Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Turun vankileiri

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aalto Anton 19.6.1865 Pori mlk
Aalto August Albin 17.8.1890 Laitila
Aalto Johan Oskar 15.4.1875 Tarvasjoki
Aalto Lauri Rikhard 26.5.1897 Jokioinen
Aaltonen Nestori 30.10.1877 Ulvila
Ahlgren Johan Oskar 30.3.1893 Rauma
Alho Juho Aksel 24.4.1898 Ulvila
Alhonpää Ilmari Juho 13.12.1887 Harjavalta
Aronen Johannes Konrad 17.12.1890 Tyrvää
Backman Verner Adolf 29.8.1887 Espoo
Blomgren Frans Sakarias 6.9.1873 Kuusjoki
Borenius Juho Kustaa 30.1.1878 Lammi
Broman Kaarlo Anton 8.11.1880 Pori mlk
Bäckström Axel Albert 24.2.1897 Snappertuna
Duktig Mauno 5.10.1897 Urjala
Eklund Fritiof Erik 25.11.1902 Espoo
Ekström Harald Fredrik 1.4.1890 Espoo
Engblom Karl Ragnar 5.12.1895 Dragsfjärd
Enqvist Aleksandra Auroora 18.7.1876 Ahlainen
Enroth Anders Johan 25.9.1872 Helsinki sr
Eskolin Herman Nikolai 9.7.1899 Koski TL
Eskolin Kaarle Salomoninpoika 25.2.1874 Sääksmäki
Forsman Oskar Emil 21.5.1884 Pori mlk
Frantsila Hjalmar 26.9.1899 Tuusula
Grönholm Ernst Hjalmar 6.6.1890 Ahlainen
Grönlund Kalle Eemeli 14.6.1864 Kiikoinen
Haanpää Viktor Edvard 20.3.1883 Kiukainen
Haapala Kustaa 17.4.1867 Rauma mlk
Hagrén Otto Kustaanpoika 28.8.1896 Luopioinen
Hakala Frans Emil 28.8.1895 Paattinen
Hakala Viktor Emil 23.5.1894 Hinnerjoki
Heinonen Jooseppi Juhonp. 17.7.1871 Lavia
Heinonen Juho Kustaa 5.5.1862 Kiukainen
Heinonen Kalle 26.11.1869 Säkylä
Heiskari Johan Emil 30.10.1889 Helsinki s
Helenius Oskar Gabriel 28.7.1860 Kaarina
Helin Erkki Johan 25.1.1853 Akaa
Helin Heikki Juhonpoika 20.4.1899 Pälkäne
Hellman Johan Rikhard 29.5.1868 Uusikaupunki
Henriksson Niilo Johannes 19.9.1899 Tyrvää
Hirvimäki Herman Valentin 22.7.1871 Espoo
Ikola Jaakko Kustaanpoika 6.8.1875 Pälkäne
Iltanen Fredrik Fredrikinpoika 15.6.1869 Lappi TL
Jalavisto Viktor Brynolf 7.10.1882 Uusikaupunki
Jalli Vihtori Anna-Stiinanpoika 22.3.1892 Punkalaidun
Johansson Villiam Leander Johannanp. 16.6.1885 Helsinki s
Jokela Isak Vihtor 3.8.1854 Säkylä
Järvensivu Taavetti Edvard 15.3.1876 Ikaalinen
Järvinen Erik Nikolai 20.9.1896 Kiikka
Järvinen Frans Vihtori 24.2.1874 Pori mlk
Järvinen Johan Rikhard 16.6.1896 Urjala
Järvinen Karl Henrik 12.8.1876 Uusikaupunki
Kalenius Oskar Vilhelm 29.4.1858 Pertteli
Kallio Frans Mouhijärvi
Kanervo Kaarle Evert 11.10.1891 Paimio
Karén Johan Kotka
Keskinen Alexander 25.9.1891 Rauma
Ketola Väinö Nikolai 17.2.1898 Eura
Kiviranta Kustaa Hjalmar 8.5.1883 Yläne
Kivistö Kaarle Arvid 1.9.1898 Mouhijärvi
Koivisto Johan Oskar 24.11.1897 Rauma
Koski Karl Elis 2.3.1892 Rauma
Koskinen Kaarle 28.7.1852 Pöytyä
Koskinen Kalle Oskar 30.7.1872 Mellilä
Kristola Wilhelm 4.5.1877 Merikarvia
Kuokkanen Sten 11.10.1877 Jyväskylä
Laakso Yrjö Antero 25.11.1895 Rauma
Laaksonen Juho Vilhelm 16.5.1886 Kiikala
Laaksonen Kustaa Akseli 8.3.1898 Sauvo
Laaksonen Oskar Väinö 25.12.1894 Tuusula
Lagerbom Arvo Albinus 26.5.1897 Nakkila
Lahti Kustaa Emil Turku
Lahtinen Kustaa Vihtori 1899 Uusikirkko TPL
Lahtinen Taavetti Taavetinp. 18.2.1875 Hämeenkyrö
Laine Otto Anselm 11.9.1885 Rauma mlk
Lampinen Kaarle Kustaanpoika 20.7.1875 Lempäälä
Lampinen Lauri Valdemar 8.8.1897 Hanko
Lehtimäki Vihtori 12.7.1864 Kiukainen
Lehtonen Emanuel 8.10.1872 Rauma
Lehtonen Frans Wilhelm 19.7.1865 Pori
Lehtonen Hugo Rudolf Konstanpoika 26.10.1890 Tuulos
Lehtonen Yrjö 10.5.1890 Pori
Lindholm Karl Hjalmar 6.3.1883 Porvoo mlk
Lindqvist Isak August 7.1.1873 Kiukainen
Lindroth Kustaa Valfrid 16.10.1880 Uusikaupunki
Lindvall Arttur Waldemar Vilho 9.3.1890 Aura
Lintula Arvo Johannes 19.2.1895 Tyrvää
Lundén Frans Einar 3.10.1888 Humppila
Luoto Johannes Juhonpoika 1.8.1881 Somero
Luotonen Frans Uusikaupunki mlk
Luotonen Juho Ludvig 11.7.1879 Lokalahti
Miekka Isak Vihtori 24.5.1859 Eurajoki
Moberg Kalle Hjalmar 18.4.1899 Humppila
Mäenpää Matti Heikinpoika 28.5.1859 Somero
Mäkelä Isak Nestori 24.4.1881 Eura
Mäntylä Frans Mikko 29.9.1863 Somero
Nieminen Juho Vihtori 2.2.1879 Uusikaupunki
Nummila Matti Kaapo 10.2.1889 Halikko
Numminen Oskar Eemil 16.5.1882 Pöytyä
Nurminen Johan Oskar 31.8.1876 Uusikaupunki
Nylund Karl Henrik 20.1.1886 Kullaa
Oksanen Aarne Oskar Aleksander 28.11.1898 Perniö
Pajunen Aksel Jaakko 20.3.1863 Ahlainen
Palmu Kaarle Johannes 4.1.1880 Uusikaupunki
Peltola Juho Alfred 15.7.1892 Uusikaupunki
Penttinen Kalle Emil 16.10.1888 Helsinki s
Pirjola Sulo Erkki Juhonpoika 22.7.1900 Pälkäne
Pohjonen Martti Johannes Joosepinpoika 24.6.1887 Lavia
Puisto Juho Edmund 17.1.1855 Uusikirkko TPL
Pulskanen Kalle Nestor 10.8.1889 Karkku
Puskala Frans Vihtori Matildanpoika 24.3.1885 Kullaa
Pykilä Eemil Albinus 18.2.1898 Merikarvia
Pyörre Fredrik Gustaf 17.4.1889 Vihti
Raitanen Mikael Ilmari 20.2.1900 Laitila
Rajamaa Juho Vihtori 18.5.1891 Eurajoki
Ranne Kaarle Fredrik 18.8.1883 Ahlainen
Rantanen Juho Anton 15.5.1891 Eurajoki
Rimmi Konsta 1.12.1875 Humppila
Rimmi Lauri Nikolai Juhonpoika 11.12.1893 Kalvola
Rintanen Frans Fredrik 9.6.1885 Kiukainen
Roslöf Karl Oskar 2.2.1881 Uusikaupunki
Rostén Kustaa Wäinö 18.10.1891 Laitila
Ruth Jalmar 18.3.1887 Kotka
Ruusunen Frans Vihtori 13.1.1868 Kullaa
Saarenmaa Isak Emil Isakinpoika 3.2.1893 Mouhijärvi
Saarinen August Anshelm 6.10.1890 Sauvo
Saario Mikko 9.3.1869 Kustavi
Saario Viktor Edvin 3.12.1882 Pori mlk
Sacklen Arttur Mikael 30.10.1889 Kokemäki
Salminen Kustaa Vilhelm 6.6.1854 Kiukainen
Salminen Lauri Johannes 27.7.1899 Ulvila
Salonen Isak Vihtori 3.1.1874 Eurajoki
Salonen Juho Vehmaa
Salonen Kustaa Vihtori 25.2.1889 Rauma mlk
Savolainen Juho 1892 Uusikaupunki
Saxbäck Fredrik Ferdinand 19.3.1861 Tampere
Scheslowskij Wlatslaw
Siivonen Johan Verner 18.8.1900 Uusikaupunki
Sillvan Kalle Nikolai Nikodemonpoika 3.2.1896 Kokemäki
Sjöblom Uno Selim Oskarinp. 27.12.1899 Ahlainen
Sjöman Frans Emil Villenpoika 8.5.1884 Somero
Springman Frans Mikko Kustaanpoika 24.9.1863 Somero
Stark Arvid Aleksander 15.8.1892 Tuusula
Stenberg Augusti Einari 21.12.1899 Pyhäjärvi UL
Stenroos Juho Nestori 6.12.1889 Taivassalo
Suojanen Rikhard Konstantin 29.3.1885 Piikkiö
Suomela Joose Vihtori 22.5.1869 Humppila
Suominen Joel Einar 16.10.1895 Rauma
Suominen Otto William 28.6.1897 Kotka
Suvanto Antti 5.2.1884 Pöytyä
Syrjänen Kustaa Volmar 8.4.1892 Vehmaa
Tallus Heikki 23.9.1879 Piikkiö
Tekkala Oskari 11.7.1881 Humppila
Tuntematon Aukusti Uskela
Tähtinen Juho Emil 13.10.1880 Raisio
Vahlqvist Johan Samuel 3.8.1889 Rauma mlk
Vahtera Isak Emil 19.12.1896 Kiukainen
Valkama Josua Iisakinpoika 1.7.1865 Suodenniemi
Vallenius Jalmari 11.3.1888 Rauma
Valpas Kalle Richard Heikinpoika 9.8.1866 Hauho
Valtonen Anton Waltemar Vehmaa
Valtonen Kristian 13.5.1875 Uusikaupunki
Valtonen Oskar Maurits 22.9.1875 Nakkila
Vasenius Klas Fredrik 13.12.1870 Lohja
Vigell Rafael Aleksi 11.7.1901 Uusikaupunki
Vilenius Henrik Vilhelm 20.1.1881 Tuusula
Viljanen Kustaa Viktor 6.10.1860 Hinnerjoki
Virtanen Eemeli Juhonpoika 20.8.1867 Lavia
Välilä Kustaa Edvard 25.7.1884 Kiukainen
Wahlqvist Kustaa Wilhelm 28.10.1879 Kiukainen
Wallin Wiktor Iisakinpoika 24.11.1884 Laitila
Waltonen Juho Uusikaupunki
Wiklund Karl Viktor Edvard 28.9.1893 Turku
Wilén Viktor Rikhard 7.7.1897 Laitila
Wuorinen Juho Kustaa 4.12.1882 Rauma mlk
Wuorinen Kalle Johannes 21.1.1881 Turku


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi