Felix 14.1.1896 Kirkkonummi
Forström Väinö Aug. Kallenp. 11.1.1895 Janakkala
Fretz Hermann
Friman Aksel 16.10.1902 Lahti
Frosti Maria 6.4.1882 Joutseno
Frosti Pekka 11.10.1835 Joutseno
Gabrielsson Fanny Emilia 29.4.1897 Pernaja
Gavrilov
Geber Helge Sigfrid 24.11.1899 Vaasa
Gejtef Valter Valdemar 4.5.1894 Lahti
Gerweck Pius
Gran Enok Villiam 28.10.1898 Muurla
Grönfors Toivo Johannes 15.6.1899 Hausjärvi
Grönholm Frans Oskar 1900 Alajärvi
Grönroos Gustaf Adolf 15.12.1883 Helsinki pr
Grönroos Karl Hjalmar 21.11.1882 Asikkala
Gullans Anders Henrik 26.9.1863 Närpiö
Gullans Matts Alfred Mattsson 13.6.1890 Ylimarkku
Gumnior Franz 8.10.1898 Gohle
Gundlach Julius 25.2.1893 Rauma
Gåta Herman Johansson 2.9.1887 Pietarsaari mlk
Gåta Otto Arvid Johs. 17.7.1895 Pietarsaari mlk
Haanpää Eino Johannes 23.6.1918 Kokemäki
Haapala Matti Eerikinpoika 27.10.1877 Miehikkälä
Haapanen Eeva Antintytär 20.12.1870 Kivennapa
Haapanen Elias Malakias 1855 Epäselvä ampumistapaus
Haapanen Väinö Heikki Hetanpoika 9.4.1892 Ypäjä
Haapaniemi Arvo Nestori Taavetinpoika 28.9.1895 Kullaa
Haarus Eemili Jaakonpoika 11.8.1893 Kortesjärvi
Haavisto Johannes Juhonpoika 8.8.1884 Jalasjärvi
Haavisto Kalle Jalmar 4.12.1899 Karkku
Hafner
Hahl Johannes 1892 Heinola mlk
Hahn
Haka Kalle Pietari Erkinp. 29.6.1887 Jämsä
Hakala Taavetti Malakias 28.4.1852 Karkku
Hakanen Ruupert 27.3.1888 Kalvola
Hakanpää Katri Margareta Kasperintytär 14.11.1914 Rauma
Hakkarainen Heikki Heikinpoika 23.3.1893 Kaavi
Hakkarainen Juho T. 14.12.1891 Kaavi
Halinen Antti Antinpoika 26.1.1881 Kivennapa
Hallikainen Matti Antinpoika 15.8.1894 Miehikkälä
Hallman Juho 1888 Mikkeli
Halminen Lauri Johannes 9.10.1889 Sääksmäki
Halonen Taavetti Einar 1903 Viipuri mlk
Haltia Otto Wilhelm 26.9.1861 Helsinki e
Hannula Eemeli Valdemar 18.1.1901 Sääksmäki
Hannula Otto Adaminpoika 1857 Tapaturma
Hauhia Eemil Manunpoika 14.8.1896 Miehikkälä
Hedman Fanny Maria 15.9.1878 Hausjärvi
Heikkilä Arvo Eetvartti Juhanp. 1.5.1892 Ruovesi
Heikkilä Eeli Viktor Matinpoika 31.8.1894 Somero
Heikkilä Richard Oskar 7.10.1890 Pori mlk
Heikkilä Ville Kustaanpoika 19.2.1878 Muolaa
Heikkilä Yrjö Rikhard Rikhardinpoika 3.5.1898 Orimattila
Heimonen A. 20.4.1885 Helsinki
Heininen Vilhelm 26.7.1864 Rauma
Heino Alvar Johannes 1904 Tuntematon
Heino Hilda Maria Tampere1873 Tuntematon
Heino Kalle Kustaa Hiitola
Heino Lyyli Alisa 5.12.1896 Hausjärvi
Heinonen Aug. Reinhold 1887 Kaarina
Heinonen Eino Aaprami 24.9.1890 Virrat
Heinonen Lauri Valteri 28.1.1908 Pirkkala
Helander Niilo Arvid 25.3.1899 Säkkijärvi
Helenius Anna Maria 8.12.1892 Tarvasjoki
Helenius Arttur Aleksander 23.10.1901 Kokemäki
Helenius Hilja Dagmar 1.9.1905 Hausjärvi
Helenius Kustaa Simonpoika 4.7.1900 Kangasala
Helenius Onni Iivar 22.8.1895 Heinola mlk
Heliander Rauha Ester 26.3.1917 Pomarkku
Helimäki Kalle Kallenpoika Pirkkala1874 Harhaluoti
Helin Emilia 1880 Viipuri mlk
Helin Kaarle Edvard Juhanp. 6.8.1881 Pirkkala
Helin Kaarle Vilhelm 14.12.1868 Pirkkala
Helin Karl 1859 Viipuri mlk
Heller Juho Henrik Heikinp. 14.10.1893 Tammela
Hellgren Axel Richard 31.3.1897 Turku
Hellgren Karl Oskar 24.10.1874 Somero
Hellman Karl Johan 16.6.1869 Espoo
Helminen Juho Ilmari 29.9.1894 Iitti
Helminen Karl Karlsson 11.5.1867 Helsinki sr
Helminen Otto Eerik 1.1.1888 Jokioinen
Hempel Walter Ludwig
Henriksson Hindor Edvard 1.3.1894 Halikko
Henriksson Rakel Johanna Tampere1907 Saanut surmansa
Hentunen Juho Armas 26.7.1889 Joroinen
Herranen Otto Heikinpoika 5.11.1874 Kivijärvi
Hietala Johannes Akseli 1891 Sodan aiheuttama sairaus
Hietanen Sally 28.8.1880 Viipuri
Hildén Arthur Gideon 31.7.1857 Ikaalinen
Hilli Matti Wihtori Samelinpoika 13.6.1887 Jurva
Himanen Emanuel 25.11.1878 Helsinki e
Hinkkanen Juhana Mikonpoika 15.8.1894 Impilahti
Hintikainen Johan 22.1.1863 Kotka
Hirsimäki Juho Evert 4.9.1894 Somero
Hirvas Arvo Antero 3.3.1892 Myrskylä
Hjelt Johan August 23.8.1870 Lempäälä
Hoffrén Karl Axel 28.6.1892 Pernaja
Hohvakka Johan Espoo
Hoikka Eliel Johannes 23.1.1892 Oulu
Hokkanen Lauri 1893 Mikkeli
Hollo Juho Vihtori 8.4.1878 Hämeenkyrö
Hollo Kustaa 8.1.1849 Urjala
Holm Kalle Arvid 15.5.1883 Hämeenkyrö
Holm Yrjö Einari Kustaanpoika 1898 Kangasala
Holma Klas 14.7.1880 Tuusula
Holmström Oskar Ivar 23.8.1896 Tammisaari mlk
Holopainen Aukusti 24.4.1886 Leppävirta
Holopainen Hilja 1900 Viipuri mlk
Holopainen Juho Henrik 1893 Viipuri mlk
Hongisto Kosti Joh. 1896 Säkylä
Honkala Markku Tanelinpoika 2.1.1895 Nivala
Honkala Väinö 28.11.1895 Renko
Honkamäki Ilmari Augustinpoika 6.1.1901 Hauho
Hotin A.
Hottinen Anton 1888 Viipuri mlk
Hovi Taavetti 31.12.1863 Kuolemajärvi
Hovi Willehad 8.9.1866 Hollola
Hovinen Paavo Oskar 27.11.1893 Laukaa
Huld Taavetti Rautalampi
Hulkkonen Antti Taavetinp. 9.12.1874 Taipalsaari
Huovinen Antti Antinpoika 8.10.1890 Tuupovaara
Huttula Tiina Eerikintytär 12.4.1895 Rautavaara
Huttunen Fredrik 1843 Ampumatapaturma
Huttunen Juho Vilhelm 4.9.1873 Tuusniemi
Huuhtanen Johannes 24.8.1892 Rauma
Huuskonen Paavali Feliks Rautu1887 Harhaluoti
Hykkyri Julius Juhonpoika 1875 Sodan aiheuttama sairaus
Hyppänen Eemil 13.7.1894 Säkkijärvi
Hyrkki Väinö Jooseppi 12.6.1879 Tyrvää
Hyrsky Yrjö Markus 24.4.1894 Uusikaupunki
Hyvärinen Hermo Ollinpoika 11.101883 Leppävirta
Hyypiö Toivo Anttoninp. 3.10.1901 Koivisto
Hyytiäinen Johannes Villenpoika 2.6.1895 Muolaa
Häck Jaakko Emil Jaakonpoika 7.6.1891 Isokyrö
Hägerström Karl Gustaf 27.2.1884 Helsinki pr
Hägg Sulo August Augustinpoika 5.2.1908 Hauho
Häkkinen Abel Danielinpoika 26.3.1896 Haukivuori
Häkkinen Elias 1900 Viipuri mlk
Häkälä Abel Juhananpoika 8.9.1893 Virolahti
Hällström Karl Viktor 21.3.1886 Helsinki s
Hämäläinen Albin Nikolai Vilhonp. 16.2.1892 Kauvatsa
Hännikäinen Juho 6.10.1889 Kitee
Hänninen Aaro Wilhelm 12.5.1874 Kotka
Hänninen Kalle 31.1.1900 Mikkeli
Hänsel
Hötte Josef
Höylänen Oskar Vilhelm 27.11.1879 Karkku
Idh Knut 13.1.1897 Kokkola
Ihalainen Juho Emil 23.10.1880 Helsinki s
Iiskola Antti 8.7.1883 Jaala
Iivonen Anton 19.11.1883 Kuolemajärvi
Ikkala Juho Arvi Teemunpoika 10.4.1899 Alavus
Ikonen Kaarlo Eljas
Ikonen Risto 29.12.1891 Ilomantsi
Ikonen Toivo Albinus 1907 Viipuri mlk
Ikävalko Maria Pietarintytär Taipalsaari
Ilomäki Ville Martti 1900 Sodan aiheuttama sairaus
Iltanen Martti Iitanpoika 15.10.1899 Pälkäne
Immonen Oskari 1875 Antrea
Impivaara Into Sakari 4.1.1901 Raahe
Inberg Frans 1870 Pomarkku
Ingels Johannes Mattsson 18.12.1892 Korsnäs
Inki Santeri Uotinpka 8.2.1875 Jokioinen
Isakov Feodor
Isakov Jaakko
Ischukka Georgii 24.5.1897 Salmi
Isomäki Wilho Tobias Olganpoika 3.3.1901 Vesilahti
Isoniemi Juho Eemeli Kallenpoika 1885 Sodan aiheuttama sairaus
Isoperä Tuomo Paavo 1850 Epäselvä ampumistapaus
Isteri Eino Verner 16.12.1884 Oulujoki
Ivanov Aleksandr
Ivanov Kirill D.
Ivanov Sergei
Jaara Antti 1887 Harhaluoti
Jakovlev Ivan Maronovitš
Janhonen Väinö Helsinki
Jaske Mihail Ivanovitš 14.1.1895 Rautu
Jaštikov Ivan 1895
Jaus Ignati
Jaworski Andreas
Johansson A. W. 10.5.1881 Helsinki
Johansson Adele 26.4.1872 Lahti
Johansson Georg Wiktor 6.7.1877 Helsinki p
Johansson Kaarle Nikolai 20.9.1862 Pohja
Johansson Mooses 3.9.1876 Vilppula
Johansson Otto Enok 28.10.1896 Munsala
Jokela Johan 1857 Harhaluoti
Joki Willehad Juhonpoika 30.10.1876 Harjavalta
Jokinen Erik Alfred 6.11.1859 Nummi
Jokinen Jaakko Arvid 31.8.1885 Urjala
Jokinen Martti 9.1.1895 Tampere
Jokinen Taavetti Vilhelm Juhonpoika Pirkkala
Jokitalo Eino Maunonpoika 17.6.1895 Sievi
Jolkonen Johan
Jormanainen Impi Sylvia 27.6.1909 Värtsilä
Joutsela Herman Orivesi
Juhonen Vihtori Vilho 14.11.1891 Huittinen
Juhonpoika Karl 7.3.1894 Somero
Jukanen Antti Taavetinpoika 26.4.1850 Kivennapa
Jung Antti Matinpka 1.7.1855 Jokioinen
Jung Kalle August Juhonp. 2.1.1885 Jokioinen
Junnila Vihtori Nikolai 9.7.1898 Noormarkku
Jussila Kalle Heikki Kallenp. 18.10.1882 Ruovesi
Jussila Unto Hemming 8.4.1874 Hollola
Juuri-Oja Jorma Sakeus 25.11.1917 Lahti
Juutilainen Jaakko Viljam Alpininpoika 8.7.1893 Sääminki
Jylhä Johan Ilmari 16.2.1896 Karstula
Jytilä Aleksi 5.6.1895 Virrat
Jänt Oskari Alfr. 14.10.1863 Kärkölä
Jäntti Edvard Johannes 11.8.1892 Vesanto
Järvi Edvard 3.10.1874 Hauho
Järvi-Jussila Rikhard 22.1.1895 Hollola
Järvinen Antti 28.9.1874 Jokioinen
Järvinen Kaarle Edvard 27.3.1881 Lempäälä
Järvinen Kalle 15.4.1880 Hausjärvi
Järvinen Kustaa Aadolf Kaarlenpoika 1887 Kangasala
Järvinen Lauri Armas 11.8.1908 Hollola
Järvinen Taavi Antinpoika 30.8.1861 Iitti
Järvinen Toini Johanna 6.11.1906 Helsinki p
Jääskeläinen Vilhelm Tahvonpoika 30.6.1885 Muolaa
Jääskö Kalle Aabiel 11.5.1891 Rovaniemi
Kaarre Urho 5.11.1882 Virrat
Kaattari Johannes 26.5.1889 Joroinen
Kahra Elias Kallenpoika 12.2.1894 Kuortane
Kaikkonen Vera Maria Rautu1883 Vahingonlaukaus
Kaipainen Arvo Heikki 19.10.1902 Miehikkälä
Kaisanlahti Matti Ville 10.11.1893 Rovaniemi
Kajanne Hulda Katarina Mandantr. 2.6.1896 Orivesi
Kakkinen Heikki Juhonpoika 27.10.1880 Pielisjärvi
Kakko Huugo Mikonpoika 6.1.1900 Uusikirkko VL
Kalenius Alvar Verner 19.10.1898 Karjaa
Kalila Pekka
Kallio August Edvard 9.3.1884 Angelniemi
Kallio Mauno 1900 Urjala
Kallio Yrjö Nikodemus 27.4.1896 Mäntsälä
Kalliomäki Nikolai 8.4.1887 Merikarvia
Kallioniemi Aleksi Edvard 8.3.1895 Ikaalinen
Kalmin Albert Juhonpoika 1891
Kandelin Max Lauri 26.9.1896 Uusikaupunki
Kanerva Aarne Johannes 20.7.1898 Pieksämäki
Kannisto August Väinö Juhonpoika 2.5.1877 Kylmäkoski
Karikko Niilo Alkio 9.2.1897 Keuruu
Karjalainen Aarne Armas 1905 Viipuri mlk
Karkinen Yrjö Edavrd 1902 Viipuri mlk
Karl Erwin 4.8.1894 Berliini
Karlsson Arvid Alexander 6.4.1896 Porvoo
Karlsson Johannes 31.10.1855 Lahti
Karlsson Onni Gustaf 2.3.1902 Helsinki er
Karlström Juho Henrik 21.6.1879 Ulvila
Karnakoski Oskar Teodor 22.11.1876 Lohja
Karp Seppo Valdemar Juhonpoika 15.1.1916 Rauma
Karppinen Samppa Sampanpoika 1893 Oulu
Karppinen Susanna Paavontytär 17.5.1864 Maaninka
Karttunen Janne Taavinpoika 6.11.1894 Karttula
Kaskela Amanda Kallentytär 12.10.1872 Hauho
Kasvi Elias Matias 24.2.1900 Hyvinkää
Kataja Eemil Antinpoika 1.6.1896 Vimpeli
Katajakangas Toivo 20.5.1902 Hollola
Katajisto Santra 1853 Harhaluoti
Kattelus Matti Aukusti Matinpoika 1885 Tohmajärvi
Kauhanen Kasper Willenpoika 29.91888 Kemi mlk
Kauppinen Antti 4.9.1900 Viipuri mlk
Kauppinen Otto Juhonpoika 8.1.1881 Ruokolahti
Kavonius Johan Edvard 17.3.1892 Lohja
Kegel Sigrid Anna Irene 1893 Tuntematon
Keinonen Kaapo Kaaponpoika 9.2.1853 Vilppula
Kekkonen Kalle Kustaa 16.4.1885 Jaakkima
Kekkonen Viktor 1872 Itsemurha
Kelkka Eevert Kallenp. 14.12.1882 Kymi
Kemppainen August Edvard 10.6.1882 Hyrynsalmi
Kemppainen Heikki Pertunpoika 1891 Paltamo
Keskimäki Isak Vihtorinus 16.11.1874 Nakkila
Ketola Evert 11.9.1867 Karkku
Ketola Evert 23.11.1859 Pori
Kettunen Heikki Matinpoika 9.6.1885 Joroinen
Kettunen Hugo Villiam Antinpoika 24.12.1892 Sääminki
Kiimalainen Kalle 17.7.1890 Lapinlahti
Kimmo Eljas Jaakonpoika 18.9.1852 Miehikkälä
Kinnunen Tauno Ilmari 1909 Viipuri mlk
Kipping Oskar Bernhard
Kirillov A.M.
Kirkas Kalle Bernhard 15.4.1894 Sääksmäki
Kiuru Ville Taavetinpoika 1883 Lappee
Kivelä Joel Fredrik Joelinp. 14.4.1885 Messukylä
Kivikoski Kustaa Ferdinand 19.10.1866 Helsinki e
Kivimäki Frans Kasper 3.9.1890 Säkylä
Kivimäki Kalle 1884 Kullaa
Kivioja Viljam 1.5.1892 Vihanti
Kivistö Juho Gabriel Eerikinpoika 24.3.1867 Luopioinen
Klotz Wilhelm
Klugs I.
Koivisto Aleksandra Amanda Kustaant. 1857 Sodan aiheuttama sairaus
Koivisto Johan Somet 14.10.1900 Alavieska
Koivukangas Edvartti Juhonpoika 6.7.1892 Lappajärvi
Kokkonen Veikko 4.2.1900 Nurmes
Kokott Alfons 31.12.1895 Buer
Koli Nikodemus Joelinpoika 23.5.1892 Koivisto
Koloskoff Dmitrij 13.10.1872 Turku
Komin Aleksandr
Konietzki Robert Ernst 23.3.1896 Namslau
Konttinen Ville 14.9.1888 Kuopio mlk
Kopola Irene Elisabeth 1901 Saanut surmansa
Koponen Sirkka Mirjam 10.8.1910 Rauma
Korhonen Anna Maria 1875 Viipuri mlk
Korhonen Ville 16.1.1871 Lappee
Korkeela Johan Vilhelm 12.1.1895 Forssa / Tammela
Korkolainen Alina Maria 1886 Tapaturma
Korkolainen Lauri Olavi 1909 Tapaturma
Kornunkov Leonti Jerofejevitš
Korpinen Väinö Ludvig 21.12.1909 Tampere
Korpinen Yrjö Johannes 1900 Janakkala
Kosiolek Karl Christ. 30.10.1899 Jeroltschütz
Koskela Frans Henrik 1863 Ampumatapaturma
Koski Emil Erik 14.5.1896 Muurla
Koski Juho Kustaa 12.1.1864 Tampere
Koski Juho Maurits 17.9.1876 Uskela
Koskinen Eino Aukusti 18.6.1891 Koski HL
Koskinen Emil Erikinpoika 6.9.1891 Lappee
Koskinen Heikki Paulus Juhonp. 25.1.1884 Janakkala
Koskinen Johan Leonard 16.10.1881 Myrskylä
Koskinen Juho Jalmari Toivo 24.9.1878 Hollola
Koskinen Kalle Tapani 13.5.1865 Punkalaidun
Koskinen Kalle Vilhelm 12.8.1893 Koski HL
Koskinen Kustaava Karoliina Pälkäne1833 Harhaluoti
Koskinen Reino Viljatti 25.6.1898 Messukylä
Kosloff Aleksander Adrianoff
Kostiainen Maria 21.3.1848
Kotiranta Juho Kaapronpoika 25.3.1886 Virolahti
Kovaljov Ivan Ivanovitš
Kovanen Ville 12.9.1887 Hankasalmi
Kratz Vilhelm 28.4.1887 Leppävirta
Kretschmar Max 5.3.1885 Tschirma
Kronman Vendla Irene 22.4.1898 Vaasa
Kruusi Matti 17.8.1860 Joutseno
Kuhlberg Kustaa Konstantin Kustaanp. 20.7.1884 Pirkkala
Kulkkila Aksel Valdemar 21.6.1895 Teisko
Kulmala Erkki Vilhelm 22.1.1892 Karkku
Kulmala Johanna Eufrosyyne 12.11.1850 Ikaalinen
Kulmala Juho Wilhelm Wilhelminpoika 22.5.1884 Vaasa
Kulmala Verner Eevertti 13.3.1900 Tyrvää
Kulmala Väinö Wiilus 19.10.1889 Ruovesi
Kumpulainen Lauri Aleksander 1898 Viipuri mlk
Kumpulainen Risto Mikonpoika 9.1.1890 Iisalmi mlk
Kuntsi Juho Pekanpoika 1896 Käkisalmi
Kuoppala Yrjö 8.5.1901 Kiikoinen
Kuparinen Aleksander 29.10.1839 Viipuri
Kurkela Heikki Oskari Kaarlenpoika 9.2.1876 Pirkkala
Kušdenov Saihudin 1898
Kušin Aleksandr
Kuula Einari Julius 17.12.1890 Peräseinäjoki
Kuusimurto Kalle Juhonp. 22.2.1890 Janakkala
Kuutti Huugo Johannes Matinpoika 8.6.1898 Taipalsaari
Kyhäräinen Edvard Antinpoika 1.1.1888 Taipalsaari
Kykkänen Johannes Pekanpoika 22.8.1899 Rautjärvi
Kylmelin Lauri Adolf 1879 Harhaluoti
Kytö Aksel Werner 8.6.1872 Antrea
Kytö Antti Marianpoika 1859 Epäselvä ampumistapaus
Kyyhkynen Anshelm Leonard 2.2.1875 Askola
Kåhlstén Aune Amalia 25.3.1902 Helsinki p
Käki Mikko 25.5.1877 Värtsilä
Kärki Emil Erik Kaarlenp. 4.8.1877 Alastaro
Kärkkäinen Heikki 17.6.1892 Iisalmi mlk
Käräjämies Aliina 1889 Viipuri mlk
Käsemeyer Johann
Kääntä Heikki 14.4.1888 Kalajoki
Köppen E. K. A. 13.1.1898 Tukholma
Laaksonen Aarne Aleksander Rauma
Laaksonen Juha Leontius 18.6.1900 Sauvo
Laaksonen Juho Kustaa 13.6.1879 Helsinki s
Laaksonen Lauri Gabriel 15.3.1896 Forssa / Tammela
Laaksonen Signe Dagmar 26.4.1896 Pyhäjärvi UL
Laaksonen Yrjö Ilmari 26.5.1901 Hollola
Labus August 17.7.1899 Piassetzna
Lagstedt Vilhelm 5.9.1859 Hämeenlinna
Lahdelma Karl Reinhold 10.10.1875 Uskela
Lahti Artur Olavi 18.5.1917 Turku
Lahti Juha William 12.5.1897 Sauvo
Lahtinen Frans Abram 26.9.1880 Hollola
Lahtinen Kustaa 1858 Tampere
Lahtinen Paavali Arvid 23.8.1890 Tyrvää
Laiho Frans Vihtori Kaarlenp. 21.8.1887 Kauvatsa
Laiho Kurt Alexander 8.11.1900 Turku
Laine Emil Ragnar 15.3.1900 Maaria
Laine Isakki Wihtori 8.12.1889 Pori mlk
Laine Karl Rafael 6.10.1896 Helsinki p
Laine Kustaa Aleksant. 12.5.1882 Kuolemajärvi
Laine Oskar Kustaanpoika 7.10.1877 Lohja
Laine Yrjö Oskar 29.4.1901 Huittinen
Laitala Hilda 1870 Viipuri mlk
Laitinen Turku
Laitinen Adam Benjaminpoika 1880 Lappee
Laitinen Ida Tuomaantytär 1882 Lappee
Lamberg Aarne Anselm 29.4.1896 Hausjärvi
Lammi Juho Edvard 18.6.1867 Porin Reposaari
Lampinen Martti Israel 23.12.1900 Ulvila
Lampinen Miina Juhont. 1855 Saanut surmansa
Landström August Kustaanp. 3.4.1892 Valkeala
Lanki Otto 27.5.1867 Kotka
Lankola Juho Vilho 26.12.1886 Joroinen
Lapitskyi Boris
Latte Karl 5.7.1894
Latva Verneri 17.11.1888 Luumäki
Laukas Deter
Laulajainen Juho Paavonpoika 22.8.1886 Sakkola
Laulumaa Heikki Antinpoika 4.7.1898 Nivala
Launio Hilja Maria Tampere1882 Kranaatin räjähdys
Laurila Kalle Johan Kallenp. 26.2.1866 Hankasalmi
Lautala Johan Edvard 14.7.1885 Hamina
Lehti Tauno Antero 1912 Heinola
Lehtihaara Matilda Vikt. 28.9.1868 Perniö
Lehtinen Eino Nikanor 7.1.1903 Muurla
Lehtinen Reinhold Fanny Matildanpoika 11.6.1898 Porvoo mlk
Lehtinen Sigrid Susanna 13.7.1900 Sääksmäki
Lehtinen Sylvi Maria Tampere1902 Kranaatin räjähdys
Lehtinen Toivo 11.2.1918 Köyliö
Lehto Eino Ylöjärvi
Lehto Hanna Mirjami 1915 Kranaatin räjähdys
Lehto Lyydia Sylvia 1905 Kranaatin räjähdys
Lehto Oskar Arvid Idanp. 10.12.1895 Jämsä
Lehto Tuomo Ilmari 21.12.1900 Tampere
Lehto Väinö Johannes 25.6.1892 Kisko
Lehtonen Kustaa Kasper 20.10.1891 Hausjärvi
Lehtonen Kustaa Rikhard 27.4.1900 Eurajoki
Lehtonen Malakias Rautu1853 Saanut surmansa
Lehtonen Martta Matilda 29.4.1911 Mouhijärvi
Lehtonen Oiva Hermaninp. 24.10.1884 Tampere
Lehtonen Sulho Johannes 1894 Mellilä
Leino Eino Kustaa 9.5.1897 Pyhäjärvi UL
Leino Juho Juhonpoika 2.6.1885 Vihti
Leino Kalle Jalmari Augustinp. 17.11.1879 Jokioinen
Leino Mariana 16.10.1875 Hollola
Leinonen Jalmar 15.5.1892 Jaala
Leivo Bernhard 28.5.1886 Loviisa
Lemponen Stefanus 15.1.1877 Vaasa
Lemponen Väinö Vilhelm 13.9.1909 Vaasa
Lento Vihtori 27.6.1883 Helsinki s
Lepistö Kalle Fredrik 1890 Loimaa
Leppäkoski Elis Villiam 18.9.1895 Muurla
Leppälä Nestor Kallenp. 6.2.1896 Forssa / Tammela
Leppävirta Erik Torsten 28.4.1894 Muurla
Leppävirta Robert Rikhard 29.12.1890 Muurla
Leskinen Ananias 29.7.1877 Lahti
Leskinen Matti Juhonpoika 29.7.1870 Kivennapa
Leuto Vihtori 27.6.1883 Helsinki
Levan Matilda Kaarlentytär 24.8.1844 Pirkkala
Levänen Kustaa 21.7.1861 Joroinen
Lies Juho Otonp. 24.3.1850 Asikkala
Lilja Huvi Ivar 12.2.1882 Mäntsälä
Lilja Veikko Olavi Iisakinpoika 30.6.1914 Rauma
Liljavirta Emil Artturi 5.12.1887 Pornainen
Liljekvist Adolf Sigfrid Andersson 15.2.1889 Luoto
Lindberg August Haraldinp. 1846 Pommiräjähdys
Lindberg Leo Henrik 1892 Viipuri mlk
Lindberg Nestor Wäinämöinen 7.10.1899 Helsingin pitäjä
Lindell Eeva Maria 1910 Saanut surmansa
Lindell Karl Alfred 1.3.1867 Viipuri
Linden Veikko Olavi Nestorinpoika 19.12.1916 Rauma
Lindén Emil Johannes 29.8.1899 Sammatti
Lindfors Kaarlo Heikki Heikinp. 26.8.1859 Messukylä
Lindgren Henrik Matinp. 8.10.1884 Tammela
Lindgren Kalle Edvard 4.3.1888 Hollola
Lindgren Kalle Heikki Kallenp. 30.12.1889 Jokioinen
Lindgrén Maria Wilhelmina 1902 Kranaatin räjähdys
Lindholm Einar Albert 25.6.1897 Helsingin pitäjä
Lindholm Gustaf Bernhard 19.4.1898 Porvoo mlk
Lindholm Karl Viking 13.10.1908 Pernaja
Lindholm Olga Sofia 15.6.1891 Tampere
Lindqvist Olga Elisabeth Juhontytär 14.4.1900 Turtola
Lindroos Sofia Henrika 1862 Kranaatin räjähdys
Lindroos Vilho Akseli 1900 Kranaatin räjähdys
Lindroth Karl Fredrik 13.9.1871 Siuntio
Lindström Henrik 1893 Porvoo
Lindström Kalle Seinäjoki
Linjamäki Paavo 26.6.1874 Kymi
Lintula Emil Esaias 9.9.1872 Tampere
Lipponen Johanna 1878 Viipuri mlk
Livak A.
Ljungberg Oskar Alexander 20.12.1893 Helsingin pitäjä
Ljungqvist Karl Johan 4.4.1913 Kirkkonummi
Lobanov Daniel
Lohfeld
Lowtzow von Hans Joachim 9.8.1889 Schwerin
Lukkarinen Kalle Aataminpoika 20.4.1894 Rautalampi
Lund Heikki Tapaninp. 19.1.1882 Jokioinen
Lund Johannes Nikolai 3.4.1901 Jokioinen
Lunden Oskar 12.1.1864 Pori
Luoma Kaarle Vihtori 11.4.1890 Ähtäri
Lähteenlahti Vihtori 11.12.1884 Merikarvia
Lähteenmäki Anselmi Nikolai 8.4.1897 Jokioinen
Lähteenmäki Kaarle Toivo 17.3.1896 Mouhijärvi
Lääperi Albin Laurinpoika 2.11.1896 Kurkijoki
Löfving Eva Kaisa 23.3.1840 Hollola
Lönnberg Kalle Jalmar 1890 Pori
Löyskä Aune Alina 1915 Viipuri mlk
Mahkonen Tahvo Aleksanderinp. 30.12.1862 Kymi
Maijanen Eeva 19.4.1862 Joutseno
Majanen Elsa Elisabeth 1897 Tampere
Makkonen Antti Albin 3.9.1894 Kerimäki
Mallanen M.
Malm Eino Jalmar 3.9.1895 Mäntsälä
Malm Johan Edvard 16.9.1896 Pernaja
Manatovitš
Manthey Richard
Manula Toivo Anselmi 28.6.1894 Honkajoki
Marjamäki Maria 9.11.1843 Noormarkku
Marjoniemi Juho Valtteri Arvinpoika 26.10.1896 Haapajärvi
Marketsmüller Josef 25.1.1897 Agatharied
Markkanen Apel 1888 Lappee
Martikainen Iida Amanda Juhontytär 9.6.1901 Valkjärvi
Marttinen Taneli 20.1.1865 Kymi
Marwitz Wilhelm
Masalski Iosif Danilovitš Rautu
Mašvesenko Sergei 1894
Mattila Edvard 20.9.1881 Kymi
Mattila Kaarlo Johannes Kallenp. 14.11.1895 Ruovesi
Mattler Maat Arthur 8.3.1894
Matuševitš Albin Pietari
Maunu Matti Stefanus Juhonpoika 26.12.1896 Kemi mlk
Mayer
Merikari Viktor 27.1.1877 Hollola
Merisaari Otto Vilhelm 11.1.1880 Vaasa
Metsälä Aliina Esaintytär 1882 Sodan aiheuttama sairaus
Metsänen Väinö 20.8.1893 Ruovesi
Mielonen Nestor Aapelinpoika 5.7.1893 Puumala
Miettinen Hugo 8.9.1897 Viipuri
Miettinen Mikko Juhonpoika 1876 Antrea
Mikkola Aleksander 2.2.1890 Viipuri mlk
Mikkolainen Mikkel (Mikko) Sakarinpoika 5.10.1890 Kivennapa
Mikkonen Jaakko 1850 Viipuri mlk
Milles
Mirtti Leo 28.6.1887 Raahe
Moilanen Kustaa Antinpoika 6.11.1899 Puolanka
Montán Selim 13.1.1887 Ruokolahti
Monto Antti Tuomaanpoika 16.3.1855 Kivennapa
Mufteleff Aleksej Stefanobitsch ?.3.1893
Mumm
Muona Elias 27.4.1896 Helsinki s
Murros Tellervo 9.8.1903 Tampere
Murto Oskar Nikolainp. 30.10.1882 Jokioinen
Murtomäki Erkki Hermanni 7.6.1902 Keuruu
Mustila Kaarle Johannes 3.7.1893 Yläne
Mustonen Eino Antero Iisakinp. 1896 Eno
Mutru Mikko 23.10.1859 Säkkijärvi
Mücke Paul August Josef 26.8.1897 Reichenbach
Myntti Hjalmar Konrad 13.6.1897 Vaasa
Myyryläinen Hugo Johannes 9.7.1898 Kymi
Mård
Mähönen Abel 7.4.1858 Pieksämäki
Mäkelä Eerik Kustaa 25.1.1881 Pyhäjärvi UL
Mäkelä Emil Johan 5.4.1895 Hämeenkyrö
Mäkelä Hilma Maria Taavetr. 28.7.1893 Mouhijärvi
Mäkelä Juho 12.1.1888 Joutseno
Mäkelä Wiktor Kasperinpka 3.2.1900 Asikkala
Mäki Karl 22.4.1855 Helsinki s
Mäki Maria Karolina Juhont. 1856 Kranaatin räjähdys
Mäki Reino Leonard 1912 Kranaatin räjähdys
Mäki Toivo Aleksanteri 1897 Harhaluoti
Mäkinen Johannes 30.6.1884 Artjärvi
Mäkinen Juho Manu Antinp. 1859 Harhaluoti
Mäkinen Kalle Evert 17.5.1891 Koivisto
Mäkinen Karl Alfred 27.10.1870 Perniö
Mäkinen Siviä Lydia Juhontytär 1884 Sodan aiheuttama sairaus
Mäkinen Vihtori Herman 26.4.1866 Karkku
Mäkinen Viktorinus Fredrikinpoika 1895 Itsemurha
Männistö Tyyne Impi Elisabet 1898 Rantasalmi
Mäntymäki August 1895 Luopioinen
Mäntynen Johanna 1876 Heinola
Mökkönen Eino Arvid 11.1.1899 Jäppilä
Mölsä Edvard Edvardinpoika 1.12.1896 Soanlahti
Naakko Vihtori Juhonp. 21.4.1896 Vehkalahti
Naidjorski
Nalkki Pekka Matinpoika 19.7.1851 Kemi mlk
Naskali V.
Naski Urho Jalmari 23.9.1897 Nakkila
Neumann Hampuri
Neuvonen Johan 23.1.1854 Viipuri
Nevalainen Yrjö 23.4.1899 Kiuruvesi
Niemelä Robert Konsta Robertinpoika 1875 Sodan aiheuttama sairaus
Niemi Isak Valfrid Heikinpoika 20.12.1890 Isojoki
Niemi Johan Benjamin 14.1.1870 Valkeala
Niemi Juho Heikki 15.3.1898 Sääksmäki
Niemi Kauko Emil 19.8.1907 Helsinki s
Niemi Martta Elina 9.8.1901 Tuusula
Niemi Otto Verneri 25.6.1891 Pyhäjärvi UL
Niemi Petter 11.9.1880 Helsinki
Niemi Seeti Mikael 2.8.1886 Hämeenkyrö
Niemi Viktor Mattias 22.3.1886 Kotka
Nieminen Einar
Nieminen Eino Aksel Akselinpoika 14.3.1902 Vesilahti
Nieminen Emma Kustaanty 20.1.1898 Tampere
Nieminen Ernesti Heikki 15.1.1881 Hyvinkää
Nieminen Jalmari 18.8.1893 Punkalaidun
Nieminen Jeremias 18.10.1869 Nastola
Nieminen Kalle Kallenpoika 22.3.1884 Hyvinkää
Nieminen Lempi Siviä 30.10.1890 Turku
Nieminen Matheus 21.9.1870 Lappi TL
Nieminen Matti Nestori 1898 Loimaa
Nieminen Väinö Johannes 22.11.1900 Nastola
Nieminen Wäinö 1898 Ylöjärvi
Niinikoski Frans Freedrik Erhardinpoika 29.11.1883 Ulvila
Niinimäki Johannes Salomonpoika 1.3.1894 Ruovesi
Niiranen Matti Katrinpoika 18.9.1895 Soanlahti
Niittumäki August 8.11.1896 Tammela
Nikander Artur Vilhelm 26.6.1899 Siuntio
Nikkilä Heikki Willenpoika 26.8.1869 Pälkäne
Nikolaev Egor
Nikolajev Petr Nikolajevitš Kivennapa
Nilsson Gerda Wilhelmina Axelintytär 1.6.1913 Rauma
Nironen Ismael Kotka
Nironen Karl August 6.12.1889 Kymi
Niska Johan Sebastian 10.8.1880 Sääksmäki
Nissfolk Karl Axel 7.12.1871 Kaskinen
Nojanen Onni 18.5.1892 Leivonmäki
Nordberg Agata Josefina 1850 Kranaatin räjähdys
Nordström Väinö Stefanus 21.1.1898 Sauvo
Notkonen Berndt 15.9.1871 Hollola
Nousiainen Huugo Johannes Anna-Eliisanpoika 21.7.1913 Lappee
Novikov
Novikov A.
Novilskij Joosep A.
Nummi Eetu Manunpoika 5.11.1873 Kuru
Nummi Ida Manuntytär 1880 Sodan aiheuttama sairaus
Nummila Maurits Emil 18.9.1880 Pöytyä
Numminen Väinö Armas Iisakinpoika 11.6.1917 Rauma
Nurmi Lauri Oskarinpoika 10.3.1902 Tuulos
Nurmi Matilda Atsaola 8.1.1886 Messukylä
Nurmi Paavali Juhonp. 19.10.1885 Janakkala
Nurminen Toimi Aulis 20.6.1897 Lahti
Nykopp Fabian 6.12.1898 Helsinki er
Nylander Johan 1.3.1865 Pernaja
Nylander John William 8.3.1900 Pernaja
Nylund Hjalmar Alexander 19.11.1888 Pietarsaari mlk
Nylund Sigurd Edvard 15.6.1897 Vaasa
Nyman Anders Stefan 1.5.1862 Pornainen
Obermeier Mikael
Obuhov Mihail A. Kronstadt
Oittinen Akseli 5.4.1859 Padasjoki
Ojala Eino Eerikki 9.3.1901 Pirkkala
Oksa Kalle Miinanp. 28.4.1883 Janakkala
Oksanen Arvo Josef 3.4.1898 Rauma mlk
Oksanen Katri Emilia 12.5.1900 Nurmijärvi
Oksanen Nestor 2.2.1892 Nurmijärvi
Oksanen Väinö Valdemar 7.2.1899 Honkilahti
Olin Ernst Martin 11.5.1882 Hyvinkää
Orre Taavi Antinpoika 25.4.1892 Valkeala
Osipov Aleksei Valkeala
Otsehmanov Dimitrij S.
Oukaro Frans Vihtori Oskarinpoika 9.6.1892 Parkano
Ouvinen Helmi Inkeri 1904 Viipuri mlk
Ovaskainen Mauri Edvin Jahvetp 9.4.1895 Karttula
Oxman Gustaf Fredrik 24.12.1881 Kirkkonummi
Ozerov Parfjon Panfilov
Paakki Aleksander Juhananpoika 13.11.1874 Heinjoki
Paasikivi Toivo 5.6.1886 Janakkala
Paasikoski Lauri August Werner 20.4.1887 Noormarkku
Pajari Johannes Pietarinpoika 27.7.1903 Rautjärvi
Pajunen Augustinus 7.4.1855 Hollola
Pajunen Herman Helenanpoika 26.1.1884 Koivisto
Pajunen Kaarle Henrik Matinp. 31.5.1895 Jokioinen
Pajunen Kaarle Paavo 20.9.1877 Tyrvää
Pakarinen Eeva Stiina 1864 Viipuri mlk
Pakkanen Taneli Eerikinpoika Miehikkälä1872 Itsemurha
Paljakka Emil 20.2.1875 Kotka
Pallonen Aabel Villenpoika 2.11.1896 Anttola
Palmu Johannes 10.6.1854 Pori mlk
Papunen Maria 1864 Viipuri mlk
Parad Eeva Karoliina 1.1.1826 Viipuri
Parkkali Juho Eliaksenpoika 16.7.1861 Muolaa
Parlow Otto
Partanen Juho Valtter Pekanpoika 17.3.1895 Pyhäjärvi OL
Passi Niilo Evert 21.7.1897 Kokemäki
Patala Armas Josef 14.9.1891 Oulu
Paukkunen Herman Aat.p. 5.9.1898 Savitaipale
Paulamäki Wilhelm Matinp. 17.5.1865 Kymi
Pehkonen Ville 23.1.1900 Pieksämäki
Pehle Gustav
Pekkala Wäinö Oskari 16.1.1887 Vimpeli
Pekkola Kustaa Joonaanpoika 17.12.1871 Hauho
Peltomäki Johannes 4.6.1893 Virrat
Peltonen Antti Knuutinpoika 29.9.1892 Antrea
Peltonen Arvo Johannes 25.8.1894 Tampere
Peltonen Einar 1897 Viipuri mlk
Peltonen Gustaf Herman 10.3.1874 Helsinki e
Peltonen Heikki 28.101897 Virrat
Peltonen Johan Aksel 2.7.1894
Peltonen Johannes 12.11.1890 Lammi
Peltonen Joonas Joonanpoika 17.11.1895 Koivisto
Peltonen Juho August 24.6.1899 Pohja
Peltonen Karl William 22.9.1877 Perniö
Pentikäinen Armas Väinö 1901 Vahingonlaukaus
Penttilä Hjalmar Erik 21.11.1882 Tampere
Penttilä Juho Rikhard Fredrikinpoika 16.4.1894 Jurva
Penttinen Matti Augustinpoika 22.10.1898 Taipalsaari
Perkiö Väinö Kustaa 6.8.1894 Tampere
Perkkiö Iisakki Toivo Iisakinpoika 16.12.1895 Nivala
Perttula Vihtori Vilho 13.8.1878 Vesilahti
Perä Hemminki Heikinpoika 2.6.1893 Lappajärvi
Perälä Frans Aaron Kallenpoika 18.6.1871 Pirkkala
Perälä Toivo Heikki Heikinpoika 3.12.1887 Hauho
Perätalo Juho Wäinö 1.2.1888 Jaala
Petersen
Petersen Karl
Petrov
Petrov
Pettersson Ossian 1869 Föglö
Pietilä Juho Arvid 1851 Tuntematon
Pietzkow
Pihlaja Frans Oskari 21.2.1878 Suomusjärvi
Pihlajaniemi Ilmari Joh. 13.8.1902 Mikkeli
Pihlava Gunnar Rafael 22.2.1898 Yläne
Piirala Sulo Väinö Jakob 1892 Oulu
Pikkat Karp Titovitsh
Pikkuaho Jalmar Hemming Jaakko 30.12.1889 Oulu
Pimiä Pietari Pietarinpoika 2.8.1895 Kivennapa
Pinegin
Pinomäki Taavetti 1865 Harhaluoti
Pitkänen Emil Kontiolahti
Poduškina Maria Ivanovna 5.11.1872 Rautu
Pohjala Leopold
Pohjalainen Tuomas Tuomaanpoika 23.12.1889 Kivennapa
Pohjanluoto Väinö Arttur 1888 Viipuri mlk
Polón Karl Eskil Adrian 4.3.1893 Helsinki er
Pommelin Juho Kustaa 2.4.1879 Noormarkku
Popkov Anton
Popova Marija Timofejevna 26.11.1889 Tampere
Porttikivi Oskar Sakarinpoika 24.7.1874 Kylmäkoski
Postnjak Pavel
Prause Paul 20.11.1878 Maitritzdorf
Prigorovski Nikolai Vasiljevitš
Prigorovskyi M.V.
Prokofjev
Puisto Erik Anshelm 9.5.1891 Karjalohja
Pukero Vilho 1904 Viipuri mlk
Pukk Pavel
Pukki Väinö Heikki 10.1.1898 Oulu
Pulli Juho Aleksi 1882 Viipuri mlk
Pullinen Antti Eliaanpoika 7.9.1879 Antrea
Pulsov Ivan
Punkka Ferdinand Kotka
Purho Daniel 1843 Viipuri mlk
Purho Maria 5.8.1853 Jaala
Push Franz
Puska Matti Jaako Juhonpoika 4.3.1899 Oulainen
Putkinen Juhana Paavonpoika 4.9.1894 Parikkala
Puuska Maria Josefiina 31.10.1870 Hauho
Puzikov Aleksei
Pyykkö Elsa Matilda 1898 Harhaluoti
Pyysing Maria Taavetintytär 1847 Harhaluoti
Quick Kalle Marianpoika 13.51891 Iitti
Raatikainen Johannes 28.5.1899 Iitti
Rae Emma Secilia Juhontytär 1879 Sodan aiheuttama sairaus
Rahikainen Heino 4.12.1896 Sysmä
Rahkonen Wilhelm Antinpoika 31.10.1868 Nuijamaa
Rahm Konstantin 27.9.1877 Helsinki
Raita Fredrik Johan 3.12.1881 Hollola
Raita Martti Johannes 17.10.1892 Pori
Raitanen Aino Abraham 6.4.1877 Pietarsaari
Raivola Juho Juhonp. 4.5.1877 Sippola
Rajala Juho Nestor Juhonp. 13.12.1871 Messukylä
Rajala Wäinö Kustaa Kustaanpoika 27.11.1884 Kuru
Randell Sulo Joose 15.1.1895 Jokioinen
Rannikko Paavo Antero 1899 Masku
Ranta Kaarlo Oskari 23.10.1898 Pyhäjärvi UL
Ranta Otto Juhonp. 3.6.1896 Kymi
Ranta-aho Jaakko Jalmari Jaakonpoika 8.12.1894 Evijärvi
Rantakari Artur Alfred 30.10.1888 Helsinki p
Rantala Juho Eevertti Aukusti 8.2.1886 Kullaa
Rantala Yrjö Jaakko Hermanninpoika 19.3.1900 Ilmajoki
Rantanen Aale Juho 20.2.1887 Pyhäjärvi UL
Rantanen Johannes 1893 Ulvila
Rantanen Juho Aleksi Vihtorinpoika 24.4.1895 Luopioinen
Rantanen Onni Salomo 15.3.1895 Virrat
Rapoo Kustaa Kustaanpoika 22.1.1862 Tuulos
Raschig Erich
Rasilainen Karl Axel 1879 Viipuri mlk
Rasinaho Arvo Ludvig Simonanp. 7.9.1887 Tampere
Rauhala Laura Elise Matintytär 23.3.1899 Ikaalinen
Raunio Fredrik Hjalmar 21.7.1888 Turku
Rauta Karl Viktor 18.1.1900 Forssa / Tammela
Rautelin Toivo Einar 5.1.1898 Jokioinen
Rautiainen Matti Otonpoika 23.8.1884 Lahti
Razminski
Rebo P.
Repo Adam Eino Pietarinpoika 26.1.1897 Kaukola
Reponen Otto Waldemar 4.5.1901 Kymi
Richter Ernst 7.3.1892 Mitteldorf
Ridvall Katri Sulima 6.10.1898 Hausjärvi
Riihisaari Herman Emil 24.4.1897 Isokyrö
Riikonen Emil Evald Emilinp. 29.3.1886 Jämsä
Riikonen Olli August 26.2.1892 Pielisjärvi
Rimhanen Viljo Emil 30.8.1898 Mäntsälä
Ringbom Kaarlo Ilmari 11.10.1904 Pirkkala
Rintala Kaarle Emil 30.7.1893 Yläne
Rintala Kustaa Viljam 12.1.1895 Lapua
Ritamäki Josef 1888 Heinola mlk
Robertsson Johan Ivar 26.5.1899 Helsingin pitäjä
Romo Basilius Heikinpoika 19.12.1871 Kangasniemi
Roos Artturi Anselm Juhonp. 30.10.1887 Forssa / Tammela
Roos Frans Villiam 13.6.1900 Kisko
Roos Maijastiina Juhant. Messukylä1853 Kranaatin räjähdys
Roos Roobert Kallenp. Messukylä1854 Kranaatin räjähdys
Ropponen Toivo Urho 1890 Kuopio
Rosenberg Ivar 5.2.1884 Turku
Rosenlund Kustaa Villiam 10.6.1900 Rauma
Rosenlund Severi Uuno Uunonpoika 23.11.1917 Rauma
Rosnell Kustaa Robert 1889 Kaarina
Rosvall Eino August Fransinpoika 7.9.1917 Rauma
Rouhiainen Albert 1896 Pälkjärvi
Rouhiainen Matti Juhonpoika 1.9.1860 Antrea
Ruhanen Väinö Johannes Juhonpoika 1902 Lappee
Ruikkala Jaakko Aleksander 17.6.1898 Simo
Runichev
Ruoho Lauri Viljam 11.10.1896 Forssa / Tammela
Ruonakoski Hugo Leonard 20.4.1888 Liminka
Rusi Eerik 18.5.1875 Kuolemajärvi
Ruusu Asarias 1870 Rautu
Ruusunen Olga Ellida 1893 Harhaluoti
Ruuti Toivo
Räisänen Oskari Juhani 30.3.1896 Sääminki
Rämä Manu Antinp. 21.7.1864 Luumäki
Räty Matti Heikki Eero Juhonpoika 3.12.1894 Eno
Röös Toivo Aaron Juhonpoika 1907 Vahingonlaukaus
Saari Eenok Rikhard 11.6.1896 Hämeenkyrö
Saari Ida Pauliina Maununtytär 5.2.1888 Pirkkala
Saari Vieno Ingeborg 1905 Räjähdysonnettomuus
Saarinen Eemil Arvid Vihtorinpoika 29.11.1888 Kylmäkoski
Saarinen Johan Henrik Johaninp. Helsinki1856 Harhaluoti
Saarinen Kalle Kustaa Erkinp. 24.8.1861 Kauvatsa
Saarinen Vihtori 8.5.1863 Joutseno
Saario Aukusti 29.5.1857 Kustavi
Saarni Karl August 20.5.1893 Halikko
Sack Josef
Saharov Pjotr
Saikkonen Sergei N.
Sainio Kalle Vihtori 20.6.1870 Kokemäki
Sakurov Vladimir Pietari
Salama Johan Henrik 20.6.1864 Porvoo mlk
Salmela Hugo 13.6.1884 Kotka
Salmi Johan Olavi Tampere1904 Kranaatin räjähdys
Salmi Tyyne 1904 Janakkala
Salmi Viljo Kustaa Kustaanpoika 28.11.1899 Hauho
Salmi Väinö Alarik 29.12.1901 Turku
Salminen Herman Miljanp. 10.7.1873 Ruovesi
Salminen Kaarlo Jaakko 20.12.1898 Nastola
Salminen Kustaa Aadolf 21.1.1870 Hämeenlinna
Salo Eevert Amandanpoika 27.5.1896 Karvia
Salo Nestor Iidanpoika 28.12.1889 Valkeala
Salokannel Johan Henrik 25.3.1885 Helsinki s
Salonen Aarne Arvid Kaarlenp. 18.7.1895 Orivesi
Salonen Aleksanteri Juhonpoika 18.9.1901 Kauhajoki
Salonen Einari Marianpoika 1.5.1872 Juupajoki
Salonen Taavetti Taavetinpoika 1869 Sodan aiheuttama sairaus
Salovaara Sulho Arvid Kiikka1907 Vahingonlaukaus
Sandell Eva Miina Kaarlont. 1842 Tuntematon
Santala Iisakki Vihtori 18.12.1872 Lavia
Santala Juho Kustaanp. 7.9.1851 Pyhäjärvi UL
Saramo Juho Fritsiof Kallenp. 20.8.1881 Tampere
Saukkonen Yrjö Aleksander 14.1.1896 Helsinki p
Saveljev Nikolai Pietari
Saviaro Vilhelmina 19.4.1853 Vaasa
Savilampi Juho Basilius Juhonpoika 22.8.1894 Rantsila
Savio Eeli Teofilus Hilmanpoika 13.101898 Sääksmäki
Savolainen Ananias 17.11.1882 Mäntyharju
Savolainen David Herman Pekanpoika 3.4.1871 Räisälä
Schindewolf Adolf
Schreiber Karl 6.10.1895 Mallnof
Schumacher Rüdolf
Schwartz Walter
Selenius Saara Susanna Helsinki1904 Vahingonlaukaus
Sepponen Eemil Orivesi
Seppä Otto Matinpoika 21.4.1869 Virolahti
Seppälä Antti Oskari Antinp. 21.2.1868 Ruovesi
Seppänen Hilma Amanda Helsinki1885 Vahingonlaukaus
Seppänen Juho Annanpoika 1896 Epäselvä ampumistapaus
Sergejev Vasili Pietari
Sertešikov Vasili
Shljahetskyi S.
Sidorov Nikolai
Siika Antti Kustaa 1843 Pommiräjähdys
Siikanen Katarina 1860 Viipuri mlk
Siikanen Vilhelm 1838 Viipuri mlk
Silander K. Kustaa 23.3.1869 Kotka
Silander Yrjö Nikolai 3.6.1900 Mäntsälä
Silfvenius Kustaa Robert 26.4.1856 Asikkala
Silgren Juho 23.6.1891 Piikkiö
Siljander Emil Frithiof 29.3.1895 Jämsä
Sillanpää Lauri 5.8.1890 Punkalaidun
Sillanpää Niilo Herman 8.7.1892 Karkku
Siltala Lauri Einar 14.2.1895 Pukkila
Siltanen Lyydia Maria 10.2.1899 Punkalaidun
Siltarinta Sulo Emil 4.4.1892 Mäntsälä
Silvala Aina 1889 Harhaluoti
Silverhjelm Carl 30.6.1841 Helsinki er
Sinisalo Hjalmar Julius 5.12.1917 Lahti
Sinisalo Hugo Lahti
Sinkkonen August 1897 Viipuri mlk
Sipronen Eemil Mooseksenpoika 1898 Kuolemajärvi
Sipronen Salomo Mooseksenpoika 1882 Kuolemajärvi
Sirén Kalle Sulo Patrik 15.3.1901 Mäntsälä
Sirén Matti Matinp. 10.8.1866 Kymi
Sivén Emil Leanderinpoika 31.12.1879 Lahti
Sjuba
Sjöblom Adolf Johannes 19.6.1891 Porvoo mlk
Sjöblom Armas Fabian 16.2.1898 Forssa / Tammela
Sjöblom Kalle Henrik 30.10.1902 Jokioinen
Sjöman Ernst Hjalmar 12.5.1864 Salmi
Sjöström Ove Henrik 27.5.1890 Viipuri
Skopa Johannes Kustinpoika 1895 Muuruvesi
Smolander Juho Arvid 22.8.1886 Maaninka
Soilu Antti Rikardi Antinpoika 17.1.1863 Joutsa
Sointu Aili Esteri 12.10.1900 Tampere
Sointu Saaga Annaliisa Armidant. 1913 Kranaatin räjähdys
Solehmainen Nikolai Kontiolahti
Someroja Reino David 1904 Viipuri mlk
Sommarberg Nestor 24.3.1878 Heinola mlk
Sorsa Aug. Reinhold 4.7.1885 Maaninka
Sotku Maria 17.10.1867 Kivennapa
Soukka Wilhelm Fredrikinpoika 29.4.1890 Ylivieska
Spännäri Matti Matinp. 12.5.1887 Kymi
Stackelberg Berndt Reinhold Osvald 20.2.1897 Viipuri
Stark August Henriksson 23.6.1894 Bergö
Steiner Max
Stenberg Elli Heleena 15.2.1900 Helsinki s
Stenberg Frans Oskar 23.7.1877 Pori
Stenberg Juho Vihtori 14.3.1871 Urjala
Stenlund Rainer Sigurd 11.10.1899 Inkoo
Stenman Ester Elisabeth 1907 Saanut surmansa
Stenvall Karl Ragnar 15.4.1890 Helsinki pr
Strandman Otto 4.10.1884 Helsinki s
Strömberg Vilho Alfred 1902 Viipuri mlk
Strömstén Frans Uno 1.1.1872 Kirkkonummi
Ståhl Akseli 16.10.1880 Luumäki
Suikkanen Antti Antinpoika 1891 Epäselvä ampumistapaus
Sulin Eemili Johannes 30.8.1889 Lavia
Sundell Kaarle Fredrik 30.8.1881 Pusula
Sundell Wäinö Johannes Fransinpoika 1.1.1897 Eurajoki
Sunn Arttur Verner 3.3.1900 Lapinjärvi
Suomalainen Antti Albin 27.4.1896 Savonranta
Suomalainen Hiskias 1847 Kranaatin räjähdys
Suomela August Jalmari 19.12.1892 Janakkala
Suominen August Valdemar Augustinpoika 7.7.1896 Vesilahti
Suominen Bruno Hjalmar 13.3.1904 Tuusula
Suominen Etsi 1898 Uusikirkko TPL
Suominen Joonas Joonaanpoika 4.5.1874 Lahti
Suominen Juho Antti Antinp. 8.5.1870 Forssa / Tammela
Suominen Juho Nestor 3.7.1898 Kiukainen
Suominen Toivo Johannes 11.6.1900 Pirkkala
Suoniemi Eevertti Nestori Nestorinpoika 2.1.1893 Kullaa
Suonio Axel Edvard 18.6.1894 Porvoo mlk
Šurin Mihail
Surmeli Nikolai Ivanovitž
Sustov V.N.
Suuronen Arvid Juhonpoika 16.5.1890 Nuijamaa
Suvanto Wiktor 1900 Valkjärvi
Suvi Hilda Maria 20.12.1889 Helsinki p
Suvi Johan Kustaa 27.9.1884 Helsinki p
Suvi Paavo Johannes 30.10.1912 Helsinki p
Svenskberg Kyros Rafael 8.8.1895 Helsinki p
Svirkutovitsh Adam K.
Syrjä Wäinö Lempäälä
Syvänen Kaarle Verner 13.11.1881 Hausjärvi
Särkimäki Johan Alfred 26.12.1890 Helsinki p
Särkkä Aukusti 3.5.1889 Puumala
Säteri Alfred Malakias Malakianp. 24.7.1850 Karkku
Söderholm Viktor Brynolf 3.12.1894 Kymi
Söderqvist Karl August 7.6.1883 Sipoo
Taimela Hulda Matilda 18.1.1881 Karjalohja
Taipale Juha Eemil 21.8.1891 Ylihärmä
Tammelin Toivo August 6.5.1882 Vaasa
Tammi Kustaa Enokinpoika Hauho1878 Epäselvä ampumistapaus
Tapola Elli Matilda Idantytär 17.5.1899 Hauho
Teittinen Kalle 2.9.1887 Joroinen
Tenkku Matti Antinpoika 3.12.1890 Ylistaro
Teperi Heikki Matinpoika 28.7.1898 Räisälä
Tervo Fanny Amanda 1892 Rantsila
Tetri Taavetti 25.5.1897 Kuolemajärvi
Tiainen August 6.3.1891 Sulkava
Tiainen Mikko Joosepinpoika 1884 Lappee
Tiensuu Teodor Leonard Hildanp. 3.4.1901 Jokioinen
Tiilikainen Juho 1887 Viipuri mlk
Tikanmäki Eino Sakari 20.4.1895 Kiuruvesi
Tiljander Feliks Anton 16.1.1886 Nurmijärvi
Timgren Rafael O. Pori mlk
Timofejev
Timofejev Pavel
Tirkkonen Maria Helena 12.11.1875 Hämeenlinna
Tjurov Timofei
Tjäder August Richard 27.5.1873 Porvoo mlk
Tojkander Väinö Armas Edvardinpoika 1.12.1896 Ruokolahti
Tolonen Juho Kontiolahti
Tolvanen Eero Yrjönpoika 31.8.1895 Parikkala
Tolvi Aune Elvira 3.4.1898 Helsinki p
Tonder Hetti 28.6.1855 Muolaa
Torhola August 1873 Pori
Torhola Vivi Maria Linnea 1903 Kranaatin räjähdys
Torkkell Antti Tuomaanpoika 3.10.1876 Valkjärvi
Touna Juho Kustaa 2.8.1872 Längelmäki
Treffz Hermann 15.3.1877
Tšeboratov Aleksei 1897
Tuhkanen Nikolai Hermaninpoika 11.12.1897 Uusikirkko VL
Tukiainen Antti 4.9.1893 Kontiolahti
Tulonen Kaarle Vihtori 30.8.1888 Karkku
Tuntematon
Tuohimäki Kustaa Eliaksenpoika 23.9.1888 Kuortane
Tuomi Antti Emil 19.2.1870 Mäntsälä
Tuominen Kustaa Arvi Juhonpoika 11.6.1890 Nuijamaa
Tuominen Samuli Villenp. 30.4.1878 Orivesi
Tuominen Uno 1900 Heinola mlk
Tuominen Väinö Nestor 26.2.1897 Mäntsälä
Tuovinen Sadrak Pekanpoika 25.8.1897 Maaninka
Turpeinen Anna Lydia 7.9.1879 Helsinki e
Turunen Oskar 30.1.1895 Helsinki s
Törne Serafia Otteliana 15.5.1829 Sulkava
Uljas Antti Eino 4.3.1887 Askola
Unelius Eva Maria 20.3.1829 Hollola
Uotila Hanno Kustaa 10.2.1892 Längelmäki
Uotila Onni Fabian 23.12.1897 Sysmä
Utkin Sergei Vasiljevitsh Tver
Uusikulku Tuomas Aukusti 21.12.1862 Suodenniemi
Vaahtera Toivo Aadolf 4.1.1918 Vanaja
Vainikainen Fredrik Juho 30.1.1877 Suonenjoki
Vainio Eino Emil 15.2.1897 Karkku
Vainio Eino Johannes 14.10.1896 Laihia
Vainio Hilja Emilia Vendlantr. 5.11.1899 Alastaro
Vainio Kaarle Viljam 25.6.1890 Helsinki e
Vainio Klaus Erkki 10.10.1887 Helsinki e
Vainio Väinö Eerik 17.5.1897 Jokioinen
Valin Aimo August Fabian Augustinpoika 14.3.1915 Rauma
Valio Kustaa 10.6.1875 Kangasala
Valjus Pekka Juhonpoika 1859 Eno
Vallén Paavali Nakkila
Vallenius Erkki 19.21892 Korpilahti
Valli Aina Matilda 8.5.1896 Karinainen
Vallin Alfred Sulo 18.6.1896 Hyvinkää
Vallin Armas Aksel 5.5.1899 Porin Reposaari
Vallin Kosti Ilmari 3.4.1895 Kokemäki
Vallin Naema Josefina 1873 Kranaatin räjähdys
Valtanen Juho Matinpoika 24.10.1861 Hinnerjoki
Vankov
Vannas Hulda Aleksandra 12.11.1883 Sammatti
Varala Nikolai 6.12.1868 Tampere
Varg Fabian Petterinpoika 15.7.1897 Mäntyharju
Vasiljev P.
Vasiljev Vasili Salmi
Vehmanen Veikko Aleksander 3.4.1916 Rauma
Veijalainen Eino Juho 20.9.1889 Hiitola
Veisman Frans Edvard 1892 Viipuri mlk
Viemerö Kaarle Johannes Matinpoika 3.9.1901 Isokyrö
Viherä Vihtori Vilhelminpoika 3.8.1867 Sääksmäki
Viinikangas J.
Viitanen Joonas 1899 Orivesi
Vikstedt Oskar Uno 4.11.1890 Tampere
Vikström Frans Anatolius 1887 Kemiö
Vilén Kalle 19.4.1869 Tampere
Viljamaa Kalle Albinus 15.2.1885 Tampere
Vilkman Lauri Antoninpoika 1908 Vahingonlaukaus
Villberg Juho 16.4.1872 Jokioinen
Villner Johan Ferdinand Juhonpoika 1.1.1886 Pyhtää
Vilpas Hulda Maria 25.10.1902 Sääksmäki
Virtanen Elias Eemeli Oskarinpoika 27.8.1899 Töysä
Virtanen Emma Aliina Matintytär 1879 Sodan aiheuttama sairaus
Virtanen Henriika 1851 Viipuri mlk
Virtanen Juho Paavonp. 4.7.1873 Kuolajärvi
Virtanen Kalle Aleksander Kallenp. 24.4.1882 Jämsä
Virtanen Karl Erland Michelsson 16.11.1873 Urjala
Virtanen Karl Oskar 7.8.1901 Pori
Virtanen Lyyli Dagmar Joosentr. 8.8.1902 Alastaro
Virtanen Niilo Johannes 21.12.1903 Pirkkala
Virtanen Oskar Malakias 2.2.1890 Metsämaa
Virtanen Suomi Verner Vahto1893 Itsemurha
Virtanen Vihtor Edvard 8.3.1900 Yläne
Virtanen Yrjö Henrik 2.8.1891 Merikarvia
Vitikainen Kaisa Maria 1869 Viipuri mlk
Voges Herman
Vuorenoja Kalle Konstantin 19.5.1878 Punkalaidun
Vuorinen Anna 6.7.1908 Korpilahti
Vuorinen Elias Anton Veikko 13.9.1891 Helsinki e
Vuorinen Heikki 2.10.1853 Tyrvää
Vuorinen Hilja Alina 11.1.1897 Nurmijärvi
Vuotari Wille Andreas Juhonpoika 14.10.1898 Kuru
Vähämäki Matti Henrik 7.1.1901 Jokioinen
Väistö Juho Mikonpoika 16.8.1892 Tohmajärvi
Väisänen Vilho 2.10.1896 Kuopio
Välimäki Kalle Greetanpoika 1852 Sodan aiheuttama sairaus
Väre Emil 8.2.1894 Vihti
Väättäri Niilo Nikolai Hkp. 17.1.1894 Simo
Waldén Ananias 26.12.1876 Nurmijärvi
Walkama Arvo Topias Kallenpoika 1907 Tapaturmalaukaus
Wanninen Petter Matinpoika 6.4.1894 Impilahti
Waro Mattias Iivar 18.11.1893 Laihia
Weiti Kalle Kustaa 7.6.1887 Kylmäkoski
Weman August 5.12.1875 Kotka
Wendt von Christian Willehad 4.4.1901 Tampere
Wessman Jooseppi 14.4.1887 Sääksmäki
Wessman Karl Anders 30.10.1899 Tukholma
Westholm Gustaf A. 2.8.1894 Falun
Wielowijski Johann Josef 23.12.1893 Alt-Obra
Wilen Nestor Erikinpoika 2.6.1886 Hollola
Wilenius Mauno 7.10.1870 Heinola
Wirén Juho Kustaa Juhonpoika 26.5.1875 Pälkäne
Wirtanen Aina Alina 23.9.1899 Mäntsälä
Wirtanen Albin Aleksanteri 24.12.1890 Uusikaupunki
Wirtanen Vihtori Eemeli 29.11.1897 Helsingin pitäjä
Wohler Josef
Wolf
Wolf Rich. Rudolf
Wollank Rudolf
Wuorinen Sipi Juhonpoika 15.2.1892 Pälkäne
Wuyke
Wähäjärvi Paavali 1895 Nakkila
Ylén Karl Kustaa 13.1.1863 Tampere
Ylenius Kalle Vihtori Kustaanpoika 1.8.1877 Sääksmäki
Ylikulju Juho Wiljami Juhonpoika 22.7.1895 Oulainen
Ylitupa Nestor Johannes 5.3.1899 Nousiainen
Yläinen Matti Manunpoika 1883 Sodan aiheuttama sairaus
Ylönen Hilda 28.3.1896 Helsinki p
Ylöstalo Juho Evert 13.9.1876 Hollola
Yrjänä Niilo Artur Juhonpoika 18.8.1901 Muhos
Yrjölä Evert August Yrjönpoika 21.10.1888 Kauhava
Yrjölä Johan Kustaa Kustaanpoika Kuhmoinen1900 Tuntematon
Yrjölä Mauri Edvard 15.1.1892 Pirkkala
Yrttimaa Wiljo Matti Antinpoika 8.3.1890 Ilmajoki
Zaborski V.
Zeus Anna Irene 23.4.1889 Lahti
Zienkiewicz Tomas
Zilgit Bruno Emil 1.6.1892 Danzig
Åberg Kustaa Adolf 5.1.1881 Hausjärvi
Öblom Otto Emil 23.10.1900 Nurmijärvi
Öhman August Fridolf 8.5.1879 Helsinki er
Österdahl Bror Edvard 1843 Viipuri mlk
Österlund Frans Viktor 16.11.1877 Merikarvia
Österlund John Evald 15.6.1899 Hanko mlk
Österman Anders Emil 10.2.1882 Helsinki pr
Österman Sven 10.8.1893 Loviisa


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi