Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Elossa

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aaltonen Petter Werner 17.2.1880 Uusikaupunki
Aaltonen Toivo Artturi 25.5.1896 Kärkölä
Ahinko Kustaa Eemil 19.11.1889 Paavola
Ahlgrén Yrjö Nikolai 3.3.1898 Turku
Ahola Herman Santerinp. 13.5.1897 Vilppula
Ahtiainen Hjalmar 12.5.1892 Kotka
Ahtiainen Mikko Salomoninp. 29.7.1888 Metsäpirtti
Akkanen Nikolai Pietarinp. 20.4.1883 Helsinki e
Alakuva Johannes 31.5.1891 Sodankylä
Alanko Väinö Jalmari 21.11.1891 Helsinki p
Anttila Yrjö Johannes 18.10.1896 Porvoo mlk
Auer Karl Magnus 7.7.1880 Vaasa
Auer Uljas Axel 2.12.1883 Vaasa
Auer Yrjö Aarne 19.3.1896 Vaasa
Björk Gösta Arvid 27.7.1897 Helsinki pr
Bohm Mikael 2.9.1859 Helsinki pr
Borg Johan Waldemar 29.5.1896 Helsinki
Brandtell Johan Ferdinand 18.3.1896 Viipuri mlk
Broända Jalmar Matinpoika 17.7.1897 Säkkijärvi
Bäckström Juho Voldemar Juhonp. 22.10.1899 Kisko
Damberg Armas Aleksander 11.8.1894 Uusikaupunki
Drockila Reinhold 24.9.1872 Pyhtää
Einiö Toivo Henrik 11.6.1893 Vanaja
Eklund Kustaa Wilho 5.2.1892 Helsingin pitäjä
Elo Verner Rikhard 8.2.1882 Rauma
Elojärvi Kalle Leonard 23.1.1876 Forssa / Tammela
Eronen Eero 29.12.1898 Juuka
Erva Kaarle 23.2.1887 Paavola
Eskelinen Antti Eliaksenpoika 22.4.1884 Valkjärvi
Granath David Eriksson 17.4.1860 Helsinki p
Grönqvist Emil Edvin 7.3.1898 Pernaja
Gustafsson Alfred Leonard 5.2.1895 Turku
Haapaniemi Johan Emil 22.5.1895 Koski TL
Haavisto Kaarle Maurits Kallenp. 15.1.1895 Tampere
Haavisto Kalle 4.3.1895 Somero
Hakala Frans Mauri 9.9.1866 Punkalaidun
Hakkarainen Risto Ristonp. 25.6.1887 Tuupovaara
Halonen Juho Juhonpoika 6.12.1894 Viipuri mlk
Halonen Toivo Vilhelm 9.6.1900 Kotka
Hannukka Toivo Johannes 14.10.1900 Antrea
Harjula Arvid 12.5.1885 Sodankylä
Hasanen Aleksander Matinpoika 1.5.1899 Viipuri mlk
Hatakka Jalmari Samulinp. 27.5.1888 Metsäpirtti
Heikkinen Antti 4.6.1866 Sodankylä
Heinonen Akseli Kemiö
Heinonen Axel Alfred 1.11.1887 Kemiö
Heinänen Emil 22.2.1891 Nuijamaa
Heiskanen Arvi 15.9.1892 Iisalmi mlk
Heiskanen Johan Richard 27.10.1887 Espoo
Helin Vilho Valdemar 22.5.1904 Lempäälä
Helin Väinö Edvard 11.3.1900 Akaa
Hellstén Vihtori 21.3.1887 Hämeenlinna
Helminen Gustaf Arvi Helsinki
Henttinen Johannes Mikonp. 10.1.1896 Kivennapa
Henttonen Juho Matinp. 27.5.1888 Metsäpirtti
Hiltunen Hanuel 28.5.1886 Sodankylä
Hintikka Otto Armas 10.4.1895 Helsingin pitäjä
Hirvonen Elias 1901 Helsingin pitäjä
Hjerpe Otto Rickard 10.2.1875 Sodankylä
Holmström Armas Rafael 16.5.1901 Dragsfjärd
Holmström Viktor Richard 11.12.1896 Tammisaari mlk
Holopainen Matti Mikonpoika 13.5.1887 Impilahti
Holttinen Armas Mikonpoika 15.9.1897 Valkjärvi
Honkasalo Kustaa Alfredinp. 2.9.1884 Hattula
Hukka Pentti Mikonpoika 25.5.1889 Kitee
Huoponen Toivo William Antinpoika 26.9.1899 Kivennapa
Huotari Juho Viljam 14.5.1882 Sodankylä
Huovinen Juho Ollinp. 7.3.1894 Tuupovaara
Hurtig Eino Evert 4.12.1895 Sodankylä
Hyving Karl Viktor 18.9.1874 Helsinki p
Hämäläinen Juho Simonp. 28.3.1885 Metsäpirtti
Hämäläinen Simo Juhonp. 15.3.1898 Metsäpirtti
Hänninen Aatu Eemil 12.7.1888 Valkeala
Ihamäki Frans Ilmari 23.9.1897 Punkalaidun
Ilves Taneli 16.7.1894 Luumäki
Isaksson Johan Fredrik 7.1.1899 Pori
Johansson Artur Alexander Loviisa
Johansson Jaakko Vilho ?.3.1895 Isokyrö
Johansson Johan Artur 20.3.1888 Inkoo
Johansson Oskar Johannes 5.12.1872 Pori mlk
Jokela Hjalmar Miinanp. 6.9.1886 Asikkala
Jokela Maria Johanna 23.10.1882 Salo
Jokela Urpo Emil 11.7.1891 Lieto
Jokelainen Vihtori 21.7.1881 Sodankylä
Jokimies Mikko 4.6.1883 Säkkijärvi
Jokinen Kustaa Hermaninpoika 23.3.1883 Kuhmalahti
Jorpes Johan Erik 15.7.1894 Kökar
Jung Antton Erikinp. 28.8.1900 Sippola
Juntunen Eemil Juhonpoika 5.3.1896 Utajärvi
Jäppinen Kalle Edvard 4.2.1883 Valkeala
Järvenpää Ivar Engelbert Juhonp. 6.11.1901 Kisko
Järvinen Klas Viktor 29.12.1893 Pyhäjärvi UL
Jääskelä Yrjö Iisak Willenpoika 11.4.1894 Siikajoki
Kaarakainen Aku 6.2.1896 Iisalmi mlk
Kaasalainen Heikki Jaakonp. Pyhäjärvi VL
Kaasalainen Toivo Aukusti Antinpoika 1896 Pyhäjärvi VL
Kairenius Johan Verner 15.5.1893 Lohja
Kakko Juho Yrjönpoika 15.12.1882 Kivennapa
Kaleva Erkki Konstantin Espoo
Kallio Kaarle Johan 17.1.1887 Forssa / Tammela
Kallio Karl Richard Nestor 8.12.1897 Espoo
Kallio Matti 17.8.1862 Punkalaidun
Kallioinen Arvo Alarik 29.9.1883 Humppila
Kalvitsa Otto 21.11.1888 Heinola
Karjalainen Matti 3.1.1888 Sodankylä
Karlsson Karl Konrad 12.7.1896 Dragsfjärd
Kasurinen Heikki Juho 5.8.1889 Iisalmi mlk
Kaukinen Karl Johan 8.11.1888 Eurajoki
Kauppinen Juho Petter 16.9.1897 Iisalmi mlk
Kauppinen Väinö Herman Eetunp. 11.6.1899 Ruovesi
Kempas Mikko Heikinp. 20.9.1893 Tuupovaara
Kemppainen Joonas Herman 22.2.1884 Paavola
Ketola Kustaa Adolf 8.12.1900 Lieto
Kettunen Kustu 24.2.1894 Sodankylä
Kihlberg Yrjö August Augustinp. 4.12.1895 Äänekoski
Kiprunen Konsta Pielisjärvi
Kiuru Salomon Pyhäjärvi VL
Kivimäki Juho Iisakki Iisakinp. 13.12.1891 Kiukainen
Kivistö Arvo Johannes 10.11.1898 Helsinki
Klemetti Frans Jaakko Juhonp. 21.3.1898 Oulujoki
Koivula Juho Konstantin Mikonpoika Tammisaari1859 Kuollut vankileirillä
Koivumäki Viljo Nikolai Manninp. 18.12.1899 Vilppula
Koivunen Urho Anshelm 18.11.1899 Huittinen
Kojo Aarne 1.5.1894 Pyhäjärvi VL
Kokkonen Pekka 23.3.1885 Rauma
Kolehmainen Oskar 10.6.1887 Sodankylä
Korhonen Antti 10.2.1887 Terijoki
Korhonen Robert Aadaminp. 15.4.1886 Helsinki e
Korkka Matti Paavonp. 4.6.1892 Metsäpirtti
Korkka Taavetti Simonp. 11.7.1897 Metsäpirtti
Korkkinen Aarle Edvard Antinpoika 7.5.1897 Kivennapa
Korkkinen Antti Antinp. 1.6.1895 Kivennapa
Koskela Aaron Jaakko Jaakonp. 27.7.1895 Noormarkku
Koskinen Julius 1.4.1882 Sodankylä
Koskinen Karl Hellen Juhonp. 26.1.1891 Turku
Kuitti Frans Vilho 25.4.1892 Kokemäki
Kukkonen Viktor Matinp. 27.12.1896 Kivennapa
Kuljuntausta Nestori 28.2.1886 Punkalaidun
Kulomaa Nestori 27.6.1885 Heinola
Kumpula Emil Aleks 2.4.1889 Sodankylä
Kumpula Jalmar Aug. 31.3.1892 Sodankylä
Kumpula Kustu Arvid 18.2.1873 Sodankylä
Kuosmanen Juho Juhonpoika 20.12.1870 Terijoki
Kurtén Väinö 29.9.1885 Helsingin pitäjä
Kvick Emil 30.6.1898 Pielavesi
Kylmälahti Kaarle Sääksmäki
Laakso Johan Fredrik 28.7.1871 Kuhmalahti
Laakso Lauri Reinhold 16.7.1895 Hämeenlinna
Laaksonen Lauri Nikolai Matinp. 25.4.1897 Forssa / Tammela
Laaksonen Viktor Helsinki
Lahtinen Kustaa Adolf Valfridinp. 10.11.1888 Kangasala
Lahtinen Vilho Ilmari 12.8.1889 Porin Reposaari
Laine Bruuno Aadolf Juhonp. 6.8.1898 Messukylä
Laine Karl Albert 4.8.1885 Espoo
Lammintausta Eevert Lempäälä
Lampinen Herman Adiel 29.9.1875 Hanko
Lampinen Yrjö Johannes 12.4.1900 Sääksmäki
Lankinen Esa Antinpoika 28.1.1894 Kivennapa
Laurila Weikko Johannes Juhonp. 22.10.1894 Helsinki s
Lehtinen Einar 30.5.1900 Asikkala
Lehtinen Kalle 1.6.1899 Heinola mlk
Lehtinen Matti Mikonp. 25.2.1888 Jämsä
Lehtonen Lempi Maria Matintytär 21.11.1898 Lieto
Lempinen Yrjö Kaarlo 14.8.1901 Helsinki
Lempisaari Elias Vilhelm 15.9.1898 Turku
Leppälahti Abraham Rickhard Mikonp. 5.1.1888 Kotka
Leskinen Viktor 20.6.1886 Iisalmi mlk
Lifländer Jooseppi Juhonp. 17.12.1899 Kivennapa
Lilius Arvo Oskari Oskarinp. 26.7.1892 Helsinki
Lindahl Albert Hjalmar 31.1.1892 Dragsfjärd
Lindholm Aarne 14.2.1897 Luhanka
Lindholm Alf Anian 25.1.1892 Karjaa
Lindholm August Mikael 20.4.1898 Tammisaari
Lindqvist Nils Alex 12.1.1870 Rymättylä
Lintula Niilo Edvard 6.12.1894 Kylmäkoski
Lintunen Herman 2.1.1862 Sodankylä
Liukkonen Vihtori Selmanp. 28.6.1895 Helsinki p
Loikas Eenokki Nikolainpoika 8.10.1896 Johannes
Lokka Benjamin 18.6.1894 Sodankylä
Lokka Leander 7.3.1890 Sodankylä
Loponen Mikko Juhonp. 21.7.1894 Metsäpirtti
Loponen Wille Samulinp. 27.3.1897 Rautu
Loukiainen Paavo Alvar 31.3.1899 Helsinki s
Lumme August Edvard 17.4.1878 Forssa / Tammela
Lund Viktor Aleksius 17.7.1884 Mäntsälä
Lundgren Oskar Fredrik 7.2.1897 Pori
Lundin Karl Noak 6.3.1884 Hanko mlk
Luoti August Antinpoika 5.3.1893 Kylmäkoski
Lång Petter 24.9.1889 Sodankylä
Lääti Nestor Anttoninp. 1.10.1893 Vehkalahti
Lönnqvist Karl Jalmar Karlenp. 20.11.1893 Helsinki s
Majanen August 20.7.1894 Tampere
Majava Oskar Selim 20.1.1896 Angelniemi
Manelius Artturi Aukusti 15.10.1895 Kisko
Manninen Aatto Adolf Kallenpoika 10.6.1884 Korpilahti
Mariin Emanuel 4.2.1884 Sodankylä
Marjanen Johan Anton 17.1.1885 Mäntsälä
Masto Kaarle Vihtori 24.7.1873 Lieto
Mettiäinen Herman 13.8.1891 Sodankylä
Michelsson Michel Edvard 3.3.1876 Tampere
Miettinen Emil Johannes 25.6.1902 Kisko
Mikkola Sanfrid 9.10.1881 Sodankylä
Mikkolainen Jooseppi Paavonp. 15.5.1892 Kivennapa
Moskuvaara Abiel 25.1.1894 Sodankylä
Mustalahti Hermanni 16.8.1871 Vilppula
Mustonen Uuno Gabrielinpoika 8.12.1884 Kotka
Myyryläinen Janne 30.12.1881 Kajaani mlk
Mäkelä Oskar Emil 15.4.1869 Turku
Mäki Jaakko Tuomaanp. 2.1.1878 Ilmajoki
Mäki Matti Maurits 13.1.1891 Metsämaa
Mäkinen Juho Emil 2.1.1881 Lieto
Mäkinen Oskari 1878 Vesilahti
Mäkinen Tuomas 8.10.1884 Mäntsälä
Männistö Berndt Viktor 10.3.1892 Harjavalta
Nalkki Janne Haukipudas
Naski Oskar Aleksanterinp. 12.1.1895 Suursaari
Nieminen Eevert Johannanp. 5.10.1892 Vilppula
Nieminen Emil Kallenpoika 2.1.1893 Viipuri mlk
Nieminen Hjalmar 7.5.1900 Hauho
Nieminen Lauri Johannes 13.5.1889 Lieto
Nieminen Lempi J. 5.5.1893 Uskela
Nikkinen Eevert 14.6.1892 Taipalsaari
Nissilä August Ferdinand 5.5.1895 Helsingin pitäjä
Nummelin Antti 12.6.1856 Helsinki
Nurmi Tiitus VIhtorinpoika 11.1.1896 Lieto
Nurmiainen Ville 8.10.1886 Luumäki
Nurminen Matti Aukustinpoika 1.9.1896 Kuhmalahti
Nurmio Arvo Iivari 22.8.1891 Kisko
Nurmiranta Pekka 7.11.1887 Iisalmi mlk
Nyholm Artur August 9.6.1901 Espoo
Nyström Gösta Alarik Alexander 14.4.1901 Porvoo mlk
Oikkonen Wiljam 2.8.1898 Taipalsaari
Oinas Jalmari 16.8.1884 Sodankylä
Ojuva Juho Petter 20.12.1879 Sodankylä
Oksanen Heikki 30.6.1856 Asikkala
Oksanen Kalle Adaminpoika 25.10.1895 Orimattila
Olkkonen Wäinö Ella Aataminp. 16.4.1898 Lemi
Ollila Aleksanteri 22.12.1896 Sodankylä
Ollila Juha Wihtori 19.6.1888 Punkalaidun
Outinen Kaarlo Vainö 24.10.1886 Säkkijärvi
Pahakorpi Otto August 17.7.1895 Paavola
Pahakorpi Wäinö Henrik 3.10.1893 Paavola
Painilainen Matti Heikinp. 27.3.1898 Kivennapa
Painilainen Paavo Matinp. 15.9.1899 Kivennapa
Pakarinen Juho Matinpoika 10.3.1878 Helsinki e
Parkkinen Kalle 28.8.1884 Sodankylä
Parviainen Juhana 13.2.1889 Tuupovaara
Parviainen Väinö Juhonp. 19.12.1898 Tuupovaara
Pasuri Juho Jopinp. 20.8.1894 Metsäpirtti
Pell Vihtori Verneri 24.5.1891 Hattula
Peltola Arvo Jalmari 21.11.1890 Kylmäkoski
Peltonen Juho Viljam Justuksenp. 14.4.1891 Jämsä
Peltonen Kaarle Wilhelm 9.1.1893 Punkalaidun
Peltonen Karl Viljam 18.4.1891 Helsinki e
Penttilä Matti Erkinp. 14.7.1864 Vehkalahti
Pettersson Albert Aleksanteri 12.2.1900 Kisko
Pienmunne Aatami 2.7.1887 Luumäki
Pietarinen Johannes Simonp. 31.8.1889 Käkisalmi
Pihlava Johan Richard 25.9.1874 Espoo
Piisku Vihtori 4.12.1897 Kärkölä
Pirttilä Armas Abraham 12.8.1898 Tammisaari
Puhalainen Johannes Matinp. 17.1.1896 Kivennapa
Pulkkinen Alfred Hermanninp. 3.12.1889 Luumäki
Pulkkinen Konsta 20.9.1885 Sodankylä
Puolamäki Vihtori Taavetinpoika 13.5.1890 Ikaalinen
Pylsy Antti Pekanpoika 15.7.1894 Valkjärvi
Pylsy Viktor Pekanpoika 24.1.1886 Valkjärvi
Päivinen Kalle 5.7.1884 Viipuri mlk
Pärssinen Matti Pyhäjärvi VL
Päärni Anton Eerikinp. 5.1.1902 Säkkijärvi
Rajala Toivo Edvard Juhonp. 1.1.1890 Helsinki
Rakkolainen Pekka Juhonp. 3.5.1885 Räisälä
Rantanen Arvid Rafael 14.8.1899 Koski TL
Rantanen Joosef Paavalinpoika 8.6.1887 Parkano
Rehnberg Sulo Yrjö 7.9.1898 Mäntsälä
Riipi Yrjö Aleks. 23.4.1898 Sodankylä
Ristola Emil Erikinpoika 21.11.1895 Säkkijärvi
Rosenlöf Edvin Georg 26.4.1875 Turku
Ruotsalainen Antti 25.10.1892 Iisalmi mlk
Ruotsalainen Aukusti 1.1.1879 Sodankylä
Rytkönen Heikki 13.6.1887 Iisalmi
Räikkönen Anton Aleksanterinp. 31.7.1896 Säkkijärvi
Rämä Viljo Tuomaanp. 26.7.1904 Sippola
Räsänen Paavo 3.11.1875 Sodankylä
Saarelainen Heikki Matinp. 20.9.1898 Lappee
Saarinen Aukusti Frans Aukustinp. 3.10.1896 Tyrväntö
Saarinen Eino Oskar 19.10.1897 Hausjärvi
Saarinen Kalle 1893 Vilppula
Saarinen Kalle Juhonpoika 21.2.1875 Kuhmalahti
Saarnio Antti Edvard 13.1.1889 Kisko
Salander Johan Viktor 1.8.1875 Mäntsälä
Salmi Edvard Johannes 25.3.1893 Kisko
Salminen Juho Ilmari 24.6.1898 Helsingin pitäjä
Salo Juho Oskari Antinpoika 22.5.1877 Kylmäkoski
Salonen Vihtori 11.11.1894 Kuhmalahti
Sandberg Juho Viktor 26.8.1888 Porin Reposaari
Sandsten Gunnar Edvin Karlenp. 28.4.1891 Turku
Santavuori Toivo 10.1.1894 Asikkala
Siekkinen Otto 18.4.1885 Helsingin pitäjä
Sihlman Juho Valeri 22.2.1885 Mäntsälä
Silvander Matias Vilhelm 27.3.1889 Metsämaa
Simola Nestor 5.4.1875 Hyvinkää
Simola Taavetti Mikonp. 1.5.1880 Valkeala
Sinervo Emil Valfrid Matildanp. 17.1.1897 Kisko
Sjöström Gustaf Severin 29.10.1888 Siuntio
Skarp August Alvin 23.4.1893 Kirkkonummi
Smidt Oskar William 24.12.1890 Porvoo mlk
Snellman Aug. Vilhelm 16.6.1893 Uskela
Soini Frans Emil 17.5.1877 Tampere
Sojakka Juho Juhonpoika 1.6.1890 Valkjärvi
Sojakka Ludvig Juhonpoika 14.8.1899 Valkjärvi
Storhammar Väinö Anselm Antinpoika 17.4.1895 Valkeala
Strandberg Karl Johan 17.12.1870 Tammisaari
Suikkari Antti Juhonp. 26.3.1897 Kivennapa
Suikkeli Joseppi 22.12.1894 Hartola
Sundelin Emil Kustip. 6.7.1888 Asikkala
Suojanen August Sääksmäki
Susi Simo Juhonp. 17.4.1896 Metsäpirtti
Sällinen Mikko Matinpoika 14.6.1874 Valkjärvi
Taimi Onni Leonard 28.9.1894 Kullaa
Tamminen Kalle Toivo 2.7.1884 Metsämaa
Tamminen Nestori Vilho 24.2.1885 Kiikoinen
Tenhunen Iisak 19.8.1868 Sodankylä
Tepsa Aksel 31.8.1880 Sodankylä
Tervolin Väinö Emil Antinp. 26.11.1888 Iitti
Tihveräinen Edvard Pyhäjärvi VL
Toivainen Johan Kaleb 8.4.1903 Sodankylä
Toivo Erkki 17.5.1899 Punkalaidun
Toivonen Joosep Esanpoika 24.2.1892 Kivennapa
Torkkell Joosep Tuomaanpoika 1.6.1871 Valkjärvi
Torkkell Väinö Viktor Joosepinpoika 30.10.1899 Valkjärvi
Tuovinen Antti Juho 28.2.1883 Kajaani mlk
Tuovinen Erkki Kristian 4.5.1886 Kajaani mlk
Tuurinen Antti 6.10.1877 Sodankylä
Tynys Manne 1.11.1893 Luumäki
Tyytyväinen August 13.12.1892 Heinola
Udd Einar Amandus 12.1.1900 Helsinki
Urpala Aleks Joelinp. 20.9.1894 Kärkölä
Urpanen Matti 18.9.1893 Metsäpirtti
Ursin Vendi Reinh 16.7.1882 Sodankylä
Uusitalo Rikhard 12.1.1890 Sodankylä
Vainio Frans 15.3.1891 Aura
Vainio Juho 28.11.1885 Kymi
Valpas Gustaf Edvard 15.4.1873 Hanko
Valta Oskar Benjaminpoika 23.7.1903 Lappeenranta
Vatanen Juho 30.3.1888 Iisalmi mlk
Veckman Kosti Hjalmar 19.5.1890 Sipoo
Vehmanen Verner Juhonpoika 17.6.1893 Kymi
Veijalainen Aron Heikinpoika (Aaro) 3.8.1896 Kivennapa
Vesa Kaarlo Vihtori 16.8.1889 Ulvila
Vesterberg Hulda Erika 17.5.1895 Kökar
Viholainen Johannes Juhonpoika 24.6.1894 Valkjärvi
Vilander Urho Joh. 27.5.1894 Koski TL
Vilkman Johan Emil 27.11.1898 Asikkala
Virenius Emil Arvid Rafael Annanp. 1.6.1892 Sippola
Virta Väinö Vihtori 1.2.1896 Kylmäkoski
Virtanen Aukusti Vihtori Juhonpoika 3.5.1889 Kylmäkoski
Virtanen Eemel 1884 Kiikka
Virtanen Johan Herman 24.6.1880 Salo
Virtanen Johan Richard 3.9.1880 Tampere
Vuorinen Edvard 1898 Luopioinen
Väänänen Emil Johannes Adaminp. 11.5.1896 Jääski
Wainio Armas Heikki 19.1.1892 Lieto
Wall Viktor Severin 5.1.1893 Hanko
Wallenius Einar Herbert 16.3.1893 Mäntsälä
Wesa Gustaf Ferdinand 28.5.1874 Helsingin pitäjä
Wikström Hugo Johannes 3.2.1894 Heinola
Wirtanen Ivar 11.12.1894 Mäntsälä
Wirtanen Johan Ilmari 3.12.1894 Mäntsälä
Wirtanen Kalle Villenp. 28.11.1877 Hattula
Wuorela Emil Juhonpoika 26.9.1897 Valkeala
Wäkevä Laina Ingrid 6.9.1899 Taipalsaari
Ylhäisi Martti Mauritsi 3.11.1898 Koski TL
Ylinen Juho Konstantin Juhonp. 30.5.1878 Tampere
Zeus Johan Samuel 8.6.1888 Lahti
Ärlig Lars Gabriel 5.5.1898 Porvoo mlk
Öhman Arthur Albert 31.1.1882 Loviisa
Öhman Ester Ingeborg 15.2.1899 Kökar
Ölander Algot Valter 9.9.1890 Espoo
Österlund Karl Henrik 14.1.1875 Hanko
Österlund Viktor Leonard 21.5.1896 Tammisaari


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi