Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Kaatuneet valkoiset

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Tikka Heikki 11.4.1893 Ruskeala
Tikka Kalle Petter 1.9.1896 Jaakkima
Tikka Kalle Yrjönpoika 14.3.1892 Jaakkima
Tikka Toivo Ilmari 23.8.1895 Sortavala
Tikkanen Jooseppi Eemili 15.2.1892 Kälviä
Tikkanen Paavo Paavonpoika 23.2.1901 Pielisjärvi
Tillala Kustaa Adolf 4.4.1889 Hartola
Tillonen Petter 2.7.1895 Sortavala
Tilu Iisakki Albinus Juhonpoika 1.9.1891 Ylistaro
Timgren Tuomo Teodor 14.4.1896 Pori mlk
Timlin Heino Akseli Joonaanpoika 26.6.1888 Ylivieska
Timonen Tuomas Arvid 21.11.1892 Kuusamo
Timonen Vilho 8.12.1873 Tyrnävä
Tissari Veli 17.1.1897 Pielavesi
Titoff Feodor Georginpoika 23.6.1898 Impilahti
Toikka Elias Juhananpoika 26.9.1896 Lappee
Toikka Emil 30.11.1880 Vehkalahti
Toikka Matti 25.3.1882 Hamina
Toikka Matti Jaakonpoika 5.11.1898 Antrea
Toikkanen Emil Sakarias Sakariaanpoika 16.6.1897 Petäjävesi
Toikkanen Juho Emil 24.2.1887 Kivijärvi
Toikkanen Julius Juhonpoika 27.10.1891 Kivijärvi
Toikkanen Matti Kaaponpoika 1.2.1888 Saarijärvi
Toikkanen Väinö 23.2.1896 Viitasaari
Toivanen Salomo 18.5.1892 Juuka
Toiviainen Matti Antinp. 30.8.1890 Kirvu
Toivola Matti Artturi Juhonpoika 31.10.1890 Alavus
Toivola Nikolai Kallenpoika 18.12.1896 Lehtimäki
Toivonen Rudolf Aleksander 20.11.1894 Jyväskylä
Toivonen Taneli 14.3.1873 Sysmä
Tokoi Kalle Eemil 13.9.1892 Kannus
Tolkki Antti 23.12.1892 Sortavala
Tollo Johannes 30.1.1891 Alahärmä
Tolmonen Risto Ilmari Heikinpoika 19.4.1895 Konginkangas
Tolonen Aleksander 22.3.1893 Sotkamo
Tolonen Anshelm Tiinanpoika 7.9.1879 Tohmajärvi
Tolonen Armas Aleksander 8.2.1899 Kuopio mlk
Tolonen Heikki Eskonpoika 28.7.1895 Kuhmoniemi
Tolonen Wäinö Oskari Kallenpoika 23.6.1892 Hyrynsalmi
Tolsa Topias 31.1.1890 Rautalampi
Tolvanen Antti Juhonpoika 19.3.1898 Nurmes
Tolvanen Juho Emil 9.10.1895 Nurmes
Tolvanen Mikko Vilhelmi 15.4.1898 Pielisjärvi
Tolvanen Pekka Paavp. 4.11.1885 Hiitola
Tomander Taavetti Juho Kallenpoika 21.7.1894 Virtasalmi
Tommila Väinö Enok 6.10.1895 Pomarkku
Tonteri Juho Simonpoika 30.1.1895 Antrea
Torikka Matti Jaakonpoika 27.7.1900 Kurkijoki
Torkeli Jaakko Aleksis Jaakonpoika 11.7.1893 Ruokolahti
Torkkel Johannes Juhananpoika 28.9.1893 Heinjoki
Tornberg Kalle Vilhelm 17.12.1891 Kuusamo
Tors Hugo Alexander 16.11.1900 Sulva
Torvikoski Joonas Eenokinpoika 30.8.1888 Sievi
Torvinen Mikko Mikonpoika 30.6.1898 Kurkijoki
Tourula Mikko Martti 29.9.1898 Jyväskylä mlk
Troili Göran Fredrik 16.9.1901 Tukholma
Tukia Juhana 30.6.1880 Lappee
Tukia Pekko Simonpoika 9.6.1893 Kurkijoki
Tukia Tahvo 7.6.1896 Rautu
Tukia Tuomas Juhonpoika 9.5.1898 Valkjärvi
Tulisalo Aleksanteri Iisakinpoika 9.2.1896 Isokyrö
Tulonen Albertti Kustaanpoika 5.1.1888 Koski HL
Tulppo Eemil 30.11.1897 Haapajärvi
Tumelius Matti Juho-Abraminpoika 12.3.1897 Pudasjärvi
Tunninen Teodor 15.2.1889 Salmi
Tuohea Karl Josef Ylitornio
Tuomainen Eino Aatami 26.11.1893 Jäppilä
Tuomela Jaakko 3.2.1893 Seinäjoki
Tuomikoski Yrjö Johannes 9.5.1903 Jyväskylä
Tuominen Aarno Veikko 16.8.1898 Turku
Tuominen Heikki Willenpoika 16.9.1895 Laukaa
Tuominen Juhana Tahvonpoika 3.7.1896 Sortavala mlk
Tuomola Wiljo Eino Adolfinpoika 19.1.1898 Jääski
Tuononen Ville Aleksanderinpoika 6.4.1901 Polvijärvi
Tuoriniemi Valter Pyhäjärvi OL
Tuovinen Benjami 30.5.1899 Joutseno
Tuovinen Pekka 20.2.1894 Kuopio mlk
Tupakka Toivo Armas 25.8.1896 Nuijamaa
Tupamäki Nestor 25.1.1884 Petäjävesi
Turja Ernsti Jaakko 5.3.1889 Lapua
Turja Kaarlo Arvo 20.3.1898 Vaasa
Turpeinen Arttur Matias 13.11.1892 Pihtipudas
Turpeinen Eemil Johannes 25.11.1902 Pihtipudas
Turpela Emil 9.5.1895 Alajärvi
Turtiainen Otto 27.6.1892 Kerimäki
Turtiainen Taito Armas 27.10.1897 Savonlinna
Turtiainen Väinö Veikko 6.1.1901 Savonlinna
Turunen Antti Väinö Jörkinpoika 5.11.1896 Pyhäntä
Turunen Eino Antti Juhonpoika 8.4.1895 Kitee
Turunen Heikki Jörkinpoika 5.5.1886 Pyhäntä
Turunen Lauri Eero Ilmari 12.11.1893 Viipuri
Turunen Matti 18.1.1895 Pielisjärvi
Turunen Niilo Arthur 31.10.1892 Nurmes
Turunen Paavo Antinpoika 24.11.1889 Polvijärvi
Turunen Simo 11.3.1896 Rääkkylä
Turunen Yrjö Ollinpoika 13.9.1897 Pielisjärvi
Tuuri Frans Nikolai 25.7.1898 Ikaalinen
Tylli Frans Johannes 4.10.1896 Kokkola mlk
Tynjälä Heikki Matinpoika 24.10.1899 Lapua
Tynkkynen Oskar Albin 10.6.1897 Kerimäki
Tyrvänen Wilhelm Jaakko 5.7.1892 Piippola
Tähti Johan Frans 27.12.1894 Ylivieska
Tölix Johannes Lennart 18.4.1896 Sulva
Tölli Jaakko Einar Juhonpoika 24.1.1897 Nivala
Törmä-Tyrkkö Kaarle 10.6.1859 Virrat
Törmänen Kalle Vilho 15.3.1894 Rovaniemi
Törrönen Wilho Fredrik 10.7.1892 Kangaslampi
Uhrila Akseli
Uimonen Adam Fridolf 2.7.1892 Jaakkima
Uitto Juha Wiljam Juhonpoika 7.9.1901 Lapua
Ukkolin Siivo Onni 17.11.1895 Mikkeli mlk
Uljas Arvid Teodor 10.7.1879 Lappeenranta
Ulvila Kustaa Akseli Juha-Kustaanpoika 17.11.1897 Kauhava
Uosukainen Juho Antinpoika 15.10.1889 Valkjärvi
Uotinen Juhana 23.8.1893 Savonlinna
Uppa Wiljo Iisakki 27.4.1895 Kurikka
Uronen Eero Antero Eliaksenpoika 17.5.1899 Lemi
Urpanen Emil 30.1.1891 Korpilahti
Uskelin Viktor Bernhard Erikinpoika 8.5.1899 Valkjärvi
Uski Konstantin Aleksanterinp. 19.4.1871 Johannes
Utfolk Josef Hemming Josefsson 4.12.1899 Lapväärtti
Utriainen Vilhelm Vilhelminpoika 15.2.1894 Kemijärvi
Utunen Martti Juhonpoika 10.6.1896 Kurkijoki
Uusi-Penttilä Väinö Anselmi Oskarinpoika 10.1.1898 Karvia
Uusi-Yrjänäinen Juho Antero Joonaanpoika 26.11.1892 Kauhajoki
Uusimäki Antti Taavinpoika 21.11.1888 Lappajärvi
Uusineva Johannes Juhonpoika 22.2.1890 Ilmajoki
Uusitalo Fredrik Eugen Isaksson 13.2.1889 Lapväärtti
Uusitalo Hannes 1.1.1885 Haapavesi
Uusitalo Nestor Robertinpoika 1.1.1896 Isojoki
Vaahtoniemi Jaakko Aleksanteri 18.11.1889 Lapua
Vahlberg Karl Hugo 12.6.1887 Alatornio
Vahlman Kalle 29.11.1896 Korpilahti
Vahlroos Einari Anshelmi Vihtorinpoika 4.8.1895 Kuhmoinen
Vahlsten Juho Severin 10.2.1891 Turku
Vainikka Juhana Antinpoika 14.9.1889 Lappee
Vainio Kaarlo Kallenpoika 2.9.1899 Töysä
Vainionpää Akseli Antinpoika 25.12.1895 Karvia
Vainionpää Kalle Eemili Eliaanpoika 6.1.1891 Kortesjärvi
Vainiotalo Matti August 10.6.1895 Lapua
Vaissi Osmo Leonard 10.9.1897 Keuruu
Vaittinen Aatu Heikinpoika 28.1.1895 Tuupovaara
Vaittinen Tauno Ollinpoika 8.12.1895 Kitee
Vakka Oskari Henrik 26.6.1887 Hattula
Vakkilainen Vilho Viljam 1900 Viipuri mlk
Vakkuri Matti Nikolai 11.12.1897 Alahärmä
Vaklin Johannes Nikonpoika 28.5.1894 Konginkangas
Valjakka Akseli Fredrik 10.6.1891 Mikkeli
Valjakka David 20.11.1886 Mikkeli mlk
Valjakka Eelis Mikonpoika 14.1.1898 Mikkeli mlk
Valkama Jaakko Toivo 11.8.1893 Lapua
Valkeamäki Toivo Salomon Hegesippanpoika 24.3.1893 Kortesjärvi
Valkeiskangas Juho Hjalmar Juhonpoika 31.1.1886 Lehtimäki
Valkialahti Juho Erkki Tuomaanpoika 12.9.1891 Alavus
Valkola Väinö Henrik Oulu
Valkonen Lauri Joel 18.2.1897 Ristiina
Valkonen Mikko Matinpoika 5.10.1884 Kurkijoki
Vallén Karl Ivar 3.12.1893 Pirttikylä
Vallenius Jakob Hjalmar 13.2.1897 Helsinki pr
Valmu Frans 1893 Hollola
Valmu Frans Rudolf 2.3.1893 Vihti
Valoranta Samuli Ollinpoika 15.4.1892 Sortavala mlk
Valsås Johannes Arvid Johannesson 17.7.1894 Pirttikylä
Valtanen Oskari Oskarinpoika 10.3.1898 Sotkamo
Valtonen Aleksanteri Joosepinpoika 6.1.1897 Parikkala
Valtonen Aukusti Antinpoika 6.9.1894 Puumala
Valtonen Juhana Aleksp. 25.8.1893 Sakkola
Valve Uuno Einar Juhonpoika 31.1.1895 Orimattila
Vanhanen Jalmari Aleksanteri 5.2.1901 Rautu
Vanhanen Karl Johannes 27.6.1893 Mikkeli mlk
Varheenmaa Toivo Eerikki 20.5.1885 Lavia
Varis Johannes Martinpoika 8.6.1898 Rautjärvi
Varmanen Niilo Knut 13.1.1897 Asikkala
Varonen Aarne Tauno Juhonp. 20.1.1897 Alatornio
Vartiainen Tauno Pekka Pekanpoika 19.7.1896 Tuupovaara
Vartio Eino Elias 6.2.1901 Lapua
Vasara Antti Esanpoika 26.9.1899 Savitaipale
Vauhkonen Juhana Joonaksenpoika 25.6.1895 Kitee
Veckman Oscar Heinrich 24.10.1886 Helsinki pr
Vehviläinen Paavo Uljas Joh. 6.1.1896 Mikkeli
Veijonen Aleksius 1.5.1893 Jyväskylä mlk
Velling Matti Ristonpoika 3.8.1900 Kaukola
Veltheim Karl Volmari 21.9.1900 Loviisa
Vertanen Armas Laurinpoika 8.11.1887 Rautjärvi
Vesa Matti Johannes 4.11.1894 Muhos
Vesa Tyko Valfrid 13.3.1893 Turku
Vesalainen Viktor 3.8.1893 Mikkeli mlk
Vesanen Emil 27.7.1893 Sysmä
Vesterinen Kalle Israelinpoika 24.7.1895 Uusikirkko VL
Vesterlund Hugo Johannes 19.2.1891 Pietarsaari
Vestström Eskil Rafael 15.9.1893 Pietarsaari mlk
Vetämäjärvi Juho Villiam Juhonpoika 6.4.1895 Alavus
Vienola Väinö Kustaa Nikolai 8.2.1898 Turku
Viertola Alfred Iisakinpoika 12.6.1898 Karvia
Viertola Salomon Iivari Simunanpoika 18.12.1896 Peräseinäjoki
Viertola Wäinö Oskari Jalmarinpoika 14.11.1901 Ilmajoki
Vigg Edvin Eevanpoika 14.1.1894 Karstula
Vihavainen Einar
Vihervaara Pekka 16.7.1896 Ruskeala
Vihervä Lauri Ensi 12.7.1891 Vaasa
Vihonen Lauri Adolf Aleksanterinpoika 18.12.1890 Käkisalmi mlk
Viiala Yrjö Salomon Valentinpoika 29.11.1896 Jalasjärvi
Viiksi Akseli 5.4.1891 Alahärmä
Viinanen Mikko Antinpoika 1.4.1897 Parikkala
Viisainen Heikki 8.3.1892 Jaakkima
Vikblom John Villiam 28.101899 Uusikaarlepyy mlk
Vikki Matti Alfred Kallenpoika 18.10.1895 Vihanti
Vikström Toivo Bernt. 21.5.1884 Maaninka
Vilander Aukusti Jalmari Ristonpoika 10.9.1892 Lapua
Vilén Toivo Erhard Antinpoika 8.1.1897 Konginkangas
Vilenius Vidar Ferdinand 29.1.1896 Hämeenlinna
Viljakainen David Gabrielinpoika 29.3.1893 Mikkeli mlk
Viljala Väinö Viktor 6.1.1898 Tampere
Viljamaa Anton Aukusti 22.2.1880 Kuhmalahti
Viljanen Väinö Ilmari 2.1.1890 Nastola
Viljanen Väinö V.
Viljo Johannes 4.3.1891 Heinola mlk
Vilkko Pietari Pietarinpoika 25.5.1882 Rautjärvi
Villi Eero Veikko Jeremiaanpoika 14.5.1895 Virolahti
Villman Albin Albert Fransinpoika 26.10.1890 Virtasalmi
Vimpari Heikki 31.3.1896 Ylikiiminki
Vinberg Albert Helge 7.1.1898 Vaasa
Vinni Heikki Heikinpoika 18.5.1890 Eno
Vinni Joonas Pietari 29.6.1892 Korpilahti
Vinnilä Arvi Elias Jaakonpoika 25.8.1895 Lappajärvi
Vintter Helge Alvar Aleksander 17.3.1899 Uusikaupunki
Virolainen Emil Matinpoika 10.5.1895 Antrea
Virolainen Eskil Pietarinpoika 1.5.1886 Antrea
Virolainen Matti 19.7.1887 Rautu
Virolainen Yrjö Simonpoika 30.6.1898 Räisälä
Vironen Viljo Matias 9.8.1899 Pihtipudas
Virta Oskar Herman 17.9.1889 Närpiö
Virtala Eelis Eem. Jaakonpoika 20.9.1896 Simo
Virtanen Aksel Fredrik Johan 18.7.1896 Lahti
Virtanen Eeli Elias 1.10.1901 Alajärvi
Virtanen Kaarlo 20.11.1890 Sysmä
Virtanen Lauri Werneri Taavetinpoika 14.8.1896 Parkano
Virtanen Salomon 19.12.1896 Rautalampi
Viskarinen Arndt Juho 30.5.1894 Värtsilä
Vuohelainen Adam Matinpoika 5.1.1893 Käkisalmi mlk
Vuohelainen Johannes Heikinpoika 4.121889 Käkisalmi mlk
Vuolevi Heikki Johannes Yrjönpoika 18.8.1897 Simo
Vuolle Antti Rikaarti Antinpoika 3.5.1897 Lohtaja
Vuolle Reino Ilmari Vilhelminpoika 2.7.1895 Kauhava
Vuolle-Apiala Aleksi 12.8.1889 Jämsä
Vuolo Yrjö Evert 31.3.1899 Ylitornio
Vuopala Juho Kaarle 11.1.1871 Kemi
Vuorela Edvin Edvard 26.9.1891 Keuruu
Vuorela Johan Rikhard 5.2.1887 Pornainen
Vuorela Lauri Johannes 25.9.1899 Nummi
Vuorela Olavi Pekanpoika 1.1.1899 Kuolajärvi
Vuorenmaa Toivo Valfrid 14.10.1893 Merikarvia
Vuori Valentin 2.1.1896 Akaa
Vuori Yrjö Joel 1892 Kuopio
Vuorinen Antti Kustaa Juhonpoika 23.1.1879 Isokyrö
Vuorinen Kalle Eemil Hermanninp. 25.10.1895 Jämsä
Vuorinen Otto Nikodeemus 9.4.1900 Janakkala
Vuorinen Voitto 13.12.1892 Keuruu
Vuornos Paavo Johannes Pekanpoika 8.2.1895 Muuruvesi
Vähä-Erkkilä Eino Antinpoika 1.11.1894 Lohtaja
Vähäkangas Kustaa 3.9.1893 Ylivieska
Vähälä Matias Kallenpoika 29.1.1896 Ullava
Väisänen Aapeli 20.5.1891 Lapinlahti
Väisänen Alarik Taavetinpoika 26.11.1890 Virtasalmi
Väisänen William 14.12.1894 Viipuri
Väkevä Väinö Aleksander 26.3.1898 Viipuri
Väkeväinen Juho Heikinpoika 14.12.1896 Kitee
Väkiparta Matti Simonpoika 10.6.1896 Räisälä
Väkkärä David 18.2.1886 Viipuri
Väliaho Paavo Rikard Juhonpoika 22.2.1900 Ilmajoki
Välimäki Kustaa Ilmari 29.7.1899 Lapua
Välkky Ilmari Rikhard 18.2.1888 Keuruu
Vänskä Toivo Henrik Heikinpoika 18.8.1902 Viipuri
Västi Tuomas William Matinpoika 10.3.1896 Ylistaro
Väyrynen Tahvo Pekanpoika 5.7.1884 Pielisjärvi
Väänänen Allan Hilarius 2.2.1896 Ruskeala
Väänänen Antti 1890 Kuopio
Väänänen Eerik Aaronpoika 21.6.1885 Maaninka
Väärälä Valde Anselm Jaakonpoika 14.3.1896 Jalasjärvi
Vörstén Wilhelm Rudolf Karlsson 13.7.1901 Munsala
Waattovaara Kaarlo Jalmari 8.12.1894 Kolari
Waittinen Paavo Juhonpoika 27.1.1887 Impilahti
Waittinen Petter Juhonpoika 9.8.1896 Impilahti
Walkama Viljo Jaakko 12.2.1897 Kurikka
Walkonen Eino Taavi 19.2.1897 Hankasalmi
Walkonen Heikki Heikinpoika 12.12.1893 Muhos
Wallenius Paul August Rafael 18.1.1890 Turku
Wallenstjerna Kalle Julius Kallenpoika 18.12.1891 Saarijärvi
Wallin Jonas Olof 23.5.1890 Ragunda
Wallittu Julius Eliaanpoika 12.6.1890 Kivijärvi
Walo Juho Jaakonpoika 11.12.1870 Laihia
Wanhanen Antti Antinpoika 31.12.1890 Sakkola
Wanninen Paavo Eliaanpoika 17.7.1886 Impilahti
Wannäs Anders Wilhelm Williamsson 14.11.1890 Pietarsaari mlk
Waris Leo Paavali 27.9.1892 Liperi
Warkoij Wasilij 24.1.1896 Salmi
Warpula Aukusti Jaakonpoika 24.1.1895 Laihia
Wartia Einar Armas Otonpoika 17.4.1898 Hirvensalmi
Wartiainen Johannes 10.6.1899 Liperi
Wartiainen Wilho Anselm 14.2.1893 Kiuruvesi
Wasenius Gustaf Johannes 8.5.1896 Helsinki er
Wataja Iisakki 25.9.1895 Kurikka
Wauhkola Sakari 9.12.1893 Haapavesi
Weijalainen Henrik Wäinö Juhonpoika 19.1.1895 Ruokolahti
Weijalainen Juho Juhonpoika 20.6.1892 Kirvu
Weijalainen Matti Matinpoika 24.11.1897 Kirvu
Weijola Erkki Aleksanteri 27.1.1899 Lahti
Wekka Oskari Henrik 26.6.1887 Hattula
Welin Frans Aleksander 9.3.1877 Kirvu
Wennerstrand Fredrik Julius 7.1.1896 Vilppula
Wennerström Aimo Robert 11.2.1894 Savonlinna
Wennholm Ilmari Sakeuksenpoika 4.8.1888 Uusikirkko VL
Wento Juho Arvidinpoika 27.11.1890 Ruokolahti
Wenäläinen Taavetti Wilpunpoika 2.8.1891 Kangasniemi
Wepsäläinen Emil Willenpoika 25.10.1891 Toholampi
Werta Pietari Eskonpoika 5.6.1885 Kirvu
Wesalainen Emil 8.11.1895 Hirvensalmi
Wesamaa Elias Adolf 17.4.1901 Karstula
Wesamaa Yrjö Vilhelm 16.12.1891 Karstula
Wesanen Taavetti Matinpoika 5.8.1889 Hartola
Wester August Arvid 20.10.1896 Närpiö
Westerinen Evert 8.9.1888 Keitele
Westerlund Karl Axel 25.1.1894 Helsinki sr
Westling Hjalmar 30.5.1881 Huvudstad
Westman Anders Alfred 28.4.1891 Lapinjärvi
Westman Juho Weikko 24.4.1895 Liperi
Wickström Klaes 30.7.1890 Ruskeala
Widd Oskar Eriksson 19.7.1894 Vöyri
Wiemärö Jaakko Nikolai Mikonpoika 23.4.1892 Ylistaro
Wieresjoki Arvo 19.9.1896 Vimpeli
Wigström Yrjö 31.10.1891 Tammisaari
Wiinikainen Heikki 15.12.1893 Jäppilä
Wiinikka Frans Iisakki Juhonpoika 21.12.1893 Kauhajoki
Wiio Kustaa Eerik Matinpoika 17.9.1894 Pulkkila
Wiita Jaakko Jaakonpoika 2.10.1896 Ylistaro
Wiitaharju Salomon Matias Salomoninpoika 2.1.1901 Teuva
Wiitala David Alfred Emil 26.1.1881 Valkeala
Wiitamäki Frans Oskar Aleksanterinpoika 4.4.1889 Isojoki
Wiitanen Juho Wihtori 9.6.1900 Taivassalo
Wiitanen Oskari 15.6.1896 Pattijoki
Wiitanen Toivo Heikki 30.1.1896 Keuruu
Wiitasalo Wäinö Ilmari Juhonpoika 13.5.1900 Toholampi
Wilkki Adam Efraim Adaminp. 23.9.1890 Helsinki s
Wilkki Toivo 4.12.1896 Lammi
Willman Kalle Heikki 11.71891 Juuka
Wirkala Erkki 10.10.1896 Juva
Wirolainen Wäinö Paavonpoika 3.12.1892 Kirvu
Wirsi Ivan 4.9.1890 Salmi
Wirtanen Anton 18.1.1889 Hartola
Wirtanen Kalle Kustaa 8.4.1895 Ylöjärvi
Witikka Lauri Johannes 3.7.1895 Rovaniemi
Wolff Gustaf Henrik Reguel 5.6.1892 Siuntio
Wrede Henrik August 27.1.1884 Anjala
Wrede af Elimä Rabbe Frits Vilhelm 1.1.1896 Siuntio
Wuorenmaa Juho Jaakko 3.11.1887 Kurikka
Wuorenpää Justus 2.9.1890 Kurikka
Wähä Juho Jaako 7.11.1895 Rantsila
Wähä-Harja Johannes Iisakinpoika 30.6.1882 Kauhajoki
Wälikangas August Jaakonpoika 9.9.1898 Ylihärmä
Wälimaa Salomon Eino 7.11.1891 Jaakkima
Wänskä Kalle 15.12.1895 Liperi
Wänskä Kalle 18.4.1897 Liperi
Wäyrynen Eljas 6.3.1896 Kajaani
Wäärä Ragnar Johannes 4.9.1896 Vaasa
Wääräjärvi Svante Lydianpoika 6.7.1893 Kauhajoki
Yli Väinö Antti 6.5.1893 Liminka
Yli Färkkilä Yrjö Ilmari 21.10.1896 Huittinen
Yli-Kokko Wiljam Nikolai Antinpoika 24.5.1895 Kauhajoki
Yli-Pärri Sulo Kustaa 3.5.1892 Teisko
Yli-Seppänen Eino Jaakko Leanterinpoika 8.4.1892 Kauhajoki
Ylijukuri Juho Erkki 6.10.1889 Haukipudas
Ylikojola Matti Vilho 19.12.1896 Lapua
Ylikorva Einar Eemil 7.3.1889 Rovaniemi
Ylikärrys Sakari Juhonpoika 6.9.1896 Ilmajoki
Yliluoma Anttoni Iisakinpoika 14.10.1900 Ylihärmä
Ylimyllymaa Väinö 26.2.1895 Ikaalinen
Ylimys Aleksanteri 31.12.1880 Virrat
Ylimäki Herman Hermanninpoika 17.11.1891 Nurmo
Ylimäyry Matti Tanelinpoika 4.1.1879 Kuortane
Ylinen Onni Antero Kustaanpoika 31.8.1896 Kauhava
Ylinen Paavali Anttoninpoika 11.11.1871 Ulvila
Ylinen Simeon Antoninpoika 5.1.1898 Karvia
Ylipaavalniemi Matti Aukusti 10.4.1899 Rovaniemi
Ylipahkala Artturi Juhonpoika 11.5.1898 Ii
Ylipelto Jaako Jalmari 5.3.1878 Tervola
Ylitalo Teuvo Juho 15.6.1891 Liminka
Ylitervo Matti Aukusti 10.12.1894 Rovaniemi
Ylppö Atte Valdemar 31.1.1898 Akaa
Yltevesi Alvari Selmanpoika 2.12.1884 Kuhmoinen
Ylä-Tuuhonen Huuko Einar 7.12.1897 Ruovesi
Yläjoki Kaarle Kaarlenpoika 12.9.1884 Kuhmoinen
Ylönen Wille Petterinpoika 31.1.1895 Kangasniemi
Yrjönen Yrjö 8.6.1899 Helsinki er
Yrttimaa Urho Gabriel Isakinpoika 4.5.1894 Jalasjärvi
Zimmermann Uno Sakarias 13.9.1884 Jääski
Åbbel Karl Ivar 17.1.1893 Närpiö
Åberg Georg Konstantin 1.4.1887 Viipuri
Ådjers Emil Josefsson 24.4.1898 Kristiinankaupunki mlk
Åkerberg Gunnar Helge Viking Lennartinpoika 8.6.1898 Töysä
Åkerberg Tor Åke Lennart 6.5.1900 Helsinki pr
Åman Olof Erik Johannesson 22.7.1901 Purmo
Äijö Juho Juhonpoika 6.8.1896 Räisälä
Äikää Antti Matinpoika 21.1.1894 Kurkijoki
Ämmälä Matti Jalmari 17.6.1896 Lapua
Ämmälä Otto Juhonpoika 10.11895 Alavus
Äppel Aksel Henriksson 21.5.1901 Kristiinankaupunki mlk
Öst Axel Edvard 1.8.1898 Pietarsaari
Österback Johan August 3.12.1892 Närpiö
Östermark Hugo Hans Severin 14.8.1896 Helsinki er
Östling Oscar 1.2.1892 Tukholma
Östman Johan Lennart 6.12.1900 Vaasa
Östman Johan Sigurd 18.8.1894 Viipuri
Östman Johannes Viktor Jakobsson 8.6.1897 Purmo
Östman Ture Emil 23.3.1896 Pietarsaari mlk


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi