Suomen sotasurmat 1914-1922
Suomen sotasurmat 1914-1922 Suomeksi På Svenska In English

Vuosina 1914-22 sotaoloissa surmansa saaneiden nimitiedosto

Avattu 5.3.2002 ja päivitetty 19.5.2004
Hae henkilöä klikkaamalla tästä >>

Kuopion vankileiri

Sukunimi Etunimi Syntymäaika Kirjoillaolokunta
Aalto Juho 7.12.1894 Kuopio
Aflecht Taavetti 3.1.1870 Leppävirta
Ahlgren Toivo Emil 25.8.1888 Pöytyä
Ahola Anselm Santerinp. 9.7.1895 Vilppula
Ahola Kalle Henrik 18.1.1887 Vilppula
Ahonen Lahja Ilmari 24.6.1892 Ruovesi
Ahonen Lauri Johannes 11.10.1898 Ruovesi
Ahonen Taavetti 21.12.1869 Kuru
Ahtiainen Esa Ollinpoika 20.4.1892 Kivennapa
Airaksinen Emil Augustinpoika 12.3.1898 Karttula
Allen Kaarle Aug. Hermanninpoika 1.3.1864 Lempäälä
Antikainen August 10.9.1891 Kuopio
Antikainen Juho 14.12.1896 Kuopio
Antikainen Pekka 29.6.1893 Kuopio mlk
Antikainen Taavetti 25.6.1875 Kuopio mlk
Anttonen Johannes Antinpoika 10.10.1886 Helsinki s
Aro Lauri Feliks 14.1.1886 Tampere
Arola Aaro Kustaanpoika 1.7.1882 Pirkkala
Auranen Johan Valfrid 15.5.1880 Längelmäki
Bahonoff Juho 2.8.1892 Rautu
Behm Emil Albin 13.5.1899 Joroinen
Bränholm Taavetti Henrik 20.10.1863 Rautu
Bäckström Gustaf Edvin 30.8.1886 Espoo
Eeva Matti Matinpoika 18.6.1889 Metsäpirtti
Ek Oskar 4.7.1877 Joroinen
Ekroos Karl Oskar 4.4.1889 Espoo
Eliander Ferdinand Basilius 30.6.1873 Eräjärvi
Elomaa Alku Väinö Erlandinpoika 31.7.1891 Orimattila
Eskelinen Johannnes 27.3.1866 Maaninka
Eskelinen Taavetti 9.9.1862 Kuopio mlk
Ferm Josef Noak 3.3.1875 Siuntio
Finnberg Elias Kallenpoika 25.5.1897 Kajaani
Forssberg Taavi Juho Tanelipoika 8.4.1873 Karttula
Freudenthal Kusta Eemil 18.6.1894 Leppävirta
Gestrin Kaarlo Tampere
Grönqvist Nikanor Juhonpoika 14.9.1879 Eräjärvi
Haapanen Urho Eemil Juhonp. 12.3.1893 Ruovesi
Hakala Kaarle Kustaa Oskarinpoika 21.1.1886 Lempäälä
Hakala Väinö August 1.5.1900 Akaa
Hakanen Kaarlo Sulo 23.1.1884 Helsinki p
Hakkarainen Kaarle Kustaa 16.4.1896 Kuopio
Hakkarainen Taavi Juho Annapoika 28.11.1899 Karttula
Hakonen Niilo Yrjö 4.9.1899 Ruovesi
Halonen Pietari 29.7.1896 Kaavi
Halttunen Eemil Kuopio1883 Kuollut sairauteen vankileirillä
Halttunen Kalle 10.3.1878 Vesanto
Happonen Aarne Vihtori 3.10.1897 Kuopio mlk
Haring Oskari 1899 Kuopio mlk
Hartikainen Aleksi Petroff 17.5.1893 Impilahti
Hassinen Juho Henrik Heikinpoika 16.12.1890 Muolaa
Hatara Simo 16.11.1874 Rautu
Heikkinen Mikko 19.12.1873 Tuusniemi
Heinonen Jalo Johannes 19.3.1901 Ypäjä
Heiskanen Gabriel Varkaus / Leppävirta
Heiskanen Juho Taavi 29.7.1885 Leppävirta
Heiskanen Oskari 6.1.1898 Kajaani
Helminen Herman Erkinp. 20.12.1854 Ruovesi
Herranen Hermo 3.5.1879 Leppävirta
Herranen Janne Aataminpoika 12.7.1893 Suonenjoki
Herranen Juho Emil Asarianpoika 10.8.1895 Suonenjoki
Herranen Kalle Aataminpoika 7.4.1889 Suonenjoki
Hietala Kalle Manninp. 2.2.1860 Ruovesi
Hiltunen Eerik Juho 18.5.1894 Tuusniemi
Hiltunen Juho Heikki 15.1.1870 Kuopio mlk
Hinkkanen Paavo Jaakonpoika 7.11.1893 Metsäpirtti
Hirvonen Olli 17.7.1871 Rautu
Hirvonen Ville Paavonp. 3.1.1890 Rutakko / Iisalmi
Hjelt Juho Vihtori 5.10.1871 Akaa
Holopainen Otto Eemi Juliuksenpoika 13.8.1891 Leppävirta
Honkanen Otto Anselm Matinpoika 6.8.1890 Juupajoki
Hosso Henrik Viktor Hermaninpoika 19.1.1893 Kangasala
Huhkola Seth 30.11.1894 Vilppula
Hujanen Seelim 14.11.1893 Pielavesi
Humalisoja Kalle Hilmanp. 2.5.1894 Ruovesi
Huotari Kalle 18.12.1854 Kajaani
Huovinen Kustaa Anna-Karoliinanpoika 1.5.1875 Leppävirta
Huovinen Matti Heikki 24.1.1876 Rautu
Huttunen Matti Sakarinpoika 18.3.1864 Maaninka
Huupponen Väinö Vihtori 18.12.1898 Kuopio
Huuskonen Aapeli 6.8.1873 Rautalampi
Hynninen Esa Esanpoika 19.6.1869 Varkaus / Leppävirta
Hyttinen Emil Juhonp. 11.5.1881 Kuopio
Hytönen Yrjö 25.6.1895 Ruskeala
Hyvärinen Juho Juhonpoika 22.8.1901 Leppävirta
Hyvärinen Juho Ristonpoika 13.1.1863 Leppävirta
Hyvärinen Juuso Juhonpoika 16.1.1898 Leppävirta
Hyvärinen Matti Roobertinpoika 18.1.1887 Karttula
Hyvärinen Petter 28.1.1885 Kuopio
Hämäläinen Tahvo 22.11.1887 Metsäpirtti
Hänninen Arttur Juhanpoika 5.9.1897 Jyväskylä mlk
Hänninen Wihtori Antinpoika 7.12.1893 Äänekoski
Härmä Paavo Ville 1.3.1864 Leppävirta
Häyrinen Johannes Kaapronpoika 31.5.1876 Längelmäki
Ikonen Juho Ollinp. 6.8.1896 Rääkkylä
Ilmarinen Erhard 8.5.1886 Teisko
Immonen Armas Vilho 3.9.1890 Joroinen
Immonen Otto Pekanpoika 15.7.1887 Leppävirta
Itkonen Herman 14.3.1900 Leppävirta
Jaakkola Kalle Ville 31.7.1873 Oripää
Jalava August Villiam 4.6.1889 Helsinki s
Jalkanen Emil Heikinpoika 2.1.1898 Suonenjoki
Jernberg Kaarle Rudolf Juhonpoika 6.3.1896 Kangasala
Jernberg Kustaa Aadolf Juhonpoika 28.9.1890 Kangasala
Johansen Michail 1.11.1877 Viipuri
Johansson Emil Arvid 6.2.1892 Vihti
Jokinen Toivo Nikolai 18.1.1896 Masku
Joutsimäki Kustaa Artturi Manunp. 25.12.1874 Ruovesi
Junkkarinen Albin Juusonpoika 16.10.1888 Leppävirta
Jussila Jaakko 23.7.1881 Ruokolahti
Juutilainen Aarne Iivari 22.7.1897 Tuusniemi
Juutilainen Antti Juho 1895 Kuopio mlk
Juutilainen Otto Paavonpoika 21.12.1883 Leppävirta
Juutinen Juho Edvin 15.5.1883 Iisalmi mlk
Jyrkkänen Aukusti Malakias 5.11.1881 Leppävirta
Jäntti Eenok Kuopio1861 Kuollut sairauteen vankileirillä
Jäntti Taavi Enokinpoika 15.4.1889 Karttula
Järvelä August Nestor 31.12.1894 Yläne
Järveläinen Otto Eemil 4.3.1897 Tuusniemi
Järvensivu Iivari Rikhard 29.6.1892 Hämeenkyrö
Järvi Jalmari Kustaanp. 8.11.1877 Tampere
Järvinen Iivari 1.9.1854 Kuru
Järvinen Nestori 1.11.1891 Ruovesi
Kaakkolammi Akseli Arvid Ernstinpoika 21.3.1897 Vesilahti
Kaipainen Otto Leonard Kuopio1887 Kuollut sairauteen vankileirillä
Kaiponen Edvard Gabrielinpoika 8.3.1886 Antrea
Kajala Eevert Vilhelm 6.4.1892 Paattinen
Kallio Johannes Joosepinpoika 10.5.1870 Eräjärvi
Kallio Toivo Johannes Aleksiinanp. 3.6.1895 Teisko
Kankonen Oskar 23.1.1886 Joroinen
Karhunen Taavi Kusti 3.9.1887 Karttula
Karjalainen Petter August 1.3.1900 Kuopio mlk
Karttunen Juho Augustinpoika 24.6.1894 Karttula
Karus Kalle Johannes 27.5.1892 Loimaa
Karvinen Matti 2.1.1886 Heinävesi
Karvonen Juho Taavetti 3.11.1894 Kuopio
Karvonen Kusti 24.3.1880 Leppävirta
Karvonen Paavo 25.1.1898 Tuusniemi
Kataja Frans Ivar 12.4.1887 Pirkkala
Katajisto Johan Hjalmar Kallenpoika 19.10.1881 Lempäälä
Kaulio Mikko 1858 Lempäälä
Kauppinen Manu Nikolainpoika 11.2.1894 Ruovesi
Kauppinen Paavo Pekanpoika 18.8.1889 Iisalmi
Keinänen Kustaa Antton 13.10.1888 Leppävirta
Keinänen Willijam Kustinpoika 1.5.1876 Karttula
Kekäläinen August 8.2.1887 Tuusniemi
Kekäläinen Viktor 1876 Kuopio
Kemppainen Antti 17.1.1863 Leppävirta
Kesänen Aatu Jalmari 22.3.1894 Suonenjoki
Kiiski Tahvo Antinpoika 24.11.1896 Metsäpirtti
Kiiskinen Aatami 3.5.1895 Kuopio mlk
Kiiskinen Jalmari 25.2.1901 Kuopio mlk
Kimonen Matti 10.1.1881 Rautu
Kinnunen Antti Ville Antinpoika 3.11.1890 Leppävirta
Kinnunen Matti 16.4.1891 Leppävirta
Kinnunen Otto Eemil 28.4.1887 Leppävirta
Kivelä Kalle Vihtori 17.7.1883 Juupajoki
Kivelä Sulo Gabrl. 1.4.1897 Korpilahti
Koivisto August Willenpoika 11.1.1895 Karttula
Koivuniemi Vilho 5.4.1894 Kiikka
Kokkonen Heikki 5.1.1870 Kuopio
Kokkonen Taavetti Jeremias 1886 Kuopio mlk
Kolari Tahvo Ville Antinpoika 26.12.1898 Leppävirta
Kolehmainen Hermo Kustinpoika 17.3.1881 Leppävirta
Kolehmainen Lassi 28.5.1876 Lapinlahti
Konttinen Juho Aatunpoika 28.6.1890 Leppävirta
Koponen Antti Juho 14.4.1878 Kuopio
Koponen August 28.11.1895
Koponen Juho Heikki Miinanpoika 4.4.1878 Leppävirta
Koponen Mikko Juhananpoika 13.9.1890 Uusikirkko VL
Koponen Niilo 14.4.1884 Juankoski
Koponen Petter Johannes 28.8.1896 Kuopio mlk
Korander Johan Adolf 26.3.1895 Espoo
Korhonen Kalle 3.2.1891 Karttula
Korpela August Kustaanpoika 1.9.1872 Kangasala
Kortelainen Juho Vihtori 22.6.1896 Kuopio
Kortelainen Petter Matinpoika 28.2.1890 Impilahti
Koskela Juho Antti Antinp. 11.12.1865 Teisko
Koskinen Juho 21.12.1877 Kuhmalahti
Koskinen Kustaa Hermanninpoika 30.4.1888 Eräjärvi
Koskinen Viktor Taavetinpoika 8.4.1889 Helsingin pitäjä
Kosonen Pekka 4.5.1872 Savonlinna
Kosunen Niilo Juho 6.12.1892 Leppävirta
Kosunen Ville Hermo Villenpoika 21.9.1899 Leppävirta
Krats David Viljam 21.5.1889 Helsinki s
Kruuti Juho Oskari 2.1.1887 Messukylä
Kujala Urho Kabriel Kaaponp. 4.9.1888 Ruovesi
Kukkonen Antti 19.1.1886 Pielisjärvi
Kulmala Toivo Johannes 20.5.1898 Kuru
Kuorikoski Taavetti 4.12.1891 Kuopio
Kuusinen Frans Verner Aatunp. 11.8.1876 Messukylä
Kylmälä Janne Epranp. 13.3.1874 Vilppula
Laakkonen Hermo Pekanpoika 2.8.1891 Leppävirta
Laakso Juho Wilhelm Juhonpoika 14.4.1885 Kangasala
Laaksonen Herman Johannes 21.6.1892 Ruovesi
Laaksonen Tuomas Aleksei 15.6.1897 Merimasku
Laatikainen Malakias 19.9.1884 Sotkamo
Lahti Juho Oskar Leanderinpoika 20.7.1877 Eräjärvi
Lahti Vihtori Jeremiaanpoika 28.6.1891 Kangasala
Lahtinen Aarne Anton 16.1.1896 Pori
Lahtinen Heikki Kallenpoika 3.2.1872 Eräjärvi
Lahtinen Konstantin Heikinpoika 3.10.1861 Lempäälä
Laiho Hjalmar Aleksander 3.3.1898 Paattinen
Laine Aapo Edvard 17.11.1893 Virrat
Laine Edvard Nikodemus 8.10.1878 Varkaus / Leppävirta
Laine Janne Manunp. 6.3.1887 Ruovesi
Laitinen Aarno Aleksander 1.7.1887 Kuopio
Laitinen Emil Justinanpoika 15.7.1888 Suonenjoki
Laitinen Otto 1895 Kuopio mlk
Lankinen Kalle Reetrikki 13.11.1894 Leppävirta
Lappalainen Juho Heikki 6.8.1870 Leppävirta
Lappalainen Matti Ville 24.3.1887 Leppävirta
Lappi Johan Urho 27.12.1893 Ruovesi
Lappi Nestori 2.8.1891 Ruovesi
Laukkanen Fredrik 1895 Kuopio mlk
Laurinen Wihtori Juhanpoika 9.8.1877 Jyväskylä mlk
Lautanen Nestori Vilhenp. 12.6.1888 Ruovesi
Lehtimäki Matti Kustaanpoika 2.11.1895 Sahalahti
Lehtiniemi Aug. Kaarlenpoika 20.4.1884 Lempäälä
Lehtonen Eino Leander 20.5.1901 Turku
Lehtonen Eino Oskar 21.4.1893 Lempäälä
Lehtonen Erik Aleksander 14.1.1902 Helsinki s
Lehtonen Kustaa Lambert Kallenpoika 19.11.1892 Lempäälä
Leivo August Nestor 1894 Yläne
Lemmetty Juho 8.5.1893 Salmi
Lepola Vilhe Vilhenpoika 25.12.1891 Kuorevesi
Leppänen Juho Heikki 21.11.1879 Kajaani
Leppänen Juho Juhonpoika 19.5.1880 Pielisensuu
Leppänen Manu Teodor 4.3.1882 Orivesi
Leskinen Juho 9.6.1888 Sortavala mlk
Leskinen Juho Taavetti 2.1.1901 Kuopio mlk
Leskinen Theodor Konstantinp. 9.6.1898 Helsinki p
Lieri Mikko 24.9.1863 Rautu
Liesjärvi Onni Joakim Aleksanderinpoika 19.3.1884 Kuorevesi
Liimatainen Johannes Veikko 1890 Rautalampi
Liimatainen Ville 11.5.1881 Rautalampi
Lilja Kustaa Adolf 6.7.1890 Tampere
Lindvall Matti 15.2.1860 Aura
Lipponen Pekka Juho 6.5.1888 Leppävirta
Lukkarinen Albin Lapinlahti
Luodemaa Kalle Kallenpoika 16.3.1870 Kuru
Luukkanen Matti Leppävirta
Luukkonen Kusti Edvard 8.8.1887 Leppävirta
Luukkonen Matti Juho 20.6.1899 Joroinen
Lyytinen Matti 15.10.1876 Karttula
Lyytinen Petter Willenpoika 23.5.1898 Karttula
Lähteinen Santeri Manunp. 20.5.1877 Ruovesi
Länsi Aapeli 31.7.1900 Helsinki p
Löppönen Janne 10.10.1890 Leppävirta
Lötjönen Jaakko 5.10.1854 Jaakkima
Mahrberg Juho Ville 18.10.1876 Leppävirta
Majanen Arvo Adolf Matinpoika 9.11.1895 Pirkkala
Majuri Heikki Juhonpoika 3.1.1861 Heinjoki
Majuri Hermo Aatunpoika 17.12.1884 Leppävirta
Markkanen Edvard 10.3.1897 Kuopio mlk
Markkanen Heikki Aatunpoika 22.7.1883 Leppävirta
Markkanen Herman Laurinpoika 1.8.1889 Leppävirta
Markkanen Kalle 12.3.1896 Suonenjoki
Markkanen Kalle 23.3.1890 Leppävirta
Markkanen Otto Vilhelm 6.6.1880 Leppävirta
Markkanen Pekka Pekanpoika 21.4.1874 Leppävirta
Marko Olli 4.1.1875 Kuopio mlk
Martikainen David 24.8.1873 Kuopio
Martikainen Kalle 12.2.1888 Lapinlahti
Martikainen Klaus Juhonpoika 1873 Kuopio
Martikainen Taneli 5.7.1889 Pielavesi
Matilainen Pekka Juho Pekanpoika 25.8.1890 Karttula
Mattila Kustaa Joosepinpoika 27.4.1841 Eräjärvi
Mecklin Konstantin 26.12.1867 Parikkala
Meklin Juho Taavetti 24.6.1879 Kuopio
Meriluoto Mauno Henrik 21.8.1895 Tampere
Miettinen Emil Johannes 3.9.1894 Kuopio mlk
Miettinen Oskar 1.9.1896 Kuopio mlk
Miettinen Otto Eemi Otonpoika 24.12.1896 Leppävirta
Miettinen Taavetti 23.1.1871 Kuopio
Miettinen Viktor Juhonpoika 18.3.1877 Pyhäjärvi VL
Muhonen Heikki Antinpoika 19.1.1888 Ruokolahti
Multamäki Svante 1897 Virrat
Muona Aaro Heikki 4.6.1887 Muuruvesi
Mustonen Juho Heikki 4.3.1885 Tuusniemi
Myllylä Aatu Juhonpoika 23.7.1876 Orivesi
Mäkelä Erkki Emil 6.3.1895 Turku
Mäkelä Kustaa Eemeli 29.11.1896 Tampere
Mäkelä Yrjö Erik 17.4.1896 Ypäjä
Mäkinen Lauri Aleksanteri Matti-Evertinpoika 11.5.1895 Valkjärvi
Mäntylä Taavetti Taavetinpoika 21.12.1869 Kuru
Naukkarinen Heikki 29.2.1876 Jaakkima
Niemeläinen Juho Heikki 25.4.1875 Tuusniemi
Niemi Eerik Wilhelm 18.5.1897 Lieto
Niemi Emil Herman Konstanpoika 6.8.1896 Hyvinkää
Nieminen Arvo Einari Kustaanpoika 4.2.1892 Kangasala
Nieminen Herman Miinanp. 10.6.1871 Tampere
Nieminen Kaarle Henrik Kaarlenpoika 7.12.1865 Längelmäki
Nieminen Otto Theodor 2.4.1900 Pirkkala
Niiranen Antti 6.5.1897 Kuusamo
Niiranen Heikki Reitunpoika 13.6.1876 Iisalmi mlk
Niittynen Aleksanteri 4.2.1885 Kajaani
Nikula Justus Heikinp. 28.4.1884 Ruovesi
Niskanen Aapeli Pekanpoika 5.2.1898 Karttula
Niskanen Kalle Kuopio1883 Kuollut sairauteen vankileirillä
Nissinen Kusti Ville 27.1.1891 Leppävirta
Nissinen Otto Eemil Pekanp. 25.12.1890 Helsinki s
Nokelainen Tuomas Tahvonpoika 1901 Pyhäjärvi VL
Nupponen Kustaa Fredrik 18.9.1874 Leppävirta
Nupponen Matti Tuomaanp. 26.2.1855 Heinjoki
Nurminen Vihtori Fabian Kallenpoika 19.1.1885 Pirkkala
Nuutinen Samuel 17.3.1882 Joroinen
Nuutinen Topias 1897 Kuopio
Nyholm Oskari 2.4.1889 Tammela
Nyyssänen Kalle Konstanpoika 11.10.1888 Karttula
Närhi Kalle Elis Kallenpoika 14.11.1897 Suonenjoki
Ojala Kalle Rikhaad Eetvarttin 30.1.1892 Ruovesi
Ojamaa Otto Valfrid Paavo 26.9.1897 Lieto
Oksanen Jeremias 12.4.1874 Ruovesi
Oksman Pekka Juho 25.12.1895 Varkaus / Leppävirta
Paananen Otto 9.6.1887 Rautalampi
Paasonen Kustaa Eemil 12.9.1882 Mäntyharju
Pakman Wäinö 1899 Orimattila
Paldanius Simo Pekanpoika 16.31892 Leppävirta
Pallanen Matti Ville 15.6.1871 Leppävirta
Palo Maurits Juhonpoika 29.9.1895 Kangasala
Palttala Kustaa Fredrikinpoika 4.1.1866 Kuhmalahti
Pehkonen Matts 22.4.1869 Kuolemajärvi
Penttinen Herman Matinpoika 5.2.1866 Laukaa
Pirkkalainen Otto 1891 Rautalampi
Pirskanen August 15.3.1893 Kuopio mlk
Pitkänen Fredrik 25.8.1897 Kuopio
Pukkila Eemil Vihtori 19.3.1886 Hämeenkyrö
Pulkkinen Eelis Eveliinanpoika 13.2.1882 Kuru
Pulkkinen Pietari Juhana Tahvonpoika 22.5.1873 Antrea
Pulliainen August 15.5.1889 Joroinen
Purriainen Arvid Juho Paavonpoika 5.12.1894 Karttula
Päiväranta Kaarlo Ilmari 30.1.1897 Kuopio
Pääkkönen Armas Hermonpoika 17.7.1878 Leppävirta
Pöllänen Matti Ville 15.6.1871 Varkaus / Leppävirta
Raatikainen Emil Johannes 29.3.1883 Iisalmi mlk
Raatikainen Jahvetti 12.2.1865 Kuopio
Rahola Kustaa Aukustinp. 30.11.1878 Teisko
Raittila Maurits Juhonpoika 23.10.1876 Kuru
Ranni Eerik Basiliuksenpoika 15.9.1900 Jyväskylä mlk
Rantanen Juho Emil 19.8.1885 Virrat
Rasila Urho Kallenpoika 27.12.1888 Ruovesi
Rautiainen Kustaa Vilhelm 11.8.1900 Joroinen
Reinikainen Aatu Ville 16.1.1881 Leppävirta
Reinikainen Kusti Heikki 20.9.1872 Leppävirta
Repo Aapro Antinpoika 30.11.1895 Metsäpirtti
Repo Abram Aapronpoika 9.3.1886 Metsäpirtti
Riipinen Oskar Ollinpoika 10.6.1894 Joroinen
Rissanen Oskar 28.7.1898 Tuusniemi
Romppainen August 3.1.1889 Hyrynsalmi
Rossi Daniel 25.12.1873 Joroinen
Routtu Juho 10.9.1887 Kuopio
Ruotsalainen Ferdinand 23.1.1894 Karttula
Ruotsalainen Johannes 24.12.1891 Kuopio
Rytkönen Kalle August 20.6.1894 Iisalmi mlk
Ryytty Olli Einar 15.10.1898 Iisalmi
Räisänen Oskar Yrjönpoika 27.12.1872 Kangaslampi
Räsänen Henrik 28.7.1897 Kuopio
Räsänen Johannes 30.5.1886 Kuopio
Räsänen Juho Taavetti 28.11.1892 Tuusniemi
Räsänen Kalle 20.10.1896 Kuopio mlk
Räsänen Kalle Paavonpoika 24.9.1887 Leppävirta
Räsänen Pekka Ristonpoika 8.5.1870 Tuusniemi
Röykkee Viilus Sulo Kallenp. 18.2.1882 Ruovesi
Saali Edvard Sylvesterinpoika 4.5.1890 Karttula
Saarinen Frans Henrik 30.6.1866 Pirkkala
Saastamoinen Herman Juho 24.3.1883 Pielavesi
Sahanen Kaapriel 5.6.1892 Leppävirta
Saini Frans Kustaanp. 18.5.1879 Tampere
Salmela Kalle Iisak 6.1.1897 Leppävirta
Salminen Esa 30.9.1861 Kangasala
Salminen Johannes Matildanpoika 5.9.1873 Kangasala
Salo Kaarle August 9.1.1887 Kuusisto
Salo Manu Matinpoika 28.11.1846 Ruovesi
Salo Urho Johannes 27.7.1890 Loimaa
Salonen Viktor Malakias Sakarinpoika 8.2.1865 Tottijärvi
Saloranta Vihtori Rikhard 29.5.1888 Lieto
Sandelin Aabel Johan Kuopio1897 Kuollut sairauteen vankileirillä
Saviluoto Juho Pekka Pekanpoika 21.7.1898 Nivala
Savolainen Antti Vilho 30.12.1893 Kuopio
Savolainen Lauri Petter 26.6.1897 Tuusniemi
Savolainen Mikko Iivari 14.4.1895 Tuusniemi
Savolainen Petter August Willenpoika 8.3.1893 Karttula
Schneider Albert Olganpoika 7.5.1894 Sippola
Selin August 30.12.1867 Kangasala
Seppälä Jooseppi 9.12.1883 Sahalahti
Siiriäinen Hiskias Eerikinpoika 9.12.1890 Valkeala
Sikanen Anshelm 1879 Kuopio
Sikanen Eevert Aukusti Aukustinpoika 9.9.1891 Leppävirta
Sikanen Taavetti Juhonpoika 4.1.1884 Suonenjoki
Silander Otto Ferdinand 19.1.1898 Kaarina
Silenius Gustaf 1867 Kuopio
Sillankorva Anselmi Nikolai 23.4.1897 Ypäjä
Sillanpää Wäinö Mikko 4.10.1885 Pyhäjärvi VL
Sirén Kustaa Aadolf 30.1.1865 Kangasala
Sirén Lauri Mattias 19.2.1897 Pirkkala
Siro Johannes 10.5.1878 Tampere
Sirviö Toivo
Sivonen Matti Heikinpoika 12.5.1887 Impilahti
Smolander Otto 24.9.1892 Tuusniemi
Soininen Hannes Aapelinpoika 5.6.1896 Leppävirta
Soininen P.J. Leppävirta
Soininen Paavo Fredr. 27.6.1864 Maaninka
Stepanoff Jegor 1867 Impilahti
Strengell Eemi 19.11.1887 Leppävirta
Suhonen Eino Vilhelm 26.3.1888 Leppävirta
Suikkanen Yrjö Jaakonpoika 13.12.1895 Metsäpirtti
Sundell Yrjö Albert 1.5.1899 Somero
Suominen Emil Aleksander 6.7.1890 Askainen
Sutinen Juho Eemi Antinpoika 27.6.1894 Varkaus / Leppävirta
Syrjämäki Kaarle Johan Kustaa 26.1.1896 Paattinen
Syrjänen Urho Erland 30.12.1897 Tampere
Tamminen Frans Villiam 18.10.1886 Tampere
Tams Vilhelm 28.12.1886 Joroinen
Taskinen Sikstus 10.10.1876 Kuopio mlk
Taskinen Taavetti 26.3.1892 Viipuri
Teittinen Otto 9.4.1889 Pieksämäki
Tekman Kaarle Viktor 14.9.1875 Lempäälä
Tervaoja Väinö Vihtori 9.3.1899 Pirkkala
Tiihamäki Wilhe Juhonpoika 30.10.1887 Eräjärvi
Tiitinen Juho Aapelinpoika 17.6.1883 Leppävirta
Tikkanen Oskar 20.5.1882 Joroinen
Timonen Arvid Niilonpoika 18.2.1887 Eno
Tirkkonen Jalmari 11.4.1891 Kotka
Toivonen Kosti Emil 28.5.1897 Längelmäki
Toppinen Kalle Germanus 28.5.1896 Iisalmi mlk
Torvinen Antti Ville 17.7.1891 Muuruvesi
Tuhkanen Taavetti 3.2.1874 Kuopio mlk
Tukia Simo 20.10.1891 Rautu
Tuomainen Emil
Tuomainen Hermo Ville 24.5.1897 Leppävirta
Tuovinen Aleksander Alfred 5.3.1887 Kivennapa
Tuovinen Juho 13.12.1869 Muolaa
Turunen Eino Antinp. 17.1.1901 Pielisjärvi
Turunen Hermo Pekko 11.4.1897 Leppävirta
Turunen Juho (Johannes) Matinpoika 29.3.1893 Impilahti
Turunen Ville 15.5.1864 Leppävirta
Tuure Pekka Heikki Juhonpoika 3.6.1889 Leppävirta
Tynskä Heikki 22.5.1887 Kangasala
Ukkonen Otto Ville 28.5.1896 Kuopio mlk
Valve Fredrik Pekanpoika 9.5.1883 Sääksmäki
Vartiainen Antti Ilmari 26.2.1894 Helsinki s
Vartiainen Kalle 27.8.1880 Kuopio
Vauhkonen Aadi Jeremianpoika 20.6.1895 Varkaus / Leppävirta
Vepsäläinen Pekka 27.3.1888 Kuopio
Vestenius Klemens 12.1.1897 Helsinki s
Vesterinen Lassi Ville 28.9.1892 Kuopio
Vihanto Kaarle Artturi Jhnp. 14.1.1887 Pirkkala
Viitala Vilho Kallenpoika 3.5.1894 Kangasala
Viitanen Lauri Kustaa Juhanpoika 25.9.1889 Kangasala
Viklund Johan Leonard 28.9.1902 Tenhola
Vikman August 1889 Kuopio mlk
Vilén Johan Maijanpoika 12.4.1867 Lempäälä
Viljakainen Anshelm 3.5.1883 Kangaslampi
Vilpponen Aukusti Ville Aukustinpoika 4.11.1899 Leppävirta
Virta Juho Jalmari 26.8.1889 Forssa / Tammela
Virta Kaarle August Kaarlenpoika 8.12.1881 Kangasala
Virtanen Augusti 1865 Halikko
Virtanen Johan Orivesi
Virtanen Kaarle Ludvig Aukustinpoika 18.5.1891 Pirkkala
Virtanen Kalle Vihtori 3.7.1876 Oripää
Virtanen Maurits Villenpoika 20.7.1871 Kangasala
Vokkolainen Juho Heikki 26.10.1864 Leppävirta
Voutilainen Otto 22.9.1892 Tuusniemi
Vuorinen Johannes Juhonpoika 22.4.1875 Kuhmalahti
Väisänen Heikki 17.4.1887 Lapinlahti
Väisänen Pietari 22.2.1895 Joroinen
Välimäki Kalle Kallenpoika 19.3.1882 Kuru
Väänänen Matti Johannes 28.10.1898 Kuopio mlk
Wahtera Kustaa Wilhelm 2.10.1882 Lieto
Weckström Kaarle Villiam 16.1.1886 Keuruu
Wiilman Karl Viktor 3.9.1872 Metsämaa
Wirtanen Frans Aleksander 16.6.1892 Lieto
Wäisänen Aapeli Pekanpoika 12.2.1880 Pyhäjärvi VL
Yltiö Kustaa Aatu Kustaanp. 1.12.1876 Ruovesi
Åberg Karl Hjalmar Vihtorinp 14.9.1887 Tampere


Suomen sotasurmat 1914-1922 © 2001- Valtioneuvoston kanslia, Suomi Finland
palaute: kirjaamo@arkisto.fi