Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Lappeenrannan vankileiri

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aalto Frans Oskari 20.4.1882 Loimaa
Aaltonen Kustaa Alfred 2.12.1885 Halikko
Aarnio Evert
Ahlbäck Frans Vilho 1879 Pori mlk
Ahlfors Väinö Villiam 1891 Siikainen
Aho Emil August 10.8.1887 Halikko
Aho Erik Sylvesterinpoika 7.10.1862 Lappee
Aho Frans Rudolf 3.3.1895 Pertteli
Aho Kaarlo Sigfrid Iisakinpoika 13.5.1878 Ulvila
Ahola Jalmar Alfred 4.10.1896 Somerniemi
Ahola Väinö 21.7.1891 Somero
Ahonen Juho Ville 1885 Joutseno
Ahonen Otto 8.4.1880 Hausjärvi
Airola Ilmari 1896 Huittinen
Alanen Kalle Juhonpoika 22.3.1867 Oripää
Alaniemi Vilho 28.2.1860 Huittinen
Alen Kustaa Aleks. 15.3.1879 Ulvila
Alm Aksel Adolf 23.12.1882 Pori
Annala Konrad Vihtor 7.8.1895 Säkylä
Anttila Johan Evert 1.5.1901 Helsingin pitäjä
Artig Pentti Olavi 6.6.1900 Pori
Auer Arttur Aksel 23.5.1890 Turku
Autio Arvid Taavetinp. 10.9.1882 Lappee
Autio Juho Vihtori 16.5.1885 Akaa
Backlund Simo 1872 Lavia
Björk Otto Iidanp. 21.3.1886 Forssa / Tammela
Björn Oskari Arvid 25.9.1889 Merikarvia
Blang Arttur 26.9.1895 Helsingin pitäjä
Blomberg Iiwar Aleksander 16.9.1900 Mellilä
Blomqvist Axel Ferdinand 14.6.1873 Turku
Blomqvist Johan Waldemar 17.6.1892 Liljendal
Eiskonen Matti 26.2.1892 Joutseno
Elo Karl Robert 13.2.1882 Uskela
Elomaa Oskari Joel 4.5.1899 Tottijärvi
Elonen Lauri Sikstus 1.3.1891 Ulvila
Eloranta Eino Aukusti Adolfinpoika 11.10.1901 Tyrväntö
Eloranta Oskar Edvard 1870 Viipuri mlk
Elovaara Juho Henrik 11.6.1874 Kullaa
Eriksson Yrjö Kustaa 17.12.1897 Tampere
Eronen Juho Albin Pekanpoika 24.6.1889 Lappee
Eslin Juho Vihtori 2.7.1874 Hyvinkää
Eteläinen Emmanuel 12.4.1875 Lappee
Fager Kalle Walfrid 27.6.1896 Hattula
Forsell Kalle Vihtori 16.9.1870 Tyrvää
Forsman Frans Malakias 8.9.1897 Honkilahti
Forsman Paavo Rikhard 25.6.1900 Honkilahti
Forsström Johan Fredrik 14.6.1872 Salo
Friman Frans Richard 9.8.1882 Pori mlk
Friman Juho Robert 17.2.1887 Loimaa
Friman Oskar 5.1.1884 Huittinen
Fröjdal Kustaa Antton 20.2.1883 Noormarkku
Färn Frans Axel 22.8.1865 Turku
Grön Kaarlo Kustaa 5.9.1895 Sammatti
Grönfors Kustaa Vilhelm 21.5.1875 Honkilahti
Grönholm Juho Fredrik 9.3.1861 Haapajärvi
Grönlund August Aleksander 27.12.1894 Piikkiö
Grönman Frans Paavali 4.2.1901 Ulvila
Grönroos Niilo Aarne 12.5.1897 Noormarkku
Grönroos Väinö Anselm 3.8.1892 Helsingin pitäjä
Günther August Pietari
Haapala Ville 10.7.1862 Joutseno
Haavisto Juho Stefanus 25.11.1859 Hämeenkyrö
Haavisto Urho Aaron 5.8.1895 Vampula
Hagner Viktor 10.4.1868 Pori
Haiko Antti Heikinpoika 14.7.1887 Lemi
Hakanen Yrjö Verner Vilhonp. 16.8.1899 Kauvatsa
Hanhijoki Elias 17.4.1894 Jämsä
Hanhioja-Rajakallio Frans Vihtori 19.3.1888 Ikaalinen
Harasoja Aukust Urjala
Hartman Toivo Johannes Miinanpoika 31.5.1901 Vesilahti
Hasari Kalle Jalmari 26.1.1893 Tyrvää
Hattunen Simo 15.4.1885 Kymi
Heikkilä Arvo Henrik Taavetinpoika 22.12.1894 Lavia
Heikkilä Johan Alfred 2.8.1877 Pori
Heikkilä Johannes 14.11.1899 Turku
Heikkilä Mikko August Tobiaksenp. 16.9.1870 Helsingin pitäjä
Heino Frans Jooseppi Franssinp. 19.3.1879 Kauvatsa
Heinonen Juho Isak 4.6.1872 Angelniemi
Heinonen Kalle Vihtori 29.6.1870 Keikyä
Heinonen Sulho Vihtori 28.1.1892 Ulvila
Heldán Aatami Oskar 1860 Vesilahti
Helenius Oiva Anselm 21.6.1901 Hausjärvi
Hellén Paavo Kallenpoika 1.12.1893 Kuhmalahti
Hellström August Juhonp. 4.9.1862 Urjala
Helminen Kalle Anton 17.1.1883 Urjala
Hilden Kalle Arttur 20.7.1883 Turku
Hildén Väinö Oskari 30.11.1899 Lempäälä
Hiltunen Jaakko 1898 Joutseno
Hindström Fredrik Alarik 13.8.1899 Sipoo
Hollo Juho Fabian 22.5.1871 Urjala
Honkala Antton Eemil 20.3.1889 Hämeenkyrö
Honkanen August Huldanp. 23.5.1895 Helsinki p
Honkanen Juho 1870 Joutseno
Honkaranta Matti 23.2.1899 Parainen
Huhdanmäki Nestor Verner Vihtorinp. 2.10.1893 Pori mlk
Hurenius Ivar Osvald 17.5.1902 Helsingin pitäjä
Hurja Kustaa Sigfrid Matildanpoika 14.2.1897 Kullaa
Husu Elias Eliaksenpoika 30.4.1898 Lappee
Huuskonen Oskar Aleksander 26.8.1899 Helsinki s
Huvila Arvo Emil 1897 Lavia
Hyväri Joonas 17.3.1889 Lappeenranta
Hyvönen Karl Viktor 10.4.1881 Metsämaa
Häkkinen Otto Mikonpoika 2.5.1877 Lappee
Hämmänen Matti Agabus 13.2.1898 Somero
Hämäläinen Hilja Irene 5.4.1902 Mäntsälä
Hämäläinen Johan 3.6.1877 Mäntsälä
Hämäläinen Juho Nestor 23.3.1886 Somero
Hämäläinen Sulho Efraim 13.3.1896 Helsinki
Hänninen Aatami Aukustinp. 7.7.1892 Lappee
Ihanervo Helsingin pitäjä
Ihantola Eino Vihtori 2.2.1895 Hämeenkyrö
Ilen Veikko Ilmari 1.1.1897 Pori
Immonen Albin Kallenpoika 26.2.1872 Ruokolahti
Iso-Touru Wihtori Mikael 5.3.1887 Urjala
Isomäki Taavetti Taavp. 4.5.1873 Mouhijärvi
Jakobsson Juho 9.6.1862 Lempäälä
Jalonen Anselm 8.9.1869 Tyrvää
Jalonen Frans Heikki 19.1.1870 Huittinen
Jalonen Mauno Kasperinpoika 1.9.1902 Lempäälä
Joensivu Kalle Seelimi Kallenpoika 5.9.1896 Kullaa
Joensuu Frans Villiam 7.4.1899 Kauvatsa
Joensuu Otto Eemeli 1.2.1896 Kullaa
Johanneskorpi Isak Nestor 17.1.1896 Pomarkku
Johansson Frans Fredrik 16.7.1851 Turku
Johansson Ilmari Vilhelm 23.11.1890 Parainen
Johansson Johan Teodor 27.9.1859 Porvoo mlk
Johansson Juho Henrik 28.1.1893 Merikarvia
Jokela Toivo Johannes 13.7.1899 Lavia
Jokinen Frans Johannes 16.3.1891 Hämeenkyrö
Jokinen Hugo Paavali 24.1.1899 Lempäälä
Jokinen Hugo Rafael 22.12.1899 Pori
Jokinen Kalle Kustaa 3.6.1885 Loimaa
Jokinen Kalle Oskar 19.2.1893 Huittinen
Jokinen Kustaa Emil 1.9.1896 Halikko
Juhala Jalmari Mikonp. 7.5.1889 Tammela
Jukarainen Mikko 28.9.1872 Joutseno
Junni Matti Samulinpoika 1.2.1891 Lappee
Junnonen Taavetti Joonaanpoika 1.8.1886 Lappee
Juselius Yrjö Johannes Perniö
Jämsén Abel Akselinp. 7.2.1889 Jääski
Jäppinen Pekka Juho Aadaminpoika 6.9.1871 Ruokolahti
Jäppinen Taavetti Kallenpoika 19.5.1872 Lappee
Järveläinen Onni Tuure Torsten 19.4.1903 Lavia
Järvinen Antton 1888 Pertteli
Järvinen August Ville Juhonp. 4.5.1881 Kauvatsa
Järvinen Johannes 13.4.1886 Hämeenkyrö
Järvinen Juho Malakias 13.3.1875 Suodenniemi
Järvinen Kalle Augustinpoika 10.3.1886 Hämeenlinna
Järvinen Kalle Vihtori 9.5.1886 Punkalaidun
Järvinen Oskar Verner 4.7.1876 Karkku
Järvinen Paavo Edvard 18.3.1903 Hausjärvi
Kaapro Juhana Juhonpoika 24.8.1891 Lappee
Kallio Juho Valde 31.1.1875 Vanaja
Kallonen Oskar Erhard 24.3.1874 Helsingin pitäjä
Kanerva Frans Vihtori 25.9.1880 Tyrvää
Kanerva Kaarle Hjalmar 15.6.1886 Pirkkala
Kanerva Wladimir 21.1.1902 Helsingin pitäjä
Kangas Emil Albertinp. 9.10.1895 Helsinki e
Kangasniemi Onni Nikolai Isakinpoika 21.5.1896 Lavia
Kankaanranta Lauri Freetrik 7.8.1900 Keikyä
Kankare Kustaa Albert 27.6.1883 Pertteli
Kannisto Kalle Svante 22.4.1883 Huittinen
Kannisto Santeri 17.3.1878 Urjala
Kantonen Heikki 22.6.1863 Lappee
Kara Juho 1.3.1869 Hyvinkää
Karhu August Juhonpoika 8.8.1892 Lappee
Karttunen Juho Juhonpoika 18.6.1886 Porvoo mlk
Karvinen Juhana Alfred 5.2.1871 Lappee
Kaski Weini Armas 30.9.1901 Kauvatsa
Kataja Karl Selim 9.4.1880 Halikko
Katava Wäinö Wille Juhonp. 16.3.1889 Kauvatsa
Kaupinhaka Frans Vihtori 22.3.1898 Paattinen
Kaura Oskari Edv. Heikinpoika 1.9.1864 Lempäälä
Keipilä Toivo Aleksi Kustaanpoika 4.1.1899 Kullaa
Keskinen Kaarle Malakias Malakp. 30.12.1898 Mouhijärvi
Kettunen Pietari Juhana Heikinpoika 1872 Lappeenranta
Kettunen Wäinö Juhonp. 30.6.1895 Helsinki e
Kiertonen Oskar Juhonpoika 15.6.1875 Keikyä
Kiiskinen Frans Vihtori 14.5.1879 Lappee
Kiivas Arttur August 29.7.1894 Turku
Kivi Juho Vihtori 16.5.1873 Keikyä
Kivi Toivo Vihtori 28.12.1896 Keikyä
Kivinen Juho Matinpoika 11.8.1875 Ulvila
Kivinen Kalle Lauri Lavia
Kivinen Lauri Ilmari Fransinpoika 23.1.1898 Lavia
Kiviniemi Lauri Nikolai 13.12.1893 Ulvila
Kivistö Feliks Juhananpoika 14.1.1894 Lappee
Koikkalainen Heikki 1883 Joutseno
Koivisto Niilo Nikolai 19.2.1898 Kauvatsa
Koivisto Taavetti 30.8.1876 Hämeenkyrö
Koivumäki Jalmari Artturi Fransinp. 4.3.1895 Kauvatsa
Koivunen Juho Vihtori 18.5.1888 Kullaa
Kolehmainen David 7.10.1894 Helsinki
Kolehmainen Taavetti Lappee
Kontinen Aleksanteri Matinpoika 14.10.1878 Lappee
Koppi August Matinpoika 28.8.1899 Ruokolahti
Korhonen Kosti 7.12.1892 Helsinki
Korhonen Verner Evert 1896 Pori mlk
Korpela Juho Verner Vihtorinpoika 18.2.1891 Kylmäkoski
Korpela Kaarlo Edvard Kaarlonpoika 18.3.1889 Ulvila
Korsman Väinö Johannes 22.4.1897 Honkilahti
Koskela Kalle Maurits 14.4.1875 Hämeenkyrö
Koskela Otto Aleksander 4.7.1900 Hausjärvi
Koski Arttur August 24.5.1894 Halikko
Koski Eelis Antton Fransinpoika 24.12.1884 Ulvila
Koski Henrik Alfred 28.9.1876 Turku
Koskinen Frans Brynolf 15.10.1890 Turku
Koskinen Kaarl Kiukainen
Koskinen Kaarle Wihtori Fransinp. 10.1.1891 Kauvatsa
Koskinen Karl 3.6.1872 Turku
Koskinen Väinö Emeli Marianpoika 9.8.1900 Kullaa
Koskipää Emil 1890 Janakkala
Kosonen Aapeli Aapelinpoika 1.4.1888 Lappee
Kossila Antti Johannes Juhonp. 1.12.1888 Helsinki s
Kruth Jalmari Aukusti Juhonpoika 10.12.1897 Pälkäne
Kuitunen Antton 8.6.1896 Sysmä
Kujanpää Kaarle Vihtori 21.1.1897 Tarvasjoki
Kulmala Eemil Arvid 30.6.1882 Loimaa
Kuurila Johannes Alfred 31.12.1900 Lempäälä
Kuusi Antti Jalmari 5.11.1885 Helsingin pitäjä
Kuusisto Emil Artur Fransinpoika 18.10.1899 Siikainen
Kuuva Herman 1873 Joutseno
Kylänpää Stefanus 14.12.1886 Urjala
Kynsilehto Matti August 24.2.1885 Muhos
Käck Viktor 14.4.1866 Pernaja
Käsi Konrad Aron 1.7.1886 Pori
Laakso Fredrik Oskar 29.9.1881 Helsinki p
Laakso Ismael Edvin Taavetinp. 25.8.1883 Tampere
Laakso Juho Vihtori 8.7.1881 Keikyä
Laakso Kalle Salomon 8.6.1886 Hämeenkyrö
Laakso Kustaa Juhonp. 1.7.1875 Hausjärvi
Laakso Vihtori 1.1.1864 Urjala
Laakso Yrjö Anshelm 1.5.1902 Karinainen
Lahtinen Elis Antero 1876 Ulvila
Lahtinen Frans Oskar 9.4.1888 Pori
Lahtinen Juha August 31.5.1869 Forssa / Tammela
Lahtinen Niilo Aleks. 3.7.1867 Lappee
Lahtinen Robert Valfrid 8.2.1899 Hämeenlinna mlk
Lahtinen Vihtori Agapetus 18.8.1900 Noormarkku
Laiho Frans Eemeli Juhonpoika 20.3.1885 Kullaa
Laine Aarne Vihtori 4.12.1902 Hämeenkyrö
Laine Frans Oskar 30.8.1882 Keikyä
Laine Kalle Jalmar 26.11.1882 Piikkiö
Laine Oma Fredrik 8.8.1896 Ahlainen
Laitinen Fans Paavali 1899 Nakkila
Laitinen Jalmar Otonpoika 7.2.1890 Mikkeli mlk
Lamminen Johannes Aadolf 24.6.1891 Vilppula
Lampén Nikolai Aleksander 25.12.1888 Hausjärvi
Lampi Frans Engelbert 1.12.1885 Nauvo
Lampinen Frans Vihtori Joosepinpoika 12.9.1891 Kullaa
Lampinen Nestori Einari Joosepinpoika 18.10.1899 Kullaa
Lastunen Kaarle Anselm Fredrikinpoika 6.3.1880 Lavia
Latvanen Juho Vihtori 9.3.1863 Loimaa
Lauren Kalle August 1886 Helsinki
Lauren Matti Emanuel 22.3.1895 Lavia
Laurila Matti 15.12.1872 Luumäki
Lehti Arvo Jeremias 28.7.1892 Turku
Lehti Juho Antinpoika 18.12.1879 Helsinki s
Lehtimäki Kalle Lyydianpoika 13.4.1899 Kangasala
Lehtimäki Lauri Iivari Fredrikinpoika 26.7.1899 Kullaa
Lehtimäki Vihtori Johannes 9.10.1900 Hämeenkyrö
Lehtinen Eevertti Nikolai Iisakinpoika 1.1.1891 Lavia
Lehtinen Johan Gabriel Emanuelinpoika 16.10.1878 Inkoo
Lehtinen Lauri
Lehtivirta Petter Albin 12.3.1875 Helsinki s
Lehto Enokki 1879 Lavia
Lehto Frans Oskari 21.12.1888 Kauvatsa
Lehto Jalmari 1.10.1888 Loimaa
Lehto Juho Evert Kallenp. 24.8.1877 Salo
Lehto Kalle Heikki Juusenpoika 5.9.1880 Kuru
Lehto Lauri 10.8.1896 Urjala
Lehto Lauri Vilhelm 9.2.1902 Helsingin pitäjä
Lehto Oskar Herman 12.7.1884 Pori
Lehtonen Aarne Aleksanteri 2.1.1899 Mynämäki
Lehtonen Aleks Edvard 20.10.1900 Hauho
Lehtonen Frans Arvid 23.7.1883 Merikarvia
Lehtonen Johan Fredrik 28.3.1863 Lempäälä
Lehtonen Juho Kallenpoika 18.6.1884 Helsinki s
Lehtonen Kalle Mouhijärvi
Lehtonen Paavo Engelbert 9.9.1901 Mynämäki
Lehtonen Paavo Kustaa 6.4.1891 Helsinki
Lehtonen Toivo Vihtori 28.2.1889 Halikko
Lehtonen Vihtori 24.6.1879 Maaria
Lehtonen Wilhelm Eevertti 28.2.1874 Lavia
Lehtovirta Petter Albin 12.3.1875 Helsinki s
Leino Arttur Wilhelm 31.10.1881 Muurla
Leino Henrik Vilhelm 17.5.1885 Loimaa
Leino Juho Fredrik 22.6.1863 Pori
Leino Kalle Juha 26.3.1877 Huittinen
Leinonen Sulo Vilho Fransinp. 5.2.1899 Naantali
Leivo Simo Jalmari Heikinpoika 28.10.1899 Pälkäne
Leivo Väinö Kaarlenpoika 27.7.1899 Pälkäne
Lempinen Hugo Paavali 11.1.1896 Urjala
Lentämäki Juha Kustaa 17.6.1895 Tyrväntö
Lepistö Arvo Wihtori Juhonpoika 24.7.1897 Lavia
Lepistö Kalle Lennard 13.2.1896 Keikyä
Leppälä August Emanuel Fransinpoika 17.11.1886 Ulvila
Leppänen Johannes 1856 Pori
Leppänen Kalle William 20.7.1902 Keikyä
Lestinen Kalle 8.4.1872 Helsinki
Levola Vihtori Efraimp. 18.9.1861 Mouhijärvi
Lilja Hugo Albert 23.1.1900 Helsinki s
Lind Heikki 21.11.1865 Ahlainen
Lind Johan Richard 22.8.1865 Helsinki s
Linden Isak Hjalmar 31.1.1894 Laitila
Lindén Emil Vilhelm 14.2.1891 Turku
Lindholm Frans Kristian 9.6.1865 Maaria
Lindkvist Herman Selmi 1896 Merikarvia
Lindqvist Oskar Taavinpoika 4.9.1878 Lappee
Lindroos Eero Emil 30.8.1902 Turku
Lindroos Kalle Kustaa 24.10.1872 Urjala
Lindroos Martti Rikhard 31.8.1896 Ulvila
Lindroos Oiva Eemeli Mantanpoika 4.6.1896 Tyrväntö
Lindstedt Väinö Anshelm 20.6.1896 Vampula
Lindström Kalle Eemil 23.1.1894 Lammi
Lipponen Paavo Juhonpoika 27.7.1876 Ruokolahti
Loise Juho Juhonp. 10.4.1882 Käkisalmi mlk
Lund Frans Nestor 27.2.1896 Noormarkku
Lyst Huuko Jalmari Heikinpoika 24.5.1896 Kalvola
Lähteenmäki August Antinpoika 13.1.1877 Pori mlk
Lönnberg Aaron Teodor 15.8.1899 Noormarkku
Lönnroos Kalle Johannes Malakianp. 28.3.1897 Forssa / Tammela
Lönnroos Toivo Rudolf Malakianp. 6.3.1902 Forssa / Tammela
Maijanen Miina Lappee
Malenius Edvard Selim 15.9.1884 Helsinki e
Manner Juho Kustaa 21.2.1882 Hämeenkyrö
Manninen Eino Herman 16.5.1895 Helsingin pitäjä
Marjanen Yrjö Aksel 11.5.1897 Pori mlk
Mattila Henrik Oskar 27.3.1865 Forssa / Tammela
Mattila Johannes Eemil 1.9.1895 Köyliö
Mattila Werner Mäntyharju
Miettinen Juho Vilhelm Juhonpoika 26.12.1880 Lappee
Miettinen Kalle 28.3.1872 Helsinki p
Monola Juhana Esaianpoika 14.12.1879 Lappee
Murtomäki Eemil Juusonpoika 19.9.1871 Ulvila
Mutanen Mikko 12.6.1873 Lappeenranta
Myllykorpi Oskar 15.2.1881 Lavia
Myllymaa Nestori Rikhard 25.2.1890 Honkilahti
Myllymäki Jalmari Jeremias 2.11.1896 Mäntsälä
Mäenpää Kaarle Eemeli 18.12.1895 Suodenniemi
Mäenpää Kalle 1898 Lavia
Mäkelä Augusti 13.10.1879 Keikyä
Mäkelä Svante 7.4.1897 Turku
Mäkelä Weikko Antero Juhonpoika 8.6.1900 Lavia
Mäkelä Yrjö Verner 2.7.1895 Jokioinen
Mäki Johannes August 5.1.1898 Metsämaa
Mäki Matti 4.7.1894 Vilppula
Mäkinen Eevertti Juhonp. 8.9.1883 Kauvatsa
Mäkinen Emil Basilius 15.5.1892 Uskela
Mäkinen Frans Oskari Oskarinp. 4.10.1895 Mouhijärvi
Mäkinen Johan Wilhelm 13.7.1885 Naantali mlk
Mäkinen Johannes 6.7.1879 Hattula
Mäkinen Juho 6.7.1873 Ulvila
Mäkinen Kalle Juho 20.12.1862 Huittinen
Mäkinen Kustaa Jalmari 6.9.1896 Loimaa
Mäkinen Matti Matinpoika 24.2.1897 Laukaa
Mäkinen Toivo Augusti Kustaanpoika 15.5.1882 Kuorevesi
Männikkö Matti Mauri 7.1.1896 Metsämaa
Mäntylä Väinö 5.8.1896 Lavia
Mäntynen Kalle Tapaninp. 22.7.1879 Punkalaidun
Mäntynen Oskari 1888 Köyliö
Nett Karl Albert 14.2.1879 Pohja
Niemelä Väinö William 13.4.1896 Porvoo
Niemi Arvid Fredrik 1898 Nakkila
Niemi August Abraham Aug.p. 18.12.1887 Mouhijärvi
Niemi Herman 23.4.1873 Pyhtää
Niemi Juha Augusti Kaarlenpoika 1.1.1883 Vesilahti
Niemi Kaarle Aataminpoika 14.9.1857 Mouhijärvi
Niemi Kalle 10.1.1891 Mäntsälä
Niemi Lauri Antero 31.12.1898 Mouhijärvi
Niemi Niilo 18.9.1899 Orivesi
Niemi Oskar Edvard Juhonpoika 7.3.1901 Pori mlk
Niemimäki Johan Evert 20.9.1896 Lohja
Nieminen Hugo Nehemiaanpoika 16.10.1888 Hauho
Nieminen Kaapriel Vilhelm 6.4.1890 Lappee
Nieminen Kalle A. 12.1.1890 Urjala
Nieminen Kalle Johannes 11.12.1893 Sääksmäki
Nieminen Ville Kustaa 24.10.1893 Orivesi
Niinivuori Karl August 2.9.1881 Turku
Nikkari Niilo Leonard 26.9.1893 Mouhijärvi
Nikkilä Oskari 14.4.1889 Vanaja
Nikkinen Vihtori 5.12.1851 Pori mlk
Nordlund Kaarlo Fredrik 2.7.1892 Noormarkku
Nordman Frans Oskari 25.3.1872 Ulvila
Nordman Karl Johan Viktor 6.9.1883 Porvoo mlk
Nordström Herbert 10.8.1893 Pori mlk
Nummelin August Yrjö 16.2.1894 Honkilahti
Nummi Kalle 14.3.1890 Sääksmäki
Nummi Kalle Mauri 26.10.1899 Köyliö
Nummiranta Paul Henrik 7.12.1901 Marttila
Nurmi Emil Eskil 12.6.1884 Halikko
Nurmi Juho Emil 28.10.1876 Halikko
Nurmi Juho Valfrid Juhonp. 23.12.1882 Pohja
Nurmi Juho Vihtori 2.7.1865 Urjala
Nurmi Karl Oskar 26.1.1883 Lappee
Nurmi Kustaa Maurits 27.9.1882 Huittinen
Nurmi Otto Johannes Juhanp. 23.11.1894 Punkalaidun
Nurmi Salomon Werner 14.8.1887 Merikarvia
Nurmi Toivo Kiikoinen
Nurmi Vihtor Malakias Taavp. 9.8.1873 Mouhijärvi
Nurminen Onni Hjalmar 10.2.1897 Pori mlk
Nuutinen Antti Mikonpoika 24.4.1864 Joensuu
Nyberg Henrik Herman 19.7.1881 Pohja
Nyberg Kalle Henrik 1.1.1897 Keikyä
Nyholm Arthur Emil 13.3.1891 Pernaja
Nyholm Johan Vilho 22.9.1896 Tuusula
Nyman Nils Georg 4.1.1902 Helsingin pitäjä
Näveri Matti 1879 Joutseno
Ojala Eemil Amandanpoika 7.3.1888 Vesilahti
Ojala Juho Eemil Taavetinpoika 24.1.1891 Lavia
Ojanen Kalle 1876 Vesilahti
Oksanen August Evert 26.9.1891 Honkilahti
Oksanen Kaarle Reinhold 4.6.1860 Kauvatsa
Ollikainen Pekka Juho 10.12.1863 Loimaa
Ollila Johannes Heikki Klausinpoika 7.6.1886 Vesilahti
Ollinen Paavo Albin 25.2.1899 Koski TL
Pajunen Taavi Johannes 16.6.1894 Tyrvää
Pakarinen Taavetti Kallenp. 4.10.1863 Lappee
Palén Karl Ernest 28.3.1898 Lappeenranta
Palin Niilo Nikodemus 4.8.1898 Halikko
Palm Herman Albin 12.7.1900 Porvoo
Palm Viktor Augustinpoika 27.8.1882 Vesilahti
Palmroos Kustaa Viktor Uusikirkko TPL
Palmroth Frans 1900 Pöytyä
Partanen Eevertti 2.1.1891 Joutseno
Partanen Esaias Fredrikinpoika 2.7.1872 Lappee
Paulin Juho Verneri 21.6.1884 Kullaa
Pekkanen Juho 18.9.1890 Lappee
Pelkonen Verner Adaminp. 1893 Lappee
Pellonpää Mikael Kallenpoika 13.11.1900 Forssa / Tammela
Peltonen Antero Nikolai 10.12.1901 Hämeenkyrö
Peltonen Emil 1884 Jääski
Peltonen Kalle Vihtori 25.9.1872 Hämeenkyrö
Peltonen Urpo Johannes Franssinp. 2.6.1898 Pori mlk
Penttinen Henrik William 25.1.1889 Porvoo mlk
Perttu Robert Oskar 9.8.1870 Nakkila
Pesu Eevert Heikinpoika 11.6.1879 Taipalsaari
Pettersson Frans Nestor 27.2.1900 Pori mlk
Petänen Lauri Aukusti 17.8.1888 Tyrvää
Pihala Frans Vilhelm 17.4.1895 Honkilahti
Pihala Frans Vilho 6.4.1899 Kiukainen
Pihlajasaari Iisakki Nikolai 9.3.1892 Ulvila
Pihlman Frans Johannes Kallenpoika 20.7.1899 Kullaa
Pihlman Jaakko Vihtori Kallenpoika 6.10.1897 Kullaa
Pihlman Otto Aukusti Kallenpoika 7.8.1895 Kullaa
Pohja Lauri Iivari 22.8.1896 Kauvatsa
Pohjola Emil Arvid Mikonp. 1.9.1896 Uskela
Pohjolainen Antti Lovisanp 1876 Sulkava
Puisto Juho 21.1.1871 Loimaa
Puro Kalle Ilmari 9.9.1895 Lempäälä
Puutanen Frans Viktor 1878 Vehkalahti
Pyysing Evert Antinpoika 21.6.1880 Lappee
Päivinen Eino Juhonpoika 6.12.1899 Lappee
Rahko Väinö Urho Simonpoika 17.5.1888 Lappee
Rahkola Juho Wilhelm 6.8.1879 Hämeenkyrö
Raitanen Frans Maunu 7.2.1884 Honkilahti
Raittinen Juho Emil 9.12.1889 Honkilahti
Rajala Juho Eemil 11.2.1882 Huittinen
Rajala Martti Oskari 6.1.1893 Hämeenkyrö
Rajala Wäinö Anders 30.11.1894 Mäntsälä
Ramstedt Otto Paavali 4.8.1896 Ulvila
Ranta Emil Konstantin 3.10.1866 Piikkiö
Ranta Juho Jalmari 16.3.1900 Tammela
Ranta Kalle Sääksmäki
Ranta Taavetti Edvard Juhonpoika 7.7.1889 Suodenniemi
Rantanen Frans Paavo Walto 5.9.1897 Lavia
Rantanen Kaarle Esaias Juhonp. 17.12.1870 Vesilahti
Rantanen Kalle Sakarias Kustaanpoika 21.1.1877 Vesilahti
Rantanen Kustaa Rikhard 23.5.1862 Keikyä
Rantanen Niilo Vihtori 8.12.1892 Vesilahti
Rantanen Paavo 1872 Lavia
Rantanen Väinö Konstantin 1891 Janakkala
Rasilainen Juho Pietarinpoika 9.10.1887 Ruokolahti
Rask Otto Yrjö Valdemar 29.10.1895 Ulvila
Rautalampi Rikhard 29.11.1889 Pori
Reunanen Antti Kustaa Antinp. 28.2.1886 Pori mlk
Riihinen Kaarlo Nikodemuksenp. 6.11.1900 Pohja
Rinne Erhard Kustaanpoika 26.8.1884 Ulvila
Ristimäki Taavetti Vihtori 18.7.1893 Hämeenkyrö
Ronkainen Tahvo Petter Erkinpoika 12.6.1887 Lappee
Roos Frans Vihtori 28.3.1890 Pori
Rosendal Matti Freedrik 4.10.1883 Ulvila
Rosenholm Viljo Lauri Kustaa 6.3.1898 Pori mlk
Rosenqvist Aaron Sikstus 1.8.1880 Pori
Roslin Juho Viktor Matias Juhonpoika 2.11.1899 Kiikoinen
Ruberg Pori
Ruohonen Kalle Mikael 31.8.1848 Loimaa
Ruokokoski Juho Viljam 12.10.1897 Lavia
Ruolahti Antti Isakinpoika 22.6.1887 Kuhmoinen
Ryhänen Antti Juho 4.6.1863 Joutseno
Råberg Gustaf Emil Viktorinus 25.2.1873 Hanko
Räipiö David Eliaanpoika 14.1.1854 Lemi
Saarela Hugo Ivar 26.8.1896 Urjala
Saarimies Antti 16.10.1877 Lappee
Saarinen Emil 26.11.1898 Urjala
Saarinen Juho Kallenp. 20.8.1865 Loimaa
Saarinen Kaarle Hjalmar 23.2.1897 Tarvasjoki
Saarinen Kalle Turku
Saarinen Kalle Vihtori 30.6.1863 Loimaa
Saarinen Kusta 1886 Halikko
Saarinen Niilo Edvard 30.7.1895 Kauvatsa
Saarinen Taavetti Oskari 26.9.1886 Mouhijärvi
Saikko Albin Albininpoika 29.4.1887 Lappee
Saira Joonas 13.1.1889 Luumäki
Sallmen Johan Emil 30.5.1878 Pori
Salmela August Jalmar Erikinp. 5.7.1899 Valkeala
Salmi Iisakki Vihtori Iisakinpoika 29.7.1883 Ulvila
Salmi Juho Kustaa Santerinpoika 7.5.1870 Hyvinkää
Salminen Anton Fredrikinp. 7.12.1882 Loimaa
Salminen Frans Pori
Salminen Heikki Juhonpoika 31.8.1883 Hämeenlinna mlk
Salminen Kaarle Verner Kaarlenp. 12.12.1884 Helsinki s
Salminen Karl Viktor 3.7.1899 Tampere
Salminen Kustaa Eevertti 14.3.1883 Lavia
Salminen Vihtori 26.9.1866 Hämeenkyrö
Salo Aukusti Julius Otonp. 17.4.1886 Pori mlk
Salo Eemil 10.11.1891 Vilppula
Salo Frans Nestor 12.7.1895 Nakkila
Salo Kaarlo Wihtori 1886 Pori
Salo Kalle 1891 Hämeenkyrö
Salo Vihtori Arvid Juhonp 14.10.1891 Merikarvia
Salo Vilho Armas 8.2.1902 Halikko
Salomaa Väinö Alarik 24.7.1898 Turku
Salonen Aimo Aleksanteri 21.5.1898 Mynämäki
Salonen Antti Vilhelm Villenp. 17.9.1851 Keikyä
Salonen Eino Akseli 23.3.1899 Tampere
Salonen K. K. Helsingin pitäjä
Salonen Kalle Ilmari 12.3.1886 Huittinen
Salonen Kalle Kustaa 4.1.1883 Jokioinen
Salonen Nestori Salomonpoika 14.7.1887 Ulvila
Salonen Oskari Vihtorinus Kaarlenpoika 26.4.1901 Kullaa
Salonen Vihtori Hämeenlinna
Santanen Juho Sakari 22.8.1900 Ulvila
Santanen Väinö Johannes 25.8.1892 Vampula
Sarenius Johan Valerian 31.1.1887 Hausjärvi
Sarva Kalle Kustaa 27.9.1890 Hämeenkyrö
Savander Johan Erland 24.5.1867 Helsinki s
Savinen Kustaa Ensio 27.12.1901 Honkilahti
Segerroos Vihtori Akseli 26.6.1881 Ulvila
Sekiri Arvo Metsämaa
Selin August Edvin 26.4.1886 Akaa
Senne Otto 15.2.1895 Sippola
Seppä Toivo Nestori 18.2.1890 Mouhijärvi
Seppälä Aukust Ulvila
Seppälä Johannes Kaarlenpoika 29.1.1892 Pälkäne
Seppälä Niilo Vilho Vilhonp. 25.8.1888 Helsinki e
Seppälä Yrjö Eedvartti Kaarlenpoika 13.10.1897 Lavia
Seppänen Antti 12.6.1874 Joutseno
Setälä Eino Osk. Kaarlenpoika 20.8.1897 Lavia
Setälä Paavo Ilmari 2.12.1898 Kauvatsa
Sihvonen Aleksander 6.2.1892 Mäntsälä
Sillanpää Heikki Edvard 22.7.1855 Loimaa
Sillanpää Ville 8.1.1889 Lavia
Sinkkonen Juho 1.5.1883 Viipuri mlk
Sirén Hjalmar Nikolai 27.3.1884 Sauvo
Siukonen Kustaa Ferdinand 10.4.1852 Keikyä
Sjöstedt Aron Reinh. 1892 Kokemäki
Snellman Johan Viktor 7.12.1870 Porvoo
Sohl Jaakko Emanuel 19.7.1899 Helsinki s
Sokura Otto Antinpoika 18.11.1888 Lappee
Solander Kaarle Juho 17.2.1879 Porin Reposaari
Sollman Karl Artur 20.6.1884 Helsinki sr
Sopanen Arvo 1895 Joutseno
Stenberg Frans Viktor 3.11.1880 Suodenniemi
Stick Aleksander Ferdinand 5.10.1892 Lohja
Strömberg Johan Henrik 13.11.1879 Pohja
Suhonen Frans Eevertti Kustaanpoika Lappeenranta1875 Kuollut sairauteen vankileirillä
Suhonen Frans Oskar 25.3.1870 Keikyä
Sukander Juha Alfred 2.9.1865 Vesilahti
Sulander Juho Verner 27.12.1876 Pori
Sulander Matti Vihtori 24.2.1872 Huittinen
Sulin Arvo Nikolai 5.8.1895 Karkku
Sulonen Vilho Oskari 19.12.1898 Pori
Sundberg Kustaa August 16.1.1897 Halikko
Sundelin Juho Antton 16.12.1875 Ulvila
Sundell Frans Herman 3.11.1868 Ulvila
Sundvall Eemil Arvid 17.8.1901 Ulvila
Suominen Juho Viktor 2.7.1871 Halikko
Suominen Kustaa Emil Marianp. 15.7.1882 Piikkiö
Suominen Oiva Johannes 5.3.1896 Ulvila
Suonpää Eemeli 20.8.1896 Renko
Suosiohuvila Arvo Eemil Juhonpoika 23.10.1894 Lavia
Svahn Johannes Petterinpoika 7.2.1890 Lappee
Syrjälä Oskari 3.12.1876 Tarvasjoki
Syrjälä Väinö Armas 11.11.1898 Mäntsälä
Syvänen Juho Valfrid Heikinpoika 29.1.1901 Pälkäne
Taalman Oskar Edvard 26.10.1891 Urjala
Tabell Paavo 1868 Joutseno
Taimi Kaarlo Anton 5.1.1883 Ulvila
Taipale Mikko Adaminp. 4.1.1871 Lappee
Takala Nestor 10.5.1887 Nakkila
Tallberg Kalle Juho 20.11.1861 Huittinen
Tallgren Armas Rafael 28.9.1898 Helsinki s
Tammi Herman Josefinanpoika 20.2.1864 Ulvila
Tamminen Johan Jalmar 6.2.1881 Helsinki p
Tamminen Juho Vihtorinpoika 8.11.1884 Ulvila
Tamminen Kustaa Jalmar 2.2.1879 Loimaa
Teitto Matti 28.4.1893 Säkkijärvi
Teräs Vilho Ilmari 21.9.1896 Keikyä
Tesslund Hugo 15.3.1896 Pernaja
Toivonen Frans 2.3.1872 Urjala
Tolonen Simeon Simonpoika 4.9.1882 Lappee
Torvinen Juho Heikki 28.4.1864 Lappee
Toukkala Yrjö Mikael 24.3.1901 Kymi
Troken Karl Johan 1879 Pori
Tujula Mikael Juhonpoika 28.9.1893 Lappee
Tukiainen Albin 5.4.1897 Helsinki s
Tukiainen Antti Juho Antinpoika 13.7.1873 Lappee
Tukkinen Kalle Vihtori 2.1.1876 Huittinen
Tulinen Juho Jaakonpoika 28.7.1876 Huittinen
Tulonen Frans Juhonp. 24.4.1862 Urjala
Tuohisto Walde Johannes 2.1.1901 Noormarkku
Tuomi Juho 10.3.1873 Lappee
Tuomi Knut Leonard 30.9.1885 Parainen
Tuominen Antero Anshelm 20.11.1891 Tarvasjoki
Tuominen Antti 1.12.1882 Hausjärvi
Tuominen Juho Oskar 1878 Pöytyä
Tuominen Juho Yrjö 21.9.1892 Vanaja
Tuominen Nestor Aataminpoika 24.4.1880 Kuhmalahti
Tuominen Oskar Edvard 31.12.1881 Mäntsälä
Tuominen Simo Juho 13.1.1883 Keikyä
Tuominen Yrjö Vihtori 13.4.1899 Urjala
Tuomisto Kalle Fabian 22.5.1886 Mellilä
Tupanen Edvard Aadaminp. 1892 Koski HL
Turpeinen Joel Aataminp. 28.1.1893 Helsingin pitäjä
Turunen Juho Heikki Juhonpoika 24.6.1891 Ruokolahti
Tuukkanen Albinus Tanelinpoika 1886 Hirvensalmi
Tång Viktor Rafael 4.1.1897 Halikko
Törnroos Paul Erik 15.5.1901 Kiukainen
Uotila Juho Aleksanteri 7.7.1881 Noormarkku
Urho Johan Arttur 13.4.1901 Laitila
Uusi-Eerola Johannes Ferdinand 2.2.1894 Helsinki
Uutela Kaarle Evert 24.3.1889 Koski TL
Vahlman Kalle Vihtori 18.2.1879 Urjala
Vainikka Antti Antinpoika 14.6.1883 Lappee
Vainio Kustaa Fridolf 22.12.1885 Halikko
Vainio Toivo Selim Otonp. 8.1.1897 Janakkala
Vainionpää Helsingin pitäjä
Vankkala Heikki Jalmari 19.1.1891 Helsinki
Varenius Frans Jalmari 6.11.1891 Pyhäjärvi UL
Vesikko Matti 1890 Joutseno
Vidgren Karl Gustav 2.3.1871 Ulvila
Vienonen August Vilhelm 21.5.1882 Halikko
Vienonen Robert Nikolai 22.6.1892 Loimaa
Vierula Kustaa Juhonp. 7.10.1893 Orivesi
Vigrén Konrad Viktor 4.9.1894 Paimio
Vihlman Jalmar August 21.2.1902 Keikyä
Viitanen Väinö Johannes Simonpoika 2.12.1898 Kuhmalahti
Vilkman Gunnar Kallenp 2.121898 Porvoo
Vinterkvist Frans Oskari 31.5.1872 Ulvila
Virta Eedvard Alfredinpoika 26.9.1885 Ulvila
Virtanen Frans Oskar 1.8.1890 Keikyä
Virtanen Martti Matias 21.2.1894 Uskela
Virtanen Paavo Henrik 30.10.1898 Forssa / Tammela
Virtanen Rufus Erland 27.8.1896 Hausjärvi
Voutilainen Asarias Antinpoika 12.3.1882 Lappee
Vuojolainen Heikki Eetu 10.12.1877 Lappee
Vuorinen Veikko Johannes 28.12.1892 Lempäälä
Vuorinen Vilho Jalmari 2.9.1900 Sääksmäki
Vuorinen Walter Mikael 23.12.1899 Porvoo
Vuorio Emil Adolf 19.10.1884 Pertteli
Vuorio Isak Nikolai 18.12.1890 Tarvasjoki
Vuorisalo Frans Eevert 23.7.1859 Huittinen
Vuorivirta Johannes Teofilus 29.5.1887 Salo
Välilä Kustaa Oskar 14.9.1891 Honkilahti
Välilä Toivo Juhonpoika 25.8.1880 Kuorevesi
Välimäki Ivar Alfred 16.4.1895 Pomarkku
Välimäki Vilho Juulius Miinanpoika 10.3.1881 Ulvila
Wainio Karl August 25.2.1898 Muurla
Wainionpää Kustaa Emil Kustaanpoika 22.3.1894 Ylistaro
Waisto Juho Eemil 17.4.1884 Köyliö
Waltonen Kustaa Ilmari 6.1.1890 Ulvila
Wartiainen Otto 23.12.1894 Antrea
Wastamäki Kaarle Taavetinpoika 8.7.1869 Mouhijärvi
Watajamäki Kaarle Emil Eliaanp. 30.6.1876 Mouhijärvi
Wauhkonen Aadolf Juhana Kallenpoika 23.6.1881 Taipalsaari
Westerbacka Frans William Matinpoika 4.11.1890 Pori mlk
Wiitanen Steffan Juhonp. 2.12.1866 Kauvatsa
Wiljanen Kalle Juho Reinh. 25.12.1901 Lavia
Wiljanen Lauri Johannes 9.1.1897 Noormarkku
Wilpas Kaarle Kustaa Oskarinpoika 18.9.1894 Tyrväntö
Wirta Kustaa Niilo 29.9.1892 Turku
Wirtanen Kosti Hemming 22.5.1900 Angelniemi
Wuorinen Kalle Kustaa 13.1.1898 Hämeenkyrö
Wuorio Juho Herman 7.11.1861 Hämeenkyrö
Wäätänen Paavo Heikinpoika 16.3.1878 Ruokolahti
Ylhäisi Juho Kustaa 28.5.1892 Koski TL
Ytterlin Karl Artur 28.4.1897 Pori
Åkerman Odert 4.12.1886 Pori mlk
Ärlig Alfred Alexander 31.9.1895 Porvoo mlk
Ärlig Karl Robert 17.8.1865 Porvoo mlk
Ört Aarne August 20.8.1900 Humppila


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi